Kolej na Podróż

Kolej w Antigui i Barbudzie – informacje ogólne

Antigua i Barbuda to państwo położone w archipelagu Małych Antyli. Kolej w Antigui i Barbudzie obecnie nie funkcjonuje, jednak dawniej wybudowano sieć kolei cukrowniczych na wyspie Antigua.

Wyspa Antigua posiadała bardzo długą tradycję w uprawie trzciny cukrowej. Na początku XX wieku postanowiono połączyć szereg małych cukrowni w dwa duże zakłady, a wzdłuż plantacji trzciny cukrowych zbudować sieć kolei cukrowniczej.

Pierwsze linie kolei cukrowniczych wybudowano w latach 1903-1905, około 1939 roku łączna długość sieci tych linii wynosiła około 80 kilometrów.

Na przełomie 1972 i 1973 roku zamknięto cukrownię Antigua Sugar Factory, a decyzją rządu priorytetem stała się turystyka. Na nieużywanych liniach próbowano stworzyć pociąg turystyczny, jednak z powodu nierentowności linii zakończył on kursowanie w 1973 roku.

Po dawnych liniach kolejowych pozostało niewiele – fragmenty torowiska i parowozy wystawione jako eksponaty w Muzeum Antigui i Barbudy. Jeden z parowozów został przetransportowany do Wielkiej Brytanii i kursuje w Walii na kolei Welshpool and Llanfair Railway.

Nie zachowały się zdjęcia ani filmy na You Tube pokazujące kolej w Antigui i Barbudzie.

Źródło:
www.internationalsteam.co.uk/trains/antigua01.htm

%d bloggers like this: