Kolej na Podróż

Olomouc hlavní nádraží – dworzec kolejowy

Olomouc hlavní nádraží to główny dworzec kolejowy w Ołomuńcu, popularnym wśród turystów mieście Republiki Czeskiej. Dworzec mieści się w budynku z 1936 roku – z zewnątrz nie wygląda szczególnie ładnie, ale wnętrze, perony i otoczenie dworca zostały wyremontowane i wyglądają całkiem ładnie.

Kolej w Czechach na blogu
1. Kolej w Czechach - przewodnik dla pasażerów
2. Koleje wąskotorowe w Czechach
3. Ciekawostki kolejowe
4. Muzea Transportu w Czechach
5. Koleje linowo-terenowe w Czechach
6. Pociąg Leo Express - klasa biznes (recenzja)
Czechy na blogu - artykuły niekolejowe
1. Czechy w pigułce - najważniejsze informacje
2. Ciekawostki o Czechach
3. Najpiękniejsze czeskie miasteczka
4. Najpiękniejsze czeskie zamki
5. Największe atrakcje Czech
6. Największe atrakcje czesko-polskiego pogranicza

Czeskie miasta
Brno | Hradec Králové | Liberec | Nowy Jiczyn | Ostrawa | Pardubice | Vysoké Mýto

Na stacji Olomouc hlavní nádraží zatrzymują się pociągi wszystkich kategorii przewoźników České dráhy, Regiojet i Leo Express, w tym pociągi jadące z Polski do Pragi.

Budynek dworca z zewnątrz wygląda niezbyt ładnie. Do środka można wejść głównym lub bocznym wejściem.

Wnętrze dworca prezentuje się ładnie, choć w godzinach szczytu panuje tam ścisk. Na wprost od wejścia zwraca uwagę sgraffito, na którym widnieje napis:  Rozkvétá kraj, má milovaná zem, když dělníci a ženci prací tvořivou ji věnčí . Sgraffito zostało wykonane w 1960 roku przez Wilhelma Zlamala z niedalekiego Šternberka. Pod tym dziełem sztuki zainstalowano elektroniczne wyświetlacze z tablicami odjazdów i przyjazdów. Ogólne wrażenie psują liczne banery reklamowe.

Jeśli po wejściu na dworzec Olomouc hlavní nádraží spojrzymy w lewo, zobaczymy kasy biletowe, pojedyncze miejsca do siedzenia oraz płaskorzeźbę. Po prawej stronie natomiast znajduje się czynne przez całą dobę ČD centrum, w którym kupimy bilety międzynarodowe oraz wymienimy pieniądze, bowiem niektóre kasy kolei czeskich działają jako kantor. Za ČD centrum przechodzimy do pasażu z lokalami gastronomicznymi i niewielką poczekalnią. Po przejściu w prawo dojdziemy do apteki, przy której jest drugie wejście na dworzec.

Jeśli natomiast po wejściu na dworzec skręcimy w lewo, dojdziemy do części, w której znajdują się dwa punkty gastronomiczne, kiosk, sklep ze zdrową żywnością, skrzynki bagażowe i toalety. Toalety są czynne całą dobę i zostały wyremontowane. Wcześniej wyglądały okropnie.

Z holu dworca na perony przechodzimy przejściem podziemnym. Przejście podziemne i perony również zostały wyremontowane. Perony są stosunkowo wąskie.

Na terenie dworca czynne są także biletomaty kolei czeskich.

Przed dworcem znajduje się węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej. Kursują stąd między innymi tramwaje do zabytkowego centrum miasta. Do centrum dojdziemy pieszo w 10-15 minut, ale jeśli chcemy dojechać tramwajem, bilety kupimy w biletomacie.

Na dworcu czynne są następujące sklepy i lokale:

Pont – sklep spożywczy
Relay – salonik prasowy
Mr Baker – piekarnia + mała gastronomia
Hello! – mała gastronomia
La mia Stazione – pizzeria
Fornetti Cafe – małe stoisko z ciastkami Fornetti
Porto – mały bar

Dworzec Olomouc hlavní nádraží czynny jest przez całą dobę. Można na nim przenocować. W nocy kręcą się podejrzani osobnicy, ale podobno jest bezpiecznie.

Dworzec kolejowy w Ołomuńcu po remoncie prezentuje się znacznie lepiej niż wcześniej. Przedtem był brzydkim, szarym i ponurym miejscem.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Dworzec w Ołomuńcu

Olomouc hlavní nádraží – dworzec kolejowy

Olomouc hlavní nádraží

Dworzec kolejowy w Ołomuńcu – część ze skrzynkami bagażowymi i toaletami.

Dworzec kolejowy w Ołomuńcu

Hol dworca w Ołomuńcu – na ścianie widać opisywaną mozaikę.

Olomouc hlavní nádraží

Ołomuniec – dworzec kolejowy w środku

Peron

Peron na dworcu w Ołomuńcu

Ołomuniec

Węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej przed dworcem

%d bloggers like this: