Kolej na Podróż

Pociągiem z Rybnika – 25 miejsc na wycieczkę jednodniową

Rybnik to średniej wielkości miasto w województwie śląskim. Rybnik to także węzeł kolejowy, z którego kursują pociągi pasażerskie w kilku kierunkach. W artykule przedstawiłem propozycje wycieczek jednodniowych pociągiem z Rybnika, uwzględniając miejsca, do których pociągiem z Rybnika dojedziemy w ciągu około dwóch godzin. Nie zawsze dojazd jest dogodny – czasami konieczne są przesiadki, na wielu liniach prowadzone są remonty znacznie utrudniające podróż. Artykuł nie uwzględnia zmian tymczasowych. Ze względu na częste zmiany w siatce połączeń nie uwzględniłem pociągów wyższych kategorii.

Pociągiem z Rybnika – spis treści

1. Kierunek Zawiercie
2. Kierunek Bielsko-Biała
3. Kierunek Gliwice
4. Kierunek Oświęcim
5. Kierunek Racibórz
6. Kierunek Opole
7. Kierunek Tarnowskie Góry
8. Kierunek Wodzisław Śląski




 

1. Kierunek Katowice i Zawiercie

Większość osób wybierających podróż pociągiem z Rybnika kieruje się w stronę Katowic. Katowice to stolica województwa śląskiego. Jakkolwiek Katowice same w sobie są dobrym miejscem na wycieczkę jednodniową, to możemy się tu przesiąść na inne pociągi. Dojazd z Rybnika do Katowic zajmuje około godzinę.

Mikołów (fakultatywnie) – takie sobie miasto, które można zwiedzić lub można pominąć. W centrum ładny rynek z charakterystycznym ratuszem.Z atrakcji należy wymienić Bazylikę mniejszą pw. św. Wojciecha i Miejską Placówkę Muzealną w budynku, w którym swoją siedzibę ma również Urząd Stanu Cywilnego. 5 kilometrów od dworca znajduje się czynny sezonow Śląski Ogród Botaniczny (dojazd autobusem), po drodze mijamy kościół pw. św. Wawrzyńca i wapiennik w dzielnicy Mokre.

Katowice – stolica województwa śląskiego w ostatnich dekadach przeszła dużą zmianę. Na pozór brzydkie miasto kryje wiele ciekawych miejsc dla ambitnych turystów, lubiących odkrywać mało znane zabytki. Zwykły turysta przyjeżdżający na jednodniową wycieczkę powinien zobaczyć Muzeum Śląskie z najróżniejszymi wystawami tematycznymi dotyczącymi Górnego Śląska, osiedle Nikiszowiec z charakterystyczną zabudową oraz w miarę możliwości Park Śląski. Do Muzeum Śląskiego z dworca idzie się pieszo 15 minut, mijając po drodze rynek, blok Superjednostkę oraz Spodek, natomiast na Nikiszowiec należy dojechać autobusem, a do Parku Śląskiego tramwajem. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca głównego w Katowicach także znajdziemy miejsca warte odwiedzenia, np. Stary Dworzec, pierwszy katowicki Drapacz Chmur, zaniedbany cmentarz żydowski, czy gmach Urzędu Wojewódzkiego. Przed dłuższą wycieczką warto poznać historię Katowic i tutejszych osiedli.

Jednym z kierunków możliwych do kontynuowania podróży z Katowic jest Częstochowa. Jeśli uwzględnimy dwie godziny przejazdu pociągiem z Rybnika, dojedziemy najwyżej do Zawiercia. Chętni mogą kontynuować podróż w stronę Częstochowy.

Katowice – najciekawsze miejsca i atrakcje

Będzin – blisko centrum miasta i największych atrakcji położony jest ciekawy pod względem architektonicznym dworzec Będzin Miasto. W Będzinie warto zobaczyć Wzgórze Zamkowe z zamkiem i cmentarzem żydowskim. Ładnie wygląda z zewnątrz Pałacyk Mieroszewskich, w którym mieści się Muzeum Zagłębia (drogie bilety wstępu). Poza Wzgórzem Zamkowym szaro, ponuro, wysokie poczucie zagrożenia. Poza centrum popularnością cieszy się Góra Dorotka z kościołem św. Doroty na jej szczycie. Nową atrakcją jest podziemna trasa turystyczna.

Z Będzina można podjechać tramwajem do Czeladzi. Na granicy Będzina i Czeladzi widać stary cmentarz żydowski, w samej Czeladzi godne uwagi jest niewielkie centrum z kościołem pw. św. Stanisława, Muzeum Saturn i osiedle robotnicze w dzielnicy Piaski.

Zawiercie (fakultatywnie) – miasto przeciętne pod względem architektonicznym, natomiast turystów powinien zainteresować piękny dworzec kolejowy, majestatyczny kościół pw. św. Piotra i Pawła oraz dawne osiedle robotnicze z zachowanym układem urbanistycznym. Najciekawsze miejsce Zawiercia to źródło Warty w Kromołowie – dzielnicy miasta położonej 5 km od centrum, tam również znajduje się cmentarz żydowski. Z kolei w dzielnicy Skarżyce (6 km od centrum) zabytkowy kościół, formacje skalne, a dwa kilometry dalej, w Morsku, ruiny zamku. Z Zawiercia dojedziemy busami do zamku w Ogrodzieńcu.

Nikiszowiec

Osiedle Nikiszowiec w Katowicach (fot. dreamstime.com)

2. Pociągiem z Rybnika – kierunek Bielsko-Biała

Kolejny kierunek na wycieczkę jednodniową pociągiem z Rybnika to Bielsko-Biała. W tym przypadku, ze względu na rozkład jazdy i stan torów, zaplanowanie wycieczki jednodniowej może być trudne, bowiem często są remonty i zamknięcia linii Pszczyna – Rybnik. Być może za jakiś czas sytuacja się unormuje, linia zostanie wyremontowana, a rozkład jazdy będzie bardziej pasował miłośnikom wycieczek jednodniowych. W razie czego odcinek Rybnik – Pszczyna można pokonać autobusami z przesiadką w Żorach.

Żory (fakultatywie) – przeciętne miasto z kilkoma godnymi uwagi atrakcjami w centrum. Wyremontowany dworzec kolejowy, park rozrywki Twinpigs, małe Muzeum Ognia (atrakcje raczej dla dzieci), Muzeum Miejskie i kilka zrewitalizowanych parków.

Pszczyna – ładne, przyjemne i nieduże miasto tłumnie odwiedzane przez turystów przyjeżdżających zwiedzić tutejszy zamek z muzeum lub pospacerować po malowniczym parku. Dworzec kolejowy wyremontowany, do parku idzie się około 10 minut. Pozostałe atrakcje to Pokazowa Zagroda Żubrów, mały skansen, rynek, niedawno otwarty Park Aktywności, czy Muzeum Prasy Śląskiej. Dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i noclegowa. 3 kilometry na wschód od stacji zabytkowy drewniany kościół pw. św. Marcina w Ćwiklicach. 6 kilometrów na północny wschód od stacji ośrodek hodowli żubrów w Jankowicach.

Pszczyna – najciekawsze miejsca i atrakcje

Goczałkowice-Zdrój (fakultatywnie) – niewielkie uzdrowisko z licznymi szlakami rowerowymi przy Jeziorze Goczałkowickim. Bardzo ładny dworzec kolejowy. Bardzo popularne są Ogrody Kapias w Goczałkowicach.

Bielsko-Biała – miasto średniej wielkości, jedno z najładniejszych polskich miast. Pięknie odrestaurowany dworzec kolejowy z freskami, liczne godne uwagi kamienice, ładne ulice, malownicze zaułki. Do zobaczenia sporo zabytków (np. ratusz, Zamek Sułkowskich, katedra), kilka muzeów (głównie oddziały Muzeum Okręgowego), galerie handlowe, tereny spacerowe, szlaki górskie, czy kolej gondolowa na Szyndzielnię. Miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Bielsko-Biała – najciekawsze miejsca i atrakcje

Bielsko-Biała

Bielsko-Biała – widok z drona (fot. dreamstime.com)

3. Kierunek Gliwice

Z Rybnika można dojechać pociągiem do Gliwic, ale konieczna jest przesiadka na stacji Katowice. Czas przejazdu odcinka Katowice – Gliwice mieści się w ramach opracowywanego artykułu. Pociągi Kolei Śląskich na tym odcinku często są zatłoczone.

Zabrze – miasto pod względem zabudowy takie sobie, choć w różnych częściach miasta natrafimy na ciekawe zabytki. Blisko dworca należy wymienić budynek Poczty Polskiej i Stalowy Dom, natomiast najbardziej znana atrakcja – kopalnia Guido – oddalona jest od dworca kolejowego o około 2 kilometry (dojazd tramwajem). Trochę bliżej znajduje się Sztolnia Królowej Luizy, a tuż obok niej Muzeum Techniki Wojskowej. W Zabrzu znajdziemy także Muzeum Miejskie, Muzeum Górnictwa Węglowego, ogród botaniczny, dla odważnych i ambitnych polecam wycieczkę do dzielnicy Biskupice. Najnowsza atrakcja to tereny pokopalniane zaadaptowane na instytucję kultury „Stara Kopalnia”.

Zabrze – najciekawsze miejsca i atrakcje

Świętochłowice (fakultatywnie) – z przystanku kolejowego jest niedaleko do interesującego Muzeum Powstań Śląskich. Ciekawa, tradycyjna śląska zabudowa familokowa, ale niebezpiecznie.

Gliwice – warte odwiedzenia miasto z wieloma atrakcjami w centrum i poza nim. Wyremontowany dworzec kolejowy położony 10 minut piechotą od rynku. Tuż koło dworca na co dzień niedostępny cmentarz żydowski. W centrum bardzo ładny rynek z ratuszem, palmiarnia, Willa Caro, niewielki zamek, kościół pw. Wszystkich Świętych z okazałą wieżą udostępnianą w wybranych dniach turystom, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, budynek Sądu Rejonowego i katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po drugiej stronie dworca stary kościółek pw. św. Bartłomieja.

Najważniejsze zabytki poza centrum to Radiostacja, cmentarz hutniczy, dawna stacja kolei wąskotorowej Gliwice – Racibórz, czy Muzeum Odlewnictwa.

Gliwice – najciekawsze miejsca i atrakcje

Kopalnia Guido w Zabrzu (fot. dreamstime.com)

4. Kierunek Oświęcim

Z Rybnika możliwa jest również wycieczka koleją do Oświęcimia. W trakcie opracowywania artykułu kursowały bezpośrednie pociągi przez Katowice, być może w innych wersjach rozkładu jazdy będzie konieczna przesiadka w Katowicach. Po zakończeniu remontu linii Trzebinia – Czechowice-Dziedzice powinna być możliwość dojazdu do Oświęcimia przez Czechowice-Dziedzice, ale nie jest to pewne.

Mysłowice – bardzo zaniedbane miasto o zmarnowanym potencjale. Półtora kilometra od dworca warto natomiast znajduje się warte odwiedzenia Centralne Muzeum Pożarnictwa z bardzo ciekawą wystawą wozów strażackich. Tuż obok działa Muzeum Historii Mysłowic, jednak jeśli o to muzeum będą dbać tak jak o miasto, może zostać w przyszłości zamknięte. Najciekawsze zabytkowe budynki w Mysłowicach położone są tuż przy budynku dworca kolejowego, w pobliżu pętli tramwajowej.

Mysłowice – najciekawsze miejsca i atrakcje
Mysłowice – moje wrażenia z miasta (2015)

Oświęcim – miasto kojarzone przede wszystkim z Miejscem Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na zwiedzanie dawnego obozu zagłady należy przeznaczyć kilka godzin, jednak przy okazji warto odwiedzić położone niedaleko Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej prezentujące historię mieszkańców ziemi oświęcimskiej z naciskiem na II wojnę światową oraz położone 3 kilometry od Miejsca Pamięci Auschwitz centrum miasta (z dworca 1,5 km w inną stronę), gdzie w Muzeum Zamek w bardzo ciekawy sposób przedstawiono historię miasta, a z wieży widokowej można podziwiać panoramę Oświęcimia. Muzeum Zamek posiada oddział w budynku Starego Ratusza przy Rynku Głównym. W dawnej synagodze poznamy historię oświęcimskich Żydów; ponadto istnieje możliwość odwiedzenia położonego kilometr dalej cmentarza żydowskiego. W sezonie wiosenno-jesiennym ożywają Bulwary – park nad przepływającą przez miasto Sołą. Ze względu na bardzo dobrze rozwiniętą i stosunkowo niedrogą bazę noclegową, po zakończeniu remontów linii kolejowych Oświęcim może być także doskonałą bazą wypadową do wycieczek kolejowych po województwach małopolskim i śląskim.

Oświęcim – najciekawsze miejsca i atrakcje

Kamienica Ślebarskich

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu

5. Kierunek Racibórz

Pociągiem z Rybnika najłatwiej dojechać do Raciborza. Niestety, nadal nieczynna dla ruchu pasażerskiego jest linia kolejowa do Głubczyc i trudno powiedzieć, czy zostaną zrealizowane zapowiedzi jej rewitalizacji i przywrócenia ruchu rozkładowego dla pociągów pasażerskich.

Racibórz – nieduże centrum blisko dworca kolejowego. Przyjemny rynek oszpecony PRL-owskimi kamienicami, Zamek Piastowski, kilka ładnych kościołów, zachowana baszta więzienna, zabytkowy budynek Sądu Rejonowego. 1,5 km od centrum cmentarz ewangelicki. Dobre opinie zbiera oddalone o 3 kilometry arboretum.

Tworków (fakultatywnie) – kierując się z Raciborza w stronę Chałupek można wysiaść również na stacji Tworków. Turyści przyjeżdżają tu zobaczyć ruiny pałacu, czy zamku, w zależności od nazewnictwa w przewodnikach.

Pociągiem z Rybnika

Ruiny zamku/pałacu w Tworkowie (fot. dreamstime.com)

6. Kierunek Opole

Wycieczka jednodniowa pociągiem z Rybnika do Opola jest możliwa, ale z przesiadką na stacji Nędza. W rozkładzie jazdy trzeba zawsze sprawdzać skomunikowania w Nędzy, bowiem czasami pociąg z Raciborza w stronę Kędzierzyna-Koźla i Opola jedzie w ciągu 10 minut, a o innej porze trzeba czekać ponad godzinę. W każdym razie możliwe jest zaplanowanie takiej wycieczki pociągami regionalnymi.

Gogolin i Krapkowice (fakultatywnie) – miłośnicy mniejszych miast mogą w drodze do Opola zaplanować przystanek w Gogolinie i przejazd busem do Krapkowic. Oba miejsca mogą być same w sobie celem wycieczki. W Gogolinie na peryferiach miasta znajduje się zabytkowy wapiennik; również w centrum zobaczymy zabytkowe piece wapiennicze. Ponadto cmentarz żydowski i kościół ewangelicko-augsburski z początku XX wieku. Swego rodzaju atrakcją jest pomnik Karolinki i Karlika.

5 kilometrów od stacji Gogolin położone są Krapkowice (16 tys. mieszkańców). Można zobaczyć rynek, zamek/pałac (obecnie siedziba szkoły), pozostałości murów miejskich z wieżą Bramy Górnej i kościół pw. św. Mikołaja. W dzielnicy Otmęt kościół pw. Wniebowzięcia NMP i ruiny zamku. Przez Krapkowice prowadziła linia kolejowa Prudnik – Gogolin. W 1997 roku powódź zerwała most kolejowy na Odrze, który nie został odbudowany. Dla potrzeb wojska wyremontowano odcinek linii z Prudnika do nieokreślonego miejsca. Nie planuje się wznowienia ruchu pasażerskiego.

Opole – dobra propozycja na wycieczkę jednodniową, jak i wycieczkę weekendową. Zabytkowy dworzec kolejowy położony jest blisko najważniejszych atrakcji centrum Opola. W ciągu jednego dnia możemy zobaczyć najważniejsze atrakcje centrum – ładny rynek, malowniczą Młynówkę, nazywaną Śląską Wenecją, park miejski z amfiteatrem, jak również wieżę dawnego zamku, z której można podziwiać panoramę centrum Opola.

Ofertę uzupełniają muzea – bardzo popularne Muzeum Polskiej Piosenki, mniej znane Muzeum Śląska Opolskiego, ponadto na peryferiach miasta warto zwiedzić Muzeum Wsi Opolskiej – jeden z najładniejszych polskich skansenów. Jeśli nie lubimy muzeów, warto rozważyć odwiedzenie opolskiego ogrodu zoologicznego.

Opole – najciekawsze miejsca i atrakcje

Rynek w Opolu

7. Kierunek Tarnowskie Góry

Propozycja wycieczki jednodniowej pociągiem z Rybnika z przesiadką w Katowicach. W trakcie opracowywania artykułu trwał remont linii kolejowej Chorzów Batory – Tarnowskie Góry, przez co ta część była nieaktualna, ale w przyszłości pociągi powinny powrócić na tory na tej trasie.

Chorzów (fakultatywnie) – większość osób dojeżdża do Chorzowa z Katowic tramwajem lub autobusami, ale jeśli ktoś zdecyduje się na podróż pociągiem, to najważniejsze miejsca Chorzowa znajdują się przy bardzo zaniedbanej stacji Chorzów Miasto. Centrum takie sobie, na uwagę zasługuje jedyny polski rynek miasta przecięty estakadą, budynki ratusza i Poczty Polskiej, ewentualnie deptak. Nieco dalej od stacji warto zobaczyć Muzeum Hutnictwa. Park Śląski znajduje się w innym miejscu – dojazd tramwajem z Katowic.

Chorzów – najciekawsze miejsca i atrakcje

Bytom – bardzo zaniedbane miasto, gdzie lepiej uważać na otoczenie wyciągając aparat fotograficzny. W bliskiej odległości od dworca kolejowego warto pospacerować po centrum z licznymi, bardzo ładnymi budynkami. Na szczególną uwagę zasługują budynki Poczty Polskiej, Opery Śląskiej i szkoły budowlanej. Szkoda, że nie można zwiedzać reprezentacyjnych wnętrz sądu. Zwiedzić można za to Muzeum Górnośląskie z wystawami dotyczącymi etnografii i archeologii. Poza centrum warto zobaczyć wyremontowany pałac w Miechowicach. Być może w przyszłości Elektrociepłownia Szombierki będzie także miała stałe godziny otwarcia. W sezonie letnim warto przejechać się kolejką wąskotorową Bytom – Miasteczko Śląskie. Peron wąskotorowy znajduje się po stronie przeciwnej dworca Bytom niż centrum.

Bytom – najciekawsze miejsca i atrakcje

Radzionków (fakultatywnie) – w wyremontowanym dworca kolejowego utworzono Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945. W Radzionkowie znajduje się także Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, jednak łatwiej tam dojechać autobusem niż pociągiem.

Nakło Śląskie (fakultatywnie) – W niedużej odległości od stacji kolejowej można zwiedzić Centrum Kultury Śląskiej i kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Około 3,5 kilometra od stacji znajduje się bardzo ładny Park Świerklaniecki z ruinami zamku i kościołem pw. Dobrego Pasterza. Do Parku Świerklanieckiego lepiej dojechać autobusem.

Tarnowskie Góry – warte odwiedzenia miasto. Dworzec kolejowy położony przy futurystycznym dworcu autobusowym i centrum miasta, jednak zabytki i atrakcje Tarnowskich Gór rozpościerają się na dużej powierzchni, więc konieczne będzie skorzystanie z komunikacji autobusowej. Najważniejsze miejsca w centrum to rynek (taki sobie), Dzwonnica Gwarków i Muzeum w Tarnowskich Górach. Poza centrum warto zobaczyć Sztolnię Czarnego Pstrąga (rejsy łódką) oraz położoną blisko przystanku kolejki wąskotorowej, na peryferiach miasta, Kopalnię Srebra wraz ze Skansenem Maszyn Parowych.

Tarnowskie Góry – najciekawsze miejsca i atrakcje

Radzionków

Muzeum Szkoły, Chleba i Ciekawostek w Radzionkowie (fot. dreamstime.com)

8. Kierunek Wodzisław Śląski

Z Rybnika pociągiem dojedziemy także do Wodzisławia Śląskiego. Nie jest to jakieś szczególnie ładne miasto. Na uwagę na pewno zasługuje wyremontowany dworzec kolejowy, oddalony o półtora kilometra od centrum miasta (bliżej centrum jest przystanek kolejowy Wodzisław Śląski Centrum). Atrakcje Wodzisławia Śląskiego to przede wszystkim rynek, kościół Wniebowzięcia NMP, muzeum w pałacu, w sezonie także ośrodek rekreacyjny „Balaton” i rodzinny park rozrywki „Trzy Wzgórza” na peryferiach miasta.

Pociągiem z Rybnika – podsumowanie

Artykuł przedstawia propozycje wycieczek jednodniowych pociągiem z Rybnika. Nie uwzględnia weekendowego połączenia sezonowego do Wisły oraz Ostrawy. O ile ustabilizuje się sytuacja w zakresie pociągów z Katowic do Bogumina, rozszerzę ten wpis.

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: