Kolej na Podróż

Pociąg Kraków – Zagórz – informacje (2021)

W grudniu 2020 roku rozpoczął kursowanie pociąg Kraków – Zagórz przez Zagórzany i Biecz. Jest to pociąg pospieszny kategorii TLK. Połączenie obsługuje PKP Intercity. Pociąg przejeżdża bez zatrzymywania się odcinek Kraków Płaszów – Tarnów, później dzięki łącznicy omija stację Stróże. Czas przejazdu pomiędzy stacją początkową a końcową wynosi około 4,5 godziny, co jest czasem bardzo konkurencyjnym w stosunku do autobusów i nie wymaga nieoczekiwanej przesiadki na wsi. Dzięki uruchomieniu połączenia dużo łatwiej dojechać pociągiem w Bieszczady.

Gdzie znaleźć rozkład jazdy pociągu Kraków – Zagórz?

W trakcie opracowywania artykułu codziennie kursowały trzy pary pociągów. Rozkład jazdy można znaleźć w każdej wyszukiwarce połączeń. Osobiście zalecam korzystanie z wyszukiwarki połączeń PKP.

Gdzie kupić bilet na pociąg Kraków – Zagórz?

Bilet na pociąg Kraków – Zagórz najlepiej kupić na stronie PKP Intercity. Nie polecam korzystania z pośredników w sprzedaży biletów kolejowych.  Jeśli planujecie wycieczkę jednodniową lub weekendową tam i z powrotem, np. w weekend, warto rozważyć skorzystanie z „Biletu Weekendowego” PKP Intercity.

Jak wygląda pociąg Kraków – Zagórz?

Jako pociąg Kraków – Zagórz kursuje spalinowy zespół trakcyjny SN84 Grupy SKPL. Jest to stary, ale wygodny pojazd. W pociągu są dwie klasy – pierwsza klasa z sześciomiejscowymi przedziałami oraz druga klasa – bezprzedziałowa. W pociągu nie ma klimatyzacji, część okien można otworzyć. Z jednej strony to zaleta, z drugiej wada, ponieważ w letnich miesiącach, podczas upałów, w tych pociągach pasażerowie czują się jak w saunie.

Pociąg Kraków – Zagórz – zdjęcie pierwszej klasy na fanpage’u Grupy SKPL
Pociąg Kraków – Zagórz – zdjęcie drugiej klasy na fanpage’u Grupy SKPL. 

W pociągu dostępna jest toaleta i miejsca wyznaczone do przewozu rowerów. Osoby na wózkach inwalidzkich i o ograniczonych możliwościach ruchowych będą miały problemy z wejściem do pociągu i opuszczeniem pojazdu.

Co zwiedzić na trasie pociągu Kraków – Zagórz?

Pociąg Kraków – Zagórz zatrzymuje się na kilku stacjach interesujących z punktu widzenia turysty. Najważniejsza ze stacji to oczywiście Kraków Główny, skąd do zabytkowego centrum Krakowa dojdziemy w ciągu 5 minut.  Centrum Krakowa chyba każdy zna – mnóstwo zabytków na trasie Brama Floriańska – Rynek – Wzgórze Wawelskie i Bulwary nad Wisłą. Jeśli macie czas, polecam również zwiedzanie Kazimierza i Podgórza.

Kraków w jeden dzień – co zobaczyć
Kraków – 12 miejsc i atrakcji
Krakowski Kazimierz – najważniejsze miejsca i atrakcje
Kraków Podgórze – najważniejsze miejsca i atrakcje

Tarnów – bardzo ładny dworzec kolejowy, z którego w ciągu 10 minut dojdziemy do centrum miasta, mijając po drodze jedną z trzech w Polsce Bram Seklerskich. Zrewitalizowany rynek z renesansowymi kamieniczkami, Pomnik Kataryniarza, Stary Cmentarz, dwa drewniane kościółki. Polecam również Park Strzelecki, szlak tematyczny śladami gen. Józefa Bema oraz spacer ulicą Wałową. Dużo pomników i zabytków w różnych częściach miasta.

Tarnów – 15 najciekawszych miejsc i atrakcji

Tuchów – półtora kilometra od stacji położona jest Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Można także zobaczyć Muzeum Miejskie i kościół pw. św. Jakuba. Za bazyliką cmentarz wojenny oraz ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza.

Ciężkowice – 3 kilometry od stacji Bogoniowice-Ciężkowice znajduje się coraz popularniejszy rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto z interesującymi formacjami skalnymi. W samych Ciężkowicach godny uwagi jest rynek z zachowaną dawną zabudową i pomnikiem „Ławeczka Penderewskiego”, Muzeum Przyrodnicze oraz kościół Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja.

Gorlice i Szymbark – miasto Gorlice obsługuje stacja Zagórzany, w której obecnie mieści się lokal gastronomiczny. Do Gorlic, Szymbarka i Biecza dojedziemy w krótkim czasie autobusami komunikacji miejskiej. Centrum Gorlic wygląda przeciętnie, na plus zadbany park miejski. Na przedmieściach Skansen Przemysłu Naftowego, w okolicy cmentarze wojenne.

W Szymbarku działa Skansen Wsi Pogórzańskiej, poza skansenem warto zobaczyć drewnianą cerkiew pw. Narodzenia NMP w Szymbarku, drewniany kościół pw. św. Wojciecha i pałacyk zaadaptowany na ośrodek konferencyjno-wystawienniczy.

Biecz – jedno z najładniejszych miasteczek województwa małopolskiego. Obowiązkowe miejsca do zwiedzenia to kościół Bożego Ciała, Baszta Kowalska, rynek z ratuszem, cmentarz wojenny i Muzeum Ziemi Bieckiej.

Jedlicze – miasteczko znane z rafinerii ropy naftowej. Najważniejsze zabytki to Pałac Stawiarskich oraz kościół pw. św. Antoniego Padewskiego z lat 1911-1925. 3,5 km na południowy wschód od stacji wieś Żarnowiec – warto zobaczyć Muzeum Marii Konopnickiej i zrekonstruowaną szkołę ludową.

Krosno – nieduże centrum miasta z licznymi zabytkami sakralnymi, rynkiem, muzeami (między innymi Muzeum Podkarpackie, Muzeum Rzemiosła, Centrum Dziedzictwa Szkła). 11 kilometrów na południowy wschód od Krosna na turystów czeka Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Sanok – przyjemne, nieduże miasto znane głównie ze skansenu (Muzeum Budownictwa Ludowego). Poza skansenem należy zwiedzić zamek z galerią prac Zdzisława Beksińskiego i rynek z ładnym ratuszem. Sanok może pochwalić się nowoczesnym dworcem multimodalnym.

Zagórz – miasteczko; węzeł kolejowy. Kilka atrakcji w różnych częściach miasteczka – najważniejsza to ruiny klasztoru Karmelitów Bosych. Można również zobaczyć cerkiew pw. św. Michała Archanioła i kompleks skoczni narciarskich.

Masz ochotę na więcej atrakcji turystycznych? Zapraszam do lektury przewodników:
Pociągiem po województwie małopolskim – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem po województwie podkarpackim – co zwiedzić i zobaczyć

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

%d bloggers like this: