Kolej na Podróż

Pociąg Wrocław – Skalne Miasto (aktualizacja 2019) – informacje

W ostatni weekend kwietnia po raz pierwszy w tym roku wyjedzie w trasę pociąg Wrocław – Skalne Miasto (Adršpach) przez przejście graniczne Mieroszów – Meziměstí.  Początek tegorocznego sezonu zaplanowano 27 kwietnia 2019 roku.

Połączenie będą obsługiwać Koleje Dolnośląskie we współpracy z czeskim przewoźnikiem GWTR. Pociąg będzie kursował tylko w weekendy, prawdopodobnie do końca wakacji (w chwili opracowywania artykułu nie podano dokładnej daty.

W 2019 roku kursuje więcej pociągów niż rok wcześniej. W 2018 roku pociąg Wrocław – Skalne Miasto cieszył się ogromną popularnością

Zobacz również:

Wrocław Główny – dworzec kolejowy
Wałbrzych Miasto – dworzec kolejowy
Koleje Dolnośląskie – najciekawsze oferty i promocje
Pociągiem po Dolnym Śląsku – co zwiedzić i zobaczyć
Jelenia Góra – 10 najciekawszych miejsc i atrakcji
Cieplice Śląskie-Zdrój – 12 najciekawszych miejsc i atrakcji
Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik dla pasażerów

Pociąg Wrocław – Skalne Miasto – rozkład jazdy

UWAGA!!! Podane rozkłady jazdy są orientacyjne i mogą nieznacznie różnić się od rzeczywistych. Każdorazowo przed podróżą należy sprawdzać rozkład jazdy w wyszukiwarkach połączeń PKP, ponieważ terminy kursowania podane w tabelach Kolei Dolnośląskich są bardzo trudne do odszyfrowania dla zwykłego pasażera.

W 2019 roku Koleje Dolnośląskie wprowadziły zmiany, które sugerowałem w swoim artykule. Pociąg Wrocław Główny – Skalne Miasto zatrzymuje się tylko na wybranych stacjach i przystankach osobowych. Podróżni ze stacji, na których pociąg nie zatrzymuje się, mogą dojechać do którejś z większej stacji pociągiem Wrocław – Szklarska Poręba Kolei Dolnośląskich. Podobnie w drodze powrotnej. Można wysiąść np. na stacji Wałbrzych Główny lub Wałbrzych Miasto i kontynuować podróż pociągiem ze Szklarskiej Poręby do Wrocławia.

Wrocław Główny (odj. 06:55) –> Jaworzyna Śląska (07:26-07:27) –> Świebodzice (07:35) –> Wałbrzych Miasto (07:50) –> Wałbrzych Główny (08:00-08:01) – Mieroszów (08:27) –> Skalne Miasto (09:11)

Skalne Miasto (odj. 18:28) –> Wałbrzych Główny (19:59) –> Wałbrzych Miasto (20:14) –> Świebodzice (20:29) –> Jaworzyna Śląska (20:36) –> Wrocław Główny (przyj. 21:14)

Pociąg Wałbrzych – Skalne Miasto – rozkład jazdy

Ponadto pojadą dwie pary pociągów Wałbrzych – Skalne Miasto. Pociąg o 11:00 skomunikowany jest z pociągiem Poznań – Szklarska Poręba Górna „Kamieńczyk” obsługiwanym przez Przewozy Regionalne. W pociągu NIE JEST honorowany bilet Weekend z KD. Pociąg o 16:36 skomunikowany jest z pociągiem Kolei Dolnośląskich z Wrocławia w stronę Jeleniej Góry.

Wałbrzych Główny (odj. 11:00) –> Mieroszów (11:27) –> Skalne Miasto (przyj. 12:09)

Wałbrzych Główny (odj. 16:36) –> Mieroszów (17:03) –> Skalne Miasto (przyj. 17:57)

Oba pociągi do Wałbrzycha wyjeżdżające ze Skalnego Miasta są skomunikowane na stacji Wałbrzych Główny z pociągiem Kolei Dolnośląskich relacji Szklarska Poręba – Wrocław.

Skalne Miasto (odj. 09:15) –> Mieroszów (10:10) –> Wałbrzych Główny (pryzj. 10:26)

Skalne Miasto (odj. 12:28) –> Mieroszów (13:22) –> Wałbrzych Główny (przyj. 13:58)

W wybrane dni będzie kursować jedna para pociągów Wałbrzych Główny – Meziměstí lub Wałbrzych Główny – Teplice nad Metují

Wałbrzych Główny (odj. 14:36) –> Meziměstí (przyj. 15:16) (–> Teplice nad Metují przyj. 15:27)

(Teplice nad Metují) –> Meziměstí (odj. 15:48) –> Wałbrzych Główny (przyj. 16:28)

Pociąg powrotny skomunikowany jest na stacji Wałbrzych Główny z pociągiem „Kamieńczyk” Szklarska Poręba – Poznań obsługiwanym przez Przewozy Regionalne.

Rozkład jazdy jest tak ułożony, aby można było spędzić w Czechach cały dzień lub weekend, czyli wyjazd rano z Wrocławia, powrót wieczorem.

Pociąg Wrocław – Skalne Miasto – ceny biletów

Według informacji opublikowanych przez Koleje Dolnośląskie ceny biletów będą następujące:

Wrocław – Skalne Miasto (Adršpach) tam i z powrotem – 48 złotych (bilet ważny 2 dni)

Dzieci do ukończenia szóstego roku życia podróżują bezpłatnie, dzieciom w wieku 6-15 lat przysługuje 50% zniżki.

Na bilety jednorazowe obowiązuje „Taryfa Polska – Czechy”. Zgodnie z cennikiem ceny biletów są następujące:

Jelenia Góra – Skalne Miasto 17 zł
Kąty Wrocławskie – Skalne Miasto 21 zł
Mieroszów – Skalne Miasto – 6 zł
Mieroszów – Meziměstí – 2 zł
Świebodzice – Skalne Miasto – 14 zł
Wałbrzych – Skalne Miasto – 8 zł (Wałbrzych Główny i Wałbrzych Miasto)
Wałbrzych Szczawienko – Skalne Miasto 9,5 zł

Skalne Miasto to stacja Adršpach. Większość z was szuka tej stacji pod nazwą „Skalne Miasto”, dlatego używam tej nazwy.

UWAGA!!! INFORMACJE O PONIŻSZYCH OFERTACH NIE ZOSTAŁY OFICJALNIE POTWIERDZONE PRZEZ KOLEJE DOLNOŚLĄSKIE, WIĘC NIE WIEM, CZY OBOWIĄZUJĄ W 2019 ROKU. BĘDĘ WDZIĘCZNY ZA ZWERYFIKOWANE INFORMACJE

Bilet na przewóz roweru w jedną stronę kosztuje 7 zł. Za przewóz psa w jedną stronę zapłacimy 3,50 zł. Ceny biletów za przewóz psa i roweru są zryczałtowane i niezależne od odległości. Cena biletu powrotnego to dwukrotność ceny za bilet w jedną stronę.

Koleje Dolnośląskie wprowadziły ofertę „Razem do Skalnego Miasta” na przejazdy do Skalnego miasta dla grup powyżej 3 osób. Bilet powrotny Wrocław – Skalne Miasto dla jednej osoby kosztuje wtedy 40 złotych, a więc zniżka wynosi 20%. Dzieci w wieku 6-15 lat zapłacą 20 złotych, dla dzieci w wieku do 6 lat wydaje się bilet nieodpłatny.

Osoby posiadające bilety sieciowe, bilety „Podróżuj z KD” lub bilety do czeskiej granicy, mogą dokupić bilet „KD + Czechy” uprawniający do przejazdu na odcinku Mieroszów – Skalne Miasto i z powrotem za 19 złotych.

Pociąg Wrocław – Skalne Miasto – Tabor

Połączenie Wrocław – Skalne Miasto będzie obsługiwane przez spalinowy zespół trakcyjny SA134 Kolei Dolnośląskich. Jest to pojazd klimatyzowany i wyposażony w toaletę z obiegiem zamkniętym.  Posiada kilka miejsc do przewozu rowerów, jak również miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich i z wózkami dziecięcymi. Nie jest to jednak pojazd zbyt wygodny, szczególnie jeśli panuje w nim tłok. Zdjęcia poniżej. Mam tylko zdjęcia pociągu do Trutnova, ale to ten sam pojazd.

Pociąg Wrocław – Skalne Miasto – inne informacje

Należy spodziewać się bardzo dużego obłożenia, ponieważ Skalne Miasto i okolice należą do najpopularniejszych miejsc w Czeskiej Republice wśród polskich turystów. Liczne szlaki spacerowe i ścieżki rowerowe wróżą tłok w pociągach. Jak można wywnioskować z informacji na forach, z każdym rokiem polskich turystów w tej części Czech jest coraz więcej.

Jeżeli nie lubimy tłumów turystów, warto przesiąść się na stacji Meziměstí do pociągu jadącego do małego, bardzo ładnego miasteczka Broumov, znanego z klasztoru, browaru i ryneczku typowego dla czeskich miasteczek. Jeśli starczy nam czasu, można zrobić „kółeczko” – jedziemy do Broumova, później do Nachodu, stamtąd autobusem lub pieszo do Kudowy-Zdroju, po zwiedzeniu Kudowy-Zdroju zwiedzamy Kłodzko i kończymy dzień powrotem do Wałbrzycha lub Wrocławia. Możliwości sporo – wszystko da się zrobić w jeden dzień, wystarczy dobrze zaplanować.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Wrocław - Adrspach

SA 134 pojedzie jako pociąg Wrocław – Skalne Miasto

SA134 - wnętrze

SA134 Kolei Dolnośląskich w środku

SA134

Miejsca dla rowerów i wózków.

%d bloggers like this: