Kolej na Podróż

Koleje turystyczne w regionie Eastern

Wykaz najważniejszych kolei turystycznych (normalnotorowe i wąskotorowe) w regionie Eastern. Ze względu na bardzo dużą liczbę czynnych kolei pomijałem koleje miniaturowe kursujące po bardzo krótkich trasach oraz muzea kolejowe, którym kiedyś poświęcę osobny artykuł. Lista nie jest kompletna. Dane pochodzą z oficjalnych stron kolei. Ceny biletów mogą się różnić w dniach, kiedy kolej uruchamiana jest z okazji jakichś wydarzeń, festynów, imprez itp. Z reguły ceny są wtedy dużo wyższe.

Kolej w Wielkiej Brytanii – lista wpisów:

Wielka Brytania – podróż koleją
Wielka Brytania – ciekawostki kolejowe
Kolej w Szkocji
Kolej w Walii
Kolej w Irlandii Północnej
Kolej na Wyspie Wight
Kolej na Wyspach Normandzkich
Kolej na Wyspie Man
Koleje turystyczne w regionie Eastern
Koleje turystyczne w regionie East Midlands
Koleje turystyczne w regionie North East
Koleje turystyczne w regionie North West
Koleje turystyczne w regionie South East
Koleje turystyczne w regionie South West
Koleje turystyczne w regonie West Midlands
Koleje turystyczne w regionie Yorkshire

Audley End Miniature Railway

Popularna wśród dzieci kolej miniaturowa w Audley End koło Saffron Walden. Trasa o długości półtorej mili wiedzie przez lasek. Dzieci są przekonane, że w lasku żyją misie znane z bajek. W 2013 kolej jest czynna w każdy weekend od 24 marca do 31 października. Dodatkowo kilka razy w roku organizowane są imprezy dla dzieci związane z bohaterami popularnych bajek.

Strona internetowa: www.audley-end-railway.co.uk
Audley End Miniature Railway na You Tube (15:17)

 

Audley End Miniature Railway (aut. The Little Old Camera, CC-BY, flickr.com) 

 

Barleylands Miniature Railway

Prywatna kolej miniaturowa na farmie koło West Horndon. Kursuje tylko w wybrane dni na krótkim odcinku (750 metrów). Brak bardziej szczegółowych informacji.

Barnards Miniature Railway

Kolej miniaturowa w pobliżu Billericay oficjalnie otwarta we wrześniu 2010. Obecni trasa liczy 1400 metrów, jednak według zapewnień zarządcy będzie rozbudowywana. Kolej kursuje w czwartki i w wybrane niedziele od połowy kwietnia do końca sierpnia oraz w wybrane dni. Dzieci nie płacą za przejazd.

Strona internetowa: www.barnardsminiaturerailway.eu
Barnards Miniature Railway na You Tube (9:44)

Bressingham Steam Experience

Różne koleje parkowe kursujące po Bressingham Gardens. Na polskich stronach internetowych spotkałem się z nazwą „Ogrody Bloomów”. W ogrodach tych można znaleźć mnóstwo pięknych i rzadkich roślin. Uważane są za jedne z najpiękniejszych w Wielkiej Brytanii.

„The Nursery Railway” to kolej przeznaczona głównie dla dzieci. Długość trasy wynosi 4 kilometry. Z kolei „The Garden Railway” to kolej miniaturowa kursująca po trasie o długości 1234 m . Trzecia propozycja to „The Waveney Valley Railway” kolej wąskotorowa przejeżdżająca przez najbardziej malownicze zakątki ogrodów (2,2 km) . Ostatnia z kolei to kolej o standardowym rozstawie kursująca tylko w wybrane dni, najczęściej z okazji różnych świąt lub imprez.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej. Wybór jest bardzo duży, a zarządcy ogrodów zapewniają, że na zwiedzanie warto poświęcić co najmniej cztery godziny.

Strona internetowa: www.bressingham.co.uk
Koleje w ogrodach Bloomów na You Tube (7:13)

 

Kolej parkowa w Bressingham Gardens (aut. Polyrus, CC-BY-ND, flickr.com) 

 

Bure Valley Railway

Pociągi retro kursujące pomiędzy Aylsham a Wroxham koło Norwich (14,4 Km). Pociągi kursują w soboty i niedziele od stycznia do marca i w listopadzie oraz w grudniu, natomiast od kwietnia do października przejazdy odbywają się codziennie. W zależności od dnia uruchamiane są dwie lub trzy pary pociągów, a w letnie weekendy kursuje nawet sześć par pociągów dziennie. Przejazd w jedną stronę trwa 45 minut. Połączenia obsługiwane są przez lokomotywy parowe lub spalinowe.

Strona internetowa: www.bvrw.co.uk
Bure Valley Railway na You Tube (20:52)

 

Bure Valley Railway (aut. Michael Button, CC-BY, flickr.com) 

 

Canvey Railway

Prywatna kolej miniaturowa wybudowana przez członków stowarzyszenia miłośników kolei i modeli kolejowych działającego na wyspie Canvey koło Basildon. Kolej udostępniana jest pasażerom od pierwszej niedzieli kwietnia do drugiej niedzieli października w godzinach 10:30-16:00.

Strona internetowa: cramec.org
Kolej miniaturowa na wyspie Canvey na You Tube (19:30)

Chelmsford Miniature Railway

Kolej miniaturowa w Chelmsford zarządzana przez Chelmsford Society of Model Engineers. Udostępniana jest pasażerom w każdą niedzielę od 28 kwietnia do 6 października oraz w wybrane dni (najczęściej święta). Miniaturowe pociągi kursują po krótkiej trasie (350 metrów).

Strona internetowa: csme.50webs.com
Kolej miniaturowa w Chelmsford na You Tube (2:46)

Colne Valley Railway

Pociągi retro i kolej miniaturowa kursujące po krótkich trasach w wiosce Castle Hedingham, położonej na uboczu, wśród pięknych lasów poprzecinanych rzeką. Pociągi retro kursują na trasie o długości niecałej mili wokół Castle Hedingham, natomiast kolej miniaturowa (600 metrów) została oddana do użytku w 2008 roku i jest atrakcją przeznaczoną raczej dla dzieci czekających na pociąg na stacji. Pociągi kursują od drugiej niedzieli marca do trzeciej niedzieli października oraz w inne dni, najczęściej w soboty. W rozkładzie jazdy trudno doszukiwać się jakichś reguł, należy po prostu sprawdzić dni kursowania na stronie zarządcy.

Strona internetowa: www.colnevalleyrailway.co.uk
Colne Valley Railway na You Tube (8:33)

 

Colne Valley Railway (aut. Rob Mitchell, GNU, flickr.com) 

 

East Herts Miniature Railway

Kolej miniaturowa przy „The Van Hage Garden Company” w Great Amwell koło Ware. Kursuje po trasie o długości 440 metrów w każdą sobotę (11-17), niedzielę (10:30-16:00) oraz w święta. Kolej działa od 1978 roku.

Strona internetowa: ehmr.org.uk
East Herts Miniature Railway na You Tube (6:42)

Eaton Park Miniature Railway

Kolej miniaturowa kursująca w każdą niedzielę od Świąt Wielkanocnych do końca września po parku Eaton w Norwich na około kilometrowej trasie. Bardzo popularna wśród osób odwiedzających park.

Strona internetowa: friendsofeatonpark.co.uk/railway.html
Kolej miniaturowa w Eaton Park w Norwich na You Tube (8:24)

Epping Ongar Railway

Kolej retro kursująca na dwóch odcinkach: Ongar – North Weald (5,8 km , pociąg retro; czas przejazdu 13 minut) i North Weald – Coppersale (szynobus; czas przejazdu 8 minut). Kursuje w weekendy od ostatniego weekendu marca do końca sierpnia (w sierpniu także w piątki). Ze stacji North Weald organizowane są przejazdy zabytkowym autobusem.

Strona internetowa: eorailway.co.uk
Epping Ongar Railway na You Tube (13:13)

 

Epping Ongar Railway (aut. Paul Smith, CC-BY, flickr.com) 

 

Ferry Meadows Miniature Railway

Kolej miniaturowa w Peterborough kursująca w każdy weekend od Świąt Wielkanocnych w godzinach 11:30-13:30 po krótkiej trasie (630 metrów). Pociągi kursują tylko przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Odjazdy co 15 minut.

Strona internetowa: ferrymeadowsrailway.co.uk
Kolej miniaturowa Ferry Meadows na You Tube (8:52)

Great Woburn Railway

Kolej parkowa kursująca po Woburn Safari Park w Bedforshire. Niestety, nie posiadam żadnych szczegółówych informacji.

Great Woburn Railway na You Tube (1:53)

The Jumbo Express

Pociąg kursujący od września 1970 roku po ogrodzie zoologicznym Whipsnade w Durnstable. Przewozi zwiedzających po trasie o długości około 2,7 km mijając po drodze różne wybiegi. Obsługiwany zwykle przez lokomotywy parowe.

Strona internetowa: www.zsl.org/zsl-whipsnade-zoo/whats-on/the-jumbo-express,268,EV.html
Jumbo Express na You Tube

 

Kolej w ogrodzie zoologicznym w Durnstable (aut. geswedey, GNU, flickr.com) 

 

The Langford and Beeleigh Railway

Kolej miniaturowa przy jednym z muzeów w Langford koło Maldon. Linia o długości około 400 metrów. W przyszłości planuje się wydłużenie linii.

Strona internetowa: www.museumofpower.org.uk/Railway.html
Kolej miniaturowa w Langford na You Tube (5:42)

Leighton Buzzard Railway

Jedna z najbardziej znanych brytyjskich kolei wąskotorowych znajdująca się 65 kilometrów na północ od Londynu. Kursuje pomiędzy stacjami Page’s Park a Stonehenge Works (4,8 km). Pociągi uruchamiane są głównie w niedziele od 17 połowy marca do końca października. Przejazd w jedną stronę trwa 25 minut. Pociągi obsługiwane są z reguły przez lokomotywy parowe (oprócz kursów w październiku).

Strona internetowa: www.buzzrail.co.uk
Leighton Buzzard Railway na You Tube (11:18)

 

Leighton Buzzard Railway (aut. Timitrius, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Lynnsport Miniature Railway

Kolej miniaturowa w parku (Lynnsport & Leisure Park) na obrzeżach miasteczka King’s Lynn. W 2013 roku kursuje w każdą niedzielę od końca marca do końca października oraz w sierpniowe środy. Przejazdy odbywają się od 13:00 do 17:00.

Strona internetowa: www.kldsme.org.uk/index.htm
Kolej miniaturowa w King’s Lynn na You Tube (9:11)

Mid-Norfolk Railway

Popularne pociągi retro kursujące pomiędzy stacjami Wymondham a Dereham (17,6 km) niedaleko Norwich. Przejazdy odbywają się głównie w soboty i niedziele od końca marca do końca października oraz w wybrane dni tygodnia, w lipcu i sierpniu oprócz weekendów pociągi kursują we wtorki, środy i czwartki. Do stacji Wymondham można łatwo dojechać pociągiem z Norwich.

Strona internetowa: www.mnr.org.uk
Mid-Norfolk Railway na You Tube (24:09)

 

Mid-Norfolk Railway (aut. Hugh Llewelyn, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Nene Valley Railway

Pociągi retro kursujące pomiędzy Yarwell, Peterborough a Wansford na trasie o długości 12.8 km . Wyróżniają się na tle innych brytyjskich kolei turystycznych tym, że tabor składa się z lokomotyw i wagonów z kilku europejskich krajów, między innymi z Norwegii, Belgii, Szwecji, czy Austrii. Znajdziemy tu także polską lokomotywę TKp 5485 wyprodukowaną w 1960 roku w Chrzanowie. Pociągi uruchamiane są głównie w soboty i niedziele od połowy marca do końca października. Szczegółowy kalendarz można znaleźć na oficjalnej stronie kolei. Przejazd całej trasy zajmuje 30 minut.

Strona internetowa: nvr.org.uk
Nene Valley Railway na You Tube (16:07)

 

Nene Valley Railway (aut. Matthew Black, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

North Norfolk Railway

Nazwa kolei obsługującej połączenie Sheringham-Holt (8.4 km). Pociągi retro przejeżdżają przez malownicze, wiejskie tereny. Uruchamiane są także pociągi tzw. „pociągi obiadowe”, na pokładzie których podaje się obiad i to właśnie zjedzenie posiłku jest główną atrakcją przejazdu. Od kwietnia do października pociągi kursują niemal codziennie. Przejazd w jedną stronę trwa 18-25 minut.

Strona internetowa: www.nnrailway.co.uk
North Nortfolk Railway na You Tube (14:55)

 

North Norfolk Railway (aut. Chris Sampson, CC-BY, flickr.com) 

 

Southend Pier Railway

Słynna na całym świecie kolej wjeżdżająca na molo w Southend-on-Sea. Długośc linii wynosi 1,8 km, ale jest wyjątkowa pod względem położenia, bowiem pociąg przejeżdża przez molo. Pociągi kursują przez cały rok.

Southend Pier Railway na You Tube (9:32)

 

Southend Pier Railway (aut. Tom Bayly, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Vanstone Woodland Railway

Kolej miniaturowa w Vanstone Park Garden Centre w Codicote. Atrakcja turystyczna uruchamiana w weekendy i święta o ile warunki atmosferyczne na to pozwalają. Kolej nie ma jakiegoś rozkładu jazdy, miniaturowy pociąg wyjeżdża w krótką trasę (512 m), kiedy zbierze się odpowiednia liczba chętnych.

Strona internetowa: https://www.vanstonerailway.co.uk/
Vanstone Woodland Railway na You Tube (8:09)

Watford Miniature Railway

Kolej miniaturowa w parku Cassiobury w Watford kursująca po trasie o długości 550 metrów. Brak szczegółowych informacji.

Watford Miniature Railway na You Tube (5:58)

Wells Harbour Railway

Interesująca kolej wąskotorowa (moim zdaniem plażowa) dowożąca turystów z centrum miasteczka Wells-next-the-Sea do małego portu i plaży (długość trasy 1200 metrów). Krótka, malownicza trasa posiada niepowtarzalną atmosferę. Kolej o rozstawie 260 mm jest najwęższą koleją wąskotorową prowadzącą regularne przewozy pasażerskie. Przejazd w jedną stronę trwa 10 minut, a pociągi wyjeżdżają w trasę co 20-40 minut.

Strona internetowa: freespace.virgin.net/michael.l/whr/
Wells Harbour Railway na You Tube (2:17)

 

Wells Harbour Railway (aut. Russell James Smith, CC-BY, flickr.com) 

 

Whitwell & Reepham Railway

Weekendowe przejazdy pociągami retro na króciutkiej trasie pomiędzy wioskami Reepham a Whitwell (800 metrów) 19 kilometrów od Norwich. Niestety, na stronie internetowej kolei jest bardzo mało informacji, więc nie mogę napisać nic konkretnego.

Strona internetowa: www.whitwellstation.com
Whitwell & Reepham Railway na You Tube (8:24)

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

%d bloggers like this: