Obecnie na Jamajce nie kursują pociągi pasażerskie. Natomiast wyspa posiada linie kolejowe oraz infrastrukturę umożliwiające reaktywację przewozów w dowolnym momencie.
Kolej na Jamajce ma długą i bogatą historię – pierwsza linia kolejowa na Jamajce została oddana do użytku w 1845 roku – była pierwszą linią kolejową poza Europą i Ameryką Północną.
W 1879 roku 41 kilometrów linii kolejowych znacjonalizowano Kolej rozbudowywano, a w 1900 roku sieć kolejowa Jamajki liczyła około 255 kilometrów torów.
W 1992 roku zamknięto niemal wszystkie linie kolejowe. Czynna pozostała jedynie linia Ewarton – Port Esquivel (79 km) przeznaczona do transportu surowców z kopalni boksytów na statki oraz kilka krótkich linii w zakładach przemysłowych.
W kwietniu 2011 roku Jamaica Railway Corporation reaktywowała połączenie pasażerskie na trasie Spanish Town – Linstead. Pociąg kursował bardzo krótko, bo w sierpniu 2012 roku zamknięto połączenie.
Od lat mówi się o reaktywacji połączeń pasażerskich na Jamajce i rewitalizacji sieci kolejowej, na razie jednak kolej na Jamajce sprowadza się do przewozów towarowych na kilku liniach przemysłowych.
Kolej na Jamajce i jej historia są szczegółowo opisane na wielu stronach, między innymi na Wikipedii, dlatego nie opracowywałem szczegółowego artykułu.
Kolej na Jamajce na You Tube
Pociąg towarowy (02:12)(2018)
Pociąg towarowy na Jamajce (01:07)(2014)
Przejazd pociągu pasażerskiego (01:09)(2012)
Przejazd pociągiem Spanish Town – Linstead – głównie widoki z okna (14:22)(2011)
Nowy pociąg (01:36)(2011)
Źródła:
Wikipedia
www.mtw.gov.jm/index.php/jamaica-railway-corporation
www.railwaygazette.com/news/policy/single-view/view/passenger-trains….
Zobacz również: Koleje świata Belize Gwatemala Honduras Kanada Kostaryka Kuba Meksyk Nikaragua Panama Salwador Stany Zjednoczone
Antigua i Barbuda Aruba Barbados Bermudy Curaçao Dominika Dominikana Gwadelupa Haiti Jamajka Martynika Nowa Fundlandia Portoryko Saint Kitts i Nevis Saint Lucia
Trynidad i Tobago Turks i Caicos