Kolej na Podróż

Bilet jednodniowy MAHART na węgierskie Zakole Dunaju – informacje

Duża część najciekawszych atrakcji Węgier położona jest na północ od Budapesztu, na obszarze zwanym Zakolem Dunaju (Dunakanyar).

Miejsca takie jak Szentendre, Wyszegrad, czy Ostrzyhom oddalone są o niecałą godzinę jazdy pociągiem z Budapesztu; pomiędzy nimi można się przemieszczać korzystając także z autobusów Volánbusz i promów sezonowych Hajo przewożących turystów po Dunaju.

W 2021 roku, po raz drugi, dostępny będzie sezonowy bilet jednodniowy bardzo ułatwiający podróż po węgierskich atrakcjach położonych wzdłuż Dunaju na północ od Budapesztu. Niestety, jest to bilet bez nazwy, więc używam nazwy MAHART stosowanej dla zintegrowanego systemu transportowego na tym obszarze. Na stronie przewoźnika promowego pojawia się jako Danube Bend Daily Ticket.

Bilet MAHART na to jednodniowy bilet sieciowy uprawniający do nielimitowanej liczby podróży w okresie ważności biletu na obszarze tzw. Zakola Dunaju, czyli pociągami regionalnymi na wyznaczonych liniach kolejowych, autobusami i jednej linii promowej określonymi w warunkach oferty.

Jeśli chodzi o warunki ogólne, bilet będzie ważny na następujących liniach:

linia kolejowa 2 (Budapeszt – Ostrzyhom)
linia kolejowa 71 (Budapeszt – Vác)
linia kolejowa 75 (Vác – Balassagyarmat)
linia kolejowa 80a (Budapest Keleti – Rákos)
linia kolejowa HÉV H5 (odcinek Békásmegyer – Szentendre) – na odcinek Batthyány – Békásmegyer potrzebny jest osobny bilet.

w autobusach Volánbusz linii 300-399, 800-898 ​​i 8503-8512.

Z biletem będzie można podróżować także sezonowymi promami okrężnymi Hajo, przy czym, o ile dobrze zrozumiałem warunki oferty, bilet uprawnia do skorzystania z tylko jednej linii w trakcie jego ważności. Każdy następny rejs wymaga zakupu osobnego biletu za 1000 HUF.

Vác – Wyszehrad, Ostrzyhom – Zebegény, Szentendre – Wyszehrad, Nagymaros – Zebegés – Dömöny (niektóre kursują tylko od piątku do niedzieli).

Bilet jednodniowy będzie można wykorzystać od 24 kwietnia do 24 października. Można go kupić w kasach biletowych kolei węgierskich MAV-START lub przez aplikację. Cena biletu dla osoby dorosłej to 1999 HUF (25 PLN), osoby, które nie ukończyły 26 roku życia zapłacą za bilet 1499 HUF (19 PLN). Bilet po raz pierwszy pojawił się w sprzedaży w sierpniu 2020 roku i można było go wykorzystać do końca sierpnia. Pomimo pandemii cieszył się popularnością, więc jest szansa, że na stałe zagości w sezonowej ofercie kolei węgierskich.

Mapa obowiązywania biletu w wysokiej rozdzielczości
Rozkład jazdy linii autobusowych Volanbusz 
Wyszukiwanie połączeń kolejowych w wyszukiwarce Jegy lub Elvira
Rozkład rejsów linii okrężnych po Dunaju

Na obszarze obowiązywania biletu znajduje się bardzo dużo miejsc wartych odwiedzenia, między innymi popularne miasteczka jak Szentendre i Ostrzyhom, ruiny zamku w Wyszehradzie, czy koleje wąskotorowe Kiryalet i w Szob. Opisy niektórych miejsc znajdziecie w artykule Jednodniowe wycieczki z Budapesztu.

Wskazówki dojazdu pociągiem do Budapesztu dostępne są w artykule Pociągiem na Węgry – przewodnik, natomiast o podróżowaniu koleją po Węgrzech więcej przeczytacie TUTAJ.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Dunai Bend Pass

Mapa ważności biletu

%d bloggers like this: