Kolej na Podróż

Smolec – informacje ogólne

Smolec to wieś w województwie dolnośląskim, granicząca z Wrocławiem. W trakcie opracowywania artykułu wieś liczyła około 4500 mieszkańców, ale wkrótce liczba się zwiększy, ponieważ budowane jest osiedle wielorodzinne. Należy przypuszczać, że Smolec będzie się rozbudowywał i powstaną kolejne osiedla dla osób dojeżdżających do pracy do Wrocławia.

Zobacz również: Pociągiem po Dolnym Śląsku – co zwiedzić i zobaczyć

Dworzec kolejowy w Smolcu to zabytkowy budynek  – poczekalnia zamknięta, kasy brak, budynek szaletów dworcowych zdewastowany. Peron nowy, z elektronicznymi wyświetlaczami (podczas mojej wizyty nie działały). Przed dworcem jest parking. Zatrzymują się tu pociągi osobowe Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Jeleniej Góry oraz Dzierżoniowa (-Bielawy).

Kod pocztowy wsi Smolec to 55-070 lub 55-080. Placówka Poczty Polskiej położona jest tuż przy dworcu kolejowym.

Nazwa wsi pojawia się po raz pierwszy w dokumentach historycznych w 1316 roku – Jaśko ze Smolca występuje jako świadek aktu nadania prawa do wybudowania młyna w Maślicach wrocławskiemu zakonowi klarysek.

Poza budynkiem dworca kolejowego znajdziemy tu następujące zabytki:

ruiny zamku wzniesionego w 1523 roku. Już w 1357 roku stał w tym miejscu umocniony dwór. Zamek wzniesiono na planie regularnego czworoboku o długości boku około 20 metrów z bramą wjazdową i dwoma skrzydłami. Otoczony był fosą. W XVIII wieku dobudowano skrzydło w stylu barokowym. W latach 1850-1855 miała miejsce kolejna przebudowa zamku. Zamek został zniszczony w 1945 roku i od tamtej pory niszczeje. Ruiny są zaniedbane, porośnięte krzakami.

– wspomniany wcześniej budynek poczty z 1901 roku.

kościół z 1908 roku. Dawniej kościół ewangelicki, w 1946 roku większość niemieckich mieszkańców opuściła Smolec, a ich miejsce zajęli polscy repatrianci wyznania katolickiego. 26 grudnia 1947 roku w Smolcu odbył się pierwszy chrzest, a 29 marca 1948 roku pierwszy ślub. Parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Smolcu została powołana do życia w 1981 roku.

Jako ciekawostkę można podać, że w 2007 roku w Smolcu powstał pierwszy certyfikowany dom pasywny w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Największa placówka oświatowa to Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu. Działają też dwa przedszkola (publiczne i niepubliczne) oraz żłobek.

Obecnie realizowane są następujące inwestycje deweloperskie (osiedla w Smolcu)

Osiedle Osada Sportowa Omega Buildings – z własną halą sportową, kortami, siłownią, sauną i salą fitness.
Osiedle Przy Lesie – osiedle sąsiadujące z lasem, łąkami i osiedlem domków szeregowych.
Osiedle Platanowe – osiedle blisko dworca kolejowego w Smolcu.

W Smolcu działa klub piłkarski STS Sokół Smolec.

Przejazd pociągiem Smolec – Wrocław Główny zajmuje około 14 minut. Przejazd autobusem/busem ze Smolca do centrum Wrocławia trwa 2 razy dłużej.

Źródła:

[1] https://zamkiobronne.pl/zamek/smolec/
[2] https://www.parafiasmolec.pl/wp-content/uploads/2014/08/historia-parafii-smolec.pdf

Smolec PKP

Dworzec PKP w Smolcu

%d bloggers like this: