Kolej na Podróż

Największe atrakcje Małopolski – 25 miejsc, które należy zobaczyć

Województwo małopolskie może się pochwalić najróżniejszymi atrakcjami – pięknymi miastami i miasteczkami, malowniczymi wsiami, górami, skansenami, słynnymi muzeami, parkami narodowymi, jeziorami, czy pięknymi liniami kolejowymi. Brakuje tylko dostępu do morza.

Na liście Największe atrakcje Małopolski umieściłem najpopularniejsze miejsca i atrakcje województwa. Jak zauważycie, do wielu miejsc nie da się dojechać pociągiem – województwo małopolskie stawia na turystykę rowerową, stąd też coraz więcej szlaków rowerowych.

Należy pamiętać, że największe atrakcje Małopolski w lecie są bardzo zatłoczone i często skomercjalizowane do granic możliwości, choć nie jest to regułą.




 

Kraków

Listę Największe atrakcje Małopolski otwiera oczywiście Kraków – stolica województwa i jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Większość turystów ogranicza zwiedzanie Krakowa do Starego Miasta, Wzgórza Wawelskiego, ewentualnie do Kazimierza. Stare Miasto rzeczywiście wygląda bardzo ładnie, podobnie jak Wzgórze Wawelskie. Koniecznie należy zobaczyć Barbakan, Teatr im. J. Słowackiego, Kościół Mariacki, przejść się ulicami Floriańską i Grodzką, po czym zwiedzić Wawel, przynajmniej z zewnątrz.

Kazimierz to dzielnica znana z zabytków związanych z kulturą żydowską – synagog i dwóch cmentarzy żydowskich, ale na obszarze dzielnicy warto także zobaczyć bazylikę pw. Michała Archanioła i św. Stanisława z kryptą zasłużonych Polaków, Muzeum Inżynierii Miejskiej, czy Plac Wolnica z dawnym ratuszem oraz widoczną z placu bazyliką Bożego Ciała.

Krakowski Kazimierz – najciekawsze miejsca i atrakcje

Za Kazimierzem, po przejściu przez kładkę Ojca Bernatka rozciąga się interesująca dzielnica Podgórze z własnym rynkiem, kościołem św. Józefa, starym cmentarzem, fortem i kościółkiem św. Benedykta. Najbardziej znane atrakcje tej dzielnicy to Kopiec Krakusa i Fabryka ‚Emalia’ Oskara Schindlera’.

Kraków Podgórze – najciekawsze miejsca i atrakcje

Komunikacją miejską dojedziemy do Nowej Huty – dawniej owiana złą sławą dzielnica Krakowa dziś przyciąga turystów swoją architekturą wokół Placu Centralnego im. Ronalda Reagana. Nowa Huta oferuje znacznie więcej atrakcji – Kopiec Wandy, Zalew Nowohucki z tężniami solankowymi, czy drewniany kościół św. Bartłomieja z 1466 roku oraz położone tuż obok Opactwo Cystersów.

Kraków i okolice skrywają mnóstwo zabytków świeckich i sakralnych w różnych częściach miasta. Pomimo tłumów turystów i czasami wyśrubowanych cen miasto obowiązkowo trzeba zobaczyć.

Dojazd pociągiem: Dworzec kolejowy Kraków Główny położony jest bardzo blisko Starego Miasta; spacerem do ulicy Floriańskiej dojdziemy w 5-10 minut; spacer do Rynku Głównego trwa 5 minut dłużej. Dojście na Wawel zajmie pół godziny. Do Krakowa dojedziemy pociągiem z wielu polskich miast.

Największe atrakcje Małopolski

Ulica Floriańska w Krakowie wczesnym rankiem

Zakopane i Tatry

Zimowa stolica Polski również znana jest z tłumów turystów i komercji. Nie zmienia to jednak faktu, że należy do największych atrakcji Małopolski, a poza Krupówkami, Morskim Okiem i Giewontem warto zobaczyć szereg innych zabytków i atrakcji, jak na przykład Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zwraca uwagę charakterystyczna góralska zabudowa, a z mniej znanych miejsc trzeba wymienić cmentarz na Pęksowym Brzyzku i drewniany kościółek obok.

Zakopane nie jest jednak miejscem dla osób, które nie lubią tłumów i szkoda im wydawać pieniądze na bardzo drogie atrakcje. W okolicy nie brakuje malowniczych szlaków spacerowych, samo Zakopane to także dobra baza wypadowa do wycieczek po pięknych Tatrach.

Dojazd pociągiem: do Zakopanego prowadzi linia kolejowa z Chabówki. W trakcie opracowywania artykułu kończył się remont tej linii, dzięki któremu dojazd pociągiem z Krakowa będzie znacznie krótszy niż przed remontem. Dworzec kolejowy w Zakopanem ma zostać wkrótce wyremontowany.

Małopolska atrakcje

Krupówki w Zakopanem (fot. MSZ, CC-BY-ND, flickr.com)

Wadowice

Wadowice to miasto rodzinne Jana Pawła II i każdego roku dziesiątki tysięcy turystów przyjeżdżają zobaczyć Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, a później zjeść słynne „papieskie kremówki” w którejś z kawiarni przy wadowickim rynku (Plac Jana Pawła II). W nowoczesnym muzeum na zwiedzających czekają eksponaty związane z życiem Karola Wojtyły na tle historii Polski.

Wadowice to nieduże miasto, pozostałe atrakcje to stojąca tuż obok bazylika, Muzeum Miejskie, ewentualnie budynek Sądu Rejonowego. W Wadowicach nie jest tak drogo jak w Krakowie, czy Zakopanem, natomiast przez Plac Jana Pawła II przebiega główna droga, a centrum dosłownie zawalone jest zaparkowanymi samochodami. Dobre miejsce na jednodniową wycieczkę z Krakowa, połączoną ze zwiedzaniem pobliskiej Lanckorony.

Dojazd pociągiem: Przez Wadowice biegnie linia kolejowa Kraków – Bielsko-Biała (formalnie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała Główna), rozpoczyna się tu także nieczynna linia kolejowa do Trzebini. Połączeń kolejowych jest bardzo mało, dworzec kolejowy znajduje się 5 minut piechotą od Placu Jana Pawła II. Zabytkowy budynek dworca świecił pustkami; w najbliższych latach zostanie ponownie wyremontowany.

Wadowice

Wadowice (fot. grz3s, Pixabay.com)

Lanckorona

Bardzo popularna wśród turystów wieś w województwie małopolskim. Wizytówką wsi jest rynek z domami drewnianymi, przypominający wyglądem wiejskie rynki sprzed wieków. Zachowały się również ruiny zamku wybudowanego za czasów Kazimierza Wielkiego, kościół pw. św. Jana Chrzciciela, kapliczki w różnych miejscach wsi i pojedyncze drewniane domy poza rynkiem. Dużą część drewnianej zabudowy strawił pożar w 1869 roku.

W sezonie letnim należy liczyć się z najazdem turystów. Popularnością cieszą się miejscowe wypieki i produkty rękodzielnicze.

Dojazd pociągiem: najbliższa stacja kolejowa to Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona oddalona od wsi o 5 kilometrów. Na stacji zatrzymują się pociągi z Krakowa do Bielska-Białej i Zakopanego. Po drodze warto zobaczyć Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Lanckorona

Rynek w Lanckoronie (fot. Dariusz Staniszewski, Pixabay.com)

Kopalnia soli w Wieliczce

Tłumnie odwiedzana kopalnia soli w Wieliczce to jeden z najstarszych w Europie zakładów górniczych. Początki kopalni sięgają drugiej połowy XIII wieku, kiedy wydrążono pierwszy szyb prowadzący pod ziemię. Wielicka kopalnia szybko stała się znana, a zyski z handlu solą umożliwiły Kazimierzowi Wielkiemu szereg inicjatyw, które przyczyniły się do rozwoju Polski. W drugiej połowie XV wieku część kopalni została udostępniona do zwiedzania – pierwszym znanym z imienia i nazwiska turystą był Mikołaj Kopernik (ok. 1493 r.).

Obecnie wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO kopalnia soli w Wieliczce jest celem wycieczek licznych turystów z całego świata. W lecie bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem przez stronę internetową.

W Wieliczce warto także zobaczyć rynek, tężnie solankowe, Muzeum Żup Solnych albo drewniany kościół św. Sebastiana.

Dojazd pociągiem: Do Wieliczki bardzo łatwo dojechać pociągiem z Krakowa. Połączenia obsługują Koleje Małopolskie. Pociągi zatrzymują się na stacjach Wieliczka Park (wyremontowany dworzec kolejowy) oraz Wieliczka Rynek-Kopalnia, bardzo blisko kopalni i centrum miasta.

Wieliczka

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Bochni

Bocheńska kopalnia soli to druga z małopolskich kopalni wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W okolicach Bochni pozyskiwano sól przez odparowanie soli z solanek już 3,5 tysiąca lat p.n.e.. Podobnie jak w przypadku kopalni w Wieliczce, bocheńska kopalnia rozpoczęła działalność w połowie XIII wieku.

Po zakończeniu eksploatacji w 1990 roku kopalnia została zaadaptowana do celów turystycznych Największe atrakcje to przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze, przejazd podziemną kolejką kopalnianą oraz zjazd łączącą dwa poziomy kopalni zjeżdżalnią o długości 140 metrów.

Dojazd pociągiem: Bochnia położona jest przy linii kolejowej Kraków – Medyka; zatrzymuje się tu większość pociągów dalekobieżnych jadących z Krakowa w stronę Przemyśla i pociągi dalekobieżne z Krakowa do Tarnowa i dalej do Rzeszowa.

Województwo małopolskie atrakcje

Kopalnia soli w Bochni (fot. summa, Pixabay.com)

Zamek w Wiśniczu

Kolejne dwie pozycje na liście Największe atrakcje Małopolski położone są w bliskiej odległości od Bochni. Zamek w Wiśniczu leży tak naprawdę w Nowym Wiśniczu, kilkanaście minut busem od Bochni. Z zewnątrz to bardzo ładny zamek, wnętrza wymagają natomiast dodatkowych inwestycji, które przez wiele lat nie mogły zostać zrealizowane ze względu na nieuregulowany status obiektu.

Wzniesiony w XIV wieku, wielokrotnie przebudowywany; siedziba rodu Kmitów, a później Lubomirskich. Splądrowany przez Szwedów, w 1831 roku duża część obiektu strawiona przez pożar.

W 2019 roku zakończył się spór między Skarbem Państwa a Lubomirskimi – na mocy wyroku Sądu Okręgowego w Tarnowie zamek pozostał własnością Skarbu Państwa.

Dojazd pociągiem: do Nowego Wiśnicza nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Bochnia, położona 10 kilometrów od zamku. Dojazd busem.

Nowy Wiśnicz

Zamek w Nowym Wiśniczu (fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, CC-BY-ND, flickr.com)

Lipnica Murowana

Warta odwiedzenia wieś w powiecie bocheńskim, leżąca 8 kilometrów na południe od Nowego Wiśnicza wspomnianego w poprzedniej pozycji. Lipnica Murowana pojawia się w mediach z okazji corocznego konkursu palm wielkanocnych, jednak powodów, aby tu przyjechać, jest więcej.

Zachował się średniowieczny układ miejski typowy dla miast lokowanych na prawie magdeburskim. Przez ładny rynek przebiega główna droga, a płyta rynku służy jako parking, co psuje urok. Warto natomiast zobaczyć drewniany kościół pw. św. Leonarda na obrzeżach wsi (formalnie tuż za jej granicami), wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Inne atrakcje wsi to kościół pw. św. Szymona, kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, zabytkowa studnia i cmentarz wojenny z I wojny światowej.

Dojazd pociągiem: do Lipnicy Murowanej nie dojedziemy pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa to Bochnia, którą dzieli od Lipnicy Murowanej około 20 kilometrów. Z Bochni dojedziemy busem przez Nowy Wiśnicz.

Lipnica Murowana

Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej (fot. Leszek Kozlowski, CC-BY, flickr.com)

Niepołomice

Podkrakowskie miasteczko znane z klubu piłkarskiego Puszcza Niepołomice oraz zamku królewskiego. Zamek został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku jako zamek obronny oraz baza dla możnych przyjeżdżających na polowania do puszczy, od której nazwę wziął wspomniany klub piłkarski. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie przebudowywany, niedawno wyremontowany. W 2020 roku została zlikwidowana fundacja opiekująca się zamkiem i nie wiadomo, jak potoczą się losy obiektu.

Inne atrakcje Niepołomic to rynek, kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników oraz ratusz z 1903 roku.

Dojazd pociągiem: do Niepołomic na razie nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Podłęże, oddalona od Niepołomic o 5 kilometrów. Do 2000 roku czynna była linia kolejowa Podłęże – Niepołomice, zwana potocznie „Niepołomką”. W 2005 roku linię rozebrano. Planowana jest budowa linii kolejowej do Niepołomic w ramach programu Kolej +, ale od strony kolejowej obwodnicy Krakowa, po wale przeciwpowodziowym wzdłuż Wisły.

Niepołomice

Zamek w Niepołomicach od strony ogrodów (fot. Tomasz2706, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau każdy powinien odwiedzić chociaż raz w życiu. Miejsce pamięci i muzeum zostało utworzone przy dwóch dawnych nazistowskich obozach zagłady w Oświęcimiu (KL Auschwitz) i sąsiedniej Brzezince (KL Birkenau).

Muzeum zajmuje rozległy i dobrze utrzymany teren. Eksponaty i dawne budynki obozowe poddawane są regularnej konserwacji. Zaleca się zwiedzanie z przewodnikiem – trwa dość długo (szczególnie trasa specjalistyczna), ale dopiero wykład przewodnika uświadamia zwiedzającym, przez jakie piekło musieli przejść więźniowie.

Przy okazji warto zobaczyć miasto Oświęcim, którego centrum położone jest 3 kilometry od muzeum.

Oświęcim dla ambitnych – najciekawsze miejsca i atrakcje

Dojazd pociągiem: Państwowe Muzeum KL Auschwitz-Birkenau położone jest około 1,5 km od dworca kolejowego w Oświęcimiu. Osoby bez ciężkiego bagażu mogą dojść pieszo. Pomiędzy miejscami pamięci w Oświęcimiu i Brzezince kursują bezpłatne autobusy.

Atrakcje Małopolski

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau – teren dawnego nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz

Park Rozrywki Energylandia

Położony pomiędzy Oświęcimiem a Zator Zator dawniej był znany jako miasto „Dolina Karpia”. Na turystycznej mapie Polski miasteczko znalazło się jednak za sprawą parku rozrywki Energylandia.

Park rozrywki został otwarty w 2014 roku. Początkowo był mały, ceny bardzo wysokie, a wszyscy pukali się w czoło, widząc tę inwestycję. Jednak z każdym rokiem Energylandia rozrastała się, a park rozrywki stał się celem wycieczek turystów z całej Polski i nie tylko.

Obecnie, jak twierdzi oficjalna strona internetowa, to największy park rozrywki w Polsce, rozciągający się na powierzchni 35 hektarów. Bilety są stosunkowo drogie, przynajmniej dla osób niepobierających 500+, ale jeden bilet uprawnia do korzystania ze wszystkich atrakcji, a tych nie brakuje. Zresztą park wciąż się rozbudowuje.

Dojazd pociągiem: przez Zator przebiega linia kolejowa z Oświęcimia do Skawiny, która dalej prowadzi do Krakowa. Linia wyremontowana, ale na co dzień nie kursują po niej pociągi pasażerskie. Do Energylandii można dojechać pociągami sezonowymi z Katowic i Krakowa, które kursują w wakacje i wybrane weekendy.

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Turyści podróżujący po województwie małopolskim często odwiedzają skansen w Wygiełzowie. Zadbany skansen pod względem powierzchni ustępuje najbardziej znanym polskim skansenom, jednak jego atrakcyjność wzrasta za sprawą położonych po sąsiedzku ruin zamku Lipowiec.

Skansen w Wygiełzowie zajmuje powierzchnię ponad 5 hektarów. Na obszarze tym zgromadzono 25 obiektów architektury drewnianej, przeważnie z terenu dzisiejszego powiatu chrzanowskiego. Najstarszy obiekt w skansenie to drewniany kościół z Ryczowa z roku 1623 z oryginalnym wyposażeniem.

Tuż obok skansenu, na wzgórzu o wysokości 362 metrów, wznoszą się ruiny zamku Lipowiec zbudowanego prawdopodobnie na początku XIII wieku. Zamek w stanie ruiny przetrwał od połowy XIX wieku do lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy został wpisany do rejestru zabytków.

Dojazd pociągiem: do Wygiełzowa nie da się dojechać pociągiem. Najbliższe stacje kolejowe to Chrzanów Śródmieście (9 km) i Libiąż (11 km). W wakcje w ostatnich latach kursowały autobusy podmiejskie z Chrzanowa do Wygiełzowa. Wygiełzów położony jest tuż przy głównej drodze z Krakowa do Oświęcimia, więc zarówno z Krakowa, jak i z Oświęcimia, można łatwo dojechać tu busem lub samochodem. Czas przejazdu busem z Oświęcimia to 25 minut, z Libiąża około 15 minut, a z Krakowa około 50 minut.

Wygiełzów

Skansen w Wygiełzowie (fot. Andrzej Otrębski, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Ojców 

Wieś na Szlaku Orlich Gniazd, w powiecie krakowskim, przy Ojcowskim Parku Narodowym. Dawniej uzdrowisko. Ładna miejscowość z licznymi szlakami pieszo-rowerowymi prowadzącymi przez okoliczne atrakcje takie jak formacje skalne typu Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska, czy zamek Pieskowa Skała.

W samej wsi zachowały się ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, kaplica na wodzie pw. św. Józefa Robotnika, drewniane domy i wille w stylu szwajcarskim w różnej części wsi, Jaskinia Łokietka, warto także wstąpić do Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego.

Dojazd pociągiem: do Ojcowa nie da się dojechać pociągiem. Najbliższe stacje kolejowe to Kraków Główny, Olkusz, Krzeszowice i Zabierzów. Wszystkie oddalone są od Ojcowa o około 20 kilometrów, ale najlepiej przesiąść się na stacji Kraków Główny i kontynuować podróż busem Kraków – Ojców lub którymś z innych busów przejeżdżających przez miejscowości oddalone o kilka kilometrów od Ojcowa, na przykład przez Skałę lub Jerzmanowice.

Ojców

Ojców (fot. Mariusz Cieszewski/MSZ, CC-BY-ND, flickr.com)

Zamek Pieskowa Skała

Jeden z zamków na Szlaku Orlich Gniazd, wybudowany na terenie dzisiejszego Ojcowskiego Parku Narodowego. Wielokrotnie występował w filmach i serialach. Wzmiankowany w dokumentach po raz pierwszy w 1315 roku, w latach 1542–1580 przekształcony z zamku obronnego w okazałą gotycką rezydencję. Zniszczony podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku, a następnie pożaru w 1718 roku. Odbudowany, ponownie częściowo strawiony przez pożar w 1850 roku.

Podczas II wojny światowej sierociniec dla dzieci z Wołynia ocalałych z rzezi dokonanej przez Ukraińców, po wojnie przejęty przez Skarb Państwa. Wyremontowany w 2015 roku, położony w pięknej okolicy znanej ze szlaków spacerowych i takich atrakcji jak Maczuga Herkulesa. Niedaleko również interesujący zamek w Ojcowie.

Dojazd pociągiem: do Pieskowej Skały nie da się dojechać pociągiem. Najbliższe stacje kolejowe to Olkusz (17 km) i Kraków Główny (27 km). Z Olkusza i Krakowa można dojechać do zamku busami relacji Olkusz – Kraków. Przystanki w rozkładzie jazdy widnieją jako Sułoszowo to gmina, gdzie znajduje się zamek. Jeden z przystanków położony jest tuż przy zamku. Czas przejazdu busem Olkusz – Zamek Pieskowa Skała to około 30 minut. Busy odjeżdżają między innymi spod dworca kolejowego w Olkuszu. Wadą tego rozwiązania jest bardzo mała liczba pociągów dojeżdżających do Olkusza – do miasta dojeżdża zaledwie kilka pociągów regionalnych Katowice – Sędziszów, a sam budynek dworca kolejowego na razie jest remontowany. Do Olkusza nie dojeżdżają pociągi dalekobieżne.

UWAGA!!! Nie wszystkie busy Kraków – Olkusz jadą przez przystanek Sułoszowo/Zamek Pieskowa Skała. Trasę busa należy sprawdzić w wyszukiwarce połączeń.

Dojazd do zamku Pieskowa Skała z przesiadką w Katowicach i Olkuszu może być (szczególnie w przyszłości, po remoncie dworca w Olkuszu i zwiększeniu liczby połączeń kolejowych) dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców zachodniej części województwa śląskiego i np. Oświęcimia. Znacznie częściej można dojechać do Olkusza busem Katowice – Olkusz, czas przejazdu to 50 minut.

Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała (fot. Dariusz Staniszewski, Pixabay.com)

Tarnów

Tarnów to drugie pod względem wielkości i liczby ludności miasto w województwie małopolskim. Łatwy dojazd pociągiem i duża liczba zabytków w centrum czynią z Tarnowa doskonałą propozycję na jednodniową wycieczkę z Krakowa.

Z zabytkowego dworca kolejowego do rynku idzie się około 10 minut. Zrewitalizowany rynek z ratuszem pośrodku, otoczony zabytkowymi kamieniczkami, jest punktem orientacyjnym, od którego zaczyna się zwiedzanie.

Najciekawsze zabytki i atrakcje Tarnowa położone są w niewielkiej odległości od rynku. Wystarczy wymienić katedrę stary cmentarz, dwa drewniane kościoły, Park Strzelecki z mauzoleum gen. Józefa Bema, czy ulicę Wałową z intersującymi pomnikami.

Poza centrum warto zobaczyć Mościce – dzielnicę Tarnowa od 1951 roku, zbudowaną za czasów prezydenta Ignacego Mościckiego jako miasto-ogród przy zakładach azotowych.

Tarnów z pewnością warto odwiedzić, natomiast nie jest w nim tak cudownie, jak na powstałych za grube pieniądze wpisach sponsorowanych na niemal wszystkich możliwych komercyjnych blogach podróżniczych.

Tarnów – najciekawsze miejsca i atrakcje

Dojazd pociągiem: Tarnów leży przy linii kolejowej Kraków – Medyka. Rozpoczyna się tu też linia kolejowa do Muszyny i nieczynna dla ruchu pasażerskiego linia do Szczucina. W Tarnowie zatrzymują się pociągi wszystkich kategorii.

Wałowa

Ulica Wałowa

Zalipie 

Zalipie, znane z malowanek na domach, to podobno najpiękniejsza polska wieś. Kampania reklamowa sprawiła, że wieś znana jest nie tylko w Polsce, ale pojawia się również w rankingach najpiękniejszych wsi w Europie. Najczęściej spotykanym motywem są kwiaty na domach. Malowanki stały się jedną z największych atrakcji województwa małopolskiego, aczkolwiek nie brakuje głosów, że Zalipie jest przereklamowane.

Jeśli będziecie w Zalipiu, warto zobaczyć drewniany kościół pw. św. Zygmunta z 1642 roku w sąsiednim Żelichowie (przeniesiony z Pleśnej).

Dojazd pociągiem: do Zalipia nie da się dojechać pociągiem. Niedaleko Zalipia biegnie nieczynna dla ruchu pasażerskiego linia kolejowa Tarnów – Szczucin. Najbliższa stacja na tej linii to Olesno Tarnowskie (8 kilometrów od Zalipia), jednak tam linia jest nieprzejezdna. Inne stacje kolejowe położone blisko Zalipia to Dąbrowa Tarnowska (14 km) i Żabno (13 km). Najbliższa czynna stacja kolejowa znajduje się w Tarnowie (ok. 30 km), skąd kursują busy Euro Trans Pławecki relacji Tarnów – Bieniaszowice. Busy nie zatrzymują się bezpośrednio w Zalipiu, tylko w Niwkach, na granicy wsi Zalipie i Niwki.

Najpiękniejsze polskie wsie

Zalipie (fot. Mariusz Cieszewski/MSZ, CC-BY-ND, flickr.com)

Nowy Sącz

Średniej wielkości miasto (ok. 84 tys. mieszkańców) nad Dunajcem. Do Nowego Sącza warto przyjechać ze względu na kameralne zabytkowe centrum miasta z ładnym rynkiem i ratuszem, ruinami zamku i kilkoma godnymi uwagi zabytkami sakralnymi, natomiast największą atrakcją poza centrum jest Sądecki Park Etnograficzny – zbierający bardzo dobre recenzje skansen, gdzie zobaczycie między innymi budynki kolonistów niemieckich z Gołkowic Dolnych i małe osiedle cygańskie.

W lecie z Nowego Sącza można się przejechać pociągami turystycznymi po nieczynnej na co dzień dla ruchu pasażerskiego linii kolejowej do Chabówki. Zresztą przebiegająca przez Nowy Sącz linia kolejowa Tarnów – Muszyna również należy do najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce.

Nowy Sącz – najciekawsze miejsca i atrakcje

Dojazd pociągiem: Wyremontowany dworzec kolejowy w Nowym Sączu położony jest około 1,5 km od ścisłego centrum miasta i 3,5 km od skansenu. Do Nowego Sącza dojeżdżają pociągi Tarnów – Krynica-Zdrój, część kursuje w relacji wydłużonej z Krakowa. Pociągi dalekobieżne kursują w zależności od ustaleń rozkładu jazdy – czasami tak, czasami nie.

Ratusz

Nowosądecki ratusz o poranku

Stary Sącz

Miasteczko położone tuż obok Nowego Sącza. Co do atrakcyjności pod względem zabudowy trudno Staremu Sączowi cokolwiek zarzucić – znajdziemy tu cenne zabytki sakralne takie jak klasztor sióstr Klarysek, kościół św. Elżbiety Węgierskiej, malownicze kapliczki, nie brakuje też zabytków i atrakcji świeckich, z których uwagę zwracają bardzo ładna ulica Kazimierza Wielkiego, punkt widokowy Miejska Górka, albo ulica prowadząca z dworca kolejowego do centrum miasta.

Wizytówką miasta jest rynek przebudowany w starym stylu. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że przez rynek i centrum miasta przebiega główna droga. Sznury samochodów odbierają temu miastu urok i atmosferę.

Stary Sącz – najciekawsze miejsca i atrakcje

Dojazd pociągiem: Stary Sącz położony jest przy linii kolejowej z Tarnowa do Muszyny. Zaniedbana stacja kolejowa (wkrótce ma zostać wyremontowana) leży kilometr od centrum miasta. Można też dojechać autobusem komunikacji miejskiej z Nowego Sącza.

Kazimierza Wielkiego

Stary Sącz – Ulica Kazimierza Wielkiego

Ciężkowice

Inne małopolskie miasteczko położone przy linii kolejowej Tarnów – Muszyna (swoją drogą – warto przejechać się tą linią). W centrum mały, zrewitalizowany ryneczek z typową atmosferą małych, galicyjskich miast, natomiast największą atrakcją Ciężkowic jest rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto znajdujący się na obrzeżach miasta. Na terenie rezerwatu natrafimy na niezwykłe formacje skalne; kawałek dalej warto zobaczyć Wąwóz Czarownic z ładnym wodospadem.

Dojazd pociągiem: stacja kolejowa Bogoniowice Ciężkowice znajduje się 2 kilometry od centrum Ciężkowic i ponad 3 kilometry od Skamieniałego Miasta.

Biecz

Biecz to miasteczko w powiecie gorlickim, uważane za jedno z najpiękniejszych polskich miasteczek. Zabytki Biecza leżą w niewielkiej odległości od siebie, w małym, zadbanym centrum miasta. Warto zobaczyć Muzeum Ziemi Bieckiej, kościół pw. Bożego Ciała (1409-1510), basztę, ratusz, Dom Kromera, zabytkowy szpital św. Ducha i cmentarze wojenne w różnych miejscach miasteczka. Dodatkowe atrakcje to deptak nad rzeką Ropą i zegar słoneczny

Dojazd pociągiem: wyremontowana stacja kolejowa Biecz położona jest kilkaset metrów od centrum miasta. W trakcie opracowywania artykułu zatrzymywały się tu pociągi pospieszne z Krakowa do Zagórza, ale z rozkładem jazdy różnie bywa – w niektórych latach pociągi jeżdżą, w innych nie, więc należy samodzielnie sprawdzić w rozkładzie jazdy.

Biecz

Widok na Biecz (fot. Mik Kraków/P.Knaś, CC-BY-SA, flickr.com)

Krynica-Zdrój

Popularne uzdrowisko na południowym wschodzie województwa małopolskiego. Bardzo ładny park zdrojowy, zabytkowe drewniane wille, kolej linowo-terenowa; z najnowszych atrakcji należy wymienić ścieżkę w koronach drzew. Dużo miejsc do zwiedzania, szlaków turystycznych i atrakcji w okolicy.

Dojazd pociągiem: do Krynicy-Zdroju dojeżdżają pociągi osobowe z Tarnowa, ewentualnie Krakowa, ponadto pociągi dalekobieżne, zwykle sezonowe, ale zależy od obowiązującego rozkładu jazdy.

Krynica-Zdrój

Stary Dom Zdrojowy (fot. Piotr Drabik, CC-BY, flickr.com)

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Jedno z największych polskich muzeów poświęconych tematyce kolejowej z pokaźną wystawą taboru kolejowego. Eksponaty różnego rodzaju i w różnym stanie – niektóre czynne, inne niszczejące.

Część taboru wykorzystywana jest podczas przejazdów pociągami retro po Małopolsce. Skansen oferuje pokoje gościnne w niewygórowanych cenach.

Dojazd pociągiem: Stacja kolejowa Chabówka leży przy linii kolejowej do Zakopanego. W trakcie opracowywania artykułu kończył się remont odcinka Chabówka – Zakopane. W lecie uruchamiane są pociągi turystyczne Nowy Sącz – Chabówka po nieczynnej dla ruchu pasażerskiego malowniczej linii kolejowej.

Chabówka

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce (fot. Marcin Wichary, CC-BY, flickr.com)

Bukowina Tatrzańska

Popularna wśród turystów wieś w województwie tatrzańskim. Stacja sportów zimowych, wyciągi narciarskie.

Najważniejsza całoroczna atrakcja to Termy Bukovina – nowoczesny kompleks basenów geotermalnych z wodą geotermalną. Częścią kompleksu są baseny rekreacyjne i pływackie (wewnętrzne i zewnętrzne), 8 saun, strefa welness. Przy kompleksie działa hotel.

W Bukowinie Tatrzańskiej natrafimy również na kilkanaście drewnianych budynków zbudowanych w stylu zakopiańskim w okresie międzywojennym.

Dojazd pociągiem: Do Bukowiny Tatrzańskiej nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Poronin (11 km), najłatwiej natomiast dojechać busem z Zakopanego (14 km) lub Nowego Targu (19 km).

Pustynia Błędowska

Największa pustynia w Polsce, leżąca na północ od Olkusza. Dawniej wykorzystywana jako poligon; obecnie duża część pustyni jest zarośnięta. Pustynię przecina rzeka Biała Przemsza. Obecnie udostępniona do zwiedzania. Na pustyni wybudowano kilka punktów widokowym, niedaleko utworzono także parkingi dla kierowców. Odbywają się tu imprezy kulturalne i pikniki. Na Pustyni Błędowskiej kręcono swego czasu ekranizację powieści Faraon Bolesława Prusa.

Dojazd pociągiem: przez Pustynię Błędowską nie prowadzą tory kolejowe. Najlepiej wysiąść na stacji Olkusz (8,5 km) i podjechać rowerem lub autobusem podmiejskim, a przy okazji zobaczyć odnowiony pałac w Kluczach. W Olkuszu zatrzymują się pociągi regionalne z Katowic do Sędziszowa; niektóre mają wydłużony bieg do Kielc.

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska (fot. Grzegorz, CC-BY, flickr.com)

Zamek w Niedzicy

Zamek z pierwszej połowy XIV wznoszący się na skale nad Jeziorem Czorsztyńskim. Zbudowany jako jeden z sieci zamków strzegących szlaku handlowego pomiędzy Polską a Węgrami. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, na terytorum Polski znalazł się po I wojnie światowej. Do 1945 roku własność rodziny Salamonów. Od 1948 na zamku prowadzono prace restauracyjne; w pomieszczeniach zamkowych działał między innymi Dom Pracy Twórczej. Wielokrotnie występował w filmach i serialach.

Do zwiedzania udostępniono tylko część pomieszczeń owianego legendami zamku. Tuż obok zamku można zwiedzić wozownię z kolekcją powozów oraz spichlerz z ekspozycją dawnych przedmiotów codziennego użytku.

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych z zamku roztacza się piękny widok na Pieniny, Jezioro Czorszyńskie i zamek Czorsztyn położony po drugiej stronie jeziora. Wadą są stosunkowo drogie bilety wstępu i wysokie opłaty za korzystanie z parkingu.

Dojazd pociągiem: Zamek Niedzica położony jest daleko od linii kolejowych. Najbliższa czynna stacja to Nowy Targ na linii z Krakowa do Zakopanego, skąd do zamku trzeba pokonać około 25 kilometrów.

Zamek Niedzica

Zamek Dunajec w Niedzicy (fot. Dariusz Staniszewski, Pixabay.com)

Spływ Dunajcem

Do najpopularniejszych atrakcji województwa małopolskiego z pewnością należy Spływ Dunajcem ze Sromowiec do Krościenka. Jest to atrakcja sezonowa, dostępna dla turystów od 1 kwietnia do 31 października.

Spływ odbywa się na tratwach sterowanych przez flisaków. Z tratwy można podziwiać między innymi Trzy Korony i przełom Dunajca. Duża część trasy prowadzi wzdłuż polsko-słowacko polskiej granicy.

Podczas rejsu flisacy opowiadają pasażerom ciekawostki i legendy związane z miejscami położonymi wzdłuż trasy. Dla niektórych wadą jest długi czas spływu – 2,5 – 3 godziny.

Dojazd pociągiem: do początkowej i końcowej przystani nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa to Nowy Targ, gdzie zatrzymują się pociągi jadące do Zakopanego (30 km).

Największe atrakcje Małopolski – podsumowanie

Lista Największe atrakcje Małopolski zawiera najpopularniejsze miejsca i atrakcje województwa małopolskiego. Na liście nie umieściłem parków narodowych, szlaku kościołów drewnianych, które opiszę w osobnych artykułach, a także gór, ponieważ góry nie są moją ulubioną tematyką. Województwo małopolskie to co najmniej 50 atrakcji, które mogłyby się znaleźć na tej liście.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Dunajec

Dunajec (fot. jarekgrafik, Pixabay.com)

%d bloggers like this: