Kolej na Podróż

Pociąg Sarajewo – Bihać – informacje

Koleje Federacji Bośni i Hercegowiny uruchomiły interesujące, przynajmniej z punktu widzenia miłośników kolei, połączenie kolejowe. Popołudniowy pociąg Talgo Sarajewo – Doboj został wydłużony do miasta Bihać. Stało się to możliwe dzięki remontowi 47 kilometrów tzw. „Linii rzeki Uny”, łączącej Bosanski Novi Grad i chorwacki Knin, a tym samym umożliwiającej łatwy dojazd do Splitu i Zadaru. W czasach byłej Jugosławii tą trasą kursowały liczne pociągi nad Morze Adriatyckie. O remoncie tej linii pisałem TUTAJ.

Zobacz również:

Sarajewo – praktyczny przewodnik

Do Bihaća od kilku lat nie dojeżdżały rozkładowe pociągi pasażerskie, raz w roku przyjeżdżał tu jedynie pociąg specjalny Rotary.

Z punktu widzenia turysty wadą połączenia jest rozkład jazdy. Pociąg dojeżdża do stacji docelowej po północy i wraca w środku nocy.

Pociąg Sarajewo – Bihać – rozkład jazdy

Sarajewo (odj. 16:00) –> Bihać (przyj. 00:22)
Bihać (odj. 02:03) –> Sarajewo (przyj. 10:28)

Pociąg Sarajewo – Bihać – ceny biletów:

Sarajewo – Bihać = 36,7 BAM (ok. 81 PLN)
Sarajewo – Bihać – Sarajewo = 59,1 BAM (ok. 130 PLN)

Grupy liczące co najmniej 6 osób, studenci, emeryci, weterani wojenni, seniorzy, którzy ukończyli 60 rok życia oraz dziennikarze są uprawnieni do zniżki w wysokości 30%. (Nie podano, czy dotyczy to również cudzoziemców).

Dzieci w wieku 4-12 lat, osoby niewidome i ich opiekunowie oraz grupy liczące ponad 30 osób płacą 50% ceny biletu.

W składzie pociągu znajdują się wagony sypialne. Bilet Sarajewo – Bihać wraz z rezerwacją miejsca w wagonie sypialnym kosztuje 60,70 BAM (ok. 135 PLN).

Bihać to niezbyt ładne miasto bez szczególnych atrakcji, jest natomiast bardzo dobrą bazą wypadową do pieszych wycieczek w dolinie rzeki Uny. Niestety, infrastruktura turystyczna w tym rejonie Bośni i Hercegowiny jest na razie słabo rozwinięta.

Uruchomienie pociągu Sarajewo – Bihać to bardzo dobra wiadomość z borykających się z kłopotami finansowymi kolei bośniackich. Niestety, nadal brakuje połączeń międzynarodowych, a szczególnie zapowiadanych pociągów Sarajewo – Zagrzeb.

Poniżej galeria zdjęć z przejazdu promocyjnego. Zdjęcia zostały udostępnione przez Željeznice Federacije Bosne i Hercegovine i są własnością przewoźnika.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Pociąg Sarajewo - Bihać

Pociąg Sarajewo – Bihać na stacji Banja Luka

ZFBH

Pociąg Sarajewo – Bihać – wnętrze

Unska Pruga

Pociąg w trasie

Bihać

Tłumy na stacji Bihać.

Bihać

Tłumy na stacji Bihać.

Bośniackie Talgo

Skład Talgo na stacji Bihać

 

%d bloggers like this: