Kolej na Podróż

Pociągiem do Albanii – przewodnik dla pasażerów (2023)

Coraz więcej Polaków wybiera się w podróż do Albanii. Najczęściej wybierany jest samolot lub samochód.

Obecnie nie da się dojechać pociągiem do Albanii i raczej nieprędko do Albanii dotrą międzynarodowe pociągi pasażerskie. Sieć kolejowa w Albanii jest w agonalnym stanie; trwa budowa linii kolejowej z Durres do lotniska międzynarodowego w Tiranie, być może zostanie odbudowana linia do centrum Tirany. Na to jednak potrzeba lat.

Albania posiada połączenie kolejowe z Czarnogórą, jednak pomimo bliskiej odległości Podgoricy i Szkodry oraz ogromnego potencjału turystycznego, nigdy nie przejechał tamtędy pociąg pasażerski. Koleje obu krajów prowadzą rozmowy w sprawie zwiększenia ruchu towarowego, jednak nie biorą pod uwagę ruchu pasażerskiego. Sytuacja niezrozumiała dla kogoś spoza Bałkanów.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023

Kolej w Albanii – przewodnik dla pasażerów

Pociągiem do Albanii – jak dojechać najbliżej kraju

Jeśli ktoś jest miłośnikiem kolei i nie szkoda mu czasu ani pieniędzy, może dojechać pociągiem do Albanii, ale część trasy będzie musiał pokonać promem.

Sposób jest następujący:

a) pociągiem do Wiednia – do Wiednia kursują pociągi dzienne i nocne z największych polskich miast. Bilety można kupić na stronie www.intercity.pl, można też próbować kombinować z zakupem biletu na trasie np. Katowice – Bogumin i dalej Bogumin – Wiedeń w sklepie internetowym kolei czeskich. Czasami wychodzi dużo taniej, czasami nie.

Więcej informacji: Pociągiem do Wiednia – przewodnik dla pasażerów

b) pociągiem z Wiednia do Bolonii – codziennie z Wiednia kursuje nocny pociąg Wiedeń – Rzym. Należy zakupić bilet do Bolonii i tam wysiąść. Bilety kupujemy na stronie shop.oebbtickets.at.

c) w Bolonii przesiadamy się na pociąg do Ankony. Oczekiwanie na przesiadkę trwa zwykle kilka godzin, więc nie ma obaw o opóźnienie. Bilety można kupić na miejscu.

d) z Ankony kontynuujemy podróż promem do Durres. Rozkłady rejsów można znaleźć na przykład na stronie www.adriaferries.com.

Oczywiście można również dopłynąć promem z Brindisi; wtedy należy dojechać pociągiem z Wiednia do Rzymu i dalej pociągiem kolei włoskich do Bari i Brindisi. Kosztuje to jednak więcej i potrzeba więcej czasu. Więcej informacji na temat dojazdu pociągiem do Włoch znajdziecie w tym artykule.

Podróż pociągiem do Albanii w sposób podany powyżej to opcja jedynie dla miłośników kolei. Znacznie szybciej, taniej i prościej dolecieć samolotem na lotnisko międzynarodowe w Tiranie.

Uwaga!!! W związku z zamknięciem ruchu na głównej magistrali kolejowej we Włoszech, w okresie od 10.6  – 9.9.2023 r., pociąg Wiedeń – Rzym będzie kursował w zmienionej relacji Wiedeń – Ankona przez Rimini i nie trzeba będzie się przesiadać.

Zastrzeżenie

Pomimo moich najlepszych chęci informacje mogą się zdezaktualizować. O zagadnienia typu zniżki, czy utrudnienia w ruchu, lepiej pytać bezpośrednio u przewoźnika lub na licznych grupach o podróżowaniu. Jeśli artykuł okaże się przydatny, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt w przyszłości.

Durres prom

Prom Adria Ferries w Durres (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: