Kolej na Podróż

Pociąg Bratysława – Rajka od grudnia

Wraz z grudniową zmianą rozkładu jazdy szykuje się powrót pociągów Bratysława – Rajka. O planach reaktywacji połączenia informowano już w marcu, natomiast w sierpniu rozpoczęły się przejazdy techniczne.

Rajka to pierwsza stacja za granicą węgierską, oddalona o około 20 kilometrów od Bratysławy. Z Rajki można dojechać pociągiem do ładnego węgierskiego miasta Győr – przejazd trwa około godzinę. Centrum Győr położone jest blisko dworca kolejowego, na zwiedzanie wystarczą 3-4 godziny, więc jest to dobra propozycja na wycieczkę jednodniową z Bratysławy.

Pociągi Bratysława – Rajka będą rozpoczynać i kończyć bieg na stacji Bratislava – Petržalka. Pomiędzy stacjami Bratislava hlavná stanica a Bratislava-Petržalka jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej, linia 93. Przejazd autobusem trwa 10 minut, a autobusy kursują co 10 minut. (ROZKŁAD JAZDY LINII 93)

Jeszcze dziesięć lat temu najłatwiejszym sposobem na dostanie się z Bratysławy do Rajki i Győr była podróż pociągiem Warszawa – Budapeszt. Jak przekonałem się wówczas na własnej skórze, z rozwiązania korzystało bardzo mało osób, nawet w wakacje (wtedy nie panowała taka moda na podróżowanie). Od czasu likwidacji pociągu Batory do Rajki można dojechać autobusem podmiejskim linii 801, a stamtąd kontynuować podróż pociągiem do Győr.

Koleje słowackie poinformowały, że na trasie będzie kursować 5 pociągów dziennie. Przejazd z Bratysławy do Rajki będzie trwał 20 minut. Bilety do Rajki mają być sprzedawane według taryfy słowackiej, natomiast w Rajce podróżni będą musieli kupić bilet do stacji docelowej na Węgrzech (prawdopodobnie u konduktora) zgodnie z taryfą węgierską.

Połączenie prawdopodobnie będzie obsługiwał przewoźnik GySEV/Raaberbahn.

GySEV/Raaberbahn

Pociąg GySEV na stacji Bratislava-Petržalka (fot. ZSSK – koleje słowackie)

%d bloggers like this: