Kolej na Podróż

Sommerticket – kolejowe wakacje w Austrii

W wakacje koleje kilku krajów europejskich wprowadzają interesujące oferty, które pozwalają zwiedzać dany kraj za bardzo niską cenę w porównaniu do normalnych biletów kolejowych. Zrobiły tak koleje czeskie, koleje słowackie, podobną ofertę co roku przygotowują również koleje austriackie.

Zobacz również:

Sommerticket to bilet sieciowy dla młodzieży ważny od 3 lipca do 10 września 2017 roku. Uprawnia do nieograniczonej liczby podróży pociągami kolei austriackich (są wyjątki) w okresie ważności biletu, czyli przez ponad dwa miesiące.

Cena biletu to 39 euro dla młodzieży do ukończenia 20 roku życia i 69 euro dla młodzieży w wieku 20-26 lat. Aby zakupić bilet Sommerticket należy mieć ważną kartę ÖBB Vorteilscard Junior. Karta ta kosztuje 19 euro na rok, przy czym zakup oznacza subskrypcję, a więc najpóźniej miesiąc przed zakończeniem ważności karty należy wypowiedzieć umowę. Od dłuższego czasu nie można kupić biletu do czeskiej IN Karty.

Niestety, bilet nie jest dostępny dla osób, które ukończyły 26 rok życia.

Sommerticket ważny jest tylko w drugiej klasie, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 do 03:00 następnego dnia, w soboty, niedziele i święta przez całą dobę. Honorowany jest w pociągach podmiejskich, REX i IC, RJ kolei austriackich na austriackiej sieci kolejowej, podobnie jak w pociągach Raaberbahn (GySev) na trasach pomiędzy węgierskim Sopron a Wiedniem i miaster Wiener Neustadt. Bilet jest również ważny w autokarach ÖBB Intercitybus pomiędzy Graz a Klagenfurtem.

Koleje austriackie potwierdziły, iż z biletem Sommerticket nadal można dojechać do Buchs i St. Margrethen w Szwajcarii oraz do niemieckiego miasta Lindau. Pociągi regionalne Feldkirch – Buchs zatrzymują się również na stacji Schaan w Liechtensteinie, można więc także zwiedzić to księstwo.

Sommerticket nie jest honorowany w następujących pociągach:

– pociągi Euronight/Nightjet
– koleje prywatne i samorządowe (np. Westbahn)
– koleje zębate
– pociągi specjalne i turystyczne

Sommerticket to świetna propozycja, ale należy wziąć pod uwagę wysokie ceny noclegów (o ile nie korzystamy z couchsurfingu), bowiem nie można nim podróżować w pociągach nocnych Nightjet i Euronight, dzięki którym tanio i wygodnie można było spędzić noc na przykład jadąc z Wiednia do Bregencji. Mimo wszystko możemy sporo zaoszczędzić korzystając z tego biletu i pamiętajmy, że koleje austriackie na co dzień nie mają biletów sieciowych (poza Interrailem) dla osób podróżujących w pojedynkę.

Bilet można kupić przez internet, przez aplikację mobilną, w biletomatach i kasach biletowych.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Koleje austriackie

Pociąg regionalny kolei austriackich

%d bloggers like this: