Pociąg Kraków – Katowice przez lata remontu linii kolejowej przegrywał konkurencję z autobusami kursującymi na tej trasie. W grudniu 2020 roku zakończył się remont linii kolejowej, dzięki czemu czas przejazdu skrócił się z dwóch godzin do 50 minut w przypadku najszybszych pociągów. Na trasę powróciły pociągi pospieszne. Część pociągów przejeżdża bez zatrzymywania się na stacjach pośrednich, inne zatrzymują się tylko na wyznaczonych stacjach.
Pociąg Kraków – Katowice – rozkład jazdy:
Rozkład jazdy pociągów Kraków – Katowice można znaleźć w każdej wyszukiwarce połączeń. Osobiście zalecam korzystanie z wyszukiwarki połączeń PKP.
Pociąg Kraków – Katowice – gdzie kupić bilety
Bilety na pociąg Kraków – Katowice można kupić na największych dworcach kolejowych, między innymi w Katowicach i Krakowie. Na mniejszych stacjach kasy biletowe są konsekwentnie likwidowane, więc nie mogę podać wiążących informacji, bo wkrótce czynne dziś kasy mogą zostać zamknięte.
W czasie opracowywania artykułu na trasie kursowały pociągi trzech przewoźników: Polregio, Kolei Śląskich i PKP Intercity. Bilety można kupić na ich stronach internetowych:
www.intercity.pl/pl/ – PKP Intercity
https://bilet.kolejeslaskie.com/ – Koleje Śląskie
https://bilety.polregio.pl – Polregio
Na stacjach Kraków Główny dostępne są biletomaty z możliwością kupna biletów na pociągi Polregio i PKP Intercity, na stacji Katowice działają osobne biletomaty Kolei Śląskich i sprzedające bilety na pociągi PKP Intercity i Polregio. Na wybranych stacjach w województwie małopolskim zainstalowano biletomaty umożliwiające kupno biletów na pociągi regionalne kursujące po obszarze województwa małopolskiego.
Tabor
Pociągi Kraków – Katowice są różnej jakości, w zależności od przewoźnika. Najwygodniejsze są składy wagonowe PKP Intercity (są również najszybsze i najdroższe), Polregio wystawia na trasę różne pojazdy, natomiast Koleje Śląskie głównie Impulsy województwa śląskiego. W pociągach Polregio i Kolei Śląskich może być tylko jedna toaleta z obiegiem zamkniętym na pociąg. W sytuacji awaryjnej można skorzystać z toalet na stacjach Trzebinia i Krzeszowice, w pobliżu stacji Zabierzów dostępna jest toaleta automatyczna.
W pociągach, o ile nie podano inaczej w rozkładzie jazdy, wydzielono miejsca dla rowerów.
Atrakcje turystyczne
W pobliżu stacji pomiędzy Krakowem a Katowicami znajduje się niewiele godnych uwagi atrakcji turystycznych.
Najważniejsza ze stacji to oczywiście Kraków Główny, skąd do zabytkowego centrum Krakowa dojdziemy w ciągu 5 minut. Centrum Krakowa chyba każdy zna – mnóstwo zabytków na trasie Brama Floriańska – Rynek – Wzgórze Wawelskie i Bulwary nad Wisłą. Jeśli macie czas, polecam również zwiedzanie Kazimierza i Podgórza.
Kraków w jeden dzień – co zobaczyć
Kraków – 12 miejsc i atrakcji
Krakowski Kazimierz – najważniejsze miejsca i atrakcje
Kraków Podgórze – najważniejsze miejsca i atrakcje
Krzeszowice – nieduże miasteczko; dawniej znane uzdrowisko. Obecnie po uzdrowisku pozostał Park Zdrojowy ze stosownymi oznaczeniami i pozostałością po dawnym źródełku. Zza ogrodzenia można zobaczyć niszczejący zespół parkowo-pałacowy Potockich (własność prywatna). Ładny dworzec kolejowy i kościół pw. św. Marcina z Tours.
Atrakcje w okolicy:
2 kilometry na południowy wschód od stacji wapiennik.
4 kilometry na południe od stacji kościół pw. św. Katarzyny w Tenczynku.
8 kilometrów na południe od stacji zamek Tenczyn w Rudnie.
5 kilometrów na północ od stacji rezerwat przyrody Dolina Eliaszówki, m.in. źródełka.
6 kilometrów na północ od stacji drewniany kościół Nawiedzenia NMP oraz klub golfowy w Paczółtowicach
8 kilometrów na północ od stacji Jaskinia Racławicka w Racławicach. W tej samej wsi inne formacje skalne i drewniany kościół pw. Narodzenia NMP.
Mysłowice – miasto liczące niecałe 75 tysięcy mieszkańców. Nieczynny zabytkowy dworzec kolejowy położony jest w centrum miasta. Z zabytków i atrakcji położonych w pobliżu dworca należy wymienić zabytkowy budynek Poczty Polskiej, kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Piotra i Pawła, budynek Urzędu Miasta, kapliczkę św. Jana Chrzciciela, rynek oraz doskonale widoczny z okien pociągu kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Warto zobaczyć położone półtora kilometra od stacji Centralne Muzeum Pożarnictwa, natomiast nie polecam wizyty w centrum miasta.
Katowice – stacja węzłowa z wyremontowanym dworcem kolejowym przylegającym do Galerii Katowickiej. Stacja położona w centrum miasta, do Rynku idzie się niecałe 5 minut, do Spodka 10-15 minut, tyle samo do Galerii Silesia. Katowice to przemysłowe miasto raczej wątpliwej urody, lecz w centrum można znaleźć sporo ciekawych zabytków, do których dojdziecie piechotą z dworca kolejowego. Szczegóły w moim przewodniku (odnośnik niżej)
Katowice – 20 najciekawszych miejsc i atrakcji w centrum miasta
Katowice – dworzec kolejowy – informator
Więcej informacji o atrakcjach turystycznych:
Pociągiem po województwie śląskim – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem po województwie małopolskim – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Kraków – Katowice – co zwiedzić i zobaczyć (pociąg + rower)