Kolej na Podróż

Lotnisko Berlin-Schönefeld (SXF) – przewodnik

Lotnisko Berlin-Schönefeld (SXF) zostało szeroko opisane na wielu blogach, najistotniejsze informacje znajdziecie też na stronie internetowej lotniska. Niniejszy wpis ma charakter uzupełniający, dodałem informacje istotne z punktu widzenia przeciętnego turysty.

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

Lotnisko Berlin-Schönefeld (SXF) – krótka charakterystyka:

Port lotniczy Berlin-Schönefeld położony jest na peryferiach Berlina. Odlatują stąd liczne samoloty tradycyjnych linii lotniczych, jak i tanich linii typu Ryanair i Wizzair, przez co na lotnisku spotkamy wielu Polaków czekających na samolot (można upolować bardzo tanie loty do wielu atrakcyjnych miast).

Lotnisko zbiera fatalne opinie. W rzeczywistości nie jest tak źle, jak moglibyśmy się spodziewać po lekturze wpisów w internecie. Port lotniczy rzeczywiście jest mały w porównaniu do wielkości stolicy Niemiec, natomiast nie jest brzydko ani brudno. Korzystałem z terminala D, więc opis będzie dotyczył tego miejsca.

Lotnisko Berlin-Schönefeld – dojazd do centrum Berlina

Większość z was nie będzie miała tego dylematu, bowiem dojedzie na lotnisko autobusem Flixbusa (Polski Bus) lub własnym samochodem. Flixbus (Polski Bus) zatrzymuje się na parkingu tuż przed wejściem do głównego terminala.

Jeśli musicie dojechać z lotniska do centrum, najlepiej dojechać koleją S-Bahn oraz pociągami RB i RE Deutsche Bahn (bilety w tej samej cenie). Pociągi przez większość dnia jeżdżą podobno w dwudziestominutowym takcie, natomiast w praktyce osoby początkujące mogą mieć problemy z orientacją w rozkładzie w razie kilkudziesięciominutowej luce w rozkładzie jazdy.

Stacja kolejowa znajduje się w pobliżu lotniska (więcej niżej), bilety na przejazd pociągami VBB i Deutsche Bahn kupimy w licznych biletomatach (również międzynarodowe), w czasie opracowywania artykułu koszt biletu VBB z lotniska Berlin-Schönefeld do centrum Berlina wynosił 3,40 euro.

Z dworca Berlin Ostbahnhof dojedziemy pociągiem linii S9, czas przejazdu to około 30 minut. Pociągi RB i RE Deutsche Bahn jadą około 21 minut i są znacznie wygodniejsze.

Z dworca głównego Berlin Hbf najlepiej dojechać pociągiem RE, czas przejazdu to 27-30 minut, natomiast przy podróży koleją S-Bahn trzeba się przesiadać, a podróż trwa ponad 50 minut.

Jeśli przyjechaliśmy na dworzec Berlin-Lichtenberg, najlepiej dojechać koleją S-Bahn na dworzec Ostbahnhof i stamtąd pociągiem RE lub RB pojechać na lotnisko.  Wszystko na jednym bilecie, bowiem bilet VBB obejmuje również przesiadki.

Wyszukiwarka połączeń: https://fahrinfo.vbb.de/bin/query.exe/

Tyle teoria, w praktyce może być różnie. Ja trafiłem na czas, kiedy musiałbym czekać ponad pół godziny na pociąg S-Bahn na Berlin Ostbahnhof lub ponad 45 minut na pociąg RE. Pojechałem pociągiem S-Bahn z przesiadką. Wprawdzie zobaczyłem dużą część Berlina z okien kolejki, jednak podróż trwała bardzo długo (prawie godzinę), a przejeżdżając przez niektóre miejsca, miałem wrażenie, że jestem w jakimś prowincjonalnym miasteczku, a nie w Berlinie.

Lotnisko Berlin-Schönefeld – stacja kolejowa

Stacja kolejowa Berlin-Schönefeld Flughafen obsługująca port lotniczy znajduje się około 500 metrów od terminalu. Na stację prowadzi zadaszona aleja, następnie przechodzi się przez przejście podziemne pod ruchliwą ulicą, przy której są przystanki autobusowe.

Stacja kolejowa Berlin-Schönefeld Flughafen to bardzo brzydka stacja. Budynek jest nieczynny, a wszystko sprowadza się do przejścia podziemnego pod ulicą i ciemnego tunelu z wyjściami na perony. Miejsce posępne, przygnębiające, z którego chce się jak najszybciej uciec. Widać ślady obecności narkomanów.

W tunelu są biletomaty, mapy połączeń, natomiast nie ma toalet ani sklepików. Jedzenie i picie można ewentualnie kupić w automatach na peronach, automaty są jednak często puste.

Miejsce naprawdę nieciekawe i chciałbym o nim jak najszybciej zapomnieć.

Lotnisko Berlin-Schönefeld – gdzie zjeść

Wiele osób pyta się, gdzie zjeść na lotnisku Berlin-Schönefeld. W lokalach gastronomicznych ceny są bardzo wysokie, a jakość jedzenia pozostawia dużo do życzenia, przynajmniej tak mi się wydawało po zjedzeniu kiełbasy w restauracji w budynku stylizowanym na wiejską oberżę przy lotnisku. Jeśli nie macie celiakii lub nadwrażliwości na gluten, najlepsze i stosunkowo niedrogie wyroby piekarnicze kupicie w maleńkiej piekarni przy wejściu do terminalu D. Można się tam też napić kawy i herbaty.

Nic innego nie polecam. Ceny są bardzo wygórowane, a opinie w internecie mówią samo za siebie.

W ostateczności 1,2 km od lotniska znajduje się stacja paliw HEM (czynna 05:00-00:00) z częścią gastronomiczną, gdzie ceny są znacznie niższe na lotnisku. Zobacz na mapie

Lotnisko Berlin-Schönefeld – inne informacje

Gdybym miał spędzić noc na lotnisku, to nudziłbym się niemiłosiernie. Jest gdzie usiąść, ale na pewno nie jest wygodnie i po prostu trzeba przesiedzieć całą noc w niezbyt wygodnej pozycji. Lotnisko można zwiedzić w 10 minut. Potem nuda.

Na samym lotnisku jest bezpiecznie. Sporo policji, w tym panowie z karabinami, do czego w Europie musimy się powoli przyzwyczajać. Gorzej z okolicą, a wspomniana stacja kolejowa po zmroku przyprawia o dreszcze.

Toalety na lotnisku są w wystarczającej liczbie. Nie jest prawdą, iż po kontroli bezpieczeństwa nie znajdziemy toalet. Toalety w miarę czyste.

Kontrola bezpieczeństwa szczegółowa, dokładna. Kolejki do kontroli często bardzo długie. Można skorzystać z kontroli przy wejściu głównym lub w terminalach.

Strona oficjalna: https://www.berlin-airport.de/de/reisende-sxf/index.php

Spodobał ci się wpis? Jeśli tak, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku.

Port lotniczy

Lotnisko Berlin-Schönefeld

%d bloggers like this: