Kolej na Podróż

Najpiękniejsze zamki w Hiszpanii – 15 zamków, które warto zobaczyć

Na terytorium Hiszpanii znajduje się mnóstwo zamków. Niektóre to ruiny, inne odrestarurowane, jeszcze inne bardzo dobrze zachowane. W artykule poznacie najpiękniejsze zamki w Hiszpanii – niektóre są wizytówkami miast opisywanych już w innych artykułach (np. Segowia), inne pojawią się w cyklu po raz pierwszy.

Hiszpańskie zamki najczęściej udostępnione są do zwiedzania z przewodnikiem, ceny biletów wstępu bywają wygórowane. Zdarza się, że do zwiedzania zostanie udostępniona tylko niewielka część pomieszczeń.

Najpiękniejsze zamki w Hiszpanii to lista subiektywna, celem było przekazanie podstawowych informacji, które mogą posłużyć jako inspiracja przy planowaniu podróży do Hiszpanii.

Zamek Coca

Zamek wybudowany w stylu Mudejar uważany jest za jeden z najpiękniejszych zamków w Europie. Wybudowany pod koniec XV wieku z inicjatywy biskupa Ávilii, łączy w sobie elementy gotyku i stylu mauretańskiego. W XVI wieku przeszedł w ręce książąt Alby – potężngo rodu szlacheckiego. Zaniedbany przez właścicieli, od 1730 roku stopniowo podupadał. Poważnie zniszczony przez wojska napoleońskie w 1812 roku, popadał w ruinę. W 1928 roku wpisany na listę zabytków i przejęty przez państwo. Odbudowywany od 1954 roku.

Obecnie bardzo popularny cel jednodniowych wycieczek z Madrytu. Na terenie zamku odbywają się liczne imprezy kulturalne. Wstęp niedrogi. Część pomieszczeń zajmuje szkoła leśnicza.

Atrakcje Coci poza zamkiem to brama miejska i zachowany fragment murów miejskich. 2 kilometrów od centrum swoją siedzibę ma Muzeum Leśnictwa z interesującą kolekcją samochodów, ale jest otwierane tylko po wcześniejszej rezerwacji.

Dojazd pociągiem: do miasteczka Coca nie dojeżdżają pociągi. 2,5 kilometra od zamku przebiega linia Madryt – Valladolid – Burgas, jednak najbliższa czynna stacja kolejowa to Medina del Campo (38 km) lub Segowia (50 km). W Coce można zobaczyć ruiny dawnego dworca kolejowego.

Coca

Zamek Coca (fot. Rowanwindwhistler, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Zamek Simancas

Masywny zamek z białego kamienia zbudowany w XV wieku na ruinach twierdzy Maurów. Przebudowywany w następnych wiekach. Na zamku od wieków mieści się jedno z najważniejszych hiszpańskich archiwów państwowych.

Do zwiedzania udostępniono tylko część pomieszczeń. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w wyznaczonych godzinach, w grupach co najmniej pięcioosoobowych.

Inny interesujący zabytek Simancas to średniowieczny most nad rzeką Pisuerga.

Dojazd pociągiem: Do Simancas nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Valladolid, oddalonym o 10 kilometrów od zamku, gdzie zatrzymuje się dużo pociągów, w tym pociągi dalekobieżne kursujące pomiędzy Irun a Madrytem.

Simancas

Zamek w Simancas (fot. Tuscascasarurales, CC-BY-ND, flickr.com)

Zamek Manzanares el Real

Bardzo dobrze zachowany zamek położony wśród lasów, bagien, wzgórz i w pobliżu zbiornika wodnego Santillana. Wielokrotnie kręcono na nim filmy. Nazywany „Nowym Zamkiem”, wzniesiony na planie kwadratu w XV wieku przez szlachecki ród Mendozów, którym Jan I Kastylijski przekazał władzę nad okolicznymi ziemiami. Po drugiej stronie miasta zachowały się ruiny starego zamku. W całości zbudowany z granitu, w stylu tzw. gotyku izabelińskiego. Nie był przebudowywany, zawieruchy wojenne przetrwał bez zniszczeń. Przez długi czas stał jednak opuszczony, stąd w XX wieku poddano go renowacji.

Można zwiedzić niemal wszystkie pomieszczenia na zamku. Duże wrażenie robi kolekcja zbroi, gobelinów i dzieł sztuki.

Dojazd pociągiem: do Manzanares el Real nie docierają linie kolejowe. Najbliższa stacja kolejowe to Collado Villalba (ok. 15 km), gdzie zatrzymują się pociągi podmiejskie z Madrytu i kilka pociągów Media Distancia. Rozważane jest wydłużenie linii podmiejskiej C4 do pobliskiego Soto del Real (7 km od zamku), gdzie pociągi zatrzymywały się do czasu wybudowania Kolei Dużych Prędkości Madryt – Burgos.

Najpiękniejsze zamki w Hiszpanii

Nowy zamek w Manzanares el Real (fot. Christian A Montes, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Castillo de Belmonte

Castillo de Belmonte to zamek wzniesiony na skale górującej nad wsią Belmonte we wspólnocie Kastylia-La Mancha i prowincji Cuencha. Został wybudowany w 1465 roku z polecenia Juana Pacheco, markiza de Villena, jako prywatna rezydencja. Od tamtego czasu zamek należy do tej samej rodziny.

W W XVII i XVIII wieku był opuszczony i popadał w ruinę. Odnowiony dzięki staraniom nowej właścicielki Eugenii de Montijo, żony cesarza Napoleona III, w latach 1857-1870 architekt o nazwisku Suredie kierował pracami renowacyjnymi, które przywróciły zamkowi blask. Obecnie imię cesarzowej nosi jedna z ulic w pobliżu zamku.

W konstrukcji zamku odnajdziemy elementy stylu mauretańskiego i neogotyckiego. W ostatnich latach zamek został częściowo wyremontowany. Udostępniony dla turystów, przy zamku urządzono wystawę średniowiecznych maszyn oblężniczych. W zamku można między innymi zwiedzić reprezentacyjne komnaty z charakterystycznymi kasetonowymi stropami.

Ze wzgórza rospościera się widok na Belmonte. W miejscowości warto zobaczyć także kolegiatę św. Bartłomieja z XV wieku, Hospital de San Andrés z 1415 roku – odbudowany z ruin w latach siedemdziesiątych XX wieku oraz bramę miejską.

Dojazd pociągiem: Do Belmonte nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa, Alcazar de San Juan, oddalona jest o 50 kilometrów.

Belmonte

Zamek w Belmonte (fot. giborn134, CC-BY-ND, flickr.com)

Alcázar de Segovia

Zamek Alcázar de Segovia jest jednym z najważniejszych zabytków Segowii (razem z akweduktem), należącej do najpiękniejszych hiszpańskich miast. Malowniczo położony nad rzeką Eresmą. Pierwsze wzmianki o twierdzy pochodzą z XII wieku, jednak należy przypuszczać, że mniejsza warownia istniała w tym miejscu już w czasach rzymskich. Przez wieki rozbudowywany, od 1764 roku był siedzibą Królewskiej Szkoły Wojskowej. W marcu 1862 roku zamek został niemal w całości strawiony przez pożar, dlatego duża część wnętrza została zrekontruowana.

Zamek w Segowii zbiera bardzo dobre recenzje wśród turystów. Trasa zwiedzania prowadzi między innymi przez Salę Królów, Komnatę Królewską, Salę Kominkową, czy Salę Tronową z rekonstrukcjami tronów Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego. Spacer kończy się na wieży widokowej, skąd możemy podziwiać piękne miasto. Na dole, z drugiej strony rzeki Eresmy, przygotowano kilka punktów widokowych na zamek.

Dojazd pociągiem: Segowia posiada połączenie kolejowe z Madrytem. Dojeżdżają tu pociągi Media Distancia i pociągi Kolei Dużych Prędkości. Dworzec kolejowy Segovia leży 2 kilometry od zabytkowego centrum miasta, lecz dojeżdżają tam tylko pojedyncze pociągi z Madrytu. Stacja Segovia Guiomar obsługuje Kolej Dużych Prędkości i oddalona jest o 5 kilometrów od najważniejszych zabytków i atrakcji. Zatrzymują się tu pociągi jadące z Madrytu między innymi do León, Valladoli, Ourense, czy Ferrolu.

Alcazar Segovia

Zamek w Segowii (fot. gayulo, Pixabay.com)

Alhambra

Symbol Granady być może powinien zajmować pierwszą pozycję na liście Najpiękniejsze zamki w Hiszpanii, ale kolejność na liście jest przypadkowa. W niektórych opracowaniach widnieje jako pałac, bowiem to połączenie warownej twierdzy i pałacu Twierdza mauretańskich kalifów, budowana na ruinach fortecy z IX wieku w latach 1232–1273 i rozbudowywana do XIV wieku. Najcenniejszy zabytek arabskiego budownictwa w Europie. Zdobyta w 1490 roku, częściowo zniszczona przez pożar 15 września 1890 roku, później odrestaurowana. Od 1984 roku na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Alhambra to ogromny kompleks. Największym uznaniem turystów cieszy się Pałac Nasrydów znany z mauretańskich zdobień w całym kompleksie i ogromnej Sali Tronowej/Audiencyjnej/Ambasadorów (różne nazwy). Turyści zwiedzają również część Alcazaby – ufortyfikowanej części Alhambry, Pałac Karola V według niektórych zupełnie odbiegający architektonicznie od reszty kompleksu i ogrody Generalife.

Alhambra należy do najchętniej odwiedzanych miejsc w Hiszpanii. Przed pandemią bilety trzeba było rezerwować przez internet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a zwiedzanie odbywało się na zasadzie „jak najszybciej przejść z tłumem, zrobić fotki i pochwalić się na portalach społecznościowych”.

Dojazd pociągiem: w 2019 roku ukończono budowę Kolei Dużych Prędkości z Antequery do Granady, dzięki czemu można znacznie szybciej dojechać pociągiem z Madrytu i Sewilli. Zaskakująco mały dworzec kolejowy położony jest około 10 minut do centrum miasta, do Alhambry trzeba iść znacznie dłużej. Piękne linie kolejowe, szczególnie do Almerii.

Alhambra

Alhambra na tle gór (fot. Julián Rejas De Castro, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Castillo de la Atalaya

Zamek na niewielkim wzgórzu nad centrum miasta Villena (ok. 33 tys. mieszkańców), we wspólnocie autonomicznej Walencja. Twierdza po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 1172 roku. W XV wieku przebudowany, zamieniony w rezydencję królewską. W czasie wojny o niepodległość i przeciwko Francuzom w zamku mieściło się więzienie. Na murach dawnych cel można zauważyć szkice i ryciny przebywających tam więźniów.

Zamek odrestaurowany, utrzymany w bardzo dobrym stanie. Zwiedzanie z przewodnikiem, dostępna również wieża zamkowa (donżon).

Godne uwagi jest także zabytkowe centrum miasta. Najważniejsze zabytki to kościół św. Marii i kościół św. Jakuba z XVI wieku. Na peryferiach miasta szczyt ze ścianą wspinaczkową.

Dojazd pociągiem: Villena posiada dogodne połączenie kolejowe z Alicante (niecała godzina jazdy).

Villena

Zamek Atalaya w Villenie (fot. Superchilum, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Castell de Biar

Zamek na wzgórzu wznoszącym się nad miasteczkiem Biar, położonym niedaleko opisanego wcześniej zamku w Villenie. Zbudowany w XII wieku przez muzułmańską dynastię Almohadów, rozbudowany i obwarowany w XIII wieku. Na przestrzeni wieków przechodził z rąk do rąk, na listę zabytków wpisany w 1931 roku.

Zamek dobrze utrzymany, wnętrza proste, surowe, wieża wznosi się na wysokość 19 metrów. Krótkie godziny otwarcia, bardzo tanie bilety wstępu, dodatkowa zaleta to panorama miasteczka.

Dojazd pociągiem: najbliższa stacja kolejowa to Villena oddalona o około 9 kilometrów.

Biar

Zamek w Biar (fot. Joe Calhoun, CC-BY-SA, flickr.com)

Zamek Cardona

Zamek Cardona to odrestaurowana twierdza wznosząca się na wzgórzu nad miastem o tej samej nazwie. Zamek został odbudowany na ruinach warowni zbudowanej przez Wilhelma Włochatego w 886 roku do obrony przed wojskami Maurów. Na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, w 1714 roku poważnie uszkodzony podczas oblężenia wojsk Burbonów.

Obecnie tylko część pomieszczeń zamku udostępniana jest turystom, część natomiast została zaadaptowana na luksusowy hotel Parador de Cardona. Według pogłosek pokój numer 712 w hotelu jest nawiedzony.

Częścią kompleksu jest wieża Torre de la Minyona z XI wieku. Wieża o wysokości 15 metrów i szerokości 10 metrów pełni funkcję wieży widokowej. W mieście warto zobaczyć również kościół św. Wincentego z lat 1029-1040. Samo miasto Cardona nie należy do najpiękniejszych i nie wyróżnia się niczym szczególnym pod względem architektonicznym. W różnych częściach miasta wyznaczono punkty widokowe z widokiem na zamek.

Dojazd pociągiem: do Cardony nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w mieście Manresa oddalonym o 32 kilometry. Do Manresy można dojechać pociągami linii R4 z Barcelony.

Cardona

Zamek Cardona (fot. Larry Lamb, CC-BY-SA, flickr.com)

Zamek Peñafiel

Na obszarze wspólnoty Kastylia i León znajduje się kilka zachowanych lub odrestaurowanych zamków. Jednym z nich jest zamek Peñafiel.

Peñafiel to miasteczko (ok. 5 tys. mieszkańców) w prowincji Valladolid. Na szczycie skalistego wzgórza wznosi się górujący nad miastem zamek zbudowany na przełomie IX i X wieku jako zamek obronny w związku z ekspansją Maurów. Na przestrzeni wieków zamek był kilkakrotnie przebudowywany.

Zamek Peñafiel przypomina kształtem statek. Ma 210 metrów długości i 33 metry szerokości (50 m w najszerszym punkcie). Za murami kryje się druga warstwa obwarowań z 28 wieżami strażniczymi.

Zwiedzanie zamku trwa stosunkowo krótko i kończy się w jednej z komnat, gdzie urządzono Muzeum Wina. Nie zmienia to faktu, że jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków w Hiszpanii.

Zabytkowa część Peñafiel wygląda podobnie jak w innych hiszpańskich miastach tej wielkości – wąskie ulice, niska zabudowa i spokojna atmosfera, natomiast nie wyróżnia się niczym szczególnym i to zamek przyciąga turystów.

Dojazd pociągiem: Przez Peñafiel przebiega nieczynna linia kolejowa Valladolid – Ariza. Raczej nie należy się liczyć z przywróceniem ruchu w przyszłości. Najbliższa czynna stacja kolejowa znajduje się w Valladolid (55 km).

Penafiel

Zamek widziany z głównego placu miasta (fot. Barcex, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Castillo de Loarre

Jeden z najważniejszych zabytków Aragonii. Dobrze zachowane ruiny zamku o nieregularnym planie geometrycznym, zbudowanej w stylu romańskim. Wzniesiony na litej wapiennej skale w XI i XII wieku (budowa rozpoczęła się ok. 1020 roku), należy do najstarszych zamków w Hiszpanii i najlepiej zachowanych romańskich zamków w Europie. Usytuowany w pobliżu przebiegającej wówczas w tym miejscu granicy chrześcijańsko-muzułmańskiej.

Zespół ruin podzielony jest na dwie części – zamek oraz klasztor z zachowanym kościołem La Iglesia Mayor de San Pedro i kryptą La Capilla de Santa Quiteria. Zachowały się dwie wieże służące obecnie za punkt widokowy.

Dojazd pociągiem: Do Loarre nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Ayerbe na trasie Saragossa – Canfranc (10 km od zamku). W trakcie opracowywania artykułu na trasie kursowała tylko jedna para pociągów dziennie.

Najpiękniejsze zamki w Hiszpanii

Zamek Loarre (fot. Brian Adamson, CC-BY-SA, flickr.com)

Castillo de Olite/Palacio Real de Olite

Symbolem czterotysięcznego miasteczka Olite jest piękna budowla. Przez jednych nazywana zamkiem, przez innych pałacem. Nikt jednak nie poddaje w wątpliwość jej piękna i obecności na liście Najpiękniejsze zamki w Hiszpanii, podobnie jak na liście największych atrakcji Nawarry.

Jeśli chodzi o historię zamku, czy pałacu, na różnych oficjalnych stronach internetowych jest ona napisana w sposób dla mnie niezrozumiały. Z tego, co zrozumiałem, w XII wieku stał w tym miejscu zamek obronny, rozbudowywany w XIII i XIV wieku, natomiast za czasów Karola III Szlachetnego (XV wiek) rozbudowany i przekształcony w rezydencję królewską.

Od XVI wieku opuszczony popadał w ruinę. Podpalony w 1813 roku, w 1925 roku wpisany na listę zabytków jako Pomnik Narodowy. W 1937 roku rozpoczęto restaurację zamku, która trwała z przerwami przez 30 lat.

Budowla w bardzo dobrym stanie, podzielona na trzy części: Stary Pałac, Nowy Pałac, i kościół. Stary Pałac przekształcono w hotel, nowsza część udostępniona do zwiedzania – fortyfikacje, wieże, komnaty.

Warto również pospacerować po średniowiecznych uliczkach Olite i odwiedzić miejscowe Muzeum Wina.

Dojazd pociągiem: Stacja kolejowa Olite/Erriberri położona jest blisko zamku i centrum miasta. Zatrzymują się na niej pojedyncze pociągi Saragossa – Pampeluna.

Hiszpańskie zamki

Zamek Olite (fot. Batto0, CC-BY-SA, flickr.com)

Castillo de Burgalimar

Piękna twierdza w miejscowości Baños de la Encina na terenie Andaluzji uważana jest za najstarszy zachowany zamek w Hiszpanii i jeden z najstarszych tak dobrze zachowanych w Europie. Został wzniesiony w X wieku na wzgórzu zasiedlonym już w epoce brązu przez władców Kalifatu Umajjadów jako część sieci zamków obronnych wzdłuż drogi prowadzącej przez góry Sierra Morena do Kordoby, ówczesnej stolicy kalifatu.

W XII wieku kilkakrotnie zdobywany przez chrześcijan i odbijany przez muzułmanów, ostatecznie zajęty przez Ferdynanda III Kastylijskiego w 1225 roku. W czasie wojen napoleońskich zajęty przez Francuzów. W ostatnim czasie przeszedł prace konserwatorskie.

Jest to bardzo dobrze zachowany zamek wybudowany na planie owalnym z czternastoma wieżami i dodatkową wieżą dobudowaną w XV wieku. Zamek nazywany jest „Zamkiem Siedmiu Królów”, ponieważ tylu królów miało przebywać w jego murach.

Położone pod zamkiem miasteczko Baños de la Encina zachowało swój średniowieczny charakter, lecz poza zamkiem nie ma w nim jakichś spektakularnych zabytków.

Dojazd pociągiem: do Baños de la Encina nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to oddalona o 22 kilometry Linares-Baeza. Na stacji zatrzymują się pojedyncze pociągi Madryt – Almeria i Jaen – Madryt lub Jaen – Sewilla.

Banos de la Encina

Zamek w Baños de la Encina (fot. Veinticuatro de Jahén, CC-BY-SA, Wikimedia Commos)

Zamek Templariuszy w Ponferradzie

Ponferrada to miasto w Kastylii i Leónie położone na szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela. Zamieszkałe przez 65 tysięcy mieszkańców, należy do chętnie odwiedzanych miast za sprawą średniowiecznego zamku. Pierwsza warownia w tym miejscu istniała już w czasach rzymskich. W 1178 roku Ponferrada i zamek zostały zasiedlone przez Templariuszy. W 1310 roku zakon został rozwiązany, a zamek stał się częścią fortyfikacji Kastylii. Obecny wygląd zamek zawdzięcza przebudowie z XV wieku.

Zamek udostępniony do zwiedzania. W części obiektu trwają prace konserwatorskie, więc w przyszłości należy się spodziewac, że będzie więcej ekspozycji.

Dojazd pociągiem: W Ponferradzie zatrzymują się pociągi z Barcelony i Leónu jadące w stronę Ourense. Niedaleko dworca warto zwiedzić Muzeum Kolejnictwa z wystawą lokomotyw.

Ponferrada

Zamek Templariuszy w Ponferradzie (fot. Jose Luis Cernadas Iglesias, CC-BY-SA, flickr.com)

Castillo de La Mota

Średniowieczny zamek w Medina del Campo, podobnie jak kilka innych zamków na liście, ma zupełnie różną historię w różnych stronach źródłowych, więc nie gwarantuję poprawności danych. Początki zamku sięgają XIII wieku, kiedy z rozkazu króla Alfonsa III na wzgórzu rozpoczęto budowę twierdzy na fundamentach dawnego pałacu Maurów z ok. 1080 roku. W 1354 roku twierdzę zdobył Henryk II Trastamara. Za jego panowania została przekształcona w warownię. Od XVI wieku więzienie, w XIX wieku popadał w ruinę. Gruntownie odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania.

Dojazd pociągiem: Medina del Campo to węzeł kolejowy. Dojedziemy tu między innymi pociągami z Madrytu do Valladolid i dalej do Irun. Z dworca kolejowego do zamku trzeba przejść około jednego kilometra.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Hiszpania - artykuły na blogu i portalu
KOLEJ W HISZPANII
Kolej w Hiszpanii - przewodnik | Kolej na Majorce | Koleje wąskotorowe i turystyczne
Koleje linowo-terenowe | Muzea Kolejnictwa

ATRAKCJE TURYSTYCZNE I ROZRYWKA
Największe atrakcje Hiszpanii | Atrakcje Andaluzji | Atrakcje Katalonii | Zamki
Atrakcje Kraju Basków | Atrakcje Asturii | Atrakcje Estremadury | Ciekawostki
Atrakcje Kastylii i Leónu | Atrakcje Kantabrii
Castillo Mota

Zamek w Medina del Campo (fot. Santiago Lopez-Pastor, CC-BY-ND, flickr.com)

%d bloggers like this: