Kolej na Podróż

Pociągiem na Łotwę – przewodnik dla pasażerów (2023)

Nie kursują pociągi bezpośrednie z Polski na Łotwę. W trakcie opracowywania artykułu dojazd pociągiem na Łotwę z wykorzystaniem pociągu jako jedynego środka transportu był niemożliwy.

Wprawdzie zostało uruchomione połączenie Warszawa – Wilno z przesiadką drzwi w drzwi na stacji Mockava, jednak podczas opracowywania aktualizacji nie kursowały pociągi Wilno – Dyneburg, przez co nie był możliwy dojazd pociągiem na Łotwę. Nie uruchomiono także zapowiadanych od lat pociągów Szawle – Jełgawa, ewentualnie dalej do Rygi.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023

Zobacz również:

Kolej na Litwie – przewodnik dla pasażerów
Kolej na Łotwie – przewodnik dla pasażerów

Być może w następnych miesiącach (np. na wakacje) zostanie uruchomione weekendowe połączenie Wilno – Dyneburg. Pociągi kolei litewskich dojeżdżają do Turmontu, wsi położonej kilka kilometrów od granicy litewsko-łotewskiej i około 20 kilometrów od Dyneburgu. Władze samorządowe walczyły o uruchomienie codziennego połączenia Wilno – Dyneburg.

Jest to o tyle niezrozumiałe, że Litwa i Łotwa pozują na największych sojuszników i braci, a nie potrafią się porozumieć w tak błahych sprawach.

Nie zawsze będę w stanie aktualizować artykuł, dlatego należy samodzielnie sprawdzać, czy pociąg Wilno – Dyneburg kursuje. Można to zrobić w następujących wyszukiwarkach połączeń:

bilietas.ltglink.lt – wyszukiwarka kolei litewskich. Dyneburg to „Daugpilis”.
pv.lv – wyszukiwarka kolei łotewskich. Dyneburg to „Daugavpils”.

Największe atrakcje Łotwy

Panorama Rygi (fot. Виталий Клочанов, GNU, flickr.com)

Pociągiem na Łotwę – gdyby kursował pociąg Wilno -Dyneburg

Jeśli będzie kursował pociąg Wilno – Dyneburg, dojazd pociągiem na Łotwę będzie wyglądał w sposób następujący:

Etap 1)

Przejazd pociągiem Warszawa – Maćkowo do stacji Mockava, gdzie przesiadamy się na pociąg kolei litewskich Maćkowo – Wilno. Więcej informacji w artykule Pociągiem na Litwę.

Etap 2)

Przejazd pociągiem Wilno – Dyneburg. Trwa około 3 godzin, być może konieczny będzie nocleg w Wilnie lub Dyneburgu.

Etap 3)

Dyneburg jest drugim pod względem wielkości miastem na Łotwie, jednak zdecydowana większość turystów kieruje się do Rygi. Z Dyneburga kursują bezpośrednie pociągi do Rygi, czas przejazdu wynosi od 2 godzin i 40 minut do 3 godzin i 25 minut.

Z Rygi kierujemy się dalej np. do Siguldy, czy Jełgawy.  Pociągi do Lipawy jeżdżą bardzo rzadko.

Pociąg Wilno – Dyneburg (źródło: koleje litewskie)

Planowany pociąg Wilno – Tallin 

W mediach od jakiegoś czasu pojawiają się informacje o planowanym uruchomieniu pociągu bezpośredniego Wilno – Tallin przez Rygę, który w założeniu miałby być skomunikowany z połączeniem Warszawa – Wilno.

Na razie kończy się na zapowiedziach, jeśli pociąg pojawi się w rozkładzie jazdy, dam znać z odpowiednim wyprzedzeniem.

Obecnie dojazd pociągiem na Łotwę jest niemożliwy, ale nawet, jeżeli pojawi się pociąg Wilno – Dyneburg, dużo łatwiej będzie dojechać na Łotwę autobusem, nie mówiąc o samolotach latających z kilku polskich miast.

Zastrzeżenie

Pomimo moich najlepszych chęci informacje mogą się zdezaktualizować. O zagadnienia typu zniżki, czy utrudnienia w ruchu, lepiej pytać bezpośrednio u przewoźnika lub na licznych grupach o podróżowaniu. Jeśli artykuł okaże się przydatny, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt w przyszłości.

%d bloggers like this: