Węgry to nie tylko Budapeszt. W artykule krótko przedstawię najpiękniejsze węgierskie miasteczka które warto odwiedzić, jeśli ktoś zdecyduje się na podróż po Węgrzech. Węgierskie miasteczka nie są może tak piękne jak czeskie, lecz dla miłośnicy podróży poza utartymi szlakami powinni być zadowoleni Na liście zdecydowałem się umieścić węgierskie miasteczka liczące do dwudziestu tysięcy mieszkańców, dlatego nie ma na niej np. Szentendre, Gyuli i kilku innych. Wprowadzenie takiego kryterium było konieczne, ponieważ miasteczko z polskiego punktu widzenia jest trochę inaczej rozumiane niż z punktu widzenia węgierskiego, gdzie drugie pod względem liczby ludności miasto liczy 200 tysięcy mieszkańców.
Węgry - artykuły na blogu i portalu |
---|
Kolej na Węgrzech Kolej na Węgrzech - przewodnik | Pociągiem na Węgry | Koleje wąskotorowe Inspiracje i rozrywka Kolejowe atrakcje Budapesztu | Ciekawostki o Węgrzech | Największe atrakcje Węgier Najpiękniejsze węgierskie miasteczka | Jednodniowe wycieczki z Budapesztu pociągiem |
Keszthely
Popularne miasteczko nad Balatonem (19 tys. mieszkańców). Symbolem Keszthely jest neobarokowy Pałac Festeticsów z 1745 roku, którego budowa trwała aż 150 lat. Zwiedzanie wnętrz pałacu obejmuje liczne pomieszczenia z oryginalnym wyposażeniem z XVIII-XIX wieku, dodatkowo można zwiedzić wozownię z kolekcją powozów, sań i starych samochodów. Bilet wstępu stosunkowo drogi, natomiast spacer po zadbanych ogrodach i podziwianie pałacu z zewnątrz nie wymaga zakupu biletu. Pałac w Keszthely należy do największych i najpiękniejszych węgierskich pałaców.
W Keszthely natkniemy się także na interesujące zabytki sakralne – najważniejsze to gotycki kościół parafialny na Placu Głównym z około 1390 roku z wieżą o wysokości 60 metrów dobudowaną w 1878 roku, kościół z 1932 roku przy ulicy Hanczók (ciekawa architektura) w dzielnicy willowej. Ładnie prezentuje się także kościół ewangelicki.
Na terenie miasta działa kilka muzeów, ale najczęściej są to muzea typowe dla komercyjnych miast obleganych przez turystów, np. Muzeum Marcepanu, Horrorarium i Muzeum Tortur. Z pozostałych można wziąć pod uwagę Muzeum Cadillaców i Muzeum Balatonu.
Dużo osób decyduje się na krótką wycieczkę do pobliskiego Hévíz, którego największą atrakcją jest kąpielisko w największym w Europie i drugim pod względem wielkości na świecie jeziorze termalnym.
Dojazd pociągiem: stacja kolejowa Keszthely położona jest około kilometr od głównego placu i tuż przy kąpielisku nad Balatonem. Zatrzymują się tu pociągi między innymi z Győr i Budapesztu.
Kőszeg
Miasteczko (11 tys. mieszkańców) na zachodzie Węgier, tuż przy granicy z Austrią, znane z ładnego centrum i Festiwalu Teatrów Ulicznych. Poza sezonem senne, opustoszałe typowe prowincjonalne miasteczko, w lecie zamienia się w tętniący życiem ośrodek turystyczny.
Kőszeg zapisało się w historii w 1532 roku, kiedy 700-800 mieszkańców odparło atak 60-tysięcznego wojska sułtana maszerującego na Wiedeń. Dziś miasteczko zachwyca zabytkową zabudową, brukowanymi uliczkami oraz zabytkami sakralnymi.
Najważniejszy zabytek to zamek o bogatej historii, w którym mieści się Muzeum Zamkowe. Tuż obok zamku stoi Stara Wieża z XIII wieku. Na wzgórzu na obrzeżach miasteczka punkt widokowy Sulejmana.
Dojazd pociągiem: w Kőszeg kończy się linia kolejowa o znaczeniu lokalnym z Szombathely. Pociągi Szombathely – Kőszeg obsługuje przewoźnik Gysev.
Tihany
Maleńkie miasto (1,3 tys. mieszkańców) nad Balatonem i na Półwyspie Tihany. Miejscowość wypoczynkowa, w ostatnich latach popularna wśród gwiazd portali społecznościowych za sprawą pól lawendowych w okolicach.
Najważniejszym miejscem w Tihany jest opactwo benedyktyńskie założone w 1055 roku. Podobnie jak cała miejscowość położone jest na wzgórzu, skąd rozpościera się piękny widok na Balaton. Zabudowa miasta to charakterystyczne domy często kryte strzechą i wąskie, urokliwe uliczki. Oprócz opactwa można zobaczyć Lawendowy Dom i prywatne Muzeum Lalek z kolekcją lalek z lat 1840-1920.
Jak w każdej miejscowości obleganej w sezonie przez turystów, działają liczne kawiarnie, a ceny są stosunkowo wysokie. Dużąc część oferty wypełniają napoje, przekąski i różnego rodzaju pamiątki z lawendą.
Dojazd pociągiem: do Tihany nie dojeżdżają pociągi, lecz w pobliżu przebiegają dwie linie kolejowe. Najbliższa stacja kolejowa to Aszófő (5,5 km), lepiej jednak wysiąść w Balatonfüred (8 km) i dojechać do Tihany autobusem. W Balatonfüred zatrzymują się pociągi z Székesfehérvár i miasteczka Tapolca. Na drugim brzegu Balatonu leży stacja Szántód, z której trzeba przejść 2,5 km do przeprawy promowej. Po przepłynięciu promem przez Balaton chętnych czeka trzykilometrowa wędrówka do Tihany. W Szantód zatrzymują się pociągi Budapeszt – Nagykanizsa.
Sátoraljaújhely
Miasto podzielone pomiędzy Węgry a Słowację, przy czym węgierska część jest znacznie większa i ładniejsza niż Slovenské Nové Mesto. W szesnastotysięcznym miasteczku znajdziemy w zasadzie wszystko, co powinno mieć miasteczko atrakcyjne turystycznie – ładne centrum, muzeum poświęcone historii, przyrodzie i ważnym postaciom regionu, Muzeum Języka Węgierskiego, zabytki sakralne, zabytkowy cmentarz, kolejkę linową, park rozrywki, ruiny dawnej twierzy (obecnie stanowisko archeologiczne).
W pobliżu baseny termalne w Sarospataku (10 minut pociągiem), zamek w Szerencs, a także kolej wąskotorowa.
Dojazd pociągiem: do Sátoraljaújhely dojeżdżają pociągi regionalne z Miskolca. Po słowackiej stronie znajduje się stacja kolejowa Slovenské Nové Mesto; gdzie można dojechać pociągami osobowymi Koszyce – Czerna nad Cisą. Ze stacji po stronie słowackiej do najważniejszych zabytków trzeba przejść około 3 kilometry.
Sárospatak
Sárospatak to miasteczko położone blisko opisanego wyżej Sátoraljaújhely. Liczba ludności wynosi około 12 tysięcy mieszkańców, a wśród Polaków miejscowość znana jest z kompleksu pięciu basenów termalnych, z których można skorzystać za niewygórowaną opłatą.
Dla miłośników zabytków największą atrakcją będzie dobrze utrzymany Zamek Rakoczego. Historia zamku opisana na stronie oficjalnej jest dla mnie niezrozumiała i nie chciałbym wprowadzać czytelników w błąd, dlatego ją pominę. Zwiedzanie wnętrz tylko z przewodnikiem.
Inne atrakcje miejscowości to biblioteka Kolegium Kalwińskiego, park i budynek jednej ze szkół, budynki filii uniwersytetu w Miskolcu, czy droga krzyżowa na wzgórzu, ze szczytu którego można podziwiać panoramę miasta.
Dojazd pociągiem: Sárospatak położony jest przy linii kolejowej Miskolc – Sátoraljaújhely.
Tokaj
Tokaj to stolica regionu winiarskiego. Tamtejsze wina kojarzą chyba wszyscy Polacy. W Tokaju i okolicach w niemal wszystkich domach znajdziecie piwniczki z winem, a w całym regionie zbocza wzgórz porośnięte są winoroślą. Sam Tokaj uważany jest za jedno z najładniejszych węgierskich miasteczek – w centrum oprócz winiarni można zobaczyć kilka kościołów, dawną synagogę oraz Muzeum Wina. Na szczycie pobliskiego wzgórza punkt widokowy i wieża telewizyjna. W lecie organizowane są spływy kajakowe po rzece Bodrog. Na drugim brzegu Bodrogu zapomniany cmentarz żydowski (przeprawa promowa). W pobliżu rezerwat przyrody.
Dojazd pociągiem: na stacji kolejowej Tokaj zatrzymują się pociągi z Miskolca do Debreczyna różnych kategorii. Jeśli macie czas, warto zwiedzić oddalony o 20 kilometrów zamek w miejscowości Szerencs, ogród zoologiczny w Nyiregyhazie (30 km) i kąpielisko w Sarospataku (20 km), ewentualnie miasto Sátoraljaújhely podzielone pomiędzy Węgry a Słowację (30 km).
Sümeg
Sześciotysięczne miasteczko w komitacie Veszprém, znane z górującym nad miasteczkiem zamku o tej samej nazwie. Początki zamku sięgają połowy XIII wieku, na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Podpalony i opuszczony przez Austriaków w 1709 roku, odbudowany. Zwiedzanie z przewodnikiem, ze wzgórza roztaczają się widoki na miasto i okolice.
Oprócz zamku Sümeg oferuje wiele innych atrakcji – ładne centrum z zadbanymi uliczkami, Pałac Biskupi, zabytkowe kościoły, kilka muzeów (Muzeum Wina, Muzeum Ceramiki, i kilka innych), zabytkowa kaplica cmentarna. W pobliżu rezerwat przyrody. Nie zachowało się nic po starej kopalni krzemienia.
Dojazd pociągiem: Do Sümeg dojedziemy pociągiem między innymi z Keszthely i Győr. Stacja kolejowa położona jest bardzo blisko centrum miasteczka.
Zirc
Mniej znane, liczące około siedem tysięcy mieszkańców, węgierskie miasteczko. Pod względem zabudowy nie jest tak piękne jak wymienione wcześniej miasteczka, natomiast podczas podróży po Węgrzech warto się na chwilę zatrzymać, aby zobaczyć opactwo cystersów, w tym będącą częścią opactwa bazylika Marii Panny z lat 1737–1752. Do opactwa przylega arboretum.
Drugą atrakcją Zirc jest Muzeum Nauk Przyrodniczych w domu słynnego węgierskiego etnografa i geografa Antala Reguly. Wystawy stałe przedstawiają życie i podróże Antala Reguly oraz narzędzia i stroje chłopów z regionu. Dla dzieci organizowane są warsztaty rzemiosła ludowego.
W Zirc znajduje się także Muzeum Maszyn Rolniczych.
Dojazd pociągiem: w Zirc zatrzymują się pociągi osobowe Győr – Veszprém. Stacja kolejowa leży w centrum miasteczka.
Siklós
Miasteczko (ok. 9 tysięcy mieszkańców) położone na południe od Peczu, niedaleko granicy z Serbią. Według informacji na różnych stronach internetowych to najbardziej wysunięte na południe węgierskie miasto.
Wizytówka Siklós to okazały zamek po renowacji wzniesiony w XIII wieku, na przestrzeni wieków kilkakrotnie przebudowywany, przez co nazywany jest również pałacem na podbudowie zamkowej. Jako jeden z nielicznych węgierskich zamków bez większych szkód ucierpiał zawirowania wojenne, w tym panowanie Turków. Do zwiedzania zostały udostępnione wystawy wnętrz zamkowych oraz wystawy tematyczne, w tym wystawa w zamkowych lochach i etnograficzna. Na koniec warto zobaczyć kaplicę zamkową.
Oprócz zamku w Siklós można zobaczyć meczet z czasów panowania tureckiego oraz prawosławną cerkiew wybudowaną przez Serbów w połowie XVIII wieku. Wnętrza cerkwi niedawno zostały poddane renowacji. Poza centrum dwa inne kościoły warte zobaczenia – jeden z XIV wieku, drugi z końca XVIII wieku.
W oddalonej o 3 kilometry od centrum Máriagyűd obowiązkowo należy zobaczyć bazylikę – sanktuarium, do którego co roku przybywają tysiące pielgrzymów z całych Węgier.
Dojazd pociągiem: w Siklós znajdują się dwie stacje kolejowe: Siklós i Máriagyűd. Nie dojeżdżają tu jednak pociągi. Ruch pociągów pasażerskich został wstrzymany w marcu 2007 roku. Najbliższa czynna stacja kolejowa to Vokány położona 9 kilometrów na północ od Siklós. Na stacji Vokány zatrzymują się pociągi osobowe Pecz – Mohacz.
Kalocsa
Interesujące miasteczko (17 tys. mieszkańców), w czasach średniowiecznych siedziba arcybiskupstwa (wcześniej pierwszego biskupstwa w kraju) i miejsce koronacji pierwszego króla Węgier – Stefana I Świętego. Znane z twórczości ludowej i rękodzieła – charakterystycznego haftu, ceramiki i garncarstwa. W czasach panowania tureckiego zginęło wielu mieszkańców, ich miejsce zajęli później uchodźcy z Niemiec, Serbii i Słowacji.
Pod względem zabudowy miasteczko budzi mieszane uczucia – piękne zabytki mieszają się z brzydką zabudową z wielkiej płyty. Na pewno warto zobaczyć Pałac Arcybiskupi, barokową katedrę z największymi w kraju organami, cmentarz żydowski i dawną synagogę, w której obecnie mieści się biblioteka. W miasteczku działają niewielkie muzea – Muzeum Rękodzieła (haftu) i Muzeum Nicolasa Schöffera – światowej sławy rzeźbiarza pochodzącego z miasteczka.
Miasteczko i okolicy słyną z upraw papryki. Dla podkreślenia znaczenia papryki w gospodarce regionu, co roku organizowane są Dni Papryki.
Dojazd pociągiem: do miasta dociera linia kolejowa Kiskőrös – Kalocsa. W 2007 roku ruch na linii został wstrzymany i do miasta nie dojeżdżają pociągi pasażerskie. Najbliższa czynna dla ruchu pasażerskiego stacja kolejowa to Kiskőrös (30 kilometrów od Kalocsy).
Na liście nie znalazły się wszystkie węgierskie miasteczka pojawiające się w podobnych rankingach, bowiem np. Gyula, czy Gödöllő mają więcej niż 30 tysięcy mieszkańców.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.