Kolej na Podróż

Pociąg Rzeszów – Medzilaborce – szczegółowe informacje (2022)

W 2022 roku po raz kolejny wyjedzie w trasę pociąg Rzeszów – Medzilaborce.  Pociąg Rzeszów – Medzilaborce od lat cieszy się dużą popularnością i należy oczekiwać, że podobnie będzie w tym roku.

Pociąg znany jest także pod nazwą Wojak Szwejk. W artykule zebrałem szczegółowe informacje na temat kursowania pociągu. Nie współpracuję z przewoźnikami i nie mogę zagwarantować, że będą w 100 procentach poprawne, aczkolwiek dołożyłem wszelkich starań, aby uniknąć błędów. Postaram się aktualizować wpis na bieżąco.

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022

Pociąg Rzeszów – Medzilaborce – rozkład jazdy

Pociąg Rzeszów – Medzilaborce kursuje w piątki, soboty i niedziele od 25 czerwca do 28 sierpnia 2022 roku. W tych dniach na Słowację kursują dwie pary pociągów – jedna jako pociąg Rzeszów – Medzilaborce, druga jako pociąg Sanok – Medzilaborce. Dzięki temu można sobie zaplanować wycieczkę jednodniową pociągiem na Słowację lub wycieczkę weekendową.

Na stronie planowałem opublikować rozkład jazdy pociągów Rzeszów – Medzilaborce i Sanok – Medzilaborce, jednak w trakcie opracowywania artykułu wyszukiwarka Polregio, wyszukiwarki PKP i strona kolei słowackich pokazywały różniące się od siebie godziny odjazdów i przyjazdów tych pociągów, dlatego dla pewności radzę korzystać z wyszukiwarki Polregio na stronie bilety.polregio.pl z możliwością zakupów biletów.

Wiadomo na pewno, że pociąg Rzeszów – Medzilaborce odjeżdża z Rzeszowa wcześnie rano i wraca wieczorem. Natomiast pociąg Sanok – Medzilaborce przyjeżdża do Sanoka ze Słowacji około 12 i wraca po około 4 godzinach. Pociąg ten przeznaczony jest więc dla turystów ze Słowacji, aczkolwiek 4 godziny to za mało, żeby zwiedzić Sanok i Muzeum Budownictwa Ludowego w tym mieście.

Pociąg Rzeszów – Medzilaborce – ceny biletów:

Podróżni rozpoczynający podróż w Polsce z zamiarem przejazdu na Słowację kupują bilety na następujących zasadach:

a) bilet ze stacji, na której rozpoczynamy podróż do Łupkowa według Taryfy Podkarpackiej.
b) przejściówkę Łupków – Medzilaborce za 6,16 zł (1,40 EUR) – cena dla osoby dorosłej.

Przykład:

Planujemy wycieczkę Rzeszów – Medzilaborce. Na stronie Polregio kupujemy bilet Rzeszów – Łupków za 18 złotych, dodatkowo w kasie lub u drużyny konduktorskiej potrzebny jest zakup przejściówki Łupków – Medzilaborce za 6,16 zł. Jeśli chcemy kontynuować podróż w głąb Słowacji, musimy zakupić bilet na Słowacji.

Ceny biletów za stroną Polregio:

Rzeszów – Medzilaborce – 18 zł + 1,4 EUR
Jasło – Medzilaborce – 14 zł + 1,4 EUR
Krosno – Medzilaborce – 13 zł + 1,4 EUR
Sanok – Medzilaborce – 11 zł + 1,4 EUR

W drodze powrotnej możemy zakupić bilet bezpośredni po stronie słowackiej według taryfy Polska-Słowacja Special, zapłacimy niewiele drożej. Ceny są następujące:

Medzilaborce – Sanok – 4 euro
Medzilaborce – Krosno – 4,40 euro
Medzilaborce – Jasło – 4,60 euro
Medzilaborce – Rzeszów – 5,60 euro

Bilety na odcinku do Łupkowa można zakupić między innymi na stronie bilety.polregio.pl. Niestety, nie da się kupić biletu międzynarodowego przez stronę Polregio.

Przewóz dzieci:

– dla dziecka w wieku do 4 lat wydaje się bilet według taryfy krajowej z ulgą 100%. Przejazd na odcinku Łupków – Medzilaborce odbywa się bez biletu.
– dzieci w wieku 4-12 lat muszą posiadać bilet według taryfy krajowej do Łupkowa oraz bilet dodatkowy Łupków – Medzilaborce ze zniżką 50%, czyli za 3,08 zł

Przewóz zwierząt:

– przewóz zwierząt odbywa się na podstawie regulaminu przewozu zwierząt Polregio i kolei słowackich. Jak wynika z informacji Polregio, należy mieć osobny bilet na przewóz psa na odcinku polskim, osobny na odcinku słowackim. Brak informacji o przejściówce Łupków – Medzilaborce dla zwierząt.

Przewóz rowerów:

– przewóz rowerów odbywa się na podstawie regulaminu przewozu rowerów Polregio i kolei słowackich. Jak wynika z informacji Polregio, należy mieć osobny bilet na przewóz roweru na odcinku polskim, osobny na odcinku słowackim. Brak informacji o przejściówce Łupków – Medzilaborce dla rowerów. Rower zapakowany i złożony można przewieźć nieodpłatnie jako bagaż podręczny. W pociągach Polregio na Słowację jeden podróżny może przewieźć jeden rower, przy czym należy pamiętać, że spalinowe zespoły trakcyjne obsługujące tę trasę to małe pojazdy i zmieści się w nich niewiele rowerów.

Pociąg Rzeszów – Medzilaborce – tabor

Jako pociąg Rzeszów – Medzilaborce kursuje spalinowy zespół trakcyjny województwa podkarpackiego, potocznie nazywany „szynobusem”. Tego typu pojazdy, niezależnie od typu są niezbyt wygodne na długie podróże. Jest to jednak pojazd niskopodłogowy, wyposażony w klimatyzację i jedną toaletę z obiegiem zamkniętym. Wada to siedzenia typowe dla pociągów na krótkie trasy i zbyt mała pojemność – należy liczyć się z tłokiem na części trasy, niektórzy rowerzyści mogą też nie zostać wpuszczeni do pociągu.

Trasa pociągu:

Pociąg Rzeszów – Medzilaborce jedzie linią kolejową Rzeszów – Zagórz przez Jasło, Krosno i Sanok, następnie Zagórz – Łupków przez Komańczę, po czym przejeżdża przez Tunel Łupkowski, przekraczając granicę słowacką. Na odcinku Zagórz – Łupków trasa atrakcyjna widokowo, wzdłuż rzeki Osławy.

Przewodnik ogólny po atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa podkarpackiego:

Pociągiem po województwie podkarpackim – co zwiedzić i zobaczyć

Szczegółowe informacje o atrakcjach wzdłuż linii kolejowych przeczytacie w przewodnikach:

Linia kolejowa Rzeszów – Zagórz – co zwiedzić i zobaczyć (pociąg + rower)
Linia kolejowa Zagórz – Łupków – co zwiedzić i zobaczyć (pociąg + rower)

Dokąd pojechać ze stacji Medzilaborce

Najbardziej znana atrakcja turystyczna w Medzilaborcach to Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy Warhola. Posiadacze biletów na pociąg Wojak Szwejk otrzymują zniżkę w wysokości 0,50 euro na wstęp do muzeum. Niedawno utworzono także Park Miniatur (Mini Skanzen), a obok cmentarza komunalnego znajduje się cmentarz wojskowy. Atrakcje położone są niedaleko przystanku kolejowego Medzilaborce mesto.

Ze stacji Medzilaborce można kontynuować podróż pociągiem w głąb Słowacji. Jeśli zamierzacie spędzić weekend lub dłużej podróżując pociągiem po Słowacji, warto wybrać sieciowy bilet tygodniowy na pociągi kolei słowackich Slovak Týždeň – za 29 euro możemy podróżować przez siedem następujących po sobie dni w lipcu i sierpniu po całej Słowacji. Więcej informacji TUTAJ.

Na stacji Medzilaborce możemy przesiąść się do pociągu Medzilaborce – Humenne. Podróż pomiędzy miastami trwa niecałą godzinę. Samo Humenne to brzydkie, typowe miasto z blokowiskową zabudową, blisko centrum miasta natomiast warto zobaczyć pałac z muzeum oraz położony tuż obok skansen. Pałac niedawno był remontowany, nie wiem, jak obecnie wygląda sytuacja, natomiast w skansenie obowiązuje dopłata 2 euro za fotografowanie. Niestety, opłaty za robienie zdjęć są bardzo częste w Czechach i na Słowacji, co dla polskiego turysty jest nie do pomyślenia.

Na trasie Medzilaborce – Humenne, na obrzeżach wsi Krásny Brod obok stacji kolejowej Monastyr, znajdują się ruiny Monastyru Zstąpienia Ducha Świętego – jednego z najstarszych klasztorów na Słowacji, założonego w XIV wieku Miejsce było uważane za święte już w czasach pierwszych Słowian.

Humenne to węzeł kolejowy. Dojedziemy stąd pociągami regionalnymi do Preszowa i Koszyc (półtorej godziny w każdą stronę), rozpoczyna tu także bieg pociąg nocny do Bratysławy. Jeśli planujemy weekend na Słowacji, Preszów i Koszyce są miejscami, które należy obowiązkowo odwiedzić. Preszów znany jest z bardzo ładnego rynku (w różnych częściach miasta są inne ciekawe zabytki), natomiast Koszyce to jedno z moich ulubionych miast – bardzo ładny rynek z katedrą św. Elżbiety, przyjemna atmosfera w centrum miasta, ogród zoologiczny i kolejka dziecięca na peryferiach, doskonała baza wypadowa do wycieczek w różne części Słowacji i wschodnie Węgry.

40 kilometrów na zachód od Medzilaborec położone jest miasteczko Svidník. Warto tam zobaczyć skansen oraz najciekawsze na Słowacji Muzeum Wojskowe z wystawą sprzętu wojskowego, który pozostał po stoczonej w pobliżu miasteczka bitwie wojsk radzieckich i niemieckich w 1944 roku. Do miasta nie dojedziemy pociągiem, na pierwszy rzut okaz nie jest możliwy również dojazd autobusem w weekendy. W 2020 roku kursował autobus turystyczny Medzilaborce – Svidník dla pasażerów pociągu Wojak Szwejk, którym można było wybrać się na kilkugodzinną wycieczkę po atrakcjach regionu. Brak informacji o kursowaniu autobusu w 2021 roku.

Dodatkowe inspiracje:

Największe atrakcje Słowacji – co zwiedzić i zobaczyć
Słowacko-polskie pogranicze – najciekawsze miejsca i atrakcje
Kolej na Słowacji – przewodnik dla pasażerów
Pociągiem na Słowację – przewodnik po połączeniach kolejowych

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Łupków

Pociąg Rzeszów – Medzilaborce na stacji Łupków (fot. materiały prasowe Železničná spoločnosť Slovensko)

%d bloggers like this: