Kolej na Podróż

Kudowa-Zdrój – 15 najciekawszych miejsc i atrakcji

Kudowa-Zdrój to popularne dolnośląskie uzdrowisko i dobra baza wypadowa do wycieczek górskich. Atrakcje Kudowy-Zdroju są typowe dla większości miejscowości uzdrowiskowych, aczkolwiek znajdzie się tu kilka specyficznych miejsc. Kudowa-Zdrój po raz pierwszy była wzmiankowana w 1354 roku, źródła lecznicze odkryto tu w pierwszej połowie XVII wieku. W połowie XIX wieku stała się pierwszym w Niemczech nowoczesnym uzdrowiskiem kardiologicznym. Profil kardiologiczny dominuje tu do dziś. W 1945 roku miał miejsce spór graniczny pomiędzy Polską a Czechosłowacją o miasto i okolice, ostatecznie znalazła się w granicach Polski.




 

1. Park Zdrojowy

Ładny i przyjemny Park Zdrojowy został wytyczony w XVIII wieku i jest sercem uzdrowiska. Wyróżnia się budynek sanatorium Polonia i Pijalnia Wód Leczniczych. Dużą popularnością wśród dzieci cieszy się sadzawka z kaczkomatem, natomiast w Teatrze Pod Blachą organizowane są liczne imprezy kulturalne. Dużo ławeczek, szachy plenerowe, fontanna, Ławeczka Ogrodnika, czy pomnik Moniuszki. Dobre miejsce na spokojny spacer.

2. Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych

Prywatne muzeum typowe dla miejscowości turystycznych, położone w Parku Zdrojowym. W muzeum eksponowane są minerały i skamieniałości z całego świata, w tym takie unikaty jak jajo dinozaura znalezione na pustyni Gobi, meteoryty, czy okazy z Krymu. Muzeum nieduże, cena niewygórowana, opinie bardzo dobre.

Więcej informacji: www.sokolowskiminerals.com.pl

3. Muzeum Zabawek

Inne muzeum, spotykane często w miejscowościach turystycznych i cieszące się bardzo dużą popularnością. Spora kolekcja rozmieszczona na dwóch piętrach, wśród zabawek znajdziemy między innymi pierwsze klocki LEGO i pierwsze lalki Barbie. Ekspozycja podzielona tematycznie, oprócz typowych zabawek znajdziemy tu także stare gry i konsole, czy kolejkę PIKO. W sezonie turystycznym miejsce oblegane przez turystów.

4. Kaplica Czaszek

Najbardziej znana atrakcja Kudowy-Zdroju, położona około półtora kilometra od centrum uzdrowiska. Zbudowana w latach 1776-1784 z inicjatywy czeskiego proboszcza miejscowej parafii – Wacława Tomaszka. Postanowił on oczyścić i zaimpregnować znalezione pod ziemią pogrzebane szczątki ofiar wojen i epidemii z XVII i XVIII wieku. We wnętrzu można zobaczyć około 3 tysięcy kości i czaszek, pod ziemią znajdziemy kilkadziesiąt tysięcy. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce.

5. Kościół św. Bartłomieja

Zabytkowy kościół tuż obok Kaplicy Czaszek. Kościół z XIII wieku, zniszczony podczas wojen husyckich, następnie odbudowany w XVI wieku. Na początku XVII wieku dobudowana dzwonnica, rozbudowany w 1783 roku w stylu późnobarokowym. Wewnątrz uwagę zwracają ołtarze boczne i ambony wykonane w 1930 r., autorstwa Aloysa Schmidta – rzeźbiarza z Lądka-Zdroju. Kościół zadbany, wyremontowany, wokół cmentarzyk z interesującymi nagrobkami.

6. Szlak Ginących Zawodów

Kolejne ciekawe miejsce obok Kaplicy Czaszek. W gospodarstwie państwa Gorczyńskich można zapoznać się z tradycyjnymi, wymierającymi rzemiosłami – garncarstwem, kowalstwem, tkactwem i piekarstwem. Odbywają się tu także pokazy pieczenia chleba. Właściciele urządzili niewielki skansen z mini zoo. Doskonała atrakcja dla rodzin z dziećmi.

7. Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Drugi, trochę większy skansen w okolicy. Budownictwo ludowe z całej Kotliny Kłodzkiej. Chaty sudeckie z pełnym wyposażeniem: meblami, pościelą i sprzętami gospodarczymi. Obecnie na skansen składają się zajazd z Szalejowa Dolnego (pocz. XIX wieku), chałupę z Kudowy-Zakrza (XVIII/XIX wiek), chałupę z Nowej Łomnicy (I poł. XIX wieku), stodołę z Kudowy-Czermnej (poł. XIX wieku), wiatrak koźlak z Jabłowa (poł. XIX wieku), dzwonnicę alarmową z Gołaczowa (I poł. XIX wieku) oraz liczne obiekty tzw. małej architektury.

8. Ruchoma szopka

Położona na uboczu niezwykła atrakcja stworzona przez Czecha Františka Štěpána, który przez 20 lat rzeźbił w lipowym drewnie 250 miniaturowych postaci ludzkich – głównie pasterzy i mieszczan. Dzieło przedstawia życie ówczesnych mieszkańców Czermnej i okolicy. Szopka powstała w 1924 roku, trzy lata później została podłączona do prądu, w 1938 roku dobudowano organy.

Organy piszczałkowe i ruchomą szopkę można podziwiać w domu rodzinnym twórcy przy ulicy Kościelnej 101, w drodze do Pstrążnej. Obecnie dom jest zamieszkany przez prawnuczkę twórcy z mężem.

9. Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych

Nowoczesna, interaktywna ekspozycja otwarta w 2019 roku w miejscu Muzeum Żaby prezentuje przyrodę nieożywioną i ożywioną Parku Narodowego Gór Stołowych. Interaktywne wystawy umożliwiają spojrzenie na świat oczami różnych gatunków zwierząt, podróż leśną windą przez piętra lasu, czy zapoznanie się z procesem kształtowania Gór Stołowych 60 milionów lat temu.

Więcej informacji: ekocentrum.pngs.com.pl

10. Szczeliniec Wielki

Wierzchołek pokryty skalnym labiryntem, objęty ochroną jako rezerwat przyrody. Labirynt zajmuje całą powierzchnię szczytu, około 50 hektarów. Tworzą go skały o różnorodnych kształtach. Do najciekawszych atrakcji Szczelińca należą: Piekiełko, Fotel Pradziada (najwyższa część Szczelińca, świetny punkt widokowy, na który wchodzi się po metalowych schodkach), formy skalne Mamut, Wielbłąd i Kwoka oraz tarasy widokowe z panoramami Sudetów. Różnorodność form skalnych, z licznymi szczelinami, uwarunkowana jest zróżnicowaniem odporności skał na procesy erozyjne, ulegających intensyfikacji pod wpływem zmian klimatycznych. W niektórych miejscach jeszcze w lipcu zalega śnieg.

11. Błędne Skały

Formacje skalne położone pomiędzy Kudową-Zdrojem a Karłowem. Wąskie przejścia w piaskowcowych skałach wyrzeźbiły wiatry i woda. Kształty niektórych skał przypominają grzyby, baszty i stoły. Część skał ma własne nazwy; najbardziej znana z nich to Kurza Stopka. W Błędnych Skałach realizowano zdjęcia do filmu “Opowieści z Narni”

12. Park linowy

Park linowy w Kudowie-Zdroju położony jest w centrum uzdrowiska. Kilka tras raczej dla dzieci, dodatkowo gokarty i dmuchana zjeżdżalnia.

13. Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Ładny, zadbany kościół w centrum miasta. Jednonawowy kościół z 1629 roku, w 1725 roku dobudowano dzwonnicę. Świątynia rozbudowana w latach osiemdziesiątych XX wieku. Remont w 2003 roku, w ostatnich latach renowacja i konserwacja części świątyni.

14. Kościół ewangelicki pw. Chrystusa Pana

Opuszczony i zdewastowany kościół ewangelicki na zboczu Góry Parkowej. Miejsce o dużym potencjale, wymagające remontu.

15. Altana Miłości

Altana na zboczu Góry Parkowej służąca jako punkt widokowy na Kudowę-Zdrój. Z centrum idzie się około 20 minut, mijając po drodzę siłownię plenerową. Niestety, miejsce mocno zdewastowane i zanieczyszczone przez młodzież. Jeśli zdecydujemy się kontynuować podróż w górę, znajdziemy inne miejsca do podziwiania widoków.

Podsumowanie

Atrakcje Kudowy-Zdroju mają różnorodny charakter, natomiast zabytki Kudowy-Zdroju to nie tylko opisane tutaj kościoły, ale także ładne wille w różnych częściach miasta rozpościerającego się na dość dużej powierzchni. Dobrą propozycją jest wycieczka do oddalonego o 6 kilometrów czeskiego miasta Nachod. Mnie udało się pokonać tę trasę pieszo, ale lepiej skorzystać z czeskich autobusów.

Kudowa-Zdrój – dojazd pociągiem

Dojazd pociągiem do Kudowy-Zdroju jest możliwy, o ile nie są prowadzone prace remontowe i linia nie jest zamknięta, co zdarza się dość często. Kudowa-Zdrój to stacja końcowa jednej z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce, rozpoczynającej się w Kłodzku. Pociąg po drodze przejeżdża przez piękny wiadukt w Lewinie Kłodzkim. Dworzec kolejowy w Kudowie-Zdroju położony jest około kilometr od centrum uzdrowiska.

Zobacz również:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem z Wrocławia – propozycje wycieczek jednodniowych
Duszniki-Zdrój – najciekawsze miejsca i atrakcje
Kłodzko – najciekawsze miejsca i atrakcje
Polanica-Zdrój – najciekawsze miejsca i atrakcje

—> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój – Park Zdrojowy (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: