Kolej na Podróż

Pociągiem do Grecji – przewodnik dla pasażerów (2024)

Nie kursują bezpośrednie pociągi z Polski do Grecji. W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2023/2024 nie da się dojechać pociągiem do Grecji. Grecja nie posiada połączeń międzynarodowych i nie zanosi się na poprawę w tej kwestii.

Jakkolwiek nie da się dojechać pociągiem do Grecji korzystając tylko z transportu kolejowego, możliwy jest dojazd przy pomocy promu, choć to nie to samo. Dużą część trasy pokonujemy jednak koleją, więc można to potraktować jako ciekawostkę.

Ateny

Ateny (fot. dreamstime.com)

Pociągiem do Grecji – pociąg + prom

Sposób jest następujący:

a) pociągiem do Wiednia – do Wiednia kursują pociągi dzienne i nocne z największych polskich miast. Bilety można kupić na stronie www.intercity.pl, można też próbować kombinować z zakupem biletu na trasie np. Katowice – Bogumin i dalej Bogumin – Wiedeń w sklepie internetowym kolei czeskich. Czasami wychodzi dużo taniej, czasami nie.

Więcej informacji: Pociągiem do Wiednia – przewodnik dla pasażerów

b) pociągiem z Wiednia do Rzymu – codziennie z Wiednia kursuje nocny pociąg Wiedeń – Rzym. Należy zakupić bilet do Rzymu i tam wysiąść. Bilety kupujemy na stronie shop.oebbtickets.at.

c) w Rzymie przesiadamy się na pociąg Rzym – Bari, skąd podmiejskim dojeżdżamy do Brindisi lub z Rzymu do Brindisi. Bilety kupujemy na stronie www.trenitalia.com

d) Z Brindisi płyniemy promem do Patras. Rozkład promów można sprawdzić na przykład TUTAJ. Armator, do którego prowadzi odnośnik, obsługuje również linię Ankona – Patras, jednak w trakcie opracowania artykułu była zawieszona. Można samodzielnie sprawdzić, czy wznowiono kursowanie promów.

Więcej informacji na temat dojazdu pociągiem do Włoch znajdziecie w tym artykule.

Podróż pociągiem do Grecji w sposób podany powyżej to opcja jedynie dla miłośników kolei. Znacznie szybciej, taniej i prościej dolecieć samolotem na lotnisko międzynarodowe Ateny.Minoan Lines

Prom Ankona – Patras (fot. dreamstime.com)

Podróż pociągiem do Grecji – jak było dawniej

Dawniej kursował bezpośredni pociąg Belgrad – Saloniki. Swego czasu kursowały dwa pociągi dziennie – dzienny i nocny, później pociąg kursował tylko w wakacje, od kilku lat nie kursuje w ogóle.

Można było dojechać pociągiem do Grecji w następujący sposób:

1) Przejazd pociągiem Warszawa – Budapeszt
2) Przejazd pociągiem Budapeszt – Belgrad
3) Przejazd pociągiem Belgrad – Saloniki

W Salonikach przesiadka na pociąg do Aten. Była to stosunkowo tania, ale niezbyt wygodna podróż, bo serbskie wagony sypialne i kuszetki były przesiąknięte dymem papierosowym. Podobnie jak wagony pociągu dziennego.

–> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Pociągiem do Grecji

Pociąg dzienny Belgrad – Saloniki w 2010 roku

%d bloggers like this: