Kolej na Podróż

Najpiękniejsze polskie wsie – 10 wsi, które warto zwiedzić i zobaczyć

Polska to nie tylko piękne miasta, parki narodowe i zamki. W artykule krótko przedstawię najpiękniejsze polskie wsie. Do niektórych z nich pasowałoby lepiej określenie najciekawsze wsie, bo może na pozór nie są tak piękne jak rozreklamowane wioski, jednak na pewno warto je odwiedzić. W zestawieniu pojawią się najpiękniejsze polskie wsie, które dawniej były miastami, ale straciły prawa miejskie.

Niektóre ze wsi popularnych wśród turystów budzą kontrowersje – oprócz pochwał (często w ociekających wazeliną artykułach sponsorowanych) zbierają negatywne recenzje. Warto się przejechać i ocenić samemu, ponieważ to samo miejsce nie każdemu musi się podobać.

W rankingu Najpiękniejsze polskie wsie nie uwzględniałem wsi znanych ze skansenów, jak np. Tokarnia, czy Kluki. Najciekawsze polskie skanseny umieszczę w osobnym rankingu.

Zalipie (woj. małopolskie)

Zalipie na liście Najpiękniejsze polskie wsie znalazło się za sprawą malowanek zdobiących miejscowe domy. Kampania reklamowa sprawiła, że wieś znana jest nie tylko w Polsce, ale pojawia się również w rankingach najpiękniejszych wsi w Europie. Najczęściej spotykanym motywem są kwiaty na domach. Malowanki stały się jedną z największych atrakcji województwa małopolskiego, aczkolwiek nie brakuje głosów, że Zalipie jest przereklamowane.

Jeśli będziecie w Zalipiu, warto zobaczyć drewniany kościół pw. św. Zygmunta z 1642 roku w sąsiednim Żelichowie (przeniesiony z Pleśnej).

Dojazd pociągiem: do Zalipia nie da się dojechać pociągiem. Niedaleko Zalipia biegnie nieczynna dla ruchu pasażerskiego linia kolejowa Tarnów – Szczucin. Najbliższa stacja na tej linii to Olesno Tarnowskie (8 kilometrów od Zalipia), jednak tam linia jest nieprzejezdna. Inne stacje kolejowe położone blisko Zalipia to Dąbrowa Tarnowska (14 km) i Żabno (13 km). Najbliższa czynna stacja kolejowa znajduje się w Tarnowie (ok. 30 km), skąd kursują busy Euro Trans Pławecki relacji Tarnów – Bieniaszowice. Busy nie zatrzymują się bezpośrednio w Zalipiu, tylko w Niwkach, na granicy wsi Zalipie i Niwki.

Najpiękniejsze polskie wsie

Zalipie (fot. Mariusz Cieszewski/MSZ, CC-BY-ND, flickr.com)

Lanckorona (woj. małopolskie)

Bardzo popularna wśród turystów wieś w województwie małopolskim. Wizytówką wsi jest rynek z domami drewnianymi, przypominający wyglądem wiejskie rynki sprzed wieków. Zachowały się również ruiny zamku wybudowanego za czasów Kazimierza Wielkiego, kościół pw. św. Jana Chrzciciela, kapliczki w różnych miejscach wsi i pojedyncze drewniane domy poza rynkiem. Dużą część drewnianej zabudowy strawił pożar w 1869 roku.

W sezonie letnim należy liczyć się z najazdem turystów. Popularnością cieszą się miejscowe wypieki i produkty rękodzielnicze.

Dojazd pociągiem: najbliższa stacja kolejowa to Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona oddalona od wsi o 5 kilometrów. Na stacji zatrzymują się pociągi z Krakowa do Bielska-Białej i Zakopanego. Po drodze warto zobaczyć Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Lanckorona

Rynek w Lanckoronie (fot. Dariusz Staniszewski, Pixabay.com)

Ojców (woj. małopolskie)

Wieś na Szlaku Orlich Gniazd, w powiecie krakowskim, przy Ojcowskim Parku Narodowym. Dawniej uzdrowisko. Ładna miejscowość z licznymi szlakami pieszo-rowerowymi prowadzącymi przez okoliczne atrakcje takie jak formacje skalne typu Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska, czy zamek Pieskowa Skała.

W samej wsi zachowały się ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, kaplica na wodzie pw. św. Józefa Robotnika, drewniane domy i wille w stylu szwajcarskim w różnej części wsi, Jaskinia Łokietka, warto także wstąpić do Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego.

Dojazd pociągiem: do Ojcowa nie da się dojechać pociągiem. Najbliższe stacje kolejowe to Kraków Główny, Olkusz, Krzeszowice i Zabierzów. Wszystkie oddalone są od Ojcowa o około 20 kilometrów, ale najlepiej przesiąść się na stacji Kraków Główny i kontynuować podróż busem Kraków – Ojców lub którymś z innych busów przejeżdżających przez miejscowości oddalone o kilka kilometrów od Ojcowa, na przykład przez Skałę lub Jerzmanowice.

Ojców

Ojców (fot. Mariusz Cieszewski/MSZ, CC-BY-ND, flickr.com)

Soce i okolice (woj. podlaskie)

Podlasie znane jest z tradycyjnej, drewnianej architektury. W ostatnich latach na blogach i portalach szeroko promowana jest „Kraina Otwartych Okiennic”, do której należą wsie Soce, Trześcianka i Puchły. Na liście najpiękniejsze polskie wsie umieściłem je na jednej pozycji, ponieważ położone są bardzo blisko siebie.

We wszystkich wsiach uwagę zwracają bogato zdobione drewniane domy. Dekoracje zewnętrzne widoczne są szczególnie na okiennicach. Oprócz bogato zdobionych domów zobaczymy tu krzyże wotywne, drewniane cerkwie, zabytkowe kapliczki. Dodatkowym atutem jest piękna przyroda i brak zanieczyszczeń przemysłowych.

Dojazd pociągiem: najbliższa stacja kolejowa to Narew (ok. 8 km), gdzie zatrzymują się tylko pociągi sezonowe do Siemianówki. Pozostałe stacje w okolicy: Białystok, Bielsk Podlaski i Hajnówka oddalone są o około 30 kilometrów.

Soce

Jeden z drewnianych, zdobionych domów we wsi Soce (fot. Pietrek-ja, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Mięćmierz (woj. lubelskie)

Interesująca wieś położona 3 kilometry od Kazimierza Dolnego. Nie jest cudowna pod względem architektonicznym, natomiast warto uwzględnić ją w planach podróży ze względu na zabytki i atrakcje.

Dawniej była znana jako wieś flisaków, bowiem istniała tu przeprawa promowa do Janowca. Zachowały się stare chałupy (część przeniesiona z innych wsi), w centrum wsi stoi studnia, z której rozchodzą się drogi w cztery strony świata. Na skraju wsi zabytkowy Wiatrak Trzech Serce – na terenie prywatnym, zwykle niedostępny. Koło wiatraka punkt widokowy z widokiem na Krowią Wyspę, gdzie znajduje się rezerwat przyrody. Drugi punkt widokowy znajduje się na wzgórzu Albrechtówka górującym nad wsią.

Przy okazji warto zwiedzić położone w pobliżu inne miejscowości: Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy, Nałęczów, ewentualnie wieś Gołąb.

Dojazd pociągiem: do Mięćmierza nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja to Puławy Miasto (ok. 14 km), dokąd dojedziemy pociągami dalekobieżnymi z różnych polskich miast. Z centrum Puław dojazd busem lub autobusem komunikacji miejskiej.

Bohoniki (woj.podlaskie)

Bohoniki to wieś w województwie podlaskim zamieszkała swego czasu głównie przez polskich Tatarów. To mała wieś, zamieszkała przez około 100 osób. Atrakcje wsi to drewniana zabudowa, drewniany meczet z XX wieku (wybudowany w miejscu starego strawionego przez pożar) oraz cmentarz muzułmański na obrzeżach wsi.

Zabytkowy drewniany meczet dostępny jest do zwiedzania również w innej podlaskiej wsi – Kruszynianach, położonej 50 kilometrów od Białegostoku.

Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja to Sokółka, położona 7 kilometrów od wsi. Na stacji zatrzymują się pociągi regionalne i pospieszne jadące z Białegostoku do Suwałk.

Bohoniki

Drewniany meczet w Bohonikach (fot. Artur Nowacki, CC-BY-SA, flickr.com)

Lipce Reymontowskie (woj. łódzkie)

Wieś, w której rozgrywała się akcja powieści „Chłopi” Władysława Reymonta i to właśnie z osobą pisarza związane są tutejsze atrakcje, do których należą Centrum Reymontowskie Zagroda Ludowa, Muzeum Regionalne i Domek Dróżnika, w którym swego czasu przebywał pisarz. Ponadto warto zobaczyć Muzeum Czynu Zbrojnego, Galerię Staroci i Pamiątek Regionalnych, stary cmentarz i drewnianą kaplicę cmentarną św. Józefa.

Dojazd pociągiem: na przystanku kolejowym Lipce Reymontowskie zatrzymują się pociągi regionalne z Łodzi do Skierniewic.

Międzygórze (woj. dolnośląskie)

Międzygórze w powiecie kłodzkim znajduje się na trasie kilku popularnych szlaków turystycznych. Warto spokojnie pospacerować po miejscowości, aby podziwiać drewniane i kamienno-drewniane domy w stylu tyrolskim pozostałe po wysiedlonej ludności niemieckiej. Do tego należy dodać drewniany kościół pw. św. Józefa Oblubieńca, wodospad Wilczki, kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej, czy Ogród Bajek z figurkami z różnych baśni i kamienna zapora wodna przy wjeździe do wsi. Z takimi atrakcjami Międzygórze musiało trafić na listę Najpiękniejsze polskie wsie.

Dojazd pociągiem: do Międzygórza nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Bystrzyca Kłodzka (14 km).

Międzygórze

Jeden z charakterystycznych budynków (fot. SchiDD, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Chochołów (woj. małopolskie)

Na liście Najpiękniejsze polskie wsie dominuje województwo małopolskie. Kolejna z małopolskich wsi – Chochołów – została uwzględniona w zestawieniu dzięki licznym drewnianym domom góralskim z przełomu XVIII i XIX wieku, zbudowanym przeważnie wzdłuż głównej ulicy prowadzącej przez wieś. Inne atrakcje Chochołowa to Termy Chochołowskie, park linowy i Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk (niewielkie muzeum przyrodnicze). Przez wieś przebiega także droga rowerowa wybudowana po śladzie torowiska dawnej linii kolejowej z Nowego Targu do Suchej Góry Orawskiej po stronie słowackiej.

Dojazd pociągiem: do Chochołowa nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacje kolejowe znajduje się w Zakopanem (14 km) i Nowym Targu (20 km), a po słowackiej stronie w miejscowości Trzciana, 16 kilometrów od Chochołowa.

Chochołów

Drewniana zabudowa Chochołowa (fot. Aotearoa, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Rymanów-Zdrój (woj. podkarpackie)

Rymanów-Zdrój w województwie podkarpackim nie należy do najbardziej znanych uzdrowisk, natomiast warto tu przyjechać pospacerować wzdłuż rzeki Tabor i po okolicznych lasach. W części uzdrowiskowej zwracają uwagę drewniane wille i szpitale uzdrowiskowe, jak np. sanatorium Maria i stojąca obok wyremontowana willa Zofia. W centrum wsi można skorzystać z tężni solankowej, pijalni wód mineralnych lub pobrać wodę bezpośrednio ze źródeł wód mineralnych. Z innych atrakcji należy wymienić zabytkowy budynek transformatora oraz kościół pw. św. Stanisława Biskupa.

Dojazd pociągiem: do Rymanowa-Zdroju nie dojeżdżają pociągi. Najbliższe stacje kolejowe: Wróblik Szlachecki, Milcza i Miejsce Piastowe znajdują się 10-15 kilometrów od wsi, jednak ze względu na trudny dojazd nie zaleca się korzystania z połączeń kolejowym. Zresztą dojazd komunikacją publiczną do Rymanowa-Zdroju nie jest łatwy.

Rymanów-Zdrój

Rzeka Tabor przepływająca przez Rymanów-Zdrój (fot. Henryk Bielamowicz, CC-BY-SA, flickr.com)

Najpiękniejsze polskie wsie – podsumowanie

Lista Najpiękniejsze polskie wsie zawiera najważniejsze propozycje zwiedzania najładniejszych wsi w Polsce. W naszym kraju znajduje się jeszcze co najmniej kilka interesujących wsi, które z różnych względów nie trafiły do zestawienia, ale w przyszłości mogą się w nim znaleźć.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Pociągiem po Polsce - seria przewodników na blogu
KOLEJ W POLSCE - PRZEWODNIKI OGÓLNE
Podróż pociągiem po Polsce - przewodnik dla pasażerów | Koleje wąskotorowe w Polsce

INSPIRACJE PODRÓŻNICZE
Miasteczka | Zamki | Wsie | Skanseny | Atrakcje Małopolski

ATRAKCJE TURYSTYCZNE PRZY LINIACH KOLEJOWYCH - PRZEWODNIKI
Dolny Śląsk | Mazowsze | Małopolska | Opolszczyzna | Kujawsko-pomorskie
Wielkopolska | Lubelszczyzna | Lubuskie | Łódzkie | Podkarpacie | Śląskie
Podlaskie | Pomorskie | Świętokrzyskie | Warmia i Mazury | Zachodniopomorskie
%d bloggers like this: