Kolej na Podróż

Kolej na Jamajce – informacje ogólne

Obecnie na Jamajce nie kursują pociągi pasażerskie. Natomiast wyspa posiada linie kolejowe oraz infrastrukturę umożliwiające reaktywację przewozów w dowolnym momencie.

Kolej na Jamajce ma długą i bogatą historię – pierwsza linia kolejowa na Jamajce została oddana do użytku w 1845 roku – była pierwszą linią kolejową poza Europą i Ameryką Północną.

W 1879 roku 41 kilometrów linii kolejowych znacjonalizowano Kolej rozbudowywano, a w 1900 roku sieć kolejowa Jamajki liczyła około 255 kilometrów torów.

W 1992 roku zamknięto niemal wszystkie linie kolejowe. Czynna pozostała jedynie linia Ewarton – Port Esquivel (79 km) przeznaczona do transportu surowców z kopalni boksytów na statki oraz kilka krótkich linii w zakładach przemysłowych.

W kwietniu 2011 roku Jamaica Railway Corporation reaktywowała połączenie pasażerskie na trasie Spanish Town – Linstead. Pociąg kursował bardzo krótko, bo w sierpniu 2012 roku zamknięto połączenie.

Od lat mówi się o reaktywacji połączeń pasażerskich na Jamajce i rewitalizacji sieci kolejowej, na razie jednak kolej na Jamajce sprowadza się do przewozów towarowych na kilku liniach przemysłowych.

Kolej na Jamajce i jej historia są szczegółowo opisane na wielu stronach, między innymi na Wikipedii, dlatego nie opracowywałem szczegółowego artykułu.

Kolej na Jamajce na You Tube

Pociąg towarowy (02:12)(2018)
Pociąg towarowy na Jamajce (01:07)(2014)
Przejazd pociągu pasażerskiego (01:09)(2012)
Przejazd pociągiem Spanish Town – Linstead – głównie widoki z okna (14:22)(2011) 
Nowy pociąg (01:36)(2011)

Źródła:
Wikipedia
www.mtw.gov.jm/index.php/jamaica-railway-corporation
www.railwaygazette.com/news/policy/single-view/view/passenger-trains….

Zobacz również: Koleje świata  Belize  Gwatemala  Honduras  Kanada  Kostaryka  Kuba  Meksyk  Nikaragua  Panama  Salwador  Stany Zjednoczone
Antigua i Barbuda  Aruba  Barbados  Bermudy Curaçao  Dominika  Dominikana  Gwadelupa  Haiti  Jamajka  Martynika  Nowa Fundlandia Portoryko  Saint Kitts i Nevis  Saint Lucia
Trynidad i Tobago  Turks i Caicos

%d bloggers like this: