Kolej na Podróż

Sachalin – kolej na Sachalinie

Przewoźnik: Сахалинская железная дорога
Mapa kolei Sachalinu

Sachalin to duża wyspa na Oceanie Spokojnym, bardzo ciekawa nie tylko pod względem flory i fauny, historii, ale również kolei. Od XIX wieku do 1905 roku znany z rosyjskich gułagów. Obecnie, dzięki bogactwu surowców mineralnych, obwód sachaliński należy do najbogatszych i najprężniej rozwijających się regionów Rosji – według Wikipedii bezrobocie wynosi tu tylko 2 procent. Bardzo dobrze funkcjonuje przemysł drzewny i papierniczy, co w przyszłości może mieć jednak zgubne skutki.

Jeśli chodzi o koleje, to Koleje Sachalinu należą do Kolei Rosyjskich. Do 2004 roku były to zaniedbane koleje wąskotorowe, kursujące po torach o rozstawie 1067 mm, od tamtej pory trwa przekuwanie torów na rozstaw 1520 mm – przy czym duża część linii ma podwójny rozstaw. Połączenie z kontynentalną częścią Rosji zapewniają promy kolejowe na linii Chołmsk – Wanino, służące do transportu towarowego. Wymiana torów jest częścią szerokiego programu modernizacji sachalińskich kolei. Największą planowaną inwestycją ma być budowa tuneli łączących wyspę z Rosją (Sowiecka Gawań – Krasnogorsk lub Ugljegorsk) i Japonią (Górnozawodsk – Wakkanai na japońskiej wyspie Hokkaido).

Koleje Sachalinu nie są zelektryfikowane, a tabor pasażerski to głównie spalinowe zespoły trakcyjne – do 2001 roku połączenia obsługiwały przeważnie stare szt produkcji japońskiej. Jak można zobaczyć na mapie, kolej na wyspie jest dobrze rozwinięta, choć w przypadku transportu pasażerskiego potencjał jest znacznie ograniczony ze względu na bardzo małą liczbę turystów.

Obecnie na Sachalinie czynnych jest 805 km linii kolejowych, a koleje zatrudniają około 3 tysięcy osób. Linie są jednotorowe, czynne są 34 stacje, pociągi towarowe rocznie przewożą ok. 3 miliony ton ładunków, a pociągi pasażerskie 750 tysięcy pasażerów. Kursują trzy pociągi dalekobieżne a do tego dochodzi pięć linii podmiejskich. (źródło: www.admsakhalin.ru/index.php?id=158)

Lokomotywy parowe już nie kursują, jedną z nich można zobaczyć jako pomnik przy dworcu kolejowym w Jużnosachalińsku.

Niemal wszystkie pociągi kursują w dzień; wyjątkiem jest nocne połączenie dalekobieżne Jużnosachalińsk – Nogliki.

Kolej dziecięca w Jużnosachalińsku

Oprócz regularnych kolei zachowała się kolej dziecięca w Jużnosachalińsku (Южно-Сахалинская детская железная дорога) . Oddana do użytku w 1954 roku, kursuje po trasie o długości 2200 metrów. Trasa, choć krótka, jest bardzo ładna, najładniejszy odcinek prowadzi nad rzeczką Rogatką i jeziorkiem. Podobnie jak w większości rosyjskich miast, kolejka zlokalizowana jest w Parku Kultury i Wypoczynku, w spokojnej części miasta. Do niedawna pociągi zestawione były z lokomotywy spalinowej i wagonów PAFAWAG polskiej produkcji. Jak można zauważyć na filmikach, obecnie kursują nowe szynobusy, przez co kolejka straciła sporo ze swojego uroku.

Kolej dziecięca w Jużnosachalińsku na You Tube (01:06)(2012)
Kolej dziecięca w Jużnosachalińsku na You Tube (03:29)(2009)
Kolej dziecięca w Jużnosachalińsku na You Tube (01:19)(2009)

%d bloggers like this: