Kolej na Podróż

Pociąg Przemyśl – Odessa – informacje

Od grudnia kursuje nowy bezpośredni pociąg z Przemyśla na Ukrainę. Pociąg relacji Przemyśl – Odessa to kolejny pociąg łączący Ukrainę z Polską uruchomiony na przestrzeni roku przez koleje ukraińskie. Jest to pociąg nocny, a właściwie grupa wagonów sypialnych dołączanych do pociągu nocnego Lwów – Odessa.

Ukraina - artykuły na blogu
1. Kolej na Ukrainie - przewodnik dla pasażerów
2. Pociągiem na Ukrainę - przewodnik
3. Koleje wąskotorowe na Ukrainie - wykaz czynnych linii
4. Pociąg Przemyśl - Kijów - informacje; wrażenia; zdjęcia
5. Największe atrakcje Ukrainy
6. Zamki na Ukrainie, które należy zobaczyć

Pociąg Przemyśl – Odessa – rozkład jazdy:

W czasie redagowania wpisu pociąg Przemyśl – Odessa kursował według następującego rozkładu jazdy:

Przemyśl Główny (odj. 18:09) –> Lwów (21:50-23:28) –> Tarnopol (01:29-01:34) –> Podwołoczyska (02:23-02:25) –> Chmielnicki (03:29-03:34) –> Żmerynka (05:00-05:20) –> Rudnica (07:04-07:06) –> Odessa (przyj. 11:15)

Odessa (odj. 18:26) –> Rudnica (22:31-22:33) –> Żmerynka (00:30-00:53) –> Chmielnicki (02:21-02:26) –> Podwołoczyska (03:30-03:32) –> Tarnopol (04:17-04:22) –> Lwów (06:33-07:50) –> Przemyśl Główny (przyj.09:45)

Pociąg kursuje codziennie. Rozkład jazdy może się zmienić po zmianie czasu. Na uwagę zasługują bardzo długie postoje we Lwowie. Na dobrą sprawę, jeśli pozwoli ukraiński konduktor, można wyskoczyć na zakupy na przykład do całodobowej piekarni z pysznym pieczywem.

Pociąg Przemyśl – Odessa – ceny biletów:

Pociąg Przemyśl – Odessa zestawiony jest tylko ze zmodernizowanych wagonów sypialnych kolei ukraińskich. Od 10 stycznia możliwy jest zakup biletu w z rezerwacją miejsca w przedziałach 4-osobowych, 2-osobowych i 1-osobowych, przy czym przedział jednoosobowy i dwuosobowy to w rzeczywistości prawdopodobnie przedział 4-osobowy zajmowany przez jedną lub dwie osoby.

Ceny biletów bez rezerwacji na trasie Przemyśl – Odessa:

Koleje ukraińskie i PKP Intercity wprowadziły nielimitowaną ofertę specjalną Odessa Specjal. Niestety, jej warunki są niejasne. Według strony PKP Intercity cena biletu za przejazd na trasie Przemyśl – Odessa w przedziale czteroosobowym wynosi 34,20 euro. Natomiast w korespondencji z PKP Intercity otrzymałem informację, że cena biletu w tej relacji w przedziale czteroosobowym wynosi 11,10 euro. Jak przypuszczam, jest to cena biletu bez rezerwacji. Koszt rezerwacji miejsca w przedziale czteroosobowym na trasie Przemyśl – Odessa według regulaminu oferty Odessa Special wynosi 13 euro, a więc łączna cena powinna wynosić 24,10 euro, a nie 34,20 euro. PKP Intercity naprawdę słabo wypada pod względem informacji o cenach biletów międzynarodowych.

Bilety można kupić w kasach międzynarodowych PKP Intercity i tam należy uzyskać ostateczną informację co do ceny, bowiem próby jej uzyskania inną drogą prowadzą tylko do frustracji.

Dzieci w wieku 0-3 lat podróżują bezpłatnie, o ile nie zajmują oddzielnego miejsca, natomiast dzieci w wieku 4-12 lat płacą 50% ceny biletu.

Ceny biletów przeliczane są według kolejowego kursu euro obowiązującego w danym miesiącu.

Szczegółowy regulamin oferty Odessa Special dostępny jest pod adresem:
https://www.intercity.pl/pl/dokumenty/Przepisy%20i%20taryfy/Międzynarodowe/Oferta-Odessa-Specjal-od-10-01-2018.pdf

Odcinek Przemyśl – Lwów w pociągu Przemyśl – Odessa

Od miłośników kolei otrzymywałem pytania o ceny przejazdu na odcinku Przemyśl – Lwów w tym pociągu, bowiem według krążących pogłosek jest bardzo tanio. Niestety, pogłoski nie okazały się prawdą. Oto odpowiedź otrzymana od infolinii PKP Intercity:

Bilet Przemyśl – Lwów: 10,70 euro
Rezerwacja miejsca w wagonie sypialnym: 5 euro
Razem: 15,70 euro

Podsumowanie:

Pociąg Przemyśl – Odessa to moim zdaniem interesująca propozycja, aczkolwiek niektórzy zwracają uwagę, iż znacznie taniej wyjdzie dojazd płackartą z Lwowa. Ceny biletów na przejazd wagonem płackartnym na trasie Lwów – Odessa zaczynają się od około 40 złotych (w przeliczeniu). Pociągi te cieszą się ogromną popularnością i w rzeczywistości trudno kupić taki bilet, o ile nie planujemy podróży z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Osobiście chciałbym się przejechać tym pociągiem i połączyć to z wycieczką do Kiszyniowa. Jeśli doliczymy nocleg w Kiszyniowie, taka wycieczka będzie kosztowała około 450 złotych.

Więcej o Odessie przeczytasz na blogu „Stacja Bałkany„.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Wagon sypialny

Wagon sypialny kursujący w pociągu Przemyśl – Odessa (źródło: koleje ukraińskie)

%d bloggers like this: