Kolej na Podróż

Pociągiem z Krakowa – 40 miejsc na jednodniową wycieczkę

Kraków to stolica województwa małopolskiego i popularny cel wycieczek turystów z całego świata. Pociągiem z Krakowa można dojechać do niemal wszystkich najważniejszych polskich miast, dlatego w artykule przedstawiłem propozycje na wycieczki jednodniowe pociągiem z Krakowa z uwzględnieniem pociągów regionalnych. Kryterium był czas dojazdu, który wynosił nie więcej niż dwie i pół godziny od ostatniej stacji w Krakowie.  Część wycieczek wymaga przesiadek w Katowicach.




 

Pociągiem z Krakowa – spis treści:

1. Kierunek Wieliczka
2. Kierunek Rzeszów
3. Kierunek Nowy Sącz
4. Kierunek Katowice, Olkusz i Oświęcim
5. Kierunek Kielce
6. Kierunek Wadowice i Zator
7. Kierunek Katowice i Gliwice
8. Kierunek Katowice i Zawiercie
9. Kierunek Katowice i Tarnowskie Góry
10. Katowice i dalej do Pszczyny
11. Kierunek Katowice i Rybnik

Strona główna —> Pociągiem po Polsce

Zastrzeżenie

Nie podaję odnośników do stron muzeów i innych atrakcji, ponieważ nie byłbym w stanie kontrolować, czy odnośniki są aktualne. Jeśli moje informacje okażą się przydatne, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt.

1. Kierunek Wieliczka

Wieliczka – dzięki bardzo dobremu połączeniu kolejowemu dojazd pociągiem z Krakowa do Wieliczki (o ile nie ma utrudnień w postaci prac torowych) jest najlepszym sposobem dotarcia do znanej na całym świecie wielickiej kopalni soli. Bardzo dobrze prezentują się dwie wyremontowane stacje kolejowe w Wieliczce (do 2011 roku pociągi kończyły bieg kilkaset metrów dalej, o czym przypominają tory wtopione w trakt za stacją Wieliczka Rynek-Kopalnia). Podczas spaceru po centrum Wieliczki można podziwiać zachowane nadszybia (np. szyb Regis); przy rynku wyblakłe już trójwymiarowe malowidło przedstawiające pracę górników, godne uwagi są także zabytki sakralne – bogato zdobiony kościół św. Klemensa z XIX wieku oraz drewniany kościół św. Sebastiana z 1582 roku. Przy kopalni soli ładny park i tężnia.

Wieliczka – najciekawsze miejsca i atrakcje

2. Pociągiem z Krakowa – kierunek Rzeszów

Linia Kraków – Tarnów i dalej w stronę Rzeszowa nie może narzekać na brak pasażerów i pociągów. Na odcinku Kraków – Tarnów kursują pociągi Kolei Małopolskich, w stronę Rzeszowa pociągi Polregio. W Tarnowie zwykle trzeba się przesiadać, natomiast dojazd bezpośredni jest możliwy kursującymi co 2 godziny lub częściej pociągami PKP Intercity, których nie uwzględniam w artykule. Na liście nie ma Rzeszowa, dokąd czas przejazdu przekracza dwie godziny pociągami regionalnymi. Ze względu na dużą odległość od stacji kolejowej nie wymieniłem także Brzeska.

Staniątki – można rozważyć wizytę w Zespole Klasztornym Opactwa Benedyktynek założonego w 1238 roku. Na szczególną uwagę zasługuje najstarszy halowy kościół w Polsce. W ścianach kościoła pozostawiono pociski z ostrzału podczas I wojny światowej. Kilka razy w roku dla zwiedzających otwierane są części klasztoru niedostępne na co dzień. W ostatnich latach prowadzono prace konserwatorskie i remontowe.

Bochnia – dworzec kolejowy z lat 1904-1908 zbudowany w miejscu mniejszego dworca z XIX wieku. Centrum oddalone od dworca o 10 minut piechotą można zwiedzić w godzinę – do zobaczenia zrewitalizowany, a właściwie zabetonowany rynek i Bazylika św. Mikołaja z 1440 roku; obecny kształt zawdzięcza przebudowie w 1905 roku. Więcej czasu spędzimy w Muzeum Regionalnym mieszczącym się w zabytkowym budynku przy Rynku (kolekcja rękodzieła, rzeźby, kultury pozaeuropejskie, dzieje Bochni) oraz w znanej daleko poza Bochnią tutejszej Kopalni Soli, mniej popularnej niż ta w Wieliczce. Najciekawszymi atrakcjami dla turystów w kopalni są przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze, przejazd kolejką kopalnianą oraz zjazd zjeżdżalnią o długości 140 metrów, łączącą dwa poziomy kopalni.

Z Bochni warto wybrać się busem do Nowego Wiśnicza i Lipnicy Murowanej. W Nowym Wiśniczu należy zwiedzić zamek wzniesiony w XIV wieku, wielokrotnie przebudowywany; dawną siedzibę rodu Kmitów, a później Lubomirskich oraz Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Z kolei Lipnica Murowana słynie z rynku i drewnianego kościoła św. Leonarda wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tarnów – bardzo interesujące miasto o bogatej historii. Dobre miejsce zarówno na kilkugodzinny spacer, weekendowy pobyt, jak również jako baza wypadowa do wycieczek kolejowych, autobusowych i rowerowych po okolicy. Zabytkowy dworzec kolejowy, 10 minut piechotą od dworca katedra i jeden z najładniejszych rynków w regionie z ratuszem pośrodku. W pobliżu drewniany kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej oraz Stary Cmentarz z bogato zdobionymi nagrobkami. Po synagodze zniszczonej przez hitlerowców zachowała się bima – miejsce do odczytywania Tory, w okolicach deptaka – ulicy Wałowej – zwraca uwagę piękny mural przedstawiający fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej. O ciekawej historii obrazu przeczytacie w licznych przewodnikach. Polecam także spacer po Parku Strzeleckim oraz wizytę w Muzeum Okręgowym z oddziałami. W mieście nie brakuje innych zabytków, pomników, zabytkowych cmentarzy (np. cmentarz żydowski i wojskowy), murali, kościołów, ładnych budynków, czy takich ciekawostek jak Brama Seklerska – jedna z trzech takich bram w Polsce. Na osobną wizytę zasługuje nawiązujące do koncepcji miasta-ogrodu osiedle Mościce zbudowane w drugiej połowie lat dwudziestych XX dla pracowników powstających wtedy w Tarnowie zakładów azotowych.

Dębica – miasto w województwie podkarpackim. Miasto z kategorii przeciętnych, trafiło na listę za sprawą Muzeum Regionalnego z ciekawymi eksponatami. Zobaczymy tu między innymi kolekcję broni ciężkiej, wóz strażacki, czy lokomotywę dawnej kolei cegielnianej działającej w tym mieście. Bardzo tanie bilety wstępu.

Pociągiem z Krakowa

Widok na katedrę i centrum Tarnowa (fot. dreamstime.com)

3. Kierunek Nowy Sącz

Na cel wycieczki jednodniowej z Krakowa warto wybrać również okolice Tarnowa lub Nowy Sącz oraz Stary Sącz. W przypadku dwóch ostatnich miejsc czas przejazdu bezpośrednim pociągiem regionalnym nieznacznie przekracza dwie godziny w jedną stronę. Można wprawdzie szybciej dojechać autobusem, jednak linia kolejowa Tarnów – Krynica-Zdrój słusznie jest zaliczana do najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce i do czasu wybudowania linii Podłęże – Piekiełko pozostaje nam wybór tej linii, czego turyści nie powinni żałować, o ile nie obowiązuje zastępcza komunikacja autobusowa.

Tuchów – największą atrakcją Tuchowa jest Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z lat 1655-1682, doskonale widoczna z okien pociągu. W bazylice znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Tuchowskiej; ściągają tu pielgrzymki z Małopolski i ze Słowacji. Przy bazylice działa także Muzeum Misyjne Redemptorystów.

Ciężkowice – miejscowość przeżywająca w ostatnich latach najazd turystów chcących pospacerować po rezerwacie przyrody „Skamieniałe Miasto” i Wąwozie Czarownic. Trasa łatwa nawet dla rodzin z dziećmi, z każdą ze skał wiąże się jakaś legenda. Warto zobaczyć także Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków, ryneczek, kościół Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Apostoła, cmentarz wojenny, a w 2021 roku otwarto Park Zdrojowy. W trakcie opracowywania artykułu trwała budowa ścieżki w koronach drzew.

w okolicy Ciężkowic miłośnicy wędrówek górskich powinni wejść na wieżę widokową w Bruśniku (6,5 km od Ciężkowic), a miłośnicy muzyki odwiedzić Dwór Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, gdzie urządzono niewielkie muzeum poświęcone kompozytorowi.

Nowy Sącz – dawna stolica województwa. Średniej wielkości miasto z pięknie odrestaurowanym dworcem kolejowym (przed dworcem stoi parowóz-pomnik oraz pomnik kolejarza, w sąsiedztwie osiedle kolejowe). W drodze do centrum mijamy zadbany park miejski. Nowy Sącz również może pochwalić się bardzo ładnym rynkiem z ratuszem, zachowały się ruiny zamku, zabytki sakralne, cmentarz żydowski, wzdłuż Dunajca wytyczono ścieżki pieszo-rowerowe. Na obrzeżach miasta Sądecki Park Etnograficzny – dość duży skansen z obiektami przedstawiającymi między innymi wieś łemkowską.

Stary Sącz – położony po sąsiedzku Stary Sącz uważany jest za jedno z najpiękniejszych polskich miasteczek. Miasteczko ładne, ale przez samochody zaparkowane na płycie zabytkowego rynku oraz główną drogę przechodzącą przez centrum, trudno poczuć atmosferę tego miejsca. Niemniej warto tu przyjechać zobaczyć zabytki sakralne (kościół św. Elżbiety, zespół klasztorny Klarysek), jak i Muzeum Regionalne. O wizycie papieża Jana Pawła II przypomina Ołtarz Papieski widoczny z okien pociągu wjeżdżających na stację Stary Sącz. Dużą popularnością cieszy się niedawno wybudowana ścieżka w koronach drzew, kończąca się punktem widokowym. W drodze do ścieżki mijamy cmentarz choleryczny.

Ratusz

Nowosądecki ratusz o poranku

4. Kierunek Katowice, Olkusz i Oświęcim

Po zakończeniu remontu linii kolejowej dojazd pociągiem z Krakowa do Katowic stał się dużo łatwiejszy. Najszybsze pociągi pokonują trasę w mniej niż godzinę, natomiast pociągi osobowe jadą dłużej i często są zatłoczone. Przez linię kursują także pociągi do Oświęcimia oraz uruchomione kilka lat temu bezpośrednie pociągi z Krakowa do Olkusza.

Krzeszowice – dawne uzdrowisko. Rozpoczynamy tu podróż autobusem do Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej z 1. połowy XVII wieku, położonym w Dolinie Eliaszówki, popularnej wśród miłośników wędrówek leśnych. W pobliżu także ruiny imponującego Diabelskiego Mostu. Ruiny zamku Tenczyn położone są około 8 kilometrów od stacji w Krzeszowice w przeciwnym kierunku. Zamek zbudowany przez Tęczyńskich w 1. połowie XIV wieku po spaleniu przez Szwedów nie został odbudowany i opuszczony w XVIII wieku popadł w ruinę. Ruiny są bardzo dobrze zachowane. Do zamku jest trochę bliżej ze stacji Wola Filipowska, natomiast z Krzeszowic można dojechać busem lub autobusem. W ubiegłych latach, w sezonie letnim, MPK Kraków uruchamiało weekendową linię rekreacyjną z Krzeszowic. W samych Krzeszowicach do odwiedzenia dawny Park Zdrojowy z murowanym kościołem z połowy XIX wieku.

Jaworzno Szczakowa – półtora kilometra od dworca kolejowego rozpościerają się tereny spacerowe, wykreowane przez agencje reklamowe jako „Polskie Malediwy”, czyli tak zwany Park Gródek, jedna z największych polskich atrakcji turystycznych.

Mysłowice – bardzo zaniedbane miasto o zmarnowanym potencjale. Półtora kilometra od dworca warto natomiast znajduje się warte odwiedzenia Centralne Muzeum Pożarnictwa z bardzo ciekawą wystawą wozów strażackich. Tuż obok działa Muzeum Historii Mysłowic, jednak jeśli o to muzeum będą dbać tak jak o miasto, może zostać w przyszłości zamknięte. Najciekawsze zabytkowe budynki w Mysłowicach położone są tuż przy budynku dworca kolejowego, w pobliżu pętli tramwajowej.

Mysłowice – najciekawsze miejsca i atrakcje

Katowice – stolica województwa śląskiego w ostatnich dekadach przeszła dużą zmianę. Na pozór brzydkie miasto kryje wiele ciekawych miejsc dla ambitnych turystów, lubiących odkrywać mało znane zabytki. Zwykły turysta przyjeżdżający na jednodniową wycieczkę powinien zobaczyć Muzeum Śląskie z najróżniejszymi wystawami tematycznymi dotyczącymi Górnego Śląska, osiedle Nikiszowiec z charakterystyczną zabudową oraz w miarę możliwości Park Śląski. Do Muzeum Śląskiego z dworca idzie się pieszo 15 minut, mijając po drodze rynek, blok Superjednostkę oraz Spodek, natomiast na Nikiszowiec należy dojechać autobusem, a do Parku Śląskiego tramwajem. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca głównego w Katowicach także znajdziemy miejsca warte odwiedzenia, np. Stary Dworzec, pierwszy katowicki Drapacz Chmur, zaniedbany cmentarz żydowski, czy gmach Urzędu Wojewódzkiego. Przed dłuższą wycieczką warto poznać historię Katowic i tutejszych osiedli.

Katowice – najciekawsze miejsca i atrakcje

Olkusz – za Trzebinią pociągi z Krakowa do Olkusza jadą w stronę Bukowna i dalej do miejsca docelowego. Olkusz to nieduże miasto z dużą liczbą atrakcji turystycznych w okolicy. Najnowsza atrakcja to Podziemna Trasa Turystyczna. Zachowały się fragmenty murów miejskich, kilka interesujących kościołów (w tym bazylika św. Andrzeja Apostoła z unikatowymi organami autorstwa Hansa Hummla z początku XVII wieku), miasto posiada zaskakująco bogatą ofertę muzealną – w centrum Olkusza działa Muzeum Regionalne PTTK, Muzeum Afrykanistyczne oraz małe Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Okolice Olkusza także kryją atrakcyjne miejsca – Pustynię Błędowską, ruiny zamku w Rabsztynie, czy Sanktuarium w Jaroszowcu.

Oświęcim – miasto kojarzone przede wszystkim z Miejscem Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na zwiedzanie dawnego obozu zagłady należy przeznaczyć kilka godzin, jednak przy okazji warto odwiedzić położone niedaleko Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej prezentujące historię mieszkańców ziemi oświęcimskiej z naciskiem na II wojnę światową oraz położone 3 kilometry od Miejsca Pamięci Auschwitz centrum miasta (z dworca 1,5 km w inną stronę), gdzie w Muzeum Zamek w bardzo ciekawy sposób przedstawiono historię miasta, a z wieży widokowej można podziwiać panoramę Oświęcimia. Muzeum Zamek posiada oddział w budynku Starego Ratusza przy Rynku Głównym. W dawnej synagodze poznamy historię oświęcimskich Żydów; ponadto istnieje możliwość odwiedzenia położonego kilometr dalej cmentarza żydowskiego. W sezonie wiosenno-jesiennym ożywają Bulwary – park nad przepływającą przez miasto Sołą. Ze względu na bardzo dobrze rozwiniętą i stosunkowo niedrogą bazę noclegową, po zakończeniu remontów linii kolejowych Oświęcim może być także doskonałą bazą wypadową do wycieczek kolejowych po województwach małopolskim i śląskim.

Oświęcim – najciekawsze miejsca i atrakcje

Rabsztyn

Ruiny zamku w Rabsztynie, położone kilka kilometrów od Olkusza (fot. dreamstime.com)

5. Kierunek Kielce

Wycieczki pociągiem z Krakowa w stronę Kielc to chyba najmniej popularny kierunek spośród wymienionych w artykule. Miejscowości mijane po drodze na pozór wydają się nieatrakcyjne, jednak co ambitniejsi turyści znajdą w nich interesujące zabytki. Na liście nie uwzględniłem Buska-Zdroju ze względu na zmiany w połączeniach kolejowych i kursowaniu pociągu uniemożliwiające przekazanie aktualnej informacji.

Miechów – centrum miasta oddalone o 1,5 km od ładnego dworca kolejowego (na dworcu bardzo podobała mi się mapa miejscowości). W Miechowie warto zobaczyć bazylikę wzniesioną przez bożogrobowców w drugiej połowie XII wieku, następnie kilkukrotnie przebudowywaną. Zachował się dworzec nieistniejącej już kolei wąskotorowej (obecnie ścieżka rowerowa); w trakcie opracowywania artykułu był jednak w fatalnym stanie.

Jędrzejów – również interesujące miasto. Dawniej dworzec kolejowy był większy i ładniejszy, jednak został zniszczony podczas drugiej wojny światowej. Przez cały rok warto zobaczyć Opactwo Cystersów, założone przez nich jako pierwsze w Polsce, Muzeum im. Przypkowskich przy jędrzejowskim rynku z dużą kolekcją zegarów słonecznych i kościół pw. św. Trójcy. W sezonie letnim kursuje Świętokrzyska Kolej Wąskotorowa. W trakcie opracowywania artykułu przewozy odbywały się na odcinku Jędrzejów – Jasionna, za jakiś czas, po remoncie trasy składy będą kursować z Jędrzejowa do Pińczowa.

Skansen w Tokarni – jedną z najciekawszych i najlepiej ocenianych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Skansen położony jest około 3 kilometrów od stacji Wolica, na której zatrzymują się pociągi regionalne z Krakowa do Kielc.

Kielce – stolica województwa świętokrzyskiego z okien pociągu sprawia przygnębiające wrażenie – wielkie, niekończące się blokowiska. Najładniejsze miejsce w centrum to okolice Pałacu Biskupów oraz Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii. W Pałacu Biskupów mieści się obecnie Muzeum Narodowe z galerią obrazów i innych dzieł sztuki.

W Kielcach działa dużo muzeów, przy czym niektóre wydają się istnieć tylko dla łatwego zarobku. Na pewno warto zobaczyć Muzeum Historii Kielc, ewentualnie Muzeum Zabawek i Zabawy, szczególnie, jeżeli to wycieczka z dziećmi. Dla dzieci przygotowano Energetyczne Centrum Nauki położone jednak poza centrum, więc jeden dzień może nie wystarczyć.

6. Kierunek Wadowice i Zator

Ostatnia trasa prowadzi z Krakowa do Wadowic. Do Wadowic dojedziemy pociągami Kraków – Bielsko-Biała (częstotliwość kursowania pozostawia wiele do życzenia), natomiast do Zatora pociągami Kraków – Oświęcim przez Skawinę (do Oświęcimia kursują od 10 grudnia 2023 roku). Część miejsc wymienionych w artykule obsługują również pociągi Kraków – Zakopane.

Skawina – miasto średnio atrakcyjne, ale warto zobaczyć w drodze do opactwa w Tyńcu (5 km piechotą, można podjechać autobusem). Wyremontowany dworzec kolejowy, ciekawa wystawa w Muzeum Regionalnym, najciekawsze budynki to kościół parafialny z czasów Kazimierza Wielkiego (obecny kształt po odbudowie z 1826 r.), ratusz i budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Kalwaria Zebrzydowska – miejscowość znana z sanktuarium pasyjno-maryjnego z największą w Polsce drogą krzyżową, założoną już w XVII wieku przez Mikołaja Zebrzydowskiego. Droga krzyżowa składa się z 52 kaplic, kościółków, kapliczek, figur i mostów. Każdego roku rzesze pielgrzymów ściągają na adorację cudownego obrazu Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

Kilka kilometrów od Kalwarii Zebrzydowskiej i 5 kilometrów od stacji kolejowej Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona leży Lanckorona, bardzo popularna miejscowość, rozsławiona w mediach i na blogach za sprawą rynku z drewnianą zabudową. W sezonie i w weekendy należy liczyć się z tłumami turystów. Jednym bardzo się podoba, inni uważają, że jest przereklamowana.

W położonym niedaleko Stryszowie (stacja kolejowa przy linii kolejowej w stronę Suchej Beskidzkiej i Zakopanego) miłośnicy muzeów powinni zobaczyć dwór z końca XVIII wieku (przebudowany w połowie XVIII wieku). Dwór uważany jest za jeden z najciekawszych przykładów dawnego budownictwa rezydencjalnego w Małopolsce. Mieści się tu oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, a dla zwiedzających przygotowano ekspozycję stałą „Wnętrza dworu polskiego w XIX wieku”.

Wadowice – nieduże miasto, bardzo łatwe do zwiedzania, bowiem najważniejsze atrakcje położone są blisko siebie na niedużej powierzchni, niecałe 10 minut piechotą od dworca kolejowego. Turyści przyjeżdżają do Wadowic zobaczyć Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w kamienicy przy ulicy Kościelnej 7, gdzie w jednym z mieszkań urodził się i dorastał Karol Wojtyła. Warto też zobaczyć okazałą bazylikę przy Placu Jana Pawła II oraz małe, położone po sąsiedzku, Muzeum Miejskie Wadowickiego Centrum Kultury, gdzie poznamy historię oraz ciekawostki związane z Wadowicami i Doliną Skawy.

Wadowice – najciekawsze miejsca i atrakcje

Zator – miasteczko dawniej znane jako stolica Doliny Karpia – jednego z najstarszych i największych w Polsce ośrodków hodowli karpia. Obecnie turyści z całej Europy Środkowej przyjeżdżają do tutejszego parku rozrywki Energylandia, przy okazji odwiedzając inne atrakcje dla rodzin z dziećmi. Z zabytków należy wymienić kościół wybudowany w 1393 r. (zachowała się chrzcielnica z XV w. oraz fragmenty fresków) oraz zamek z 1445 roku. Dawna siedziba książąt zatorskich na skutek licznych przebudów zatraciła swój charakter. W trakcie opracowywania artykułu trwał remont zamku, w którym przyszłości ma działać hotel i restauracja.

Zator – najciekawsze miejsca i atrakcje

Tyniec

Opactwo w Tyńcu – wystarczy przejść lub podjechać kilka kilometrów ze Skawiny (fot. dreamstime.com)

7. Kierunek Katowice i dalej do Gliwic

Pierwsza z propozycji wycieczek pociągiem z Krakowa z przesiadką w Gliwicach. Na krótkiej trasie z Katowic do Gliwic znajdziemy kilka interesujących miejsc, możliwa jest podróż bez przesiadek pociągami PKP Intercity. Połączenie Katowice – Gliwice, jak i inne połączenia z przesiadkami w Katowicach, obsługują Koleje Śląskie.

Zabrze – miasto pod względem zabudowy takie sobie, choć w różnych częściach miasta natrafimy na ciekawe zabytki. Blisko dworca należy wymienić budynek Poczty Polskiej i Stalowy Dom, natomiast najbardziej znana atrakcja – kopalnia Guido – oddalona jest od dworca kolejowego o około 2 kilometry (dojazd tramwajem). Trochę bliżej znajduje się Sztolnia Królowej Luizy, a tuż obok niej Muzeum Techniki Wojskowej. W Zabrzu znajdziemy także Muzeum Miejskie, Muzeum Górnictwa Węglowego, ogród botaniczny, dla odważnych i ambitnych polecam wycieczkę do dzielnicy Biskupice. Najnowsza atrakcja to tereny pokopalniane zaadaptowane na instytucję kultury „Stara Kopalnia”.

Zabrze – najciekawsze miejsca i atrakcje

Świętochłowice (fakultatywnie) – z przystanku kolejowego jest niedaleko do interesującego Muzeum Powstań Śląskich. Ciekawa, tradycyjna śląska zabudowa familokowa, ale niebezpiecznie.

Gliwice – warte odwiedzenia miasto z wieloma atrakcjami w centrum i poza nim. Wyremontowany dworzec kolejowy położony 10 minut piechotą od rynku. Tuż koło dworca na co dzień niedostępny cmentarz żydowski. W centrum bardzo ładny rynek z ratuszem, palmiarnia, Willa Caro, niewielki zamek, kościół pw. Wszystkich Świętych z okazałą wieżą udostępnianą w wybranych dniach turystom, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, budynek Sądu Rejonowego i katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po drugiej stronie dworca stary kościółek pw. św. Bartłomieja.

Najważniejsze zabytki poza centrum to Radiostacja, cmentarz hutniczy, dawna stacja kolei wąskotorowej Gliwice – Racibórz, czy Muzeum Odlewnictwa.

Gliwice – najciekawsze miejsca i atrakcje

 

Kopalnia Guido w Zabrzu (fot. dreamstime.com)

8. Kierunek Katowice i dalej do Zawiercia

Kolejna propozycja na wycieczkę pociągiem z Krakowa z przesiadką w Katowicach. Ogólnie tereny niezbyt atrakcyjne, raczej dla ambitnych turystów. Osobiście mogę polecić jedynie spacer po Wzgórzu Zamkowym w Będzinie.

Będzin – blisko centrum miasta i największych atrakcji położony jest ciekawy pod względem architektonicznym dworzec Będzin Miasto. W Będzinie warto zobaczyć Wzgórze Zamkowe z zamkiem i cmentarzem żydowskim. Ładnie wygląda z zewnątrz Pałacyk Mieroszewskich, w którym mieści się Muzeum Zagłębia (drogie bilety wstępu). Poza Wzgórzem Zamkowym szaro, ponuro, wysokie poczucie zagrożenia. Poza centrum popularnością cieszy się Góra Dorotka z kościołem św. Doroty na jej szczycie. Nową atrakcją jest podziemna trasa turystyczna.

Z Będzina można podjechać tramwajem do Czeladzi. Na granicy Będzina i Czeladzi widać stary cmentarz żydowski, w samej Czeladzi godne uwagi jest niewielkie centrum z kościołem pw. św. Stanisława, Muzeum Saturn i osiedle robotnicze w dzielnicy Piaski.

Zawiercie (fakultatywnie) – miasto przeciętne pod względem architektonicznym, natomiast turystów powinien zainteresować piękny dworzec kolejowy, majestatyczny kościół pw. św. Piotra i Pawła oraz dawne osiedle robotnicze z zachowanym układem urbanistycznym. Najciekawsze miejsce Zawiercia to źródło Warty w Kromołowie – dzielnicy miasta położonej 5 km od centrum, tam również znajduje się cmentarz żydowski. Z kolei w dzielnicy Skarżyce (6 km od centrum) zabytkowy kościół, formacje skalne, a dwa kilometry dalej, w Morsku, ruiny zamku. Z Zawiercia dojedziemy busami do zamku w Ogrodzieńcu.

9. Kierunek Katowice i dalej do Tarnowskich Gór

Pod względem turystycznym atrakcyjna trasa obsługiwana przez Koleje Śląskie, jednak podczas opracowywania artykułu trwał remont linii, który może się przedłużyć do końca 2024 roku.

Chorzów (fakultatywnie) – większość osób dojeżdża do Chorzowa z Katowic tramwajem lub autobusami, ale jeśli ktoś zdecyduje się na podróż pociągiem, to najważniejsze miejsca Chorzowa znajdują się przy bardzo zaniedbanej stacji Chorzów Miasto. Centrum takie sobie, na uwagę zasługuje jedyny polski rynek miasta przecięty estakadą, budynki ratusza i Poczty Polskiej, ewentualnie deptak. Nieco dalej od stacji warto zobaczyć Muzeum Hutnictwa. Park Śląski znajduje się w innym miejscu – dojazd tramwajem z Katowic.

Chorzów – najciekawsze miejsca i atrakcje

Bytom – bardzo zaniedbane miasto, gdzie lepiej uważać na otoczenie wyciągając aparat fotograficzny. W bliskiej odległości od dworca kolejowego warto pospacerować po centrum z licznymi, bardzo ładnymi budynkami. Na szczególną uwagę zasługują budynki Poczty Polskiej, Opery Śląskiej i szkoły budowlanej. Szkoda, że nie można zwiedzać reprezentacyjnych wnętrz sądu. Zwiedzić można za to Muzeum Górnośląskie z wystawami dotyczącymi etnografii i archeologii. Poza centrum warto zobaczyć wyremontowany pałac w Miechowicach. Być może w przyszłości Elektrociepłownia Szombierki będzie także miała stałe godziny otwarcia. W sezonie letnim warto przejechać się kolejką wąskotorową Bytom – Miasteczko Śląskie. Peron wąskotorowy znajduje się po stronie przeciwnej dworca Bytom niż centrum.

Bytom – najciekawsze miejsca i atrakcje

Radzionków (fakultatywnie) – w wyremontowanym dworca kolejowego utworzono Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945. W Radzionkowie znajduje się także Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, jednak łatwiej tam dojechać autobusem niż pociągiem.

Nakło Śląskie (fakultatywnie) – W niedużej odległości od stacji kolejowej można zwiedzić Centrum Kultury Śląskiej i kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Około 3,5 kilometra od stacji znajduje się bardzo ładny Park Świerklaniecki z ruinami zamku i kościołem pw. Dobrego Pasterza. Do Parku Świerklanieckiego lepiej dojechać autobusem.

Tarnowskie Góry – warte odwiedzenia miasto. Dworzec kolejowy położony przy futurystycznym dworcu autobusowym i centrum miasta, jednak zabytki i atrakcje Tarnowskich Gór rozpościerają się na dużej powierzchni, więc konieczne będzie skorzystanie z komunikacji autobusowej. Najważniejsze miejsca w centrum to rynek (taki sobie), Dzwonnica Gwarków i Muzeum w Tarnowskich Górach. Poza centrum warto zobaczyć Sztolnię Czarnego Pstrąga (rejsy łódką) oraz położoną blisko przystanku kolejki wąskotorowej, na peryferiach miasta, Kopalnię Srebra wraz ze Skansenem Maszyn Parowych.

Tarnowskie Góry – najciekawsze miejsca i atrakcje

Kolej wąskotorowa

Kolej wąskotorowa Bytom – Tarnowskie Góry

10. Kierunek Katowice i dalej do Pszczyny

Kolejna propozycja wycieczki to przejazd pociągiem z Krakowa do Katowic i przesiadka na pociąg jadący w stronę Bielska-Białej. W ramach czasowych artykułu zdążymy dojechać do Pszczyny, ewentualnie Goczałkowic-Zdroju.

Tychy (fakultatywnie) – miasto-blokowisko odwiedzane przez turystów za sprawą Centrum Wycieczkowego Tyskich Browarów Książęcych, czyli zwiedzaniem browaru, co jednak nie należy do tanich przyjemności. W pobliżu dworca kolejowego ciekawostka architektoniczna – osiedle wzorcowe z czasów PRL-u, do zobaczenia także niewielkie Muzeum Miejskie. Dla miłośników komunikacji publicznej możliwość przejazdu trolejbusami.

Pszczyna – ładne, przyjemne i nieduże miasto tłumnie odwiedzane przez turystów przyjeżdżających zwiedzić tutejszy zamek z muzeum lub pospacerować po malowniczym parku. Dworzec kolejowy wyremontowany, do parku idzie się około 10 minut. Pozostałe atrakcje to Pokazowa Zagroda Żubrów, mały skansen, rynek, niedawno otwarty Park Aktywności, czy Muzeum Prasy Śląskiej. Dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i noclegowa. 3 kilometry na wschód od stacji zabytkowy drewniany kościół pw. św. Marcina w Ćwiklicach. 6 kilometrów na północny wschód od stacji ośrodek hodowli żubrów w Jankowicach.

Pszczyna – najciekawsze miejsca i atrakcje

Goczałkowice-Zdrój (fakultatywnie) – niewielkie uzdrowisko z licznymi szlakami rowerowymi przy Jeziorze Goczałkowickim. Bardzo ładny dworzec kolejowy. Bardzo popularne są Ogrody Kapias w Goczałkowicach.

 

Żubry Pszczyna

Pokazowa Zagroda Żubrów

11. Kierunek Katowice i dalej do Rybnika

Z Katowice dojedziemy również pociągiem do Rybnika. Trasa nieciekawa, ponura, jednak coraz popularniejsza wśród turystów. W sezonie letnim warto wybrać się na przejażdżkę koleją wąskotorową w Rudach.

Mikołów (fakultatywnie) – takie sobie miasto, które można zwiedzić lub można pominąć. W centrum ładny rynek z charakterystycznym ratuszem. Z atrakcji należy wymienić Bazylikę mniejszą pw. św. Wojciecha i Miejską Placówkę Muzealną w budynku, w którym swoją siedzibę ma również Urząd Stanu Cywilnego. 5 kilometrów od dworca znajduje się czynny sezonow Śląski Ogród Botaniczny (dojazd autobusem), po drodze mijamy kościół pw. św. Wawrzyńca i wapiennik w dzielnicy Mokre.

Rybnik (fakultatywnie) – średniej wielkości miasto przemysłowe z kilkoma interesującymi atrakcjami w różnych częściach miasta. Jeśli chodzi o centrum, niedaleko dworca kolejowego zobaczymy ładny budynek Starostwa Powiatowego, Sąd Rejonowy mający siedzibę w dawnym zamku, Muzeum Regionalne w jednym z budynków przy rynku, a także park tematyczny nad Nacyną. Na terenie Rybnika znajdziemy kilka interesujących zabytków, między innymi drewniany kościół drewniany kościół pw. św. Katarzyny i Matki Boskiej Różańcowej. 5 kilometrów od Śródmieścia znajduje się Zalew Rybnicki. W 2019 roku do granic administracyjnych miasta doprowadzono kolejkę wąskotorową w Rudach – w rzeczywistości stacja Stodoły znajduje się aż 8 kilometrów od centrum. W sezonie warto podjechać autobusem do Rud, gdzie znajduje się zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej oraz pocysterski zespół klasztorno-pałacowy z parkiem krajobrazowym.

Kolejka Rudy

Pociąg Rybnik Stodoły – Rudy (fot. Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach/Facebook)

%d bloggers like this: