Kolej na Podróż

Wycieczki jednodniowe z Krakowa pociągiem – plan podróży

Kraków to bez dwóch zdań jedno z najpopularniejszych miast Europy Środkowej wśród turystów z całego świata. Na zwiedzanie najważniejszych zabytków Krakowa trzeba poświęcić cały dzień, a wierzcie mi, że atrakcji tego miasta jest znacznie więcej niż na szybki spacer.

Kraków to również świetna baza wypadowa do wycieczek po Małopolsce i nie tylko. Z powodu inwestycji kolejowych na niektórych liniach kolejowych w najbliższych latach mogą wystąpić utrudnienia w ruchu, lecz kiedyś te utrudnienia się skończą i mój wpis będzie można traktować jako uniwersalny przewodnik.

We wpisie „Wycieczki jednodniowe z Krakowa pociągiem” nie uwzględniłem miejsc, do których nie dojedziemy koleją, natomiast w przypadku Zakopanego lepiej dojechać autobusem – pociągów jest mało, jeżdżą długo i często są zatłoczone. Poprawił się wprawdzie czas przejazdu, jednak nadal jest taki, że trudno polecić wyjazd do Zakopanego pociągiem jako wycieczkę jednodniową. Podobnie jak wycieczkę do Nowego Sącza. Dlatego w przyszłości powstanie rozszerzone opracowanie.

Pociągiem po Małopolsce – zabytki i atrakcje wzdłuż linii kolejowych

1. KRAKÓW – BOCHNIA – (BRZESKO) – TARNÓW

W trakcie opracowywania artykułu za część pociągów Kraków – Tarnów kursowała zastępcza komunikacja autobusowa. Prędkość szlakowa bardzo dobra, jednak liczne przystanki powodują, że podróż bywa męcząca. Teoretycznie w jeden dzień możecie zwiedzić wszystkie wymienione miasta, ale będzie to gonitwa. Najlepiej zwiedzić Bochnię i Tarnów.

BOCHNIA – trzydziestotysięczne miasto, doskonałe jako przystanek w drodze z Krakowa do Tarnowa lub z powrotem. Z dworca do centrum idzie się około 5-10 minut, po drodze mijamy ładną krytą pływalnię. Centrum Bochni jest małe, ale ładne – Rynek, Bazylika św. Mikołaja z charakterystyczną, drewnianą dzwonnicą z XVII wieku. Dla tych, którzy nie szczędzą grosza, dostępna jest kopalnia soli z 1248 roku. Spokojne miasto, najważniejsze atrakcje można obejść w ciągu dwóch godzin (nie licząc kopalni). Trudno polecić jakieś dobre lokale gastronomiczne, moim zdaniem miasto musi sporo zainwestować, jeśli chce przyciągnąć turystów na dłużej.

Bochnia w pigułce – co zwiedzić i zobaczyć

Bochnia

Rynek w Bochni

BRZESKO (fakultatywnie) – ze względu na dość dużą odległość z dworca Brzesko Okocim do centrum, miasto raczej dla ambitnych, którzy mają sporo wolnego czasu. W ciągu ostatnich kilku lat w Brzesku sporo się zmieniło – najważniejsze zmiany to odnowiony dworzec kolejowy i odnowiony rynek. Bardzo ładnie prezentuje się Pałac Goetza. Dużą atrakcją jest browar Okocim, zwiedzanie dostępne na razie tylko dla grup zorganizowanych. W swoim wykazie uwzględniłem Brzesko, ponieważ dojeżdża tam pociąg, natomiast lepiej dojechać tam autobusem z Krakowa i wysiąść na przykład w drodze z lub do Nowego Sącza.

Strony internetowe:
www.smbokocim.pl/zwiedzanie-browaru/ – zwiedzanie browaru Okocim

TARNÓW – średniej wielkości miasto z zaskakująco ładnym centrum. Z odnowionego dworca kolejowego do Rynku idzie się 10-15 minut. Po drodze mijamy wyremontowaną ulicę Krakowską, wcześniej w oczy rzuca się kościół przy parafii św. Rodziny. Tarnów może pochwalić się pięknym rynkiem i jeszcze piękniejszym ratuszem, podobała mi się również ulica Wałowa – deptak tworzący jakby półokrąg przy Rynku. Zabytkowe centrum jest stosunkowo nieduże, wystarczy minąć kilka uliczek i czuć prowincjonalny charakter miasta, choć pod pewnym względem dodaje mu to uroku. Warto także zobaczyć drewniany kościół p.w. Najświętszej Boskiej Szkaplerznej przy Starym Cmentarzu – z rynku do kościoła przechodzimy przez targowisko, na którym stoi posąg Kataryniarza. Idealne miejsce na kilkugodzinną wycieczkę.

Tarnów – 15 najciekawszych miejsc i atrakcji

Tarnów

Ulica Wałowa w Tarnowie

2. KRAKÓW – (TARNÓW) – RZESZÓW

Po remoncie linii kolejowej podróż pociągami TLK z Krakowa do Rzeszowa trwa około godzinę i 45 minut. Odradzam podróż pociągami osobowymi ze względu na liczne przystanki po drodze, przez co podróż staje się męcząca. Pociąg TLK jedzie szybko, należy jednak brać pod uwagę wysokie obłożenie.

RZESZÓW – stolica województwa podkarpackiego i dynamicznie rozwijające się miasto. Bardzo ładny rynek położony niedaleko dworca kolejowego z niedawno otwartą trasą podziemną. Centrum zwiedzimy bardzo szybko, trochę dalej czeka na nas Zamek Lubomirskich. W ostatnich latach udostępniono szereg muzeów i atrakcji turystycznych, brakuje natomiast niedrogich noclegów o przyzwoitym standardzie w centrum, oferta gastronomiczna także bywa krytykowana. Na Rzeszów warto przeznaczyć 3-4 godziny, nie polecam w upał.

Wyjazd do Rzeszowa warto połączyć ze zwiedzaniem opisanego wyżej Tarnowa. Jak dla mnie, wycieczka jednodniowa Tarnów i Rzeszów z Krakowa to w sam raz na jeden dzień, byle pociągami pospiesznymi. Jedyne większe miasto pomiędzy Tarnowem a Rzeszowem to Dębica, lecz poza wyremontowanym dworcem i rynkiem nie ma tam zbyt wiele do zwiedzania.

Zobacz więcej: Rzeszów – 12 miejsc, które należy zwiedzić i zobaczyć

Rynek w Rzeszowie.

Rzeszowski rynek

3. KRAKÓW – WIELICZKA

WIELICZKA – z Krakowa do Wieliczki kursują liczne pociągi Kolei Małopolskich – przejazd klimatyzowanym pociągiem trwa krótko i kosztuje niewiele. Centrum Wieliczki można obejść w ciągu półtorej godziny, znacznie więcej potrzeba na zwiedzanie Kopalni Soli. W sezonie letnim Wieliczka oblężona jest przez turystów, bilety do kopalni soli radzę rezerwować przez internet.

Z Wieliczki można pojechać autobusem komunikacji miejskiej do pobliskich Niepołomic. Atrakcje tego dziesięciotysięcznego miasteczka to Zamek Królewski z XIV wieku, Muzeum Niepołomickie, niewielki cmentarz żydowski, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne i rynek. Do Niepołomic nie dojeżdżają pociągi, ale z Wieliczki bez problemu dojedziemy autobusem linii 301 (czas przejazdu 30 minut). Najbliższa stacja kolejowa to Podłęże. Na zwiedzanie Niepołomic wystarczy półtorej godziny.

Strony internetowe:
www.kopalnia.pl – kopalnia soli w Wieliczce

 

Wieliczka to małe miasteczko idealne na jednodniową wycieczkę z Krakowa. Największą atrakcją turystyczną jest tutejsza…

Posted by Kolej na Podróż on Wednesday, 20 June 2018

 

4. KRAKÓW – OŚWIĘCIM

OŚWIĘCIM – moje rodzinne miasto, od lat kojarzone z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zwiedzanie byłego nazistowskiego obozu zagłady to jedno, a miasto to drugie. Centrum Oświęcimia położone jest około 2 kilometry piechotą od dworca kolejowego. Znajdziemy tu między innymi zamek, gdzie mieści się muzeum miejskie, wyremontowany rynek – w Starym Ratuszu otwarto niedawno jedną z ekspozycji muzeum miejskiego, zabytkowy klasztor z kaplicą św. Jacka (niedostępne dla zwiedzających poza Nocą Muzeów) oraz synagoga. Oświęcim w ostatnich latach bardzo się zmienił, w centrum powstały liczne kawiarnie i obiekty noclegowe, widać rosnącą liczbę turystów. Czas na zwiedzanie centrum to 2-3 godziny.

Z Krakowa do Oświęcimia prowadzą dwie linie kolejowe – przez Trzebinię i Skawinę. Przejazd linią przez Trzebinię dłuży się w nieskończoność – na remontowanym odcinku pociąg wlecze się niemiłosiernie. Po zakończeniu remontu sytuacja powinna się poprawić. Dużo turystów wybiera znacznie droższy pociąg IC Cracovia Kraków – Praga jadący drugą linią – przejazd trwa około godziny, a komfortowy skład czynią to połączenie bezkonkurencyjnym.

Oświęcim to również dobra propozycja dla rowerzystów – z Krakowa do Oświęcimia można pojechać z rowerem w pociągu, a z Oświęcimia do Krakowa Wiślaną Trasą Rowerową zbudowaną przeważnie na wałach Wisły.

Zobacz również:
Oświęcim dla ambitnych – 18 najciekawszych miejsc i atrakcji
Noc Muzeów 2015 w Oświęcimiu – relacja

Oświęcim

Fragment Rynku w Oświęcimiu

5. KRAKÓW – WADOWICE

WADOWICE – miasto rodzinne Jana Pawła II. Lubię Wadowice ze względu na atmosferę, ale nie ma tu wiele do zwiedzania. Zwiedzanie centrum z bardzo ładnym placem Jana Pawła II zajmie nam godzinę, jeśli zdecydujemy się zwiedzić muzeum poświęcone papieżowi, godzinę dłużej. Kolejną godzinę można poświęcić na wizytę w kawiarni. I to na tyle, jeśli chodzi o Wadowice. Z dworca kolejowego do centrum idzie się 5-10 minut.

Wizytę w Wadowicach warto połączyć z wizytą w Zatorze. Pomiędzy miastami kursują busy, których rozkładu jazdy nie znajdziecie w internecie, ale jeżdżą co pół godziny lub co godzinę. Przejazd trwa około 25 minut, w zależności od natężenia ruchu.

 

Subiektywny przewodnik po Wadowicach.

Posted by Kolej na Podróż on Friday, 3 August 2018

 

Zator to małe miasteczko do niedawna kojarzone z Doliną Karpia. Poza małym rynkiem nie było tu nic ciekawego, od kilku lat ściągają tu tłumy do parku rozrywki Energylandia. Ze względu na wysokie ceny wróżyłem temu projektowi klapę, ale jak widać, ludzi to nie odstrasza.

Zator położony jest przy linii kolejowej Oświęcim – Skawina – Kraków. W czasie opracowywania artykułu nie zatrzymywały się tu pociągi sezonowe, w poprzednich latach można tu było dojechać pociągami Oświęcim – Kraków Płaszów, które w razie ponownego uruchomienia, będą kursować do Krakowa Głównego oraz pociągiem sezonowym Kraków – Zator. Stacja kolejowa w Zatorze znajduje się ok. 10 minut pieszo od parku rozrywki, jednak jej wygląd odstrasza turystów.

Strony internetowe:
energylandia.pl – Park rozrywki Energylandia

Wadowice

Plac Jana Pawła II w Wadowicach

6. KRAKÓW – KIELCE

Kielce uwzględniłem jako miejsce na jednodniową wycieczkę z Krakowa, ale radziłbym wybrać któryś z pociągów PKP Intercity. Pociągi osobowe jadące z Krakowa w stronę Kielc są często zatłoczone, a przejazd dłuży się, bo pociąg zatrzymuje się na wielu stacjach.

KIELCE to stolica województwa świętokrzyskiego. Centrum Kielc pozytywnie zaskakuje – po spacerze przyjemnym deptakiem należy skierować swoje kroki w stronę Parku Miejskiego im. S. Staszica, w pobliżu którego znajdziemy najważniejsze zabytki i atrakcje miasta, między innymi Pałac Biskupów Krakowskich, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Muzeum Narodowe. Sporo kościołów, Muzeum Zabawek i Dworek Laszczyków czynią z Kielc dobre miejsce na kilkugodzinny wypad z Krakowa. Poza centrum nie polecam – ogromne i okropne blokowiska.

Kielce – spacer po mieście

Po drodze z Krakowa do Kielc można zatrzymać się w Jędrzejowie, ale tylko w dni, kiedy kursuje kolejka wąskotorowa Express Ponidzie, bo samo miasto ma niewiele do zaoferowania turystom.

Strona internetowa:
www.ciuchcia.eu – Express Ponidzie

Mam nadzieję, że wpis „Wycieczki jednodniowe z Krakowa pociągiem” pomoże wam zaplanować krótkie wypady z Krakowa. Rozkłady jazdy i ceny biletów wciąż się zmieniają, dlatego nie opisywałem ich szczegółowo.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Kielce

Kielce – ulica Sienkiewicza, główna ulica w centrum

%d bloggers like this: