Kolej na Podróż

Ryga na weekend – przewodnik dla każdego

Ryga to stolica Łotwy i cel wycieczek weekendowych wielu Polaków. Na temat miasta możecie przeczytać najróżniejsze opinie. Ryga od wielu lat widniała na liście moich marzeń podróżniczych i dopiero we wrześniu 2017 roku mogłem odwiedzić to miasto. Wyobrażałem sobie jakiegoś zaniedbanego poradzieckiego molocha z maleńkim Starym Miastem i hordami pijanych turystów z Zachodniej Europy.

Rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Na mnie Ryga zrobiła bardzo dobre wrażenie i wraz ze słoweńską Lublaną oraz Vitorią – stolicą Kraju Basków w Hiszpanii znalazła się na liście moich ulubionych miast.

Łotwa - artykuły na blogu
1. Kolej na Łotwie - przewodnik dla pasażerów
2. Jak dojechać na Łotwę - przewodnik
3. Ryga na weekend
4. Jurmała - łotewski Sopot
5. Największe atrakcje Łotwy
6. Ciekawostki o Łotwie

Według statystyk geonames Ryga liczy 742 tysiące mieszkańców i pod względem liczby ludności „miażdży” pozostałe łotewskie miasta – drugi na liście Dyneburg liczy 111 tysięcy mieszkańców, a trzecia Lipawa 85 tysięcy. Różnica ogromna, jednak Ryga nie przytłaczała mnie jak wiele innych europejskich miast podobnej wielkości. Czułem się tu bardzo dobrze – podobała mi się architektura, atmosfera, chętnie jeździłem środkami komunikacji miejskiej obserwując życie toczące się w codziennym rytmie.

Centrum miasta jest bardzo zadbane – nie spodziewałem się tak pięknych parków, a atmosfera przypominała mi mieszankę dawnego ZSRR, Skandynawii i Europy Zachodniej. Wizyta w Rydze była dla mnie zupełnie innym doświadczeniem niż dotychczasowe podróże.

W przewodniku opiszę najważniejsze atrakcje Rygi, zabytki, interesujące miejsca i muzea. W najbliższym czasie przygotuję dodatkowe artykuły poszerzające tematykę.

Ryga

Widok z mostu nad Dźwiną na miasto

Ryga

Widok z mostu nad Dźwiną na miasto

1. Ryga – jak dojechać

W czasie opracowywania artykułu najpopularniejsze sposoby dojazdu do Rygi były następujące:

a) autobusem

Z Warszawy i Krakowa kursują bezpośrednie autobusy do Rygi. Przewoźnicy:

www.ecolines.net – Ecolines – różne opinie

Dużo osób wybiera przejazd Warszawa – Wilno i w Wilnie przesiada się na autobus Wilno – Ryga firmy Lux Express. Przewoźnik Lux Express znany jest z komfortowych autokarów, lecz ceny biletów nie należą do tanich. Firma często organizuje wyprzedaże, należy jednak pamiętać, iż w przypadku rezygnacji z podróży nie otrzymujemy ani złotówki zwrotu za niewykorzystany bilet promocyjny.

Strona internetowa: luxexpress.eu

b) samolotem

Bardzo popularny środek transportu. Regularnie latają samoloty Warszawa – Ryga. Połączenie obsługiwane przez firmy:

lot.com – Polskie Linie Lotnicze LOT
www.airbaltic.com – Air Baltic

Mnóstwo osób korzysta z połączeń do Rygi firmy Ryanair z Berlina. Samoloty Berlin – Ryga odlatują z lotniska  Berlin-Schönefeld. Ceny biletów bywają bardzo tanie, problemem jest jednak dojazd do Berlina – w tym przypadku dla osób z Wrocławia i Katowic najlepszą opcją są przejazdy autokarem Kraków – Katowice – Wrocław – Berlin firmy Polski Bus.

Lux Express

Autokar Lux Express

2. Dworzec kolejowy

Główny dworzec kolejowy w Rydze położony jest w centrum miasta i stanowi dodatek do galerii handlowej „Origo”. Z zewnątrz wygląda na duży budynek, natomiast w środku działa mnóstwo sklepów oraz lokali gastronomicznych, a kasy i skrzynki bagażowe zajmują bardzo mało miejsca. Hol dworca dzieli się na dwie części – w jednej oprócz sklepów znajdują się toalety, w drugiej informacja oraz kasy międzynarodowe. Kasy biletowe na pociągi krajowe sprzedawane są w jednym z trzech tuneli pod torami.

Na perony przechodzi się przez przejście podziemne. Jeden peron zadaszony, pozostałe nie. Windę zamontowano tylko na „peron międzynarodowy” tory 1,11,12, z którego odjeżdżają pociągi do Moskwy, Sankt Petersburga i Mińska oraz krajowe do Siguldy, Valgi oraz Dyneburga. Na pozostałe wejście po stromych schodach.

Duży plus za tablice elektroniczne – nie sposób pomylić się przy szukaniu peronu i toru pociągu, którym chcemy jechać.

Pamiętajcie, że w większości łotewskich pociągów nie ma toalet.

Na terenie Rygi (strefa biletowa A) pociągi zatrzymują się na kilkunastu mniejszych i większych stacjach kolejowych.

Ryga

Dworzec kolejowy w Rydze

3. Dworzec autobusowy

Dworzec autobusowy w Rydze położony jest również w centrum miasta, około 200 metrów od dworca kolejowego. Budynek dworca z zewnątrz wygląda nieszczególnie, w środku przypomina dworce autobusowe w największych polskich miastach.

W holu dworca czynne są biura przewoźników międzynarodowych, między innymi Lux Express i Ecolines. Na dużej tablicy wyświetlane są odjazdy autobusów. Bilety na połączenia krajowe można kupić w biletomacie. Podróżni mogą skorzystać z przechowalni bagażu czynnej w godzinach 06:00-23:00 lub całodobowych skrzynek na bagaż (1 euro – jedna sztuka bagażu małego lub 2 euro dużego). Toalety płatne 0,30 euro – wymagają remontu, lecz nie jest najgorzej. Do damskiej toalety ustawiały się bardzo długie kolejki, w męskiej było lepiej.

Na dworcu czynna jest kawiarnia oraz punkt informacji turystycznej. Hol podzielony jest na dwie części, drugą z nich przeznaczono na poczekalnię z metalowymi siedzeniami. W całym budynku dworca rozmieszczono automaty z napojami + dwa automaty z przekąskami.

Perony nie różnią się od wielu dworców autobusowych w polskich miastach.

Na dworcu obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Obiekt czynny jest przez całą dobę. Budynek należy do kolei łotewskich i to łotewski odpowiednik Straży Ochrony Kolei ochrania dworzec.

Strona internetowa: www.autoosta.lv/

4. Lotnisko

Lotnisko w Rydze to największy port lotniczy na Łotwie i jedyne międzynarodowe lotnisko z prawdziwego zdarzenia w tym kraju. Położone jest około 6 kilometrów od centrum miasta.

Jeśli chodzi o wrażenia z lotniska, to wygląda przyzwoicie. Wielkość w sam raz jak na takie miasto. Na lotnisku jest dużo toalet, sklepów i okienek do odpraw, kontrola bezpieczeństwa szybka i dokładna. Prysznica nie widziałem. Można przenocować, choć np. w niektóre dni i noce poza sezonem grzewczym bywa zimno.

W sklepach wolnocłowych ceny znacznie wyższe niż w centrum miasta, według mnie można jedynie kupować alkohole, które w takim wypadku nie podlegają limitowi 100 ml w bagażu podręcznym.

Po przylocie udajemy się do hali przylotów, która wygląda na opuszczoną. Jest tam niewiele osób, jakby człowiek znalazł się na jakimś prowincjonalnym lotnisku.

Dojazd na lotnisko i do centrum autobusem linii 22. Jak zauważyłem, autobus w wybrane dni jedzie inną trasą z lotniska do centrum, a inną z centrum do lotniska. Czas przejazdu około 20-25 minut. Bilety można kupić w punkcie informacji turystycznej na lotnisku, w biletomacie przy przystanku (e-talony) lub u kierowcy za dopłatą.

Z lotniska do centrum kursują także marszrutki 222 i 241. Czas przejazdu jest jednak dłuższy niż w przypadku autobusu.

Strona internetowa lotniska: www.riga-airport.com

5. Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Rydze jest dobrze zorganizowana i ku mojemu zaskoczeniu funkcjonuje znacznie lepiej niż wynikałoby to na opisach na blogach podróżniczych sprzed kilku lat.

Pasażerowie mogą przemieszczać się autobusami, trolejbusami, tramwajami i marszrutkami (mikrobusami). Numeracja linii jest myląca – trolejbusy, autobusy i tramwaje mają pokrywające się numeracje linii, jednak ich trasy różnią się od siebie. Numery linii są następujące:

Tramwaje: 1-11
Autobusy: 1-55
Autobusy nocne: N1-N10
Trolejbusy: 1-2
Marszrutki: 200-280

Tabor zróżnicowany, ale jak zauważyłem pojawiło się sporo nowych pojazdów, w tym polskie autobusy i trolejbusy firmy Solaris, kursujące między innymi na linii 22 z lotniska do centrum.

Strona internetowa z rozkładami jazdy: www.rigassatiksme.lv/en/ lub saraksti.rigassatiksme.lv/index.html

Taryfa jest nieskomplikowana. Turyści mogą zakupić bilet na jeden przejazd (1,15 euro) lub kilka przejazdów (na przykład 2 lub 4). Dla osób planujących zostać w Rydze na kilka dni i zwiedzać miasto korzystając z komunikacji miejskiej dostępne są bilety jednodniowe (5 euro), trzydniowe (10 euro) i pięciodniowe (15 euro).  Bilety jedno- i kilkudniowe załadowane są na karcie elektronicznej (e-talon), którą przykładamy do czytnika przed rozpoczęciem każdej podróży.

Kontrole biletów najczęściej wyglądają tak, że grupa kontrolerów w asyście straży miejskiej (pasvaldiba policija) stoi gdzieś na trasie i lizakiem daje sygnał stop wszystkim przejeżdżającym autobusom. Autobus zatrzymuje się, kontrolerzy wchodzą i kontrolują bilety wszystkim pasażerom.

Co ważne – jeżeli zwiedzanie Rygi ograniczacie do Starego Miasta lub okolic centrum, nie warto kupować biletów wielodniowych. Centrum można obejść na piechotę, atrakcje Rygi też nie wymagają szczególnie długich spacerów. Wystarczy na przykład bilet z lotniska, później z powrotem albo można jeden dzień poświęcić na przejazdy po Rydze – jeżeli nie ma korków jazda autobusem po mieście i obserwowanie życia codziennego to przyjemne przeżycie, a ja kocham zwiedzać miasta w ten sposób.

Bilety kupicie w punktach informacji turystycznej, punktach sieci Narvesen, licznych sklepach spożywczych (między innymi sieci Maxima), a także w biletomatach umieszczonych przy najważniejszych przystankach.

6. Stare miasto – zabytki

Najwięcej ryskich zabytków znajduje się w Starym Mieście, czyli bardzo blisko dworców – kolejowego i autobusowego. Jak pisałem, Stare Miasto w Rydze najlepiej zwiedzać na piechotę, spacer po brukowanych ulicach i uliczkach zajmie kilka godzin. Resztę można przeznaczyć na zwiedzanie na przykład okolic Starego Getta.

Najważniejsze zabytki w Rydze, które zobaczymy w Starym Mieście:

Kościół św. Piotra (Svētā Pētera Evaņģēliski luteriskā baznīca) – jeden z najważniejszych zabytków Rygi. Po raz pierwszy pojawia się w kronikach już w 1209 roku. Początkowo kościół katolicki, od 1523 luterański. W XV wieku wybudowano wieżę, która przez w tamtych czasach była najwyższą wieżą kościoła w Europie – w 1666 roku zawaliła się, podczas odbudowy spłonęła i ponownie się zawaliła w 1677 roku, kiedy wielki pożar w Rydze zniszczył wiele ryskich zabytków, w tym wnętrze kościoła. Wnętrze kościoła wkrótce odbudowano, odbudowa wieży miała miejsce w 1686-1688. Nowa wieża mierzyła 54,5 metra, ale i tak była najwyższą drewnianą wieżą w Europie. W 1721 roku spaliła się w wyniku pożaru powstałym od uderzenia pioruna. Po odbudowie (1745–1746) wieża liczyła 120,7 m. Przez długi czas świątynia funkcjonowała bez zakłóceń, dopiero w 1941 roku podczas niemieckiej agresji na ZSRR kościół został poważnie uszkodzony podczas ostrzału artyleryjskiego, a wieża po raz kolejny zawaliła się. Wieżę odbudowano w latach 1968-1973, wnętrze kościoła odnawiano aż do 1984 roku. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych ryskich zabytków, a największą popularnością cieszy się właśnie wieża widokowa udostępniona turystom, z której rozpościera się piękny widok na Stare Miasto – panorama ta pojawia się na zdjęciach w przewodnikach.

Adres: Skārņu iela 19, Ryga
Strona internetowa: peterbaznica.riga.lv/

Kościół św. Jana (Svētā Jāņa baznīca) – świątynia znacznie mniejsza od kościoła św. Piotra, za to znana z innego powodu – przed kościołem stoi pomnik przedstawiający Muzykantów z Bremy, postacie z bajki braci Grimm – atrakcja chętnie fotografowana przez turystów przedstawia osła, psa, kota i koguta patrzących ze zdziwieniem przez żelazną kurtynę. Co do kościoła – wiadomo, że w tym miejscu na początku XIII wieku istniała kaplica. Teren został przekazany dominikanom, którzy w 1297 roku wybudowali tu kościół. W XV i XVI wieku służył jako skład amunicji, w 1582 roku przejęty przez protestantów. Wielokrotnie przebudowywany.

Adres: Skārņu iela 24, Ryga
Strona internetowa: www.janabaznica.lv

Sobór Narodzenia Pańskiego (Rīgas Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrāle) – piękna prawosławna cerkiew katedralna kilka ulic od najważniejszej części Starego Miasta. Zbudowana w latach 1876–1884 prezentuje się świetnie z zewnątrz i w środku. W 1961 roku zamknięta przez władze komunistyczne, w środku utworzono planetarium. Po odzyskaniu niepodległości przez Łotwę w 1991 roku zaczęła pełnić swoją pierwotną funkcję. Wejście bezpłatne, ale nie wolno robić zdjęć. Nie zostaniecie również wpuszczeni w niestosownym stroju – w przypadku mężczyzn oznacza to na przykład krótkie spodnie. Zdecydowanie warto zwiedzić.

Adres: Brīvības bulvāris 23, Ryga
Strona internetowa: sobor.lv

Dom Bractwa Czarnogłowych (Melngalvju nams) – bardzo fotogeniczny na zdjęciach budynek na Placu Ratuszowym. Niestety, nie miałem okazji go sfotografować, ponieważ właśnie trwał remont elewacji budynku. Bogato zdobiony rzeźbami budynek przypomina flamandzkie domy kupieckie i w średniowieczu był siedzibą gildii kupieckiej. W 1921 roku w budynku podpisano traktat ryski kończący wojnę polsko-bolszewicką. Postanowienia traktatu ustalały granice II Rzeczypospolitej. Zabytek został zniszczony podczas drugiej wojny światowej. Odbudowany w latach 1995-1999 jest jednym z symboli Rygi, bardzo często pojawiającym się na zdjęciach promujących to miasto. Sam Plac Ratuszowy wyglądałby równie pięknie, gdyby nie budynek Muzeum Okupacji.

Adres: Rātslaukums 7, Ryga
Strona internetowa: www.melngalvjunams.lv

Trzej Bracia (Trīs brãli) – niepozorne kamienice w jednej z bocznych uliczek. Od niedawna są atrakcją turystyczną trochę dzięki podobieństwu do estońskich „Trzech Sióstr” w Tallinie. Trzy kamieniczki prezentują różne style architektoniczne, pochodzą z różnych okresów, natomiast łączy je bogate zdobnictwo. Najstarsza kamieniczka (nr 17) została wybudowana w XV wieku i jest najstarszym zachowanym budynkiem mieszkalnym w mieście. Kamienicę nr 19 wybudowano w 1646 roku, natomiast najmłodsza z kamienic nosi numer 21 – wybudowana pod koniec XVII wieku jako kamienica czynszowa, została przebudowana w XIX wieku. Obecnie budynki zajmuje Muzeum Architektury.

Adres: Mazā Pils iela 17, Ryga

Katedra w Rydze (Rīgas Doms) – największa świątynia w krajach bałtyckich o rozmiarach 187 x 43 m i ścianach o grubości 2 metrów, znana jest również z jednych z największych organów w Europie. Katedra z dziewięćdziesięciometrową wieżą wznosi się na Placu Katedralnym (Doma Laukums) i spacerując po niewielkim placu zabaw przy katedrze można zobaczyć, jak na przestrzeni wieków podniósł się poziom Starego Miasta. Początek budowy datuje się na 1211 rok, kiedy kamień węgielny pod budowę katedry poświęcił biskup Albert, uważany za założyciela Rygi. Wstęp płatny, jak zauważyłem wielu turystów rezygnuje ze zwiedzania z powodu opłaty. W katedrze często odbywają się koncerty.

Adres: Herdera laukums 6, Ryga
Strona internetowa: www.doms.lv

Dom Kotów (Kaķu nams) – secesyjna kamienica w centrum Rygi. Sam budynek na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym, dopiero przy dokładniejszym spojrzeniu zobaczymy rzeźby dwóch kotów na dachu. Legenda mówi, że koty te symbolizują zemstę kupca nieprzyjętego w szeregi gildii, a „cztery litery” sympatycznych, ale zdenerwowanych zwierzątek zwrócone są w stronę budynku gildii i ratusza. W budynku mieści się restauracja zbierająca bardzo dobre recenzje na stronach internetowych.

Adres: Meistaru iela 19, Ryga

Zamek w Rydze (Rīgas pils) – ładny zamek widoczny z mostu nad Dźwiną, obecnie siedziba prezydenta Łotwy. Kamień węgielny pod budowę zamku został położony 15 czerwca 1330 roku. Dawniej należał do Zakonu Kawalerów Mieczowych. Wybudowany po zniszczeniu przez mieszczan innego zamku w centrum miasta, podzielił los swojego poprzednika w 1484 roku. Zamek odbudowano w 1515 roku. Od 1562 do 1621 rezydencja namiestnika króla Polski. Kilkakrotnie przebudowywany. Funkcję siedziby prezydenta Łotwy pełni od 1922 roku. W czasach ZSRR dużą część budynku zajmowała „organizacja pionierska” (organizacja dbająca o czas wolny dzieci typowa dla krajów byłego ZSRR), w 1995 roku Kancelaria Prezydenta i Prezydent Łotwy powrócili na zamek.

To najważniejsze zabytki Rygi, ale w centrum jest ich znacznie więcej, między innymi Wieża Prochowa i zachowany fragment murów miejskich tuż obok niej.  Naprzeciw nich specyficzną atmosferę tworzą dawne koszary, a obie strony oddziela przyjemny deptak.

Na uwagę zasługuje także budynek Małej Gildii (Mazā Ģilde) przy ulicy Amatu 3. Naprzeciwko stoi budynek Wielkiej Gildii (Lielā Ģilde), obecnie siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej.

Sobór Narodzenia Pańskiego

Ryga – kopuła Soboru Narodzenia Pańskiego

7. Muzea

Muzea w Rydze swoją wielkością i liczbą odpowiadają rozmiarom miasta, czyli daleko im do ogromnych muzeów w wielomilionowych metropoliach, natomiast oferta muzealna jest dość dobra, a w każdej z najbardziej znanych placówek można spędzić 2-3 godziny. Muzea są z reguły płatne, lecz opłata za bilet jest dużo niższa niż na przykład w Pradze.

Muzeum Etnograficzne (Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs) – skansen w Rydze, moim zdaniem numer 1 wśród tutejszych muzeów, jednak ze względu na położenie na obrzeżach stolicy należy poświęcić sporo czasu na dojazd komunikacją miejską. Dużo przestrzeni, dużo eksponatów, w wybrane dni pokazy rzemiosł. Miejsce na kilkugodzinną wizytę. Do muzeum dojeżdżają autobusy komunikacji miejskiej numer 1, 19, 28, 29. Należy wysiąść na przystanku „Brīvdabas muzejs”. Z centrum do skansenu jedziemy z przesiadką, czas przejazdu to około 45 minut.

Adres: Brīvības gatve 440, Ryga
Strona internetowa: brivdabasmuzejs.lv/

Muzeum Historii Kolei (Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs) – muzeum kolejnictwa. Niewielkie muzeum podzielone na dwie części – część z eksponatami jest stosunkowo mała i osoby, których nie interesuje historia tamtejszych kolei mogą ją sobie odpuścić. Druga część to niewielka wystawa taboru na bocznicy przy muzeum – to powinien zobaczyć każdy. Podczas mojej wizyty eksponaty były udostępnione tylko z zewnątrz, a szkoda, bowiem miałem ochotę zobaczyć wnętrza niektórych wagonów. Dla miłośników kolei pozycja obowiązkowa. Wstęp płatny, jeżeli przyjdziecie zobaczyć tabor, macie szansę, że nie skontrolują wam biletów. Muzeum mieści się w centrum miasta, tuż obok budynku Biblioteki Narodowej.

Adres: Uzvaras bulvāris 2/4, Ryga
Strona internetowa: www.railwaymuseum.lv

Muzeum Przyrody (Latvijas Dabas muzejs) – muzeum poświęcone przyrodzie na terytorium Łotwy. Dużo informacji o gatunkach zwierząt, roślin, trochę historii, skały, wypchane ptaki i ssaki oraz znaleziska archeologiczne. Dobre miejsce dla dzieci.

Adres: Krišjāņa Barona iela 4, Ryga
Strona internetowa: www.dabasmuzejs.gov.lv

Muzeum Wojny (Latvijas Kara muzejs) – muzeum dokumentujące walkę Łotyszów o niepodległość na przestrzeni wieków. Mieści się w centrum miasta. Jest to placówka nowoczesna, dobrze wyposażona, a jedyną wadą jest brak angielskich podpisów przy niektórych eksponatach. Duża część wystawionych przedmiotów dotyczy historii współczesnej, czyli wydarzeń geopolitycznych z XX wieku. Wśród nich znajdziemy mundury, dokumenty, zdjęcia, broń, odznaczenia i mapy. Miejsce godne polecenia, a wstęp bezpłatny.

Adres: Smilšu iela 20, Ryga
Strona internetowa: www.karamuzejs.lv

Muzeum Historii Łotwy i Nawigacji (Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs) – jak sama nazwa wskazuje, muzeum poświęcone głównie historii Łotwy. Wystawy podzielone na okresy historyczne. Wystawa interesująca dla miłośników historii, jednak przy wielu eksponatach brakuje angielskich podpisów i osoby nieznające historii Łotwy będą miały problem ze zorientowaniem się, czego dotyczy dany przedmiot.

Adres: Palasta iela 4, Ryga
Strona internetowa: www.rigamuz.lv

Muzeum Okupacji (Okupācijas muzejs) – placówka mieszcząca się w dwóch budynkach – w jednym przygotowano wystawę o czasach ZSRR na Łotwie, w drugiej o operacjach KGB w tym kraju. Co ważne – muzeum zostało przeniesione z okropnego budynku szpecącego Plac Ratuszowy do znacznie ładniejszego budynku w innym miejscu miasta. Wstęp bezpłatny, mile widziane dobrowolne datki.

Adres: Raiņa bulvāris 7, Ryga (czasy ZSRR), Brīvības iela 61 (operacje KGB)
Strona internetowa: okupacijasmuzejs.lv

Narodowe Muzeum Sztuki (Latvijas Nacionālais mākslas muzejs) – wyremontowane muzeum sztuki, obowiązkowa pozycja dla miłośników twórczości artystycznej przyjeżdżających do Rygi. Duża kolekcja prac łotewskich artystów. Nowoczesna, porządna placówka. Wstęp płatny.

Jaņa Rozentāla laukums 1
Strona internetowa: www.lnmm.lv

Muzeum Motoryzacji (Rīgas Motormuzejs) – interesujące muzeum na obrzeżach Rygi z dużą kolekcją samochodów, między innymi limuzyn z czasów ZSRR. Dodatkowo rowery i motocykle. Nowoczesna placówka dla każdego miłośnika dwóch i czterech kółek, polecana również dla rodzin z dziećmi. Dojazd komunikacją miejską: autobusy nr 5, 21, 15; trolejbusy 14 i 18 (przystanek: Slimnīca – Gaiļezers). Wstęp płatny. W czasie opracowywania artykułu bilet dla osoby dorosłej kosztował 10 euro, bilet rodzinny 20 euro.

Adres: Sergeja Eizenšteina iela 8, Ryga
Strona internetowa: www.motormuzejs.lv

Muzeum Art Nouveau – zrekonstruowane mieszkanie w stylu Art Nouveau, w którym mieszkał znany łotewski architekt Konstantīns Pēkšēns – wyposażenie mieszkania i eksponaty pozwalają zwiedzającym przenieść się w wyobraźni do początków XX wieku. Całości dopełniają „prowadnice” ubrane w odzież z tamtego okresu. Warto zwrócić uwagę na klatkę schodową budynku muzeum. Wstęp stosunkowo drogi, za niewielką dopłatą można sobie zrobić zdjęcia w starym kapeluszu.

Adres: Alberta iela 12, Ryga
Strona internetowa: www.jugendstils.riga.lv

Muzeum Lotnictwa (Rīgas Aviācijas muzejs) – ciekawe, choć zaniedbane muzeum lotnictwa przy lotnisku międzynarodowym w Rydze. Kilkanaście zezłomowanych samolotów i helikopterów. Cena biletu wstępu w czasie opracowywania artykułu wynosiła 7 euro, według mnie to duża atrakcja dla dzieci.

Strona internetowa: en.airmuseum.lv/

Pozostałe muzea w Rydze:

Muzeum Getta i Holocaustu, Maskavas iela 14A, www.rgm.lv
Muzeum Słońca (Saules muzejs), Vaļņu iela 30, saulesmuzejs.lv
Muzeum Fotografii (Latvijas Fotogrāfijas muzejs), Mārstaļu 8, www.fotomuzejs.lv
Muzeum Porcelany (Rīgas Porcelāna Muzejs), Kalēju iela 9/11, porcelanamuzejs.riga.lv
Muzeum Sztuki Dekoracyjnej (Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs), Skārņu iela 10
Muzeum Filmu (Rīgas Kino muzejs), Peitavas 10-12, www.kinomuzejs.lv/
Muzeum Literatury i Muzyki (Rakstniecības un mūzikas muzejs), Pils laukums 2, rmm.lv
Muzeum Architektury (Latvijas Arhitektūras muzejs),  Mazā Pils iela 19, www.archmuseum.lv
Muzeum Iluzji (Cosmos Ilūziju Muzejs), Doma laukums 1A, www.iluzijumuzejs.lv
Muzeum Sportu (Latvijas Sporta muzejs), Alksnāja iela 9, www.sportamuzejs.lv
Muzeum Pożarnictwa (Latvijas Ugunsdzēsības muzejs), Hanzas 5, muzejs.vugd.gov.lv
Muzeum Czekolady Laima, Miera iela 22, www.laimasokoladesmuzejs.lv
Muzeum Wódki, Krišjāņa Barona iela 136F
Muzeum Piwa (Alus Muzejs), Tvaika iela 44, alusdarbnica.lv
Muzeum Energetyki (Enerģētikas muzejs), Andrejostas iela 8A

8. Inne atrakcje Rygi

Ryga to nie tylko zabytki i muzea. Stolica Łotwy ma do zaoferowania szereg innych atrakcji. Dla mnie najważniejszą atrakcją były tradycyjne drewniane domki w różnych częściach miasta, o których napiszę osobny artykuł wraz z informacjami, gdzie ich szukać. Przede wszystkim warto zobaczyć ryskie parki – zadbane, ciche, świetnie urządzone.

Park Bastejkalns (Bastejkalna parks) – piękny park w centrum Rygi u podnoża Wzgórza Bastionowego (Bastejkalns), które zostało usypane w XIX wieku. Pomniki, ławeczki, alejki, małe kaskady, urokliwe mosty oraz most zakochanych postawione pośród wypielęgnowanej zieleni czynią to miejsce romantycznym, idealnym na spokojny spacer lub odpoczynek po zwiedzaniu Rygi. Jeden z najpiękniejszych parków miejskich, jakie widziałem.

Wyspa Kipsala – wyspa na Dźwinie, gdzie zachowało się sporo drewnianych domków. Jedna z uliczek nad brzegiem wyspy z wyremontowanymi domkami i brukowaną nawierzchnią jest wyjątkowo fotogeniczna i często pojawia się na zdjęciach na blogach i portalach podróżniczych.

Ogród Vermanes (Vērmanes dārzs) – położony ulicę od poprzednio opisanego parku. Znacznie mniejszy, bez kanału, natomiast równie zadbany i urokliwy. Na scenie w parku często odbywają się występy, tuż obok sceny zbudowano niewielki plac zabaw. Dużo miejsc do odpoczynku, pomniki. Jest to jeden z najstarszych ryskich parków, otwarty na początku XIX wieku.

Park Kronvalda (Kronvalda parks) – trzeci z pięknych parków w centrum Rygi, z parku Bastejkalns idziemy kilkaset metrów wzdłuż kanału i jesteśmy w parku. Atrakcje parku to pomniki łotewskich bohaterów narodowych, fontanna oraz fragment Muru Berlińskiego.

Targ Centralny (Centrāltirgus) – duże targowisko tuż przy dworcu autobusowym, gdzie kupicie niemal wszystko. Osobiście polecam świeże owoce i warzywa oraz miody. Kryta część podzielona jest na kilka pawilonów, w jednym na przykład sprzedaje się nabiał, w innym mięso, w kolejnym ryby. Mnóstwo stoisk, ogromny wybór, gwar specyficzny dla polskich targowisk lat dziewięćdziesiątych. Organizowane są też targi nocne, trwające od 18:00 do 24:00.

Pałac Kultury i Nauki – górujący nad centrum Rygi Pałac Kultury i Nauki nie tylko z nazwy kojarzy się z tym warszawskim, ale również z wyglądu – skojarzenie nasuwa się od razu, choć budynki nie są podobne jak dwie krople wody. Budynek wybudowany w latach 1951-1961 w darze od Stalina to symbol czasów sowieckich – jak zapewnia zarządca, od czasu zakończenia budowy pozostał niemal w takim samym stanie. Ryski Pałac Kultury i Nauki jest siedzibą Łotewskiej Akademii Nauk. Na górze urządzono taras widokowy, z którego podobno świetnie widać centrum Rygi. Wstęp 5 euro.

Dawne Getto Żydowskie – tereny za budynkiem Łotewskiej Akademii Nauk. Oprócz Pomnika Ofiar Holocaustu oraz Muzeum Getta i Holocaustu godne uwagi są drewniane budynki, kościół ewangelicki oraz cała dzielnica jako taka – należy jednak pamiętać, że są to tereny zaniedbane, zobaczymy sporo opuszczonych budynków przemysłowych, po zmroku bywa tu niebezpiecznie. Brakuje też toalet publicznych. Mimo to warto pospacerować po ulicy Moskiewskiej i okolicznych ulicach, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych wychodzą piękne zdjęcia.

Ogród zoologiczny (Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs) – ryski zwierzyniec znajduje się na peryferiach miast, najłatwiej do niego dojechać tramwajem nr 11 lub autobusem nr 9. Nie różni się niczym od ogrodów zoologicznych w innych europejskich stolicach, czyli stanowi dobre miejsce na wycieczkę z dziećmi i kilkugodzinny spokojny spacer po pawilonach. Dumą ryskiego zoo jest pawilon z sowami, gdzie zwiedzający mogą podziwiać rzadkie gatunki tych ptaków. Opinie co do tego miejsca są bardzo rozbieżne – jedni bardzo je chwalą, inni uważają za bardzo zaniedbane i odradzają wizytę.

Adres: Meža prospekts 1, Ryga
Strona internetowa: rigazoo.lv

Rejsy po Kanale Miejskim – fakultatywna atrakcja, bowiem sporo kosztuje, a można się bez niej obejść. Rejsy łódkami po Kanale Miejskim przecinającym centrum Rygi i kilka parków. Łodzie znajdziecie bez problemu, gorzej z pieniędzmi. Jednak jeśli nie oszczędzacie, warto popłynąć.

Bastejkalns

Ryga – Park Bastejkalns

 Bastejkalns

Park Bastejkalns

9. Gdzie zjeść w Rydze

W centrum Rygi nie umrzecie z głodu, oczywiście o ile macie odpowiednią ilość pieniędzy. Niestety, ceny w restauracjach i barach są stosunkowo wysokie i będziecie niemile zaskoczeni. Zawsze jednak można zjeść choćby hot-doga, który na przykład w sieci Narvesen kosztuje 1,65-1,95 euro, a w czasie mojego pobytu obowiązywała promocja 2 hot-dogi za 3 euro. Na lotnisku promocja nie obowiązywała, a hot dogi były droższe (2,65 euro). Co mnie zdziwiło – bardzo wysokie ceny zup. W Lido za małą soljankę (200 ml) zapłaciłem 1,65 euro, ale w innych restauracjach była droższa i kosztowała 2-3 euro. Też 200 ml.

Wśród turystów odwiedzających miasto najpopularniejsze są dwie sieci:

Lido – sieć restauracji z wystawionymi daniami, spośród których sam wybierasz interesujące cię potrawy, a na koniec idziesz do kasy. Blogi podróżnicze i przewodniki wychwalają Lido za szeroki wybór potraw oraz tradycyjne łotewskie dania. Jakkolwiek na jakość jedzenia nie mogę narzekać – było bardzo smaczne i odpowiednio przyprawione, to ceny wcale nie są niskie, aczkolwiek jeśli chcemy coś porządnego zjeść w większym polskim mieście, zapłacimy podobną kwotę.

Strona internetowa: www.lido.lv

XL Pelmeni – pelmeni to pierogi z mięsem, tutaj sprzedawane są w najróżniejszych wariantach. Według wielu blogerów ceny są bardzo niskie i każdemu będzie smakować. Co do smaku nie spieram się, natomiast ceny wcale nie są tak niskie, jakich możemy się spodziewać po lekturze pochwalnych artykułów.

Strona internetowa: www.xlpelmeni.lv

W Rydze znajdziecie mnóstwo restauracji, problemem są ceny. W ostateczności można niedrogo kupić dania w supermarketach Rimi i odgrzać je na przykład w kuchence mikrofalowej, jeżeli takowa jest w obiekcie noclegowym.

10. Toalety publiczne w Rydze

W ostatnich latach wielokrotnie krytykowano stolicę Łotwy za bardzo małą liczbę toalet publicznych. Władze Rygi wzięły sobie krytykę do serca i w centrum miasta ustawiono sporo bezpłatnych kabin automatycznych pełniących funkcję szaletów miejskich. Oprócz kabin działa kilka szaletów – miejskie są bezpłatne, w szaletach należących do innych podmiotów opłata wynosi 0,30 euro. W każdym razie toalet publicznych w Rydze obecnie jest dużo, znacznie więcej niż w centrach wielu europejskich stolic.

Jedyny problem to fakt, iż dojście do nich nie jest właściwie oznaczone i w razie problemów żołądkowym większości z nich turyści po prostu nie będą w stanie znaleźć pomimo niewielkiej odległości. Wielu toalet nie ma mapach i planie miasta, między innymi na Open Street Map.

Czystość w darmowych kabinach automatycznych często pozostawia wiele do życzenia. Bywa też, że nocują w nich żule. Ważne jednak, że są.

11. Bezpieczeństwo w Rydze

Pod względem bezpieczeństwa publicznego Ryga przypomina polskie miasta podobnej wielkości. Na terenie Starego Miasta jest bezpiecznie, natomiast już poza najbardziej uczęszczaną przez turystów częścią znajdziemy sporo miejsc, gdzie gromadzą się żule i podejrzani osobnicy.

Osobiście w centrum nie czułem się zagrożony, natomiast w dzielnicy Āgenskalns, gdzie szukałem drewnianych domków już tak. Kilka razy wolałem zrezygnować z fotografowania pięknych budynków.

Na Targu Centralnym natknąłem się na grupkę typów, których wygląd i zachowanie zdradzały sposób utrzymania, a wzrok sugerował, abym jak najszybciej się oddalił. Na szczęście z jakiegoś powodu nie byli zainteresowani mną w roli ofiary.

Za niebezpieczną uchodzi również dzielnica Sarkandaugava, bliżej centrum po zmroku niebezpiecznie bywa w niektórych ulicach dawnego getta żydowskiego, czyli bocznych ulicach odchodzących od Moskiewskiej.

Na blogach podróżniczych znajdziecie rozbieżne informacje. Jedni blogerzy twierdzą, że Ryga to niebezpieczne miasto i zagrożenie przestępczością pospolitą jest bardzo duże. Inni z kolei uważają, że to bzdury, a w mieście jest bardzo bezpiecznie. Prawda leży pośrodku. Informacje o przestępczości są znacznie przesadzone, nie należy też nastawiać się na samotny nocny spacer po wymienionych przeze mnie niebezpiecznych dzielnicach. Jeśli zachowamy zdrowy rozsądek, nie powinno nam się nic stać.

Co jeszcze zwróciło moją uwagę – uważajcie na najbardziej uczęszczanych przejściach dla pieszych, nawet jeżeli macie zielone światło. 99,9% kierowców zatrzyma się, ale kilkakrotnie byłem świadkiem sytuacji, kiedy jakiś samochód nic sobie nie robił z zielonego światła i nawet nie hamował przed przejściem dla pieszych, omijając samochody, które zatrzymały się, co o mało nie skończyło się wjechaniem w pieszych. Nie było to reguły co do płci i statusu materialnego kierowców, więc lepiej uważać, bo sytuacje naprawdę wyglądały bardzo niebezpiecznie.

12. Podsumowanie

Ryga bardzo mi się podobała i mimo wskazanych wad trafiła na listę moich ulubionych miast. Niektórzy twierdzą, że na zwiedzanie wystarczą 2-3 godziny, ja czuję niedosyt, pomimo długich spacerów i przejażdżek po mieście. Chętnie przyjechałbym tu jeszcze raz. Gdybym był młodszy, rozpocząłbym również naukę języka łotewskiego. No i najbardziej żałuję, że pojechałem tylko z bagażem podręcznym.

Czy warto jechać do Rygi? Bez dwóch zdań tak.

Oczywiście to moja subiektywna ocena, po prostu lubię miasta, które nie są molochami i nie przytłaczają, natomiast staram się omijać wielkie metropolie.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Plac Ratuszowy w Rydze

Plac Ratuszowy

Katedra w Rydze

Ryska katedra

Muzykanci z Bremy

Muzykanci z Bremy

Plac Katedralny

Plac Katedralny

Uliczka

Ryga – uliczka w Starym Mieście

Kalku iela

Ryga – ulica Kalku

Pils iela

Ryga – ulica Zamkowa

Torna iela

Ryga – ulica Torna

Skarnu iela

Ryga – ulica Skarnu

Bastejkalns

Park Bastejkalns i Most Zakochanych

Ryga

Kanał w Rydze

Uniwersytet w Rydze

Ryga – uniwersytet

Pałac Kultury i Nauki

Ryga – Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki

Ryga – Pałac Kultury i Nauki

Most Kolejowy

Ryga – Most Kolejowy

%d bloggers like this: