Kolej na Podróż

Najpiękniejsze zamki w Holandii – 12 zamków, które warto zobaczyć

Holandia nie należy do największych europejskich krajów, jednak nie brakuje w niej zabytków i atrakcji turystycznych. Jeśli chodzi o zamki w Holandii, to naliczymy ich około 300. Holenderskie zamki prezentują różne style architektoniczne, pochodzą z różnych wieków, część została zbudowana na wodzie.

Na liście najpiękniejsze zamki w Holandii krótko przedstawiłem najbardziej znane i najpopularniejsze holenderskie zamki. Planując zwiedzanie Holandii warto uwzględnić je w planie podróży, choć bilety wstępu nie należą do najtańszych. Uwzględniłem głównie zamki obronne.

Kasteel de Haar

Zamek De Haar to największy i najbardziej znany holenderski zamek, uważany również za najpiękniejszy. Położony na przedmieściach Utrechtu.

Dzisiejszy zamek De Haar pochodzi z XIX wieku. Pierwszy zamek w tym miejscu został wybudowany w 1391 roku przez ród Haarów. Po śmierci ostatniego członka rodziny w 1440 roku, zamek stał się własnością rodu Van Zuylen. W 1482 roku duża część budowli została strawiona przez pożar. Częściowo odbudowany, popadał w ruinę po bezpotomnej śmierci Johan van Zuylen van de Haar.

W latach 1892-1912 został odbudowany z ruin na polecenie nowych właścicieli (decyzję o odbudowie podjęła baronowa Hélène de Rothschild) na wzór średniowiecznych zamków.

Zamek znany jest z licznych wydarzeń kulturalnych, gościł też światowej sławy celebrytów. Wokół zamku rozciągają się ogrody z jeziorkami, stawami i labiryntem.

Duża część reprezentacyjnych pomieszczeń została udostępniona do zwiedzania. Ze względu na dużą liczbę turystów zaleca się rezerwację biletów z wyprzedzeniem.

Dojazd pociągiem: Zamek De Haar znajduje się około 11 kilometrów od dworca centralnego w Utrechcie. Najbliższy przystanek kolejowy to oddalona o 3 kilometry stacja Vieuten. Zatrzymują się na niej pociągi kategorii Sprinter jadące między innymi do Tiel i ‚s-Hertogenbosch.

Najpiękniejsze zamki w Holandii

Zamek De Haar (fot. GFXTemplate, Pixabay.com)

Huis te Nijenrode

Zamek usytuowany na północ od Utrechtu, kilka kilometrów od zamku De Haar i zamku Zullen. Zbudowany w połowie XIII wieku przy najwęższym odcinku rzeki Vecht, w czasach, kiedy niewielka osada Utrecht zaczynała się rozwijać. Kilkakrotnie uszkadzany podczas wojen i przebudowywany.

Zamek jest siedzibą uniwersytetu i nie jest dostępny dla zwiedzających. Warto obejrzeć z zewnątrz.

Dojazd pociągiem: Stacja kolejowa Breukelen leży niecałe 3 kilometry od zamku. Zatrzymują się na niej pociągi Sprinter, między innymi kursujące pomiędzy Rotterdamem a Utrechtem.

Kasteel Doorwerth

Zamek Doorwerth to odrestaurowany zamek znany z legend o straszącej po nocach białej damie i zjawisk paranormalnych. Pierwszy drewniany zamek w tym miejscu powstał w połowie XIII wieku, lecz wkrótce spłonął, podobnie jak drugi zamek wzniesiony tuż po pożarze pierwszego. W XIII wieku przebudowany i rozbudowany, opuszczony pod koniec XVIII wieku.

Poważnie uszkodzony podczas walk w czasie drugiej wojny światowej w 1944 roku, przez długi czas był odbudowywany (od zakończenia wojny do 1983 roku). Obecnie na terenie zamku mieszczą się trzy muzea, zwiedzanie odbywa się samodzielnie.

Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa to Oosterbeek (6 km), gdzie dojedziemy pociągami z Arnhem do Ede-Wageningen. Po drodze do zamku można zwiedzić Muzeum Lotnictwa i cmentarz wojenny. Stacja kolejowa Arnhem oddalona jest o 11 kilometrów od zamku.

Doorweth

Zamek Doorwerth (fot. Bert Kaufmann, CC-BY-SA, flickr.com)

Kasteel Heeswijk

Zamki w Holandii często były budowane na wodzie. Do takich obiektów należy zamek Heeswijk niedaleko ‚s-Hertogenbosch, który wcześniej zbudowano na rzece Aa, płynącej do czasu regulacji na początku XX wieku znacznie bliżej budowli. Zamek po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 1160 roku, choć prawdopodobnie zbudowano go już w 1080 roku. Wielokrotnie przebudowywany. Od początku XXI wieku trwają prace konserwatorskie.

Zamek udostępniony do zwiedzania, zadbany, w pobliżu tereny zielone i ścieżka rowerowa. Spokojna okolica. W wybrane dni jest wynajmowany na imprezy.

Dojazd pociągiem: Zamek położony wśród lasów, na uboczu. Najbliższa stacja kolejowa to oddalone o 11 kilometrów ‚s-Hertogenbosch, również warte odwiedzenia.

Holenderskie zamki

Zamek Heeswijk (fot. Jaap Joris, CC-BY-SA, flickr.com)

Kasteel Radboud

Nieduży zamek Radboud został wzniesiony nad brzegiem zatoki Zuiderzee zapewniającej dostęp do Morza Północnego, która po budowie tamy Afsluitdijk w 1932 roku stała się jeziorem IJsselmeer.

Został wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku przez hrabiego Florisa V jako element sieci zamków chroniących przed atakami z Fryzji. W XVI wieku stracił na znaczeniu, później niszczał opuszczony. Odrestaurowany na przełomie XIX i XX wieku do 1934 roku był siedzibą sądu.

Obecnie w murach zamku mieści się muzeum historii miasta Medemblik.

Dojazd pociągiem: do Medemblik w wybrane dni dojeżdżają pociągi retro z Hoorn zestawione z parowozu i wagonów retro. Na co dzień najbliższa stacja kolejowa to Hoorn (15 km), gdzie dojedziemy pociągami między innymi z Lejdy , Amsterdamu i Enkhuizen.

Muiderslot

Zamek w Muiden, kilkanaście kilometrów od Amsterdamu, u ujścia rzeki Vecht do dzisiejszego jeziora IJsselmeer. Otoczony fosą i usytuowany nad brzegiem rzeki został, podobnie jak zamek Radboud, zbudowany za czasów Florisa V w drugiej połowie XIII wieku (około 1280 roku) jako gród obronny w celu ochrony szlaku handlowego na rzece Vecht. W 1297 roku zdobyty przez Willema van Mechelena, arcybiskupa Utrechtu i wkrótce zburzony.

W drugiej połowie XIV wieku odbudowany przez Alberta I, księcia Bawarii. Pod koniec XVIII wieku zamek służył jako więzienie, później przez wiele lat popadał w ruinę. Odrestaurowany, obecnie należy do najpopularniejszych celów jednodniowych wycieczek z Amsterdamu. W zamku mieści się oddział Muzeum Narodowego. Oprócz tradycyjnych wystaw przygotowano szereg atrakcji dla dzieci, między innymi możliwość przebrania się w średniowieczne stroje.

Dojazd pociągiem: najbliższa stacja kolejowa – Weesp – leży 3,5 kilometra od zamku. Zatrzymują się tu liczne pociągi kategorii Sprinter jadące z Amsterdamu do różnych holenderskich miast.

Muiderslot

Zamek w Muiden (fot. Frank Magdelyns, Pixabay.com)

Kasteel Hoensbroek

Zamek Hoensbroek położony jest niedaleko Herleen, w pobliżu granicy holendersko-niemieckiej. Pierwsza warownia w tym miejscu powstała około 1250 roku, w 1360 roku został rozbudowany na polecenie Hermana Hoena I. Na przestrzeni wieków kilkarotnie przebudowywany. Pod koniec XVIII wieku zaczął popadać w ruinę; w 1925 roku duża część zamku została strawiona przez pożar. W latach 1930-1943 zamek wraz z budynkami gospodarczymi został odrestaurowany.

Obecnie należy do największych atrakcji turystycznych w Limburgii. Z zewnątrz wygląda efektownie, natomiast ekspozycja i wnętrza w recenzjach turystów zbierają różne opinie. Możliwe jest zwiedzanie samodzielne lub z przewodnikiem, przygotowano też atrakcje dla dzieci.

Dojazd pociągiem: stacja kolejowa Hoensbroek położona jest dwa kilometry od zamku. Zatrzymują się na niej pociągi Kerkrade – Sittard.

Hoensbroek

Zamek Hoensbroek (fot. Bartwatch, CC-BY-ND, flickr.com)

Kasteel Amerongen

Pierwszy zamek w Amerongen został wybudowany w 1286 roku. Na przestrzeni wieków kilkakrotnie ulegał zniszczeniu i był odbudowywany. W obecnej formie został odbudowany w 1680 roku, siedem lat po spaleniu przez Francuzów. Przebywało w nim wielu polityków i dyplomatów.

W latach 2002-2011 gruntownie odrestaurowany wraz z wnętrzami i kolekcjami. Zespół zamkowy udostępniony jest do zwiedzania i zbiera bardzo dobre opinie.

Dojazd pociągiem: Do Amerongen nie dojeżdżają pociągi. Najbliższe stacje kolejowe znajdują się siedem kilometrów od zamku, w mieście Veenendaal. Dojazd pociągami Rhenen – Breukelen.

Amerongen

Zamek Amerongen (fot. Gertjan van Noord, CC-BY-ND, flickr.com)

Kasteel Ammersoyen

Jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych holenderskich zamków na obrzeżach niewielkiej miejscowości Ammerzoden. Zbudowany w 1350 roku z inicjatywy Dirka Van Herlaera jako zamek obronny, w miejscu, gdzie według niektórych źródeł znacznie wcześniej istniała drewniana warownia. Zdobyty i zniszczony na początku XVI wieku, następnie w latach siedemdziesiątych XVI wieku, w kolejnym stuleciu strawiony przez pożar.

W XIX wieku w odbudowanym zamku mieścił się klasztor, po drugiej wojnie światowej, w ruinach działała fabryka. Odbudowa rozpoczęła się w 1957 roku i trwała przez 19 lat. Do 1999 roku zamek był siedzibą władz Ammerzooden.

Obecnie część pomieszczeń udostępniona turystom jako muzeum, część zajmuje restauracja. Zamek bardzo ładnie prezentuje się z zewnątrz, natomiast turyści zwracają uwagę, że wewnątrz nie ma za bardzo co zwiedzać.

Dojazd pociągiem: do Ammerzoden nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja to ‚s Hertogenbosch, leżąca 10 kilometrów od zamku.

Ammersoyen

Zamek Ammersoyen (fot. FotoRieth, Pixabay.com)

Kasteel van Breda

Breda to średniej wielkości miasto, w którym można znaleźć miejsca związanymi z Polską. 29 października 1944 roku Polacy dowodzeni przez generała Stanisława Maczka wyzwolili Miasto. W Bredzie działa muzeum Generała Maczka, jego grób i ulica a także polski cmentarz wojskowy.

Najważniejszy zabytek Bredy to jednak zamek, który dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowom z XVI wieku z polecenia hrabiego Henryka III Nassau z twierdzy na renesansowy pałac i kolejnej przebudowie po tym, jak stał się siedzibą Królewskiej Akademii Wojskowej w 1826 roku.

Zamek jest obiektem wojskowym, dostępnym dla zwiedzających w ograniczonym zakresie. Pozostaje podziwianie z zewnątrz i spacer po ładnym parku przy zamku.

Dojazd pociągiem: Stacja kolejowa Breda położona jest bardzo blisko zamku. Zatrzymują się tu pociągi z różnych holenderskich miast; osoby jadące pociągami Bruksela – Amsterdam muszą się przesiąść na stacji Roosendaal.

Breda Zamek

Zamek w Bredzie

Slangenburg

Zamek wybudowany w czasach późnego średniowiecza, rozbudowany w połowie XVI wieku. Zniszczony podczas działań wojennych w 1585 roku, odbudowany w latach 1609-1621 z inicjatywy nowego właściciela – Fryderyka Baera. Kolejny właściciel – Johan van Baer, w drugiej połowie XVII wieku przebudował zamek i jego otoczenie w stylu barokowym, czyniąc z zamku rezydencję. Po wygaśnięciu rodu van Baerów kilkakrotnie zmieniał właścicieli.

Zamek Slangenburg znajduje się w ładnej, spokojnej i zadbanej okolicy. Nie jest udostępniony do zwiedzania, ponieważ mieści się w nim hotel i restauracja.

Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa to wspomniana już wcześniej Doetinchen. Stację i zamek dzieli 6 kilometrów.

Slangenburg

Zamek Slangenburg (fot. Gertjan van Noord, CC-BY-ND, flickr.com)

Kasteel Huis Bergh

Zamek Huis Bergh jest największą atrakcją miasteczka ‚s-Heerenberg leżącego kilometr od granicy holendersko-niemieckiej. Zbudowany około 1200 roku przez hrabiów Van Der Berghów. Kilkakrotnie niszczony, przebudowywany i odbudowywany, w 1735 roku zniszczony przez pożar. W 1912 roku zamek nabył przemysłowiec Jan Hermana van Heek z Enschede, który odbudował obiekt, jednak już w 1939 roku na zamku miał miejsce kolejny duży pożar. Odbudowany w latach 1939-1941.

Wewnątrz można zobaczyć część pomieszczeń, wystawę dzieł malarskich i kolekcję średniowiecznych rękopisów.

Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Emmerich am Rhein po stronie niemieckiej, 7 kilometrów od zamku. Dojedziemy tu pociągami z Dusseldorfu oraz międzynarodowymi pociągami regionalnymi z holenderskiego Arnhem. Po stronie holenderskiej kilka stacji leży 10 kilometrów od zamku na trasie pociągów Winterswijk – Arnhem. Najważniejsza z nich to Doetinchen.

Podsumowanie:

Lista Najpiękniejsze zamki w Holandii to jedynie najbardziej znane holenderskie zamki. Niewykluczone, że w przyszłości zostanie rozszerzona. Należy pamiętać, że w większości nie są to jakieś wielkie zamczyska, ale kameralne, ładne zamki, które docenią miłośnicy tego rodzaju budowli, miłośnicy historii i sztuki.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Holandia - artykuły na blogu i portalu
KOLEJ W HOLANDII
Kolej w Holandii - przewodnik | Jak dojechać pociągiem do Amsterdamu
Koleje wąskotorowe i turystyczne

ATRAKCJE TURYSTYCZNE I ROZRYWKA
Największe atrakcje | Najpiękniejsze zamki | Ciekawostki
Holandia zamek

Zamek Huis Bergh (fot. Gerben Jacobs, CC-BY), flickr.com

%d bloggers like this: