Kolej na Podróż

Koleje wąskotorowe na Węgrzech – wykaz czynnych linii

Na Węgrzech kursuje kilkanaście kolei wąskotorowych, rozrzuconych po całym kraju. Jak dla mnie, jest to jedna z największych i najmniej znanych atrakcji tego kraju. Romantyczne przejażdżki po lasach, czy nad jeziorami powinny przyciągnąć turystów z całego świata, ale tak się nie dzieje. Jedynie kolej dziecięca w Budapeszcie cieszy się od lat ogromną popularnością. Poniżej znajdziecie aktualny wykaz kursujących kolei wąskotorowych, przy czym z każdym rokiem może być ich mniej. Kilka lat temu zamknięto malowniczą kolej wąskotorową w Kecskemet, którą bardzo chciałem się przejechać.

Koleje wąskotorowe według państw: Bułgaria Czechy Polska Rumunia Słowacja Ukraina Węgry

Artykuł został opracowany na podstawie danych zawartych w bezpłatnej ulotce wydanej przez Magyar Turizmus Zrt. W ulotce koleje opisano tak samo, jak opisałbym ja, więc ingerencje nie miały sensu. Przejazdy węgierskimi kolejami wąskotorowymi są jednym z moich marzeń podróżniczych, które i tak się nie spełni.

Węgry - artykuły na blogu
1. Kolej na Węgrzech - przewodnik dla pasażerów
2. Koleje wąskotorowe na Węgrzech
3. Kolejowe atrakcje Budapesztu
4. Ciekawostki o Węgrzech

1. Budapeszt i okolica

Kolejka dziecięca na wzgórzu Széchenyi

Trasa: Hűvösvölgy – Jánoshegy – Csillebérc – Normafa – Széchenyihegy
• długość trasy: 11,2 km
Strona internetowa: www.gyermekvasut.hu

Jedna z największych atrakcji turystycznych Budapesztu, mało znana wśród polskich turystów. Położona w zielonym sercu miasta w dzielnicach II i XII. Łączy stacje Széchenyi-hegy i Hűvösvölgy. Trasa o długości 11,2 km, a różnica poziomów wynosi 235 m. Pociągi kursują ze średnią prędkością 20 km/h, a przejazd trwa 40-45 minut. Przy stacji Hűvösvölgy utworzono niewielkie muzeum na temat działalności kolejki. Kolej kursuje przez cały rok (najczęściej nie kursuje w poniedziałki), poza sezonem zwykle jeździ 8 par pociągów dziennie, w sezonie nawet więcej. Na stacje kolejki można sięd dostać komunikacją publiczną – do stacji Széchenyi-hegy dojeżdżamy kolejką zębatą i kawałek idziemy pieszo, natomiast do stacji Hűvösvölgy dojeżdża tramwaj nr 61.

Kolej dziecięca w Budapeszcie na You Tube (13:33)(2015)
Kolej dziecięca w Budapeszcie na You Tube (05:26)(2012)

Gyermekvasut

Kolej dziecięca w Budapeszcie (fot. Wei-Te Wong, CC-BY-SA, flickr)

Kolej leśna w Kemence

Trasa: Kemence – Godóvár – Feketevölgy – (Hajagos)
długość trasy: 4 km (do stacji Hajagos 8 km)
Rozkład jazdy: www.kisvasut.hu

Kolej Muzealna w Kemence to kolej leśna o rozstawie szyn 600 mm, położona w północnej części gór Börzsöny, przy granicy ze Słowacją. Najlepszy dojazd to przejazd pociągiem z Bratysławy do Štúrova, tam przesiadka na pociąg do Čaty i stamtąd do miejscowości Šahy, która leży 11 km od Kemence. Można się również przesiąść w miejscowości Levice. Kolej obsługiwana jest przez wolontariuszy. Uruchamiana w weekendy od pierwszego weekendu kwietnia, do ostatniego weekendu października.

Kolej leśna w Kemence z drona (03:23)(2016)
Kolej leśna w Kemence – różne ujęcia (13:57)(2013)

Kemence

Kolej leśna w Kemence (fot. Aspectomat – bez licencji)

Kolej leśna w Királyrét

Trasa: Kismaros – Morgó – Szokolya – Paphegy – Királyrét
długość trasy: 12 km (łączna długość to ponad 14,5 km)
Strona internetowa: www.kisvasut-kiralyret.hu

Jedna z najstarszych kolejek leśnych na Węgrzech – kursuje od 1893 roku . Kolejka Leśna w Királyrét jest częścią dawnej sieci kolejek w górach Börzsöny niegdyś liczącej ponad 200 km. Skład kolejki jeździ w dolinie potoku Morgó zbierającej wody całego basenu gór Börzsöny od brzegu Dunaju z miejscowości Kismaros poprzez wioskę Szokolya do Királyrét,popularnej bazy wypadowej wypraw po górach Börzsöny. Rozstaw szyn 760 mm, maksymalna prędkość 25 km/h. Nową atrakcją kolejki jest śmiesznie wyglądający wagon „Vili”, napędzany energią słoneczną.

Kolej leśna w Kiralyret na You Tube (03:23)(2018)
Kolej leśna w Kiralyret na You Tube (09:50)(2008)

Kismaros

Kolejka na stacji Kismaros (fot. Kobaldy, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Kolej leśna w Nagybörzsöny

Trasa: Nagyirtás – Nagybörzsöny
długość trasy: 7805 m
Strona internetowa: www.kisvasut-kiralyret.hu

Kolejka wąskotorowa w Nagybörzsöny jest kolejką o specyficznej trasie górskiej: jedyną na Węgrzech linią kolejową o obrotnicy tzw. szczytowej. Jest drugą z dawnej sieci kolejek leśnych w górach Börzsöny. Rozstaw szyn 760 mm, maksymalna prędkość 15 km/h. Zazwyczaj kursuje w weekendy od 1 maja do 1 listopada oraz dodatkowo w piątki od połowy lipca do połowy września – aktualnego rozkładu jazdy nie ma (na stronie internetowej widnieje rozkład na 2008 rok). Przejazd w jedną stronę trwa 45 minut. Aby dostać się do stacji kolejki, należy dojechać pociągiem z Budapesztu lub Bratysławy do miejscowości przygranicznej Szob, a stamtąd autobusem do Nagybörzsöny. Przejazd autobusem z Szob do Nagybörzsöny trwa 35 minut.

Kolej leśna w Nagybörzsöny na You Tube (09:21)(2018)
Kolej leśna w Nagybörzsöny na You Tube (03:18)(2016)

Nagyborzsony

Pociąg w lesie (fot. Stipkovits Fülöp, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Kolej leśna w Szob

Trasa: Szob – Máriakút – Márianosztra
długość trasy: 7 km
Strona internetowa: borzsonykisvasut.uw.hu

Malownicza kolej wąskotorowa położona tuż przy granicy ze Słowacją, w odległości sześćdziesiąt kilometrów od Budapesztu. Niedawno odbudowana z pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej, okazyjnie kursuje na trasie Szob – Márianosztra. Linia została wybudowana w 1912 roku do obsługi kamieniołomów w miejscowości Márianosztra. Rozkład jazdy na stronie oficjalnej, bardzo ciekawa trasa i tabor.

Kolej wąskotorowa Szob – Marianosztra na You Tube (02:00)(2016)
Kolej wąskotorowa Szob – Marianosztra na You Tube (03:32)(2014)
Kolej wąskotorowa Szob – Marianosztra na You Tube (08:13)(2010)

Vál-völgyi Kisvasút

Najmłodsza z węgierskich kolei wąskotorowych. Została zbudowana niedaleko Budapesztu i oddana do użytku w 2016 roku. Trasa o długości 5,7 km (z częścią techniczną łącznie 6450 metrów torów) łączy arboretum w Alcsut ze stadionem i kompleksem boisk akademii piłkarskiej w Felcsut.

Rozstaw szyn to 760 mm, maksymalna prędkość 25 km/h, czas przejazdu pomiędzy stacją początkową a końcową to 20 minut. Pomiędzy stacją początkową a końcową znajduje się tylko jedna stacja pośrednia.

Kolej wąskotorowa w Felcsut na You Tube (02:18)(2017)
Kolej wąskotorowa w Felcsut z drona (02:14)(2016)

Felcsut

Najmłodsza węgierska wąskotorówka (aut. Christo, CC-BY-SA, flickr.com)

2. Północny region Węgier

Kolej leśna w Felsőtárkány

Trasa: Felsőtárkány – Stimeczház
długość trasy: 5 km
Strona internetowa: www.egererdo.hu

Kolejka Państwowych Kolei Leśnych kursuje w górach Bükk (Bukowych), na północ od Egeru. Obok linii kolejki znajduje się zwierzyniec, a przy stacji końcowej rozpoczyna się szlak turystyczny po najciekawszych atrakcjach przyrodniczych parku. Ze stacji końcowej można dojść do znanego źródła Vöröskő-forrás, co jakiś czas tryskające w górę niczym gejzer. Kolej położona jest niedaleko miasta Eger, kursuje zazwyczaj od weekendy i święta od ostatniego weekendu kwietnia do ostatniego weekendu września. Przejazd w jedną stronę trwa 25 minut. Do Felsőtárkány z Eger można dojechać autobusem. Pasażerowie kolejki najczęściej przewożeni są w składzie zestawionym z lokomotywy spalinowej i wagonów bez okien, tzw. letniaków.

Kolej leśna w Felsotarkany na You Tube (01:54)(2017)
Kolej leśna w Felsotarkany na You Tube (00:34)(2013)

Felsőtárkány

Kolej leśna w Felsőtárkány (fot. József Birincsik – bez licencji)

Kolej Gyöngyös Mátravasút

Trasa: Gyöngyös – Mátrafüred, Gyöngyös – Lajosháza
długość trasy: 18 km
Strona internetowa: www.egererdo.hu

Kolej wąskotorowa znajdująca się w odległości godziny jazdy samochodem z Budapesztu, przewozi pasażerów na dwóch liniach: kolejka jadąca w prostej linii w okolicach Mátrafüred jeździ w terenie, w sadach plantacji winorośli z piękną panoramą na Kékestető. Na krańcach miasta druga linia – jadąca wzdłuż potoku – kieruje się na północny zachód ku miejscowościom Lajosháza-Szalajkaház. Jest to jedna z najpopularniejszych węgierskich kolei wąskotorowych. Do Gyöngyös nie kursują bezpośrednie pociągi z Budapesztu. Do miasta można jedynie dojechać z przesiadką. Najpierw jedziemy pociągiem Budapeszt Keleti – Sátoraljaújhely, wysiadamy w Vámosgyörk, skąd po długim czasie (oczekiwanie na przesiadkę zwykle trwa około godzinę), odjeżdża pociąg Vámosgyörk – Gyöngyös, który do Gyöngyös dojeżdża w zaledwie 15 minut. Łączny czas podróży z Budapesztu wynosi 2 godziny i 16 minut.

Kolej wąskotorowa w Gyöngyös na You Tube (08:26)(2015)
Kolej wąskotorowa w Gyöngyös na You Tube (00:56)(2007)

Gyöngyös

Kolej wąskotorowa w Gyöngyös (fot. Jqzrt, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Kolej leśna w Lillafüred

Trasa: Miskolc – Papírgyár – Lillafüred – Garadna
długość trasy: 14, 16 km
Strona internetowa: www.eszakerdo.hu

Jedna z najpopularniejszych węgierskich kolei wąskotorowych, której trasa prowadzi przez malowniczy las. Bardzo dobrze rozreklamowana, dzięki czemu przyciąga turystów z Węgier i z innych krajów. Po drodze mija się wiele interesujących miejsc, między innymi hotel „Palota” oraz wodospady. Stacja początkowa/końcowa kolejki znajduje się na peryferiach Miasta Miszkolc, dokładnie 5 kilometrów od dworca Miskolc Tiszai, gdzie dojeżdżają pociągi z Budapesztu i Koszyc. Do stacji można dojechać autobusem komunikacji miejskiej. Kolej uruchamiana jest regularnie, przez większą część roku. Pociąg pokonuje czternastokilometrową trasę w godzinę.

Kolej leśna w Lillafüred zimą na You Tube (03:11)(2019)
Kolej leśna w Lillafüred na You Tube (03:20)(2014)

Lillafüred

Kolej liśna w Lillafüred (fot. VT, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Kolej leśna w Pálháza

Trasa: Pálháza – Kőkapu – Rostalló
długość trasy: 10 km
Strona internetowa: www.eszakerdo.hu

Trasa kolei leśnej prowadzi wzdłuż popularnej doliny potoku Kemence, a z przystanków położonych na linii można kontynuować pieszą wędrówkę po którymś ze szlaków turystycznych. Linia położona na uboczu, na pierwszy rzut oka w ogóle nie pasująca do terenów leśnych, ale przez to jeszcze bardziej atrakcyjna. Najbliżej położone stacje kolejowe to Satorajuhely i Slovenske Nove Mesto (około 17 km od Palhazy). Stacja kolejowa Slovenske Nove Mesto leży na szlaku kolejowym Koszyce – Cierna nad Tisou. Pociągi kursują zwykle od połowy kwietnia do końca października. Dziesięciokilometrową trasę pociąg pokonuje w 55 minut, przy czym postój na jednej ze stacji trwa 15 minut.

Kolej leśna Pálháza – Rostalló na You Tube (01:40)(2011)

Palhaza

Kolej leśna na stacji końcowej (fot. Vladimír Držík, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Kolej leśna w Szilvásvárad

Trasa: Szilvásvárad – Lovaspálya – Szalajka – Fatelep – Szalajka- Fátyolvízesés (wodospad)
długość trasy: 3,64 km
Strona internetowa: www.egererdo.hu

Szlak kolejki prowadzi przez malowniczą dolinę Szalajka od toru jeździeckiego do wodospadu Fátyol. Kolejka jest usytuowana na najbardziej stromych szlakach, a jednocześnie odznacza się największym ruchem pasażerskim spośród kolejek wąskotorowych regionu. Po drodze kolejka zatrzymuje się przy stawie rybnym Szalajka oraz przy Muzeum Leśnym. Kolej kursuje przez cały rok, przejazd w jedną stronę trwa 15 minut. Szilvásvárad położone jest 30 kilometrów od Eger, skąd kursują pociągi lokalne.

Kolej leśna w Szilvásvárad na You Tube (02:18)(2018)
Kolej leśna w Szilvásvárad na You Tube (04:38)(2017)

Szilvasvarad

Kolej leśna w Szilvásvárad (fot. Ijoe, bez licencji, Wikimedia Commons)

3. Północna Nizina Węgierska

Kolej wąskotorowa w Hortobágy

Trasa: Hortobágy – Kondástó
długość trasy: 5 km
Strona internetowa: www.hnp.hu

Mało znana kolejka wąskotorowa, pierwotnie obsługiwała stawy rybne położone na terenie dzisiejszego Parku Narodowego Hortobágy. Kiedy tereny te objęto ochroną, ktoś wpadł na pomysł, że kolejka mogłaby przyciągnąć turystów i w 2007 roku reaktywowano tę trasę. Trasa kolei prowadzi wzdłuż stawów, na uboczu, z dala od wielkomiejskiego zgiełku i ruchliwych szlaków turystycznych. Pięciokilometrowa przejażdżka to niezapomniane przeżycie. Na terenach tych znajdują się także siedliska rzadkich gatunków ptaków. Pociągi kursują od kwietnia do października – od poniedziałku do piątku dla grup, w soboty i niedziele trzy razy dziennie uruchamiane są przejazdy ogólnodostępne. W wakacje również przejazdy od poniedziałku do piątku dostępne są dla wszystkich chętnych. Najbliższa stacja kolejowa to Hortobágy, położona około 100 metrów od stacji kolejki. Można tu dojechać pociągami relacji Fuzesabony – Debreczyn.

Kolej leśna w Hortobagy na You Tube – odjazd pociągu (00:53)(2015)
Kolej leśna w Hortobagy na You Tube – przejazd całej trasy (22:01)(2013)

Hortobágy

Kolejka w Hortobágy (fot. Aspectomat, bez licencji, Wikimedia Commons)

Debreczyn – kolej leśna „Zsuzsi”

Trasa: Debrecen-fatelep – Csereerdő – Sámsoni út – Hármashegyalja
długość trasy: 17 km
Strona internetowa: zsuzsivasut.hu

Najstarsza czynna kolej wąskotorowa Węgrzech. Po raz pierwszy wyjechała w trasę w 1882 roku, obecnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych Debreczyna. Przejazd tą kolejką reklamowany jest jako podróż w czasie, mimo bliskości Debreczyna trasa prowadzi przez cichy las, z ciekawymi stanowiskami przyrodniczymi i szlakami turystycznymi. Kursuje od końca kwietnia do jesieni kilka razy dziennie. Przejazd w jedną stronę trwa 45 minut.

Kolej Zsuzsi w Debreczynie na You Tube (00:53)(2015)
Kolej Zsuzsi w Debreczynie na You Tube (09:00)(2007)

Zsuzsi

Kolejka Zsuzsi w Debreczynie (fot. Bitman, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Kolej wąskotorowa w parku rozrywki w Debreczynie

Długość trasy: 1100 m
Strona internetowa: www.zoodebrecen

Druga z debreczyńskich kolei wąskotorowych, usytuowana na terenie czegoś w rodzaju parku kultury i wypoczynku, czyli ogrodu zoologicznego połączonego z parkiem i wesołym miasteczkiem. Kursuje przez cały rok w godzinach otwarcia kompleksu, z przejeżdżającego pociągu widać zwierzęta spacerujące po wybiegach. Pociągi uruchamiane są w zależności od liczby odwiedzających, którzy zgłoszą chęć przejazdu.

Kolej parkowa w Debreczynie na You Tube – cały przejazd (11:43)(2017)
Kolejka parkowa w Debreczynie . na You Tube cz. 1/2
Kolejka parkowa w Debreczynie . na You Tube cz. 2/2

Kolejka parkowa w Debreczynie

Kolejka parkowa w Debreczynie (fot. József Venczel, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

4. Zachodni kraj naddunajski

Kolej leśna w Csömödér

Trasa: Lenti – Csömödér – Kistolmács
długość trasy: 32 km
Strona internetowa: www.zalaerdo.hu.

Kolej leśna w Csömödér jest częścią sieci kolejek leśnych przebiegających przez krainę Göcsej jest sieć kolejek leśnych o długości 102 kilometrów. Pociągi pasażerskie kursują tylko na jednej trzeciej długości linii, pozostałe linie używane są do przewozu towarów, głównie drewna. Stacje na linii kolejki połączone są ze szlakami turystycznymi i ścieżkami rowerowymi. Kolej kursuje od ostatniego tygodnia kwietnia do końca września. Większośc pociągów jedzie w relacji Csömödér – Kistolmács, tylko jeden pociąg dziennie pokonuje całą trasę. Przejazd 32 kilometrów zajmuje dwie godziny i 45 minut, przy czym w Csömödér jest półgodzinny postój. Do Csömödér można dojechać pociągiem lokalnym relacji Zalaegerszeg – Redics.

Kolej leśna w Csömödér na You Tube (12:22)(2018)
Kolej leśna w Csömöder na You Tube (02:30)(2012)

Csömödér

Kolej leśna w Csömödér (fot. Attila Varga, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Kolej wąskotorowa w Nagycenk

Trasa: Fertőboz – Barátság – Kastély (Nagycenk)
długość trasy: 3,6 km
Strona internetowa: www.gysev.hu

Typowo turystyczna kolej wąskotorowa wybudowana przy pałacu Széchenyi w Nagycenk w 1972 roku. Pociąg zestawiony z lokomotywy parowej i wagonów retro kursuje po trasie o długości 3600 metrów od połowy kwietnia (w 2013 od 20 kwietnia) do 29 września. Pociąg cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Budapesztu i turystów. Linia obsługiwana jest przez przewoźnika GySev. W Fertőboz, gdzie znajduje się stacja początkowa kolejki, można dojechać pociągami z Sopron (czas przejazdu 9 minut) i Györ (czas przejazdu 80 minut).

Kolejka w Nagycenk na You Tube (01:42)(2015)
Kolejka w Nagycenk na You Tube (06:39)(2011)

Nagycenk

Kolej w Nagycenk (fot. Roman Klementschitz, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

5. Południowy Kraj Naddunajski

Kolej leśna w Almamellék

Trasa: Almamellék – Lukafai – Sasrét
długość trasy: 8 km
Strona internetowa: www.mecsekerdo.hu

Kolej wąskotorowa o rozstawie szyn 600 mm została wybudowana w 1901 roku przez barona Rezső Biedermanna. Trasa kolejki prowadzi przez malownicze tereny parkowe, między innymi przez staw rybny, pałac myśliwski i Muzeum Fajek w Ibafa. Z przystanków przy linii można kontynuować zwiedzanie parku pieszo po licznych ścieżkach przyrodniczych. W 2014 roku pociągi będą kursowały dwa razy dziennie w weekendy od 26 kwietnia do 26 października. Przejazd w jedną stronę trwa planowo 25 minut.

Kolej leśna Almamellék Erdei Vasut na You Tube (09:16)(2018)
Kolej leśna Almamellék Erdei Vasut na You Tube (11:57)(2018)

Almamellék

Kolej leśna w Almamellék (fot. Jan Pesula, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Kolej leśna w Gemenc

Trasa: Pörböly – Gemenc – Keselyűs – Bárányfok
długość trasy: 30 km
Strona internetowa: www.gemenczrt.hu

Kolej wąskotorowa w Parku Narodowym Duna-Dráva nad Dunajem, niedaleko granicy węgiersko-chorwackiej. W 2013 roku kursowała na trasie Pörböly – Gemenc (20 kilometrów). Kolej kursuje przez cały rok, pokonanie trasy o długości 20 kilometrów trwa godzinę i 20 minut. Park Narodowy i okolice oferują szerokie możliwości aktywnego wypoczynku – spacery, kajakarstwo, czy rejsy promami po Dunaju.

Kolej leśna w Gemenc na You Tube (04:00)(2015)

Gemenc

Kolej leśna w Gemenc (fot. Aspectomat, bez licencji, Wikimedia Commons)

Kolej leśna w Kaszó

Trasa: Szenta – Kaszó
długość trasy: 8 km
Strona internetowa: www.kaszort.hu

Typowa kolej leśna kursująca po krótkiej, połóżonej na uboczu linii wąskotorowej biegnącej przez las, wzdłuż mokradeł, a kończy się nad jeziorem Balata. Pociągi zestawione są najczęściej z lokomotywy spalinowej, wagonu przerobionego na wagon otwarty do przewozu rowerów oraz tzw. letniaków. Obecnie kolej prawdpodobnie kursuje przez cały rok w skróconej trasie Kaszó – Balata (zaledwie 3 kilometry). Pociągi uruchamiane są dwa razy dziennie, przejazd w jedną stronę trwa 15 minut.

Kolej wąskotorowa Szenta – Kaszó na You Tube – cała trasa (48:18)(2018)

Kaszó

Kolej leśna w Kaszó (fot. Aspectomat, bez licencji, Wkimedia Commons)

Kolej leśna w Mesztegnyő

Trasa: Mesztegnyő – Felsőkak
długość trasy: 9 km
Strona internetowa: www.sefag.hu

Kolej leśna w Mesztegnyő to idealna propozycja dla turystów wypoczywających nad Balatonem, bowiem znajduje się 30 kilometrów od największego węgierskiego jeziora. Trasa prowadzi przez las i wzdłuż jezior. Kolejka, za sprawą specyficznej atmosfery, zbiera bardzo dobre recenzje. Kursuje zazwyczaj od pierwszego kwietnia do połowy grudnia. Przejazd w jedną stronę trwa 45 minut.

Kolej leśna w Mesztegnyő na You Tube (03:30)(2016)
Kolej leśna w Mesztegnyő na You Tube – cała trasa (37:52)(2016)

Mesztegnyő

Kolej leśna w Mesztegnyő (fot. Aspectomat, bez licencji, Wikimedia Commons)

Kolej dziecięca w Peczu

długość trasy: 570 m
mecsekikisvasut.extra.hu

Najkrótsza kolej wąskotorowa na Węgrzech. Typowa kolej parkowa kursująca pomiędzy miejscowym wesołym miasteczkiem a ogrodem zoologicznym. Trasa liczy 570 metrów długości i biegnie przez las w parku kultury i wypoczynku Mecsek. Pociągi uruchamiane są przez cały rok w weekendy, w sezonie letnim kolej kursuje codziennie.

Kolej dziecięca w Peczu na You Tube (02:42)(2015)

Pecz

Kolej dziecięca w Peczu (fot. Zsolt Vavaldi, GNU, Wikimedia Commons)

6. Balaton

Kolej polowa w Balatonfenyves

Trasa: Balatonfenyves – Központi főmajor – Somogyszentpál
długość trasy: 13 km
Strona internetowa: www.mav.hu/szolgaltatasok/balatonfenyves_kk.php

Ostatnia czynna kolej polowa na terenie Węgier. Dawniej była częścią sieci podobnych kolejek, których łączna długość wynosiła kilka tysięcy kilometrów. Obecnie pociąg kursuje jedynie po trzynastokilometrowym odcinku. Pociągi kursują codziennie – na trase wyjeżdża 5 par pociągów. Przejazd w jedną stronę trwa 45 minut. Bardzo popularna, choć trochę trudno dostępna kolejka; do Somogyszentpál można dojechać autobusem.

Kolej wąskotorowa w Balatonfenyves na You Tube (07:53)(2018)
Kolej wąskotorowa w Balatonfenyves na You Tube (09:34)(2009)

Balatonfenyves

Kolej w Balatonfenyves (fot. Arnold Balazs, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

7. Nieczynne koleje wąskotorowe na YT

W ostatnich latach na Węgrzech zlikwidowano kilka kolejek wąskotorowych. Ze względów czasowych nie napisałem szczegółowego artykułu, ale umieszczam odnośniki do najciekawszych filmów z tymi kolejami na You Tube:

Film dokumentalny o kolejce Kecskemet – Kiskőrös
Przejazd kolejką Kecskemet – Kiskőrös
Przejazd kolejką Nyiregyhaza – Balsha – Dombrad
Film dokumentalny o kolei wąskotorowej w Nyírvidéki
Inny film o kolejce w Nyírvidéki
Kolejka wąskotorowa w Bekecsabie
Film dokumentalny o kolejce w Csanytelek

Kecskemet

Kolej w Kecskemet przed zamknięciem (fot. Ncbee, bez licencji, Wikimedia Commons)

%d bloggers like this: