Zamki województwa śląskiego to lista najważniejszych zamków w województwie śląskim. Znajdziecie na niej zamki w różnym stanie – od bardzo dobrze zachowanych, przez potężne ruiny, po zarysy fundamentów. Większość została udostępniona do zwiedzania, inne przekształcono w hotele lub pełnią różne funkcje. Podróżując pociągiem po województwie śląskim warto uwzględnić przynajmniej niektóre z nich w planie podróży.
Nie jestem specjalistą od architektury, więc nie jestem w stanie stwierdzić, czy na liście są tylko zamki, czy również obiekty, które nie powinny na niej być, ponieważ są pałacami, czy dworami obronnymi. Kierowałem się tradycyjnym nazewnictwem. Do każdego z zamków dołączyłem krótką instrukcję dojazdu pociągiem.
Zamek w Ogrodzieńcu
Zamek w Ogrodzieńcu, a właściwie jego ruiny, to popularny cel wycieczek szkolnych i weekendowych wypadów rodzin z dziećmi. Oprócz ruin zamku w ich pobliżu zbudowano park miniatur, park rozrywki i ściany wspinaczkowe. Powstały też pensjonaty. Jak widać, zamek w Ogrodzieńcu to niezły biznes.
Zamek Ogrodzieniec został wybudowany w XIV wieku na szczycie Góry Janowskiego (515 m n.p.m.), najwyższego wzniesienia Jury Krakowsko-Częstochowskiej w miejscu grodu zniszczonego około 1289 roku. Rozbudowany i przebudowany przez ród Bonerów w XVI wieku został zniszczony przez Szwedów w trakcie wojny północnej w 1702 roku. Częściowo odbudowany, został opuszczony na początku XIX wieku, od tego czasu popadał w ruinę. W latach 1949-1973 prowadzono prace konserwatorskie
Dojazd pociągiem: Nie da się dojechać pociągiem do zamku w Ogrodzieńcu. Najbliższa stacja kolejowa to Zawiercie (odległość od zamku 12 km), w podobnej odległości położona jest stacja Łazy. W Zawierciu zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich kursujące na trasie Gliwice – Częstochowa oraz pociągi dalekobieżne PKP Intercity, nie ma więc problemu z przesiadką.
Na trasie Zawiercie – Ogrodzieniec (a właściwie zamek w Ogrodzieńcu) kursują busy firmy Uni-Metal (Częstochowa – Kraków); busy Gonpol (Zawiercie – Żarnowiec, Zawiercie – Stara Wieś). Przejazd busem trwa 12-15 minut, busy kursują często, odjeżdżają z przystanku w pobliżu dworca kolejowego, busy Gonpol zatrzymują się tuż przy ruinach zamku – kursy przyspieszone Uni-Metal w Ogrodzieńcu, ok. 2 km od zamku (właściwy przystanek przy zamku to Podzamcze). Do Ogrodzieńca dojeżdża także linia nr 7 MZK Zawiercie, ale czas przejazdu to aż 30 minut.

Ruiny zamku w Ogrodzieńcu (fot. Francisco Manzano, CC-BY, flickr.com)
Zamek w Pszczynie (właściwie pałac)
Pszczyński, zarówno z zewnątrz, jak i w środku, przypomina bardziej pałac, jednak to właśnie tu stała dawniej warownia, a później zamek, pełniące funkcje obronne.
Dzisiejszy wygląd zamek w Pszczynie zawdzięcza licznym przebudowom, między innymi dokonanej w XVI wieku przez Promnitzów – przebudowa zmieniła charakter budowli z obronnej na renesansową rezydencję – oraz przeprowadzonej w latach 1870-1876 dla rodziny Hochbergów według francuskiego Aleksandra Hipolita Destailleura, na wzór pałaców francuskich.
W latach 1914-1917 pszczyński zamek był Główną Kwaterą cesarza i siedzibą sztabu wojsk niemieckich. Na parterze rezydował sam cesarz Wilhelm II, a w zamku zapadały decyzje wojskowe o znaczeniu dla całej Europy.
Zamek w Pszczynie miał ogromne szczęście, że oszczędziła go druga wojna światowa – nie został zbombardowany podczas działań wojennych, a w 1945 roku w zamku utworzono szpital przyfrontowy Armii Czerwonej W przeciwieństwie do wielu innych zabytków, nie został zniszczony, nie rozkradziono też wyposażenia.
Od 1946 roku na zamku mieści się muzeum.
Na zamku można zobaczyć autentyczne wnętrza mieszkalne z XIX i XX wieku, piwnice ze zbrojownią, czy apartament cesarza Wilhelma II. Zwiedzającym udostępniono także Gabinet Miniatur z płaskorzeźbami i portretami.
Dojazd pociągiem: Pszczyna znajduje się przy linii kolejowej Katowice – Zwardoń. Zatrzymują się tu pociągi regionalne kursujące pomiędzy Katowicami a Bielskiem-Białą (i dalej), Katowicami a Cieszynem, pociągi dalekobieżne i pociągi międzynarodowe z Katowic kierujące się później na Zebrzydowice. Z dworca do zamku dojdziemy w 10 minut idąc spokojnym tempem.

Zamek w Pszczynie
Zamek w Bobolicach i ruiny zamku w Mirowie
Odrestaurowany zamek z połowy XIV wieku, znany z serialu „Korona Królów”. Podobnie jak zamek Pieskowa Skała został zbudowany na Szlaku Orlich Gniazd w celu zabezpieczenia Małopolski przed najazdami ze Śląska. Zniszczony przez Szwedów w 1657 roku. Opuszczony w 1661 roku, popadał w ruinę. Po znalezieniu skarbu w XIX wieku stał się celem poszukiwaczy skarbów, którzy rozszabrowali zamek. Po drugiej wojnie światowej częściowo rozebrany; mury posłużyły za budulec drogi z Bobolic do Mirowa.
Lepsze czasy nadeszły dopiero pod koniec XX wieku, kiedy właściciele zamku – rodzina Laseckich – zaczęli czynić starania o odbudowę obiektu. Odbudowany zamek uroczyście otwarto we wrześniu 2011 roku.
Zamek jest własnością prywatną, do zwiedzania udostępniono tylko jego część. W pobliżu działa hotel i restauracja, niedaleko warto zobaczyć ruiny zamku w Mirowie.
Dojazd pociągiem: do zamku w Bobolicach nie da się dojechać pociągiem, bardzo trudno dojechać korzystając z komunikacji publicznej. Najbliższa stacja kolejowa to Myszków (14 km), dokąd dojeżdżają pociągi Kolei Śląskich; zatrzymują się na niej także wybrane pociągi dalekobieżne PKP Intercity. Z Myszkowa należy dojechać busem lub autobusem (np. PKS Włoszczowa lub Jura Bus) do miejscowości Niegowo. Następnie mamy do pokonania pieszo 4 kilometry przez leśną dróżkę lub przez drogę do Mirowa i dalej pieszo.
Rozkłady jazdy busów i autobusów Myszków – Niegowo dostępne są w wyszukiwarce e-podróżnik. Jak zobaczycie, czas przejazdu poszczególnych kursów bardzo się różni – od 19 do nawet 50 minut.
Druga opcja to dojazd busem z Myszkowa do Żarek i stamtąd wybudowaną niedawno ścieżką pieszo-rowerową 7 km do zamków w Bobolicach i Mirowie.

Zamek w Bobolicach (Jakub Hałun, CC-BY-SA, flickr.com)
Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej
Pierwsza warownia w miejscu Zamku Sułkowskich powstała w XIII wieku – była to drewniana strażnica. Zamek z prawdziwego zdarzenia został wzniesiony przez księcia Cieszyńskiego Przemysława I Noszaka w XIV wieku. Warownia wchodziła w skład systemu fortyfikacji miejskich i była jedną z siedzib książąt cieszyńskich.
Zamek był systematycznie rozbudowywany, przebudowywany, od XVI wieku przekształcał się z warowni w rezydencję typu szlacheckiego.
Zamek Sułkowskich przetrwał pożary (1753, 1808 i 1836), a wcześniej najazd szwedzki (1645) i pruski (1762).
Od 1591 roku do 1724 r. właścicielami zamku byli Sunneghowie – węgierska rodzina protestancka. Następnie zamek nabył w 1752 r. Aleksander Józef Sułkowski – nieślubny syn elektora saskiego Aleksandra Saskiego. W rękach Sułkowskich zamek pozostał aż do 1945 roku. [3]
W tym czasie przeprowadzono przebudowę w 1855-1864, której Zamek Sułkowskich zawdzięcza dzisiejszy wygląd.
14 lutego 1947 roku na zamku otwarto Muzeum Miejskie w Bielsku-Białej.
Kilka lat temu zamek został wyremontowany, wygląda bardzo ładnie, nocą jest pięknie podświetlony. W środku mieści się ekspozycja Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej (wstęp płatny).
Dojazd pociągiem: zamek położony jest w centrum Bielska-Białej. Dojście ze stacji Bielsko-Biała Główna zajmuje 10-15 minut.

Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej
Zamek w Będzinie
Zrewitalizowany zamek na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie. Pierwszy gród stał w tym miejscu prawdopodobnie już w IX wieku, murowany zamek został dobudowany w 1349 roku do wzniesionej znacznie wcześniej (ok. XI w.) wieży. W 1616 roku strawiony przez pożar, po odbudowie spalony i częściowo zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Odbudowany w 1665 roku. Swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z 1834 roku.
W ostatnich latach zrewitalizowany, podobnie jak całe Wzgórze Zamkowe, które wygląda znacznie lepiej niż okolica.
Dojazd pociągiem: Ze stacji Będzin Miasto do zamku idzie się 10-15 minut. Na stacji zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich z Katowic do Częstochowy.

Zamek w Będzinie
Zamek Sielecki w Sosnowcu
Zamek Sielecki w Sosnowcu to najstarszy zachowany obiekt na obszarze miasta. Budynek wygląda na pałac, jednak dawniej była to budowla o charakterze obronnym; podczas odbudowy zamku zniszczonego przez pożar w 1824 roku rozebrano skrzydło wschodnie z bramą wjazdową oraz zasypano fosę. Później właściciele zamku (arystokraci pruscy) przebudowywali go jeszcze kilkakrotnie, przez co przybrał formę pałacu w kształcie podkowy.
W czasie PRL-u był siedzibą różnych instytucji kulturalnych; obecnie mieści się w nim Sosnowieckie Centrum Sztuki.
Dojazd pociągiem: Zamek Sielecki usytuowany jest blisko centrum Sosnowca, półtora kilometra od stacji kolejowej Sosnowiec Główny, gdzie zatrzymują się pociągi wszystkich kategorii.
Stary Zamek w Żywcu
Stary Zamek w Żywcu z zewnątrz wygląda bardzo ładnie, podobnie jak dziedziniec i otoczenie. Historia zamku w różnych źródłach przekazywana jest inaczej – według jednych został zbudowany na miejscu zamku spalonego w 1477 roku przez wojska Kazimierza Jagiellończyka, według innych zbudowano go już w I połowie XV wieku. Wielokrotnie przebudowywany; najbardziej znaczące przebudowy miały miejsce w 1621 roku, kiedy średniowieczny zamek obronny przekształcono w renesansową rezydencję oraz na początku XVIII wieku – zamek został przebudowany na rezydencję pałacową.
Stary Zamek jest siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu. Na dziedzińcu można zobaczyć makietę dawnego zamku obronnego, a zaraz przy zamku rozpościera się ładny park.
Dojazd pociągiem: Zamek położony jest dwa kilometry od stacji kolejowej Żywiec. Do Żywca dojedziemy pociągami z Katowic przez Bielsko-Białą, a także sezonowo z Zakopanego przez Suchą Beskidzką (linia ma być remontowana).

Żywiec – Stary Zamek
Zamek Piastowski w Gliwicach
Niewielki, odrestaurowany zamek w ścisłym centrum Gliwic. Pochodzi z połowy XIV wieku, prawdopodobnie z 1322 roku. W 1561 roku przebudowany z polecenia ówczesnego właściciela – Fryderyka von Zetritza. Na przestrzeni wieków pełnił różne funkcje, między innymi arsenału i więzienia. Obecnie mieści się w nim oddział muzeum, w którym prezentowana jest wystawa poświęcona historii Gliwic od prehistorii do czasów współczesnych.
Przed zamkiem można zobaczyć ślady po dawnej fosie i odpocząć na którejś z ławeczek przy zadbanym, małym skwerku.
Dojazd pociągiem: W Gliwicach zatrzymują się pociągi wszystkich kategorii. Dojście z dworca do zamku na piechotę trwa około 15 minut.

Zamek Piastowski w Gliwicach
Zamek Piastowski w Raciborzu
Drewniano-ziemny gród w Raciborzu wzmiankowany był już w 1108 roku w Kronice Galla Anonima, a według niektórych badaczy jedna z informacji z Geografa Bawarskiego (845 r.) dotyczy właśnie tego grodu. W XIII wieku powstały pierwsze partie ceglane, a słynną kaplicę zamkową wybudowano w 1290 roku. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, w 1637 roku został poważnie uszkodzony przez pożar. Gruntownie przebudowany po pożarze w 1858 roku.
W okresie PRL-u popadał w ruinę, w 2012 roku udostępniony do zwiedzania po gruntownym remoncie. Zamek zadbany, obok można pospacerować po parku nad Odrą.
Dojazd pociągiem: w Raciborzu zatrzymują się pociągi regionalne z Katowic, Opola i Kędzierzyna-Koźla, jak również, w zależności od rozkładu jazdy, pociągi pospieszne. Dojście z dworca kolejowego do zamku zajmuje 10-15 minut.
Zamek w Rybniku
Dawny zamek w centrum Rybnika obecnie przypomina pałac i mieści się w nim Sąd Rejonowy w Rybniku. Na liście Zamki województwa śląskiego umieściłem go ze względu na tradycyjne nazewnictwo. Rybnicki zamek pojawia się w dokumentach w 1327 roku, drewniany gród obronny istniał w tym miejscu prawdopodobnie już w XII wieku. Zamek otoczony był murami, fosą oraz stawami, w XIV wieku został rozbudowany. W połowie XVII wieku właścicielem miasta został Jan Bernard Prażma, który wyburzył stary zamek, a w jego miejsce wybudował rezydencję pałacową. Przebudowę kontynuowali kolejni właściciele – Oppersdorfowie.
Kiedy w 1788 roku król pruski Fryderyk Wilhelm II zakupił Rybnickie Państwo Stanowe. Pałac został gruntownie przebudowany i zaadaptowany na przytułek dla żołnierzy. Od XIX wieku do dziś w gmachu mieściły się sądy.
Dojazd pociągiem: do Rybnika dojedziemy pociągami regionalnymi z Katowic, Pszczyny i Raciborza. Na stacji zatrzymują się też pojedyncze pociągi pospieszne.
Zamek w Lublińcu
Dawna warownia książąt opolskich wzmiankowana w dokumentach w 1397 roku. Na przełomie XVI i XVII wieku przebudowany na siedzibę rodu Kochcickich. Po konfiskacie przez Habsburgów dóbr lublinieckich za wspieranie protestantyzmów rodzinie Kochcickich, zamek w 1645 roku przeszedł na własność rodu Cellarych. Kilkakrotnie zmieniał właścicieli, następnie mieścił się w nim sąd, starostwo i przez długi czas szpital psychiatryczny.
Obecnie w zamku mieści się hotel.
Dojazd pociągiem: Lubliniec to ważny węzeł kolejowy. Zatrzymują się tu pociągi wszystkich kategorii. Ze stacji kolejowej do zamku trzeba pokonać około półtora kilometra.
Zamek w Olsztynie
Ruiny zamku w Olsztynie koło Częstochowy to jeden z najbardziej znanych zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Wybudowany w drugiej połowie XIII wieku jako element sieci zamków obronnych Małopolski, później rozbudowany. Splądrowany i poważnie uszkodzony podczas potopu szwedzkiego od tamtego czasu popadał w ruinę, a kamienie z zamku posłużyły do budowy między innymi pobliskiego kościoła. Na zamku odbywają się liczne imprezy kulturalne i turnieje rycerskie. Popularne miejsce, w pobliżu skałki i kościół św. Jana Chrzciciela.
Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa to Kusięta Nowe (4 km) przy linii kolejowej Częstochowa – Kielce, jednak wygodniej jest dojechać busem lub autobusem podmiejskim bezpośrednio z Częstochowy (ok. 10 km).

Ruiny zamku w Olsztynie (fot. Jarko7, Pixabay.com)
Zamek w Toszku
Zamek w miasteczku niedaleko Gliwic. Zbudowany na początku XV wieku w miejscu drewnianej warowni, został wkrótce zniszczony przez Husytów i równie szybko odbudowany. Strawiony przez pożar w 1570 roku, wykupiony w 1592 roku przez rodzinę Redernów; odbudowany i rozbudowany z inicjatywy nowych właścicieli. Po pożarze w 1811 roku popadał w ruinę, częściowo odbudowany w latach 1957–1963.
Obecnie siedziba Centrum Kultury „Zamek w Toszku”.
Dojazd pociągiem: Na stacji kolejowej Toszek zatrzymują się pociągi regionalne Gliwice – Opole przez Strzelce Opolskie. Stacja położona jest na uboczu; do zamku trzeba pokonać dwa kilometry. Zaleca się dojazd autobusem z Gliwic.
Zamek w Starych Tarnowicach
Dobrze zachowany zamek w Starych Tarnowicach, dawniej odrębnej wsi, obecnie dzielnicy Tarnowskich Gór. Renesansowy zamek pochodzi z lat 1520-1570. Został zbudowany z inicjatywy Piotra Wrochema, ówczesnego właściciela wsi. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Po 1945 roku stał się siedzibą Państwowego Gospodarstwa Rolnego, był to czas dewastacji obiektu. W 2000 roku został sprzedany prywatnym właścicielom, którzy wyremontowali zamek i urządzili w nim hotel oraz restaurację.
Zamek jest dostępny do zwiedzania w określone dni po wcześniejszej rezerwacji.
Dojazd pociągiem: Zamek znajduje się 4 kilometry od stacji kolejowej Tarnowskie Góry. Na stacji zatrzymują się pociągi regionalne Katowice – Lubliniec, pociągi pospieszne oraz sezonowo pociągi kolei wąskotorowej Bytom – Miasteczko Śląskie.
Zamek w Grodźcu
Grodziec to wieś niedaleko Skoczowa. Tamtejszy zamek pochodzi z 1580 roku, kiedy to został wybudowany jako ufortyfikowany dwór obronny przez Henryka Grodeckiego z Brodów, przy czym budowa rozpoczęła się już w 1542 roku. Podczas rozbudowy w XIX wieku do przylegających do obiektu czterech wież dobudowano kolejne trzy, co nadało mu charakter średniowiecznej warowni.
Od 2004 roku własność prywatna. W trakcie opracowywania artykułu zamek był remontowany.
Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa to Skoczów (7 km), gdzie zatrzymują się pociągi z Katowic do Wisły. W Grodźcu znajdował się przystanek kolejowy przy nieczynnej obecnie linii kolejowej Bielsko-Biała – Cieszyn.
Góra Zamkowa w Cieszynie
W Cieszynie nie ma już zamku, ale ze względu na historię cieszyńska Góra Zamkowa znalazła się na liście Zamki województwa śląskiego. W latach siedemdziesiątych XIV wieku z rozkazu księcia cieszyńskiego Przemysława Noszaka zbudowano na niej zamek w miejscu istniejącej już wcześniej drewnianej warowni. Cieszyński zamek był stale rozbudowywany i z czasem osiągnął pokaźne rozmiary, jednak czasy jego świetności przerwała wojna trzydziestoletnia.
Z polecenia księcia Karola Habsburga zamek rozebrano w 1839 roku. W miejsce zamku wybudowano pałac, który stoi do dziś i jest siedzibą szkoły muzycznej. Po zespole zamkowym zachowały się Wieża Piastowska i rotunda. Wieża Piastowska pełni funkcję wieży widokowej, a Góra Zamkowa jest zadbana i bardzo dobrze zagospodarowana.
Dojazd pociągiem: Z dworca kolejowego w Cieszynie do Wzgórza Zamkowego dojdziemy w około 10 minut. Tyle samo zajmie nam spacer z dworca kolejowego w Czeskim Cieszynie.
Ruiny zamku w Siewierzu
Ruiny zamku wzniesionego w XIV wieku na miejscu drewnianej warowni, wielokrotnie przebudowywanego przez książąt-biskupów. W XVI wieku przebudowany w stylu renesansowym, podczas przebudowy wyburzono wieżę.
Ruiny dostępne dla zwiedzających. W trakcie opracowywania artykułu (2021) wstęp był bezpłatny, jednak w przyszłości może się to zmienić. Zamek jest zamykany w przypadku opadów deszczu.
Dojazd pociągiem: do Siewierza nie dojeżdżają pociągi. Najbliżej ruin zamku położone są stacje kolejowe przy linii Katowice – Częstochowa – Myszków (13 km), Zawiercie (16 km), Dąbrowa Górnicza Ząbkowice (16 km) i kilka innych.
Ruiny zamku Bąkowiec
Położone w miejscowości Morsko niedaleko Zawiercia ruiny zamku pojawiającego się w dokumentach pod koniec XIV wieku. Na przełomie XVI i XVII wieku rozbudowany, po najeździe szwedzkim popadał w ruinę. W XX wieku tuż przy ruinach wybudowano ośrodek wypoczynkowy, a jeszcze w czasach przedwojennych właściciel terenu, znany architekt, z budulca pozyskanego z murów zamku wybudował sobie dom.
Ruiny zamku znajdują się na terenie ośrodka wypoczynkowego i są niedostępne dla zwiedzających. W pobliżu ruin można zobaczyć ciekawe formacje skalne.
Dojazd pociągiem: do Morska nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Zawiercie (12 km). Blisko ruin biegnie szlak rowerowy, w pobliże zamku można też dojechać autobusami ZKM Zawiercie spod dworca kolejowego w Zawierciu.

Ruiny zamku Bąkowiec (fot. Jerzy Opioła, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)
Zamek Pilcza w Smoleniu
Ruiny zamku położone na granicy województw śląskiego i małopolskiego, z charakterystyczną wieżą widoczną z daleka. Zamek został zbudowany w połowie XIV wieku na miejscu warowni zniszczonej podczas wojen polsko-czeskich. Na przestrzeni wieków rozbudowywany. Poważnie uszkodzony podczas potopu szwedzkiego, popadał w ruinę. W XIX wieku na zamku mieściła się fabryka śrutu. W ostatnich latach przeprowadzono prace zabezpieczające i konserwatorskie.
Ruiny udostępnione do zwiedzania. Skromne wyposażenie wynagradzają widoki. Wstęp płatny.
Dojazd pociągiem: Do Smolenia nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Wolbrom (10 km), gdzie zatrzymują się nieliczne pociągi Katowice – Sędziszów. Z Wolbromia do zamku nie kursuje komunikacja publiczna. Znacznie łatwiej dojechać z oddalonego o 18 km Zawiercia. Busy Zawiercie – Żarnowiec zatrzymują się w położonej 4 kilometry od Smolenia miejscowości Pilica. W Pilicy zatrzymują się także między innymi busy z Katowic.

Ruiny zamku w Smoleniu (fot. Jakub Hałun, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)
Zamek w Chudowie
Do niedawna w całkowitej ruinie, obecnie w niewielkiej części odrestaurowany zamek niedaleko Gliwic. Zamek w Chudowie został zbudowany z inicjatywy Jana Saszowskiego z Gierałtowic w latach trzydziestych XVI wieku, w stylu renesansowym. W 1874 roku spłonął i nigdy nie odzyskał dawnego blasku.
Do zwiedzania dostępne jest niewielkie muzeum w odrestaurowanej wieży. Pozostałe części zamku nadal są w ruinie. W trakcie opracowywania artykułu zamek był dostępny do zwiedzania w piątki, soboty i niedziele. Park przy zamku jest popularnym miejscem wycieczek rowerzystów i motocyklistów. Tuż obok zamku atrakcja turystyczna w postaci topoli, w środku której można usiąść.
Dojazd pociągiem: Do Chudowa nie dojeżdżają pociągi. Stacja kolejowa położona najbliżej zamku w Chudowie to Knurów (3,5 km), ale w trakcie opracowywania rozkładu jazdy zatrzymywały się tam jedynie pojedyncze pociągi pasażerskie w weekendy. Najlepsza opcja to dojazd pociągiem do Gliwic (13 km) i dalej z przystanku Gliwice Plac Piastów autobusem linii 669. Czas przejazdu Gliwice – Chudów to około 30 minut, w zależności od pory dnia. Autobus zatrzymuje się przy zamku.
Ruiny zamku Rudzkiego
Mało osób wie, że Ruda Śląska miała swój własny zamek, zbudowany pod koniec XIV wieku lub na początku XV wieku jako siedziba rodu Rudzkich. Zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej, odbudowany w XVIII wieku i przebudowany w XIX wieku, został zniszczony przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Po zamku pozostały jedynie ruiny w pobliżu skrzyżowania ulic Bujoczka, Starowiejskiej i Szczęść Boże. Obecnie trwają starania o rewitalizację terenów zamku i położonego w pobliżu domu przedsiębiorcy Karola Goduli (1781-1848). Również z tego domu pozostały ruiny.
Legenda głosi, że pod zamkiem zbudowano tunele łączące go z zabrzańskimi Biskupicami, a wspomniany Karol Godula ukrył w nim skarb. Niektórzy twierdzą, że w podziemnym lochu straszy.
Dojazd pociągiem: Stacja kolejowa Ruda Śląska położona jest niecały kilometr od ruin zamku. Zatrzymują się tu pociągi kursujące pomiędzy Katowicami a Gliwicami.
Ruiny zamku Ostrężnik
Ruiny, a tak naprawdę zarysy murów średniowiecznego zamku ukryte w lesie, pośród skał i jaskiń, niedaleko osady o tej samej nazwie. Nie zachowały się informacje na temat historii tego zamku. Zamek został rozebrany w XVIII i XIX wieku, pozostało po nim tylko trochę fragmentów murów i obecność na liście Zamki województwa śląskiego należy traktować jako ciekawostkę. Teren ruin porośnięty jest lasem, najlepiej wybrać się tam późną jesienią i zimą.
Dojazd pociągiem: do Ostrężnika nie dojeżdżają pociągi. Najbliższe stacje to Myszków (16 km), Żarki-Letnisko (13 km) i Masłońskie (13 km) przy linii kolejowej Katowice – Częstochowa. Z Myszkowa do miejscowości Czatachowa 2 kilometry od ruin zamku dojeżdżają busy.
Ruiny zamku Wołek w Kobiernicach
Ruiny, a właściwie tylko fundamenty zamku na szczycie wzgórza Wołek położonego przy granicy Kobiernic i Porąbki, na lewym brzegu Soły. Zamek zbudowany w XIV wieku w celu ochrony szlaku handlowego prowadzącego doliną Soły na Węgry. Zamek o ciekawej historii, która nie zmieści się w tym artykule. W 1477 roku został zdobyty i zburzony przez wojska króla Kazimierza Jagiellończyka.
Do dziś przetrwały fundamenty zamku, przy których postawiono tablicę informacyjną.
Dojazd pociągiem: do ruin zamku nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa to Kęty (8 km), gdzie po remoncie będą zatrzymywać się pociągi regionalne Bielsko-Biała – Kraków.
Zamki województwa śląskiego – podsumowanie
Lista Zamki województwa śląskiego nie wyczerpuje tematu. Zawiera tylko podstawowe informacje o najważniejszych zamkach, które być może zostaną szerzej opisane w osobnych artykułach.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.
Informacja techniczna |
---|
Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach. |