Kolej na Podróż

Belgia – koleje turystyczne i wąskotorowe

Podczas poszukiwań informacji o kolejach w udało mi się natrafić na następujące pociągi turystyczne w Belgii. W artykule zawarłem podstawowe informacje. Pociągi turystyczne w Belgii nie kursują codziennie i obowiązuje na nie inna taryfa niż na pociągi przewoźnika krajowego. Bilety należy kupować u poszczególnych zarządców.

Belgia - artykuły na blogu i portalu
Kolej w Belgii
Kolej w Belgii - przewodnik | Koleje wąskotorowe i turystyczne
Jak dojechać pociągiem do Brukseli

Atrakcje turystyczne i rozrywka
Największe atrakcje Belgii | Najpiękniejsze zamki Belgii | Ciekawostki

Chemin de Fer des 3 Vallees

Linia turystyczna z Mariembourg do Treignes. Kolejka kursuje od kwietnia do końca października w soboty i niedziele oraz codziennie w lipcu i sierpniu. Przejazd tam i z powrotem po dwunastokilometrowej trasie kosztował 12 euro. Pociągi są ciągnięte przez lokomotywy parowe lub spalinowe, czasami w trasę wyjeżdżają zabytkowe szynobusy. Tabor zarządcy kolejki jest różnorodny i warto obejrzeć galerię zdjęć na oficjalnej stronie internetowej kolejki.

Strona internetowa: cfv3v.in-site-out.com

Chemin de Fer des 3 Vallees na You Tube (15:01)(2014)
Chemin de Fer des 3 Vallees na You Tube (13:48)(2013)

Chemin de Fer du Bocq

Trasa pociągu liczy 14 kilometrów. Szczegółowy terminarz przejazdów wraz z opisem taboru dostępny jest na stronie oficjalnej.

Strona internetowa: www.cfbocq.be

Chemin de Fer du Bocq na You Tube (10:00)(2014)
Chemin de Fer du Bocq na You Tube (07:42)(2013)
Chemin de Fer du Bocq na You Tube (07:50)(2007)

Rail Rebecq – Rognon

Kolejka wąskotorowa (600 mm) kursująca pomiędzy Rebecq a Rognon. Jest to trasa o długości około 3 kilometrów. Pociągi kursują od maja do września w niedziele (lokomotywa parowa) oraz w soboty od lipca do września (lokomotywa spalinowa). ).

Strona internetowa: www.rail-rebecq-rognon.eu

Rail Rebecq – Rognon na You Tube (07:19)(2014)

Rebecq-Rognon

Pociąg Rebecq – Rognon (aut. bDom – artiste, CC-BY-SA, flickr.com)

Stoomcentrum Maldegem

Przejażdżki pociągami pociągami turystycznymi wybrane niedziele od maja do końca września oraz w wybrane niedziele w pozostałe miesiące. Pociągi ciągnięte przez lokomotywę parową lub spalinową kursują na dwóch trasach: Maldegem – Eeklo (około 10 km), Maldegem – Donk (około 1,5 kilometra). W maju w Maldegem organizowany jest „Steamfestival”, czyli odpowiednik polskiej „Parowozjady”. Przy kolejce działa muzeum kolei. Wśród zbiorów jest polska lokomotywa parowa TKh 5387 „Generał Maczek”. Lokomotywa została wyprodukowana w 1959 dla cementowni „Saturn” w Wojkowicach, gdzie kursowała do 1994 roku. W tym samym roku została odkupiona przez brytyjskich miłośników kolei, wyremontowana i przez kilka lat woziła turystów pociągami turystycznymi w pobliżu Northampton. Niestety, w Wielkiej Brytanii lokomotywa nie stała w krytym pomieszczeniu, przez co szybko niszczała. Brytyjczycy zdecydowali się wystawić ją na sprzedaż. Kupili ją zarządcy kolejki w Maldegem, wyremontowali i polska lokomotywa do tej pory kursuje na tamtejszych trasach turystycznych.

Do niedawna na trasie kursowała inna polska lokomotywa parowa – Ol-4912 wyprodukowana w 1952 w Chrzanowie. W 2017 roku została z powrotem sprowadzona do Polski.

Spośród zgromadzonego taboru uwagę przykuwa również mała lokomotywa parowa „Yvonne” wyprodukowana w 1893 roku w Liege. Jest to prawdopodobnie najstarsza lokomotywa parowa w Belgii. Ponadto turyści mogą zobaczyć zabytkowe wagony, stare lokomotywy i zabytkowe szynobusy, z których część jest jeszcze „na chodzie”.

Strona internetowa: www.stoomcentrum.be

Stoomcentrum Maldegen na You Tube (10:48)(2013)
Stoomcentrum Maldegen na You Tube (07:21)(2012)
Stoomcentrum Maldegen na You Tube (12:39)(2011)

Stoomspoorljin Dendermonde – Puurs

Pociągi turystyczne kursujące na trasie o długości 14 kilometrów pomiędzy Dendermonde a Puurs. Pociągi zestawione są z lokomotywy parowej lub spalinowej oraz wagonów retro. Okazjonalnie można na linii spotkać zabytkowe szynobusy. Kursy odbywają się w niedziele od lipca do końca września oraz w wybrane dni. Kolejka jest popularna wśród producentów reklam i filmów.

Strona internetowa: www.stoomtrein.be

Szynobus Dendermonde

Szynobus retro Dendermonde – Puurs (aut. busfoto.nl, CC-BY-SA, flickr.com)

Zabytkowy tramwaj w Han-Sur-Lesse

W Han Sur Lesse znajduje się kompleks jaskiń o długości około 14 kilometrów, z czego 2 kilometry od ponad stu lat udostępnione są zwiedzającym. Jaskinie często polecane są w przewodnikach jako budząca zainteresowanie atrakcja turystyczna. Na forach internetowych można wyczytać, że zwiedzanie tych jaskiń pozostawia niezapomniane wrażenia.

Z centrum Han Sur Lesse do jaskiń kursuje zabytkowy skład, którego zabytkowe wagoniki przypominają raczej tramwaj niż pociąg. Kolejka albo tramwaj, jak kto woli, kursuje codziennie oprócz poniedziałków na czterokilometrowej trasie. Po dojeździe do jaskiń zwiedzający przechodzą przez jaskinie 3 kilometry pieszo, aby potem wyjść z jaskiń 500 metrów od centrum miasta. W jaskiniach przez cały rok temperatura wynosi 13 stopni Celsjusza. W okolicy znajduje się również kilka ciekawych atrakcji, na które można zakupić bilet łączony. Więcej informacji na stronie oficjalnej.

Strona internetowa: www.grotte-de-han.be

Tramwaj w Han-Sur-Lesse na You Tube (07:13)(2013)

Chemin de Fer de Sprimont

Krótkie przejażdżki pociągiem po fragmencie nieczynnej linii kolejowej Poulseur – Sprimont – Trooz w okolicach Damre. Obecnie pociągi uruchamiane są na zamówienie grup liczących co najmniej 20 osób i są częścią dłuższej wycieczki kolejowo-autobusowej po okolicy.

Strona internetowa: www.cfs-sprimont.be

Powyższa lista nie wyczerpuje możliwości skorzystania z zabytkowego transportu szynowego w Belgii. Pociągi turystyczne w Belgii uzupełnia oferta SNCB – Koleje belgijskie co jakiś czas uruchamiają specjalne pociągi retro kursujące przy granicy z Niemcami, a w Thuin w wybrane niedziele i święta można się przejechać zabytkowymi tramwajami, podobnie zresztą jak przy Muzeum Tramwajów w Brukseli.

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

Chemin de Fer de Sprimont

Chemin de Fer de Sprimont
(aut. Peter Van den Bossche, CC-BY-SA, flickr.com)

 

%d bloggers like this: