Turyści kojarzą Belgię przede wszystkim z pięknymi miastami – Brugią, Gandawą, Antwerpią, obowiązkowo przyjeżdżają także do Brukseli. Jeśli planujemy podróż po Belgii, warto w jej planie uwzględnić belgijskie zamki. Zamki w Belgii zaskakują dobrym stanem i cieszą się bardzo dobrymi opiniami. Niektóre znajdują się w centrach miast, inne na uboczu.
Najpiękniejsze zamki w Belgii to lista najpopularniejszych i najbardziej znanych belgijskich zamków.
Informacja techniczna |
---|
Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach. |
Château fort de Bouillon
Potężny średniowieczny zamek zbudowany na skale nad miasteczkiem Bouillon i rzeką Semois. Po raz pierwszy wzmiankowany w dokumentach w X wieku; przypuszcza się, że istniał już wcześniej.
Przebudowany w XVIII wieku z inicjatywy Louisa XIV. Dostępne są tunele, lochy, na zamku odbywają się pokazy sokolnictwa. Jedna z piwnic zamku pełni funkcję piwnicy, gdzie leżakują sery.
W mieście można także zobaczyć Musée Ducal poświęcone historii średniowiecza i Archeoscope poświęcone wyprawom krzyżowym i życiu Godefroida z Bouillon. Organizowane są spływy kajakowe po rzece Semois, dostępne są także rowery wodne do wypożyczenia.
Dojazd pociągiem: do Bouillon nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Paliseul, oddalona o 14 kilometrów (pociągi Libramont – Namur).

Zamek Bouillon (fot. Amanda Sherington, CC-BY, flickr.com)
Alden Biesen
Zamek Alden Biesen znajduje się we wsi Rijkhoven, na północnym wschodzie Belgii, niedaleko granicy z Holandią. Zamek został zbudowany w XI wieku, później przez długi czas należał do Zakonu Krzyżackiego, a obecny wygląd zawdzięcza przebudowom z XVI i XVIII wieku.
8 marca 1971 roku zamek został strawiony przez pożar, po czym nabył go belgijski rząd i przeprowadzono prace restauracyjne. Zamek i park bardzo ładnie wyglądają z zewnątrz, natomiast pełni funkcję centrum kultury i centrum konferencyjnego.
Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa to Bilzen, położone 4 kilometry od zamku. Na stacji zatrzymują się pociągie Liege – Antwerpia. 17 kilometrów od zamku leży holenderskie miasto Maastricht.

Zamek Alden Biesen (fot. Tekstbureau, Pixabay.com)
Château de Corroy-le-Château
Bardzo ładny zamek położony pomiędzy Namur a Charleroi. Zbudowany w XIII wieku (różne źródła podają różne daty), należy do najlepiej zachowanych belgijskich średniowiecznych zabytków.
Na zamku nadal żyją właściciele i do zwiedzania dostępnych jest tylko kilka pokoi z oryginalnym wyposażeniem z XVIII i XIX wieku. Natomiast zamek z zewnątrz prezentuje się pięknie.
Dojazd pociągiem: do zamku nie da się dojechać pociągiem. 6 kilometrów od zamku leży stacja kolejowa Gembloux, gdzie zatrzymują się pociągi kursujące pomiędzy Brukselą a Namur i dalej (Dinant, Arlon itp.). Położona bliżej zamku stacja Mazy (3,5 km) jest nieczynna.

Château de Corroy-le-Château (fot. Johan Bakker, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)
Zamek Het Steen
Zamek Het Steen znajduje w centrum Antwerpii, w odległości około 200 metrów od Grote Markt. Zamek ten został wybudowany nad brzegiem Skaldy, w miejscu, gdzie już w XI wieku stała kamienna forteca. Uważany jest za najstarszy budynek w mieście. Właściwy zamek budowano w latach 1200-1225, a później wielokrotnie przebudowywano i dzisiejszy wygląd znacznie różni się od tego z XIII wieku. W ostatnich latach wyremontowany.
Dojazd pociągiem: Zamek Het Steen położony jest 10-15 minut piechotą od dworca głównego w Antwerpii, w zależności od tempa marszu. W Antwerpii zatrzymują się pociągi krajowe z wielu belgijskich miast oraz międzynarodowe Bruksela – Amsterdam.

Zamek Het Steen w Antwerpii
Gravensteen
Przykuwający wzrok zamek w centrum Gandawy. Zamki w Belgii, podobnie jak w Holandii, były często budowane na wodzie, do takich należy zamek Gravensteen. Został zbudowany w X wieku. W 1180 roku na ścianie starego zamku zbudowano obecny zamek z polecenia Filipa Alzackiego, zainspirowanego zamkami, które zobaczył podczas wyprawy krzyżowej. Do 1353 siedziba Książąt Flandrii. Część zamku przebudowano w latach 1893-1907.
W środku można zobaczyć między innymi kolekcję średniowiecznego uzbrojenia i salę tortur, a z murów podziwiać panoramę Gandawy.
Dojazd pociągiem: na stacji Ghent Sint-Pieters zatrzymują się liczne pociągi kursujące pomiędzy Antwerpią a Brugią. Z dworca do zamku należy pokonać 3 kilometry.

Zamek Gravensteen w Gandawie (fot. Jeff, GNU, flickr.com)
Citadelle de Namur
Twierdza zbudowana w X wieku na wzgórzu u ujścia rzeki do Mozy w celu kontroli przebiegających wtedy szlaków handlowych. Przez długi czas rezydencja książąt Namur. Rozbudowana i umocniona w pierwszej połowie XVI wieku, następnie w latach 1631-1675. Ostatnia rozbudowa miała miejsce w X latach 1815-1830.
Pod koniec XIX wieku zbudowano sieć fortów wokół Namur, a twierdza z obiektu strategicznego stała się miejscem, gdzie mieszkańcy spędzali czas wolny. Część twierdzy do 1977 roku służyła jako koszary.
Dla zwiedzających udostępniono między innymi kilka kilometrów podziemnych tuneli.
Dojazd pociągiem: Z dworca kolejowego Namur do twierdzy trzeba pokonać 3 kilometry. Samo Namur jest warte odwiedzenia ze względu na atmosferę i zabytki.

Widok z zamku w Namur (fot. zoetnet, CC-BY, flickr.com)
Château de Walzin
Zamek Walzin został wzniesiony na szczycie skały niedaleko popularnego belgijskiego miasteczka Dinant. Zbudowany w XIII wieku, kilkakrotnie niszczony i przebudowywany. Najważniejsza przebudowa miała miejsce w połowie XVI wieku i w XX wieku (lata 1930-1932).
Zamek jest własnością prywatną i nie został udostępniony do zwiedzania. O ile wierzyć informacjom w internecie, w wybrane dni można zobaczyć ogrody zamkowe. W pobliżu biegną szlaki spacerowe.
Dojazd pociągiem: najbliższa stacja to Anseremme, 4 kilometry od zamku. Dojeżdżają tu pociągi Namur – Libramont.

Zamek Walzin (fot. Jean Pol Grandmont, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)
Château de Vêves
Na liście „Najpiękniejsze zamki w Belgii” znalazł się również Zamek Veves oddalony zaledwie o 4 kilometry od opisanego wyżej zamku Walzin. Usytuowany na skalistym wzniesieniu został wybudowany w XIII wieku na miejscu spalonego zamku z VIII wieku. Przez wieki był własnością rodziny Beaufortów, którzy kilkakrotnie przebudowywali go w taki sposób, aby z zamku obronnego został przekształcony w okazałą rezydencję.
Zamek odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania. Z zewnątrz bardzo ładny, w środku zadbany, aczkolwiek niektórzy zwracają uwagę na małą liczbę pomieszczeń przygotowanych dla turystów. W pobliżu także zamek Freyr przypominający bardziej pałac, który jednak nie zmieścił się na liście.
Dojazd pociągiem: 2,5 kilometra od zamku, na stacji Gendron-Celles, zatrzymują się pociągi Namur – Libramont.

Zamek Veves (fot. Anton Raath, CC-BY-SA, flickr.com)
Château Jemeppe
Ładny zamek położony na obrzeżach wsi Hargimont. Zbudowany na początku XIII wieku jako warownia i miejsce schronienia mieszkańców folwarku Jemeppe na wypadek walk pomiędzy władcami okolicznych ziem. W XVII wieku rozbudowany, poszerzony o podwójną fosę. Następne przebudowy w połowie XVIII wieku. W 1838 roku przeszedł w ręce rodziny Sauvage-Vercour. Na początku XX wieku popadał w ruinę.
W pełni odrestaurowany zamek został zaadaptowany na centrum konferencyjne, hotel i restaurację.

Zamek Jemeppe (fot. Jean Pol Grandmont, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)
Kasteel van Gaasbeek
Zamek Gaasbeek bez wątpienia należy do najpiękniejszych belgijskich zamków i jest doskonałą propozycją na jednodniową wycieczkę z Brukseli, od której dzieli go jedynie kilkanaście kilometrów. Został wybudowany około 1240 roku z polecenia Godefroida de Louvain. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany. W 1565 roku nabyty wraz z 17 wsiami przes księcia Lamorala. Dzisiejszy wygląd zamek zawdzięcza głównie rozległej przebudowie wykonanej pod koniec XIX wieku z inicjatywy ówczesnych właścicieli – włoskiej rodziny Arconati Viscont. W 1921 roku podarowany państwu belgijskiemu, trzy lata później udostępniony do zwiedzania jako muzeum.
Zamek nadal dostępny jest dla zwiedzających wraz z rozległym parkiem. W zamku mieści się oddział Muzeum Narodowego. Park przyzamkowy jest popularnym miejscem imprez plenerowych i pikników rodzinnych. W sezonie letnim i w weekendy zatłoczony.
Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa to Lot leżąca 8 kilometrów od zamku. Na stację można dojechać pociągami podmiejskimi linii S2. Do zamku lepiej dojechać autobusem podmiejskim linii 142.

Zamek Gaasbeek (fot. flo21, CC-BY-SA, flickr.com)
Kasteel van Ooidonk
Zamek Ooidonk znajduje się niedaleko Gandawy. Obecna konstrukcja pochodzi z 1864 roku, natomiast pierwszy zamek w tym miejscu stał już w XIII wieku i został wniesiony w celu ochrony Gandawy i rzeki Leie.
Na przestrzeni wieków kilkakrotnie niszczony i odbudowywany, od 1864 roku jest własnością rodziny Kint de Rodenbeke, której członkowie mieszkają w nim do dziś.
Zamek dostępny jest do zwiedzania tylko w niedziele i święta zwykle od kwietnia do końca października, natomiast przez cały rok można zwiedzać ogrody zamkowe (wstęp płatny).
W okolicy znajdziemy kilka innych ładnych zamków i pałaców.
Dojazd pociągiem: Najbliższe stacje kolejowe Deinze i De Pinte leżą około 7 kilometrów od zamku. Z dworca Ghent Saint Piters do zamku trzeba pokonać 11 kilometrów.

Zamek Ooidonk (fot. Johan Allard, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)
Château de Chimay
Zamek w miejscowości o tej samej nazwie, położony w pobliżu granicy belgijsko-francuskiej. Przypuszcza się, że pierwszy zamek w tym miejscu został zbudowany już w X wieku, w kolejnych wiekach umacniany. W XV wieku miała miejsce znacząca przebudowa. Na przestrzeni wieków zamek był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany, w 1935 roku zniszczony w wyniku pożaru.
Całkowicie odrestaurowany dostępny jest dla zwiedzających tylko w wybrane dni. Z zewnątrz prezentuje się bardzo ładnie, natomiast nadal jest zamieszkany, więc można zobaczyć tylko niewielką część pomieszczeń, z których największe wrażenie robi teatr. Czasami turystów wita mieszkająca tam księżniczka.
Dojazd pociągiem: w Chimay znajduje się nieczynny dworzec kolejowy. Dawniej krzyżowały się tu dwie linie kolejowe, obecnie najbliższa czynna stacja kolejowa to Couvin (13 km), dokąd dojedziemy pociągami regionalnymi z Charleroi.
Najpiękniejsze zamki w Belgii – podsumowanie
Lista Najpiękniejsze zamki w Belgii to tylko zestawienie, które będzie w przyszłości poszerzone o co najmniej kilka pozycji. Na pewno nie wyczerpuje tematu, bowiem w Belgii znajdziemy mnóstwo wartych uwagi zamków i pałaców, ale nie sposób ich zmieścić w jednym artykule.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.
Belgia - artykuły na blogu i portalu |
---|
Kolej w Belgii Kolej w Belgii - przewodnik | Koleje wąskotorowe i turystyczne Jak dojechać pociągiem do Brukseli Atrakcje turystyczne i rozrywka Największe atrakcje Belgii | Najpiękniejsze zamki Belgii | Ciekawostki |

Zamek w Chimay (fot. Guywets, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)