Kolej na Podróż

Jak tanio podróżować po Austrii – 4 najlepsze oferty kolejowe

Podróż po Austrii, jeśli chcemy zobaczyć coś więcej niż Wiedeń, kosztuje bardzo drogo. Turyści przyjeżdżający do Austrii na krótszy pobyt zapewne chcieliby oszczędzić na przejazdach. Przygotowałem dla was zestawienie najlepszych ofert kolei austriackich umożliwiających tanie podróżowanie po Austrii lub chociaż pojedynczych regionach. Są to oferty krajowe, zagraniczne koleje mają w swojej ofercie kilka biletów umożliwiających podróż po przygranicznych regionach na przykład Austrii i Niemiec, ale o nich szerzej napiszę w innych artykułach.

Osoby przyjeżdżające do Austrii na kilka miesięcy i mające dużo wolnego czasu powinny rozważyć możliwość zakupu karty zniżkowej ÖBB Vorteilscard lub rocznego biletu sieciowego ÖBB Österreichcard, choć ten drugi to raczej oferta dla bogatych i znudzonych.

W poniższym zestawieniu zebrałem cztery najlepsze oferty kolei austriackich, dzięki którym będziecie mogli zwiedzić coś więcej niż Wiedeń. W lecie dla młodzieży oferowane są tanie bilety „Sommerticket”, jednak wymagane jest posiadanie karty zniżkowej ÖBB Vorteilscard, przez co cena dla zwykłych turystów przyjeżdżających do Austrii na krótki czas nie jest atrakcyjna jak dawniej, kiedy wystarczyło posiadanie czeskiej In Karty i można było podróżować po Austrii przez miesiąc za 49 euro, z czego dwukrotnie skorzystałem.

Bilety opisane w artykule możecie kupić w sklepie internetowym kolei austriackich, w kasach lub biletomatach na terytorium Austrii.

Zobacz również:

Graz – piękne miasto dla każdego
Klagenfurt – stolica Karyntii
Linz w jeden dzień – co zobaczyć?

1. Bilety promocyjne Sparschiene Österreich

Bilety promocyjne Sparschiene Österreich umożliwiają podróż pociągiem pomiędzy austriackimi miastami za cenę znacznie niższą w taryfie bazowej. Bilety są sprzedawane na konkretny pociąg, są to bilety imienne, możliwe do wykorzystania tylko przez osobę wskazaną podczas zakupu.

Sprzedaż biletów Sparschiene Österreich rozpoczyna się sześć miesięcy (180 dni) przed planowaną datą podróży. Pula biletów promocyjnych jest ograniczona, jest ich jednak sporo, więc poza szczytami przewozowymi często można je nabyć nawet 2-3 dni przed planowaną podróżą, a na mniej popularnych trasach bywa, że są dostępne nawet w dniu podróży.

Ceny biletów zaczynają się od 9 euro w drugiej klasie i 19 euro w pierwszej klasie. W pociągach ÖBB Nightjet najtańsze bilety Sparschiene kosztują 29 euro.

Przykładowe ceny biletów Sparschiene w Austrii:

Wiedeń – Graz: od 9 euro
Wiedeń – Linz: od 9 euro
Wiedeń – Salzburg: od 19 euro
Wiedeń – Innsbruck: od 24,90 ero

Z osobą dorosłą posiadającą bilet może podróżować bezpłatnie maksymalnie czworo dzieci, z których żadne nie ukończyło czternastego roku życia. W takim wypadku należy tylko uiścić opłatę za rezerwację miejsca.

Bilety promocyjne Sparschiene są tanie, ale nie jest możliwa zmiana daty podróży, zmiana osoby podróżującej, jak również nie jest możliwy zwrot biletu. W przypadku choroby lub innych przyczyn losowych bilet przepada.

2. Einfach-Raus-Ticket

Bilet Einfach-Raus-Ticket to jednodniowy bilet sieciowy dla małych grup umożliwiający podróż po Austrii pociągami podmiejskimi i regionalnymi. Jest to obecnie najlepsza oferta dla zwykłego turysty, który na krótko przyjeżdża do Austrii i chce zwiedzić na przykład okolice Wiednia pociągiem.

Bilet Einfach-Raus-Ticket ważny jest od godziny 09:00 do 03:00 następnego dnia w dni robocze (od poniedziałku do piątku) oraz od 00:00 do 03:00 następnego dnia w weekendy i święta.

Z biletem można podróżować w drugiej klasie pociągów S-Bahn, R, REX kolei austriackich ÖBB oraz pociągami Raab-Oedenburg-Ebenfurter (GYSEV).

Niestety, bilet Einfach-Raus-Ticket ma pewne ograniczenia:
– nie może z nim podróżować tylko jedna osoba
– od 9 grudnia 2018 roku bilet nie obowiązuje w regionie Vorarlberg.

Ceny biletów Einfach-Raus-Ticket w trakcie opracowywania artykułu:

2 osoby: 34 euro
3 osoby: 38 euro
4 osoby: 42 euro
5 osób: 46 euro

Jeśli grupa podróżuje z rowerami, należy kupić bilet Einfach-Raus-Radticket, przeznaczony dla rowerzystów, w cenie biletu zawarta jest zryczałtowana opłata za przewóz rowerów.

Ceny biletów Einfach-Raus-Radticket w trakcie opracowywania artykułu:

2 osoby: 43 euro
3 osoby: 47 euro
4 osoby: 51 euro
5 osób: 55 euro

Bilety Einfach-Raus-Ticket i Einfach-Raus-Radticket nie są honorowane pociągach Railjet, Eurocity, Intercity, D-, Nightjet, Euronight

3. Freizeit-Ticket Kärnten

Oferta wprowadzona 1 lipca 2018 roku. Bilet Freizeit-Ticket Kärnten to bilet sieciowy jednodniowy uprawniający do odbycia nieograniczonej liczby podróży większością rozkładowych pociągów kursujących po liniach kolejowych Karyntii.

Bilet jest ważny w soboty, niedziele i święta od 00:00 do 03:00 następnego dnia. Czyli jeśli kupimy bilet w sobotę, możemy z nim podróżować od 00:00 w sobotę do 03:00 w niedzielę.

Bilet jest ważny w następujących pociągach:
– S-Bahn
– REX
– Regio (R)
– S-Bahn Nightlinie

Ponadto z biletem można podróżować autobusami uruchamianymi przez Kärntner Linien.

Bilet Freizeit-Ticket Kärnten NIE jest honorowany w:

– pociągach Railjet, Eurocity, Intercity, D-, Nightjet, Euronight
– autobusach Intercity Bus uruchamianych przez koleje austriackie
– pociągach specjalnych i prywatnych

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 11 euro, dla dziecka 6 euro. Bilety można kupić między innymi przez stronę internetową kolei austriackich.

Niestety, nie udało mi się znaleźć mapy obowiązywania biletu Freizeit-Ticket Kärnten.

4. Freizeit-Ticket Steiermark

Bilet sieciowy jednodniowy umożliwiający podróż pociągami podmiejskimi i regionalnymi po Styrii. Ważny jest również we wszystkich autobusach miejskich i podmiejskich firm zrzeszonych w Verkehrsverbund Steiermark.

Bilet Freizeit-Ticket Steiermark dostępny jest w soboty, niedziele i święta. Ważny jest w wybranym dniu, w godzinach 00:00-24:00. Bilet kosztuje 11 euro dla osoby dorosłej.

Z biletem można dojechać również do węgierskiego miasta Szentgotthárd.

Bilet jest ważny:
– w komunikacji miejskiej na terenie całej Styrii
– w pociągach podmiejskich i regionalnych (S-Bahn, RegioBahn, R, REX)
– na kolei linowo-terenowej Schloßbergbahn w Graz
– w autobusach regionalnych (oprócz 311/321 do Wiednia)

Niestety, nie ma dostępnych map ważności biletu.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 

OBB

Austriacki pociąg regionalny

%d bloggers like this: