Kolej na Podróż

Koleje turystyczne w regionie West Midlands

Wykaz najważniejszych kolei turystycznych (normalnotorowe i wąskotorowe) w regionie West Midlands. Ze względu na bardzo dużą liczbę czynnych kolei pomijałem koleje miniaturowe kursujące po bardzo krótkich trasach oraz muzea kolejowe. Lista nie jest kompletna. Dane pochodzą z oficjalnych stron kolei. Ceny biletów mogą się różnić w dniach, kiedy kolej uruchamiana jest z okazji jakichś wydarzeń, festynów, imprez itp. Z reguły ceny są wtedy dużo wyższe.

Kolej w Wielkiej Brytanii – lista wpisów:

Wielka Brytania – podróż koleją
Wielka Brytania – ciekawostki kolejowe
Kolej w Szkocji
Kolej w Walii
Kolej w Irlandii Północnej
Kolej na Wyspie Wight
Kolej na Wyspach Normandzkich
Kolej na Wyspie Man
Koleje turystyczne w regionie Eastern
Koleje turystyczne w regionie East Midlands
Koleje turystyczne w regionie North East
Koleje turystyczne w regionie North West
Koleje turystyczne w regionie South East
Koleje turystyczne w regionie South West
Koleje turystyczne w regonie West Midlands
Koleje turystyczne w regionie Yorkshire

Amerton Railway

Kolej wąskotorowa na farmie w pobliżu Stafford przemierzająca trasę o długości 1600 metrów. Kolej była budowana w latach 1990-1993, uroczyste otwarcie miało miejsce 27 marca 1993 roku. Od tamtej pory jest systematycznie rozbudowywana, a istniejąca infrastruktura doczekała się remontów. Kolej kursuje głównie w weekendy od końca marca do końca października oraz w wybrane dni. W sierpniu pasażerowie mogą się przejechać prawie codziennie.

Strona internetowa: www.amertonrailway.co.uk
Amerton Railway na You Tube

 

Amerton Railway (aut. John McLinden, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Apedale Valley Light Railway

Kolej w parkowa w Newcastle-under-Lyme wożąca turystów po Apedale Country Park. Obecnie kursuje po zaledwie półkilometrowej trasie, jednak planowane jest wydłużenie trasy do około dwóch kilometrów. Kolej uruchamiana jest głównie w soboty od kwietnia do października.

Strona internetowa: www.avlr.org.uk
Apedale Valley Light Railway na You Tube

 

Apedale Valley Light Railway (aut. Martin Wryght, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Blists Hill Victorian Town

Blists Hill Victorian Town jest częścią Ironbridge Gorge Museum w Shropshire. Wśród eksponatów są nie tylko ekspozycje stałe, ale również kolej wąskotorowa, kolej kopalniana i kolej linowo-terenowa. Koleje kursują po króciutkich trasach, ale samo muzeum wydaje się być bardzo interesujące.

Strona internetowa: www.ironbridge.org.uk

 

Blists Hill Victorian Town – funikular (aut. Martin Pettit, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Chasewater Railway

Kolej turystyczna w parku Chasewater Country Park koło miejscowości Walsall. Kursuje głównie w niedziele przez cały rok, w sezonie letnim również w soboty i wybrane dni. Pociągi zestawione z lokomotywy parowej lub spalinowozu i wagonów retro wożą pasażerów po trasie o długości około 3200 metrów. Podróż powrotna trwa 45 minut. Przy stacji Brownhills West działa także muzeum kolejnictwa.

Strona internetowa: www.chasewaterrailway.co.uk
Chasewater Railway na You Tube

 

Chasewater Railway (aut. steve p2008, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Churnet Valley Heritage Railway

Kolej turystyczna w hrabstwie Staffordshire kursująca pomiędzy stacjami Kingsley & Froghall a Leek Brook po wiejskich terenach nazywanych „Małą Szwajcarią”. Przejazdy odbywają okazjonalnie, najczęściej w niedziele. Tyle wersja oficjalna, bowiem na rozkładach jazdy na stronie internetowej widnieje inna stacja początkowa i końcowa.

Strona internetowa: www.churnet-valley-railway.co.uk
Churnet Valley Heritage Railway

 

Churnet Valley Heritage Railway (aut. General Views, CC-BY, flickr.com) 

 

Dean Forest Railway

Przejazdy pociągami zestawionymi z parowozu oraz zabytkowego wagonu z Parkend do Lydney Junction na dystansie 6,4 km . Kolej kursuje od lutego do października przeważnie w niedziele oraz w wybrane dni. Dodatkowe kursy przewidziano także w grudniu. Przejazd w jedną stronę trwa 30 minut.

Strona internetowa: www.deanforestrailway.co.uk
Dean Forest Railway na You Tube

 

Dean Forest Railway (aut. Matt Buck, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Echills Wood Railway

Kolej miniaturowa w Kingsbury Water Park w Bodymoor Heath warta uwagi ze względu na stosunkowo długą trasę (2 km). Kolej kursuje przeważnie w niedziele od Świąt Wielkanocnych do Października. Pasażerowie mogą się przejechać pociągami prowadzonymi przez miniaturowe lokomotywy parowe i spalinowe.

Strona internetowa: www.ewr.org.uk
Echills Wood Railway

Foxfield Light Railway

Kolej turystyczna kursująca na trasie Caverswall Road station – Dilhorne Park, którą pociągi pokonują w 18 minut. Na stacji Caverswall Road station można skorzystać z kolei miniaturowej. Połączenia najczęściej obsługują lokomotywy parowe, jednak nie jest to regułą.

Strona internetowa: www.foxfieldrailway.co.uk
Foxfield Light Railway na You Tube

Gloucestershire Warwickshire Railway

Pociągi retro kursujące pomiędzy Cheltenham a Laverton. Podczas podróży tam i z powrotem pociąg pokonuje około 35 kilometrów, a przejazd w jedną stronę trwa godzinę. Kursują pociągi prowadzone przez parowóz, spalinowóz lub zabytkowe spalinowe zespoły trakcyjne. Większość przejazdów nie odbywa się na całej trasie, lecz tylko na odcinku Toddington – Cheltenham. W Toddington znajduje się również krótka linia kolei wąskotorowej (około 800 metrów), na której ruch pociągów odbywa się bardzo rzadko (Toddington Narrow Gauge Railway).

Strona internetowa: www.gwsr.com
Gloucestershire Warwickshire Railway na You Tube

 

Gloucestershire Warwickshire Railway (aut. Juan Enrique Gilardi, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Perrygrove Railway

Kolej wąskotorowa o długości 3/4 mili w Perrygrove koło Coleford. Coś w rodzaju kolei parkowej; parowóz i odkryte wagoniki. Przejazd trwa 20 minut. Kolej kursuje przeważnie w soboty i niedziele, w sierpniu codziennie.

Strona internetowa: www.perrygrove.co.uk
Perrygrove Railway na You Tube

Rudyard Lake Railway

Malownicza kolej wąskotorowa (260 mm) w Rudyard koło Leek. Kursuje pomiędzy stacyjkami Rudyard a Hunthouse Woods. Długość trasy to około 2,4 km, przejazd tam i z powrotem trwa 35 minut. Kolej kursuje w wybrane dni (160 dni w roku). Pociągi ciągnięte są przez lokomotywy parowe.

Strona internetowa: www.rlsr.org
Rudyard Lake Railway na You Tube

 

Rudyard Lake Railway (aut. Mike Hanson, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Severn Valley Railway

Przejazdy pociągami retro pomiędzy stacjami Kidderminster a Bridgnorth. Jedna z najdłuższych tras pociągów retro w Anglii – odległość w jedną stronę to około 25,7 km, a czas przejazdu wynosi 70 minut. Pociągi kursują w wybrane dni – stosunkowo często. Na stronie internetowej nie znalazłem żadnych informacji o używanym taborze.

Strona internetowa: www.svr.co.uk
Severn Valley Railway na You Tube

 

Severn Valley Railway (aut. Andrew Cox, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Telford Steam Railway

Zabytkowa kolej w Horsehay niedaleko Telford utrzymywana dzięki wysiłkom wolontariuszy. Kursuje rzadko, z reguły w niedziele i święta od Świąt Wielkanocnych do końca września. Długość trasy to około 800 metrów, przejazd powrotny trwa 30 minut. W Horsehay działa ponadto kolej miniaturowa.

Strona internetowa: www.telfordsteamrailway.co.uk
Telford Steam Railway na You Tube

Trentham Miniature Railway

Kolej miniaturowa kursująca po ogrodach Trentham koło Stoke-on-Trent. Trasa o długości 630 metrów wiedzie nad brzegiem jeziorka. Kolej uruchamiana jest zwykle w weekendy, w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych przejazdy mogą zostać odwołane.

Trentham Miniature Railway na You Tube

 

Trentham Miniature Railway (aut. Elliott Brown, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Weston Park Railway

Kolej miniaturowa w Weston Park kursująca od końca marca do końca września. Czynna od ponad 30 lat wozi pasażerów po trasie o długości dwóch kilometrów. Przejazd przez teren parku trwa 12 minut. Jest to jedna z najdłuższych kolei miniaturowych w Wielkiej Brytanii. Pociągi prowadzone są zwykle przez miniaturowe lokomotywy spalinowe, parowozy kursują tylko z okazji imprez. Wśród wagoników jest wagon przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

Strona internetowa: www.westonrail.co.uk/Weston_Park_Railway.html
Weston Park Railway na You Tube

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

%d bloggers like this: