Linia kolejowa Kraków – Wieliczka to zelektryfikowana linia podmiejska, której przebieg częściowo pokrywa się z przebiegiem linii kolejowej Kraków – Tarnów. Na trasie kursują pociągi Kolei Małopolskich; w sezonie letnim panuje w nich tłok za sprawą turystów jadących do kopalni soli w Wieliczce.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po Małopolsce – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż czynnych linii kolejowych w województwie małopolskim.
Linia kolejowa Kraków – Wieliczka – stacje:
Kraków Główny – stacja początkowa. Dworzec kolejowy podziemny położony w centrum miasta, połączony z Galerią Krakowską i Małopolskim Dworcem Autobusowym. Do ulicy Floriańskiej idzie się około 10 minut, do Rynku kolejnych 5. Spacer na Wawel zajmie 25 minut, podobnie jak na Kazimierz. Na dworcu jest wszystko, co potrzeba – przechowalnia bagażu, skrzynki bagażowe, toalety, prysznic, liczne lokale gastronomiczne, sklep „Biedronka”. Dworzec czynny przez cała dobę, można przenocować.
Kraków – 12 miejsc, które należy zwiedzić i zobaczyć
Kraków w jeden dzień
Krakowski Kazimierz – najciekawsze miejsca i atrakcje
Kraków Zabłocie – przystanek kolejowy blisko centrum dzielnicy Podgórze – w ciągu pięciu minut dojdziemy do Placu Bohaterów Getta, po kolejnych pięciu minutach do podgórskiego rynku.
Kraków Podgórze – najciekawsze miejsca i atrakcje
Kraków Płaszów – wyremontowany dworzec kolejowy w nieciekawej dzielnicy. Dworzec kolejowy przyjemny – poczekalnia, lokal gastronomiczny, toalety, przed dworcem parowóz-eksponat. Na estakadzie przy dworcu przystanek szybkiego tramwaju. W okolicy dworca dużo podejrzanych osobników, w nocy musi być tam nieciekawie. Kilometr od dworca pozostałości po dawnym obozie koncentracyjnym w Płaszowie. 2 kilometry od dworca Kopiec Krakusa.
Kraków Prokocim – kilometr od stacji Park Jerzmanowskich i kościół rektoralny św. Mikołaja z Tolentino. 2 kilometry na południe od stacji fort w pobliżu szpitala dziecięcego.
Kraków Bieżanów – w pobliżu dworca zabytkowa parafia Wniebowzięcia NMP.
Kraków Bieżanów Drożdżownia – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Wieliczka Bogucice – niedaleko przystanku Wzgórze Kaim (262,1 m n.p.m.) na którym stoi obelisk upamiętniający bitwę z grudnia 1914 roku. Dawniej punkt widokowy; w trakcie opracowywania artykułu w pobliżu wzgórza budowano duże osiedle, więc pewnie za niedługo nie będzie tej atrakcji.
Wieliczka Park – wyremontowana stacja kolejowa; parking Park & Ride. Do największych atrakcji około kilometr.
Wieliczka Rynek Kopalnia – przystanek kolejowy położony w centrum Wieliczki; pieszo można dojść do najważniejszych atrakcji miasta. W Wieliczce oprócz słynnej kopalni soli warto zobaczyć Rynek, Muzeum Żup Krakowskich, Pałac Konopków i drewniany kościół pw. św. Sebastiana.
Atrakcje w okolicy:
7 kilometrów na zachód od Wieliczki drewniany kościół Ducha Świętego w Podstolicach.
15 kilometrów na południe od Wieliczki (droga 964) położone są Dobczyce – najważniejsze atrakcje to Zamek Dobczycki, skansen, kościół pw. św. Jana Chrzciciela i zapora na Zalewie Dobczyckim.
6 kilometrów na południe od Wieliczki (trzeba skręcić z drogi 966) kościół św. Marcina najprawdopodobniej z pierwszej połowy XIII wieku położony na wzgórzu w Biskupicach.
10 kilometrów na południe od Wieliczki (droga 966) kościół pw. Znalezienia Krzyża w Łazanach.
15 kilometrów na południe od Wieliczki (droga 966) leży również miasteczko Gdów, gdzie można zobaczyć kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, dworek modrzewiowy i cmentarz wojenny.