Kolej na Podróż

Koleje turystyczne w regionie South West

Wykaz najważniejszych kolei turystycznych (normalnotorowe i wąskotorowe) w regionie South West. Ze względu na bardzo dużą liczbę czynnych kolei pomijałem koleje miniaturowe kursujące po bardzo krótkich trasach oraz muzea kolejowe. Lista nie jest kompletna. Dane pochodzą z oficjalnych stron kolei. Ceny biletów mogą się różnić w dniach, kiedy kolej uruchamiana jest z okazji jakichś wydarzeń, festynów, imprez itp. Z reguły ceny są wtedy dużo wyższe.

Kolej w Wielkiej Brytanii – lista wpisów:

Wielka Brytania – podróż koleją
Wielka Brytania – ciekawostki kolejowe
Kolej w Szkocji
Kolej w Walii
Kolej w Irlandii Północnej
Kolej na Wyspie Wight
Kolej na Wyspach Normandzkich
Kolej na Wyspie Man
Koleje turystyczne w regionie Eastern
Koleje turystyczne w regionie East Midlands
Koleje turystyczne w regionie North East
Koleje turystyczne w regionie North West
Koleje turystyczne w regionie South East
Koleje turystyczne w regionie South West
Koleje turystyczne w regonie West Midlands
Koleje turystyczne w regionie Yorkshire

Avon Valley Railway

Przejazdy pociągami retro po pięciokilometrowej trasie pomiędzy stacjami Bitton a Avon Riverside. Pociągu kursują stosunkowo często. Można trafić na pociąg ciągnięty przez parowóz, spalinowóz, albo na autobus szynowy. Zarządca organizuje dużo imprez tematycznych połączonych z przejazdami specjalnymi.

Strona internetowa: www.avonvalleyrailway.org
Avon Valley Railway na You Tube

 

Avon Valley Railway (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Beer Heights Light Railway

Kolej miniaturowa w Pecorama,na malowniczym wzgórzu w pobliżu Beer, oddana do użytku w 1975 roku. Okrężna trasa liczy około 1600 metrów. Kolejka kursuje przez cały rok, najczęściej od poniedziałku do soboty. W sezonie letnim również w niedziele. Dostępnych jest kilka rodzajów biletów – od biletów na sam przejazd, po bilet połączony ze zwiedzaniem ekspozycji dotyczącej historii kolejki. .

Strona internetowa: www.pecorama.info
Beer Heights Light Railway

 

Beer Heights Light Railway (aut. Sludge G, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Bicton Woodland Railway

Kolej parkowa w ogrodach Bicton Park Botanical Gardens w East Budleigh przewożąca pasażerów od wczesnych lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Charakterystyczny dla tej kolei jest rozstaw szyn – 457 mm – jedyny taki w Wielkiej Brytanii. Pociąg kursuje przez cały rok po trasie o długości 2,4 km . Przejazd trwa 25 minut, na stronie ogrodu botanicznego widnieje informacja o bliżej nieokreślonej, niewielkiej opłacie za przejazd.

Strona internetowa: www.bictongardens.co.uk/index.php?route=product/category&path=62
Bicton Woodland Railway na You Tube

Bodmin & Wenford Railway

Pociągi retro kursujące pomiędzy stacjami Bodmin General a Boscarne Junction. Odległość 10,4 km pociągi pokonują w 15-17 minut. Uruchamiane są stosunkowo często, szczególnie od kwietnia do września. Jest równiez dostępny karnet całodniowy, jednak nie udało mi się znaleźć jego ceny. Tabor składa się z najróżniejszych lokomotyw, wagonów i autobusów szynowych. Uwagę zwraca również bardzo ładnie wykonana strona internetowa, na której można znaleźć bardzo dużo informacji.

Strona internetowa: www.bodminrailway.co.uk
Bodmin & Wenford Railway na You Tube

 

Bodmin & Wenford Railway (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Cricket St Thomas Railway

Kolej parkowa w parku „Cricket St Thomas Lakes and Gardens” koło Chard. Kursuje po trasie o długości około 800 metrów przez cały rok, poza sezonem zimowym. Jednorazowo może przewieźć 50 osób.
Cricket St Thomas Railway na You Tube

Dartmoor Railway

Przejazdy pociągami retro z Meldon Quarry do Sampford Coutenay (ok. 10 km). Jest to czynny odcinek dawnej linii Dartmoor prowadzącej z Meldon Quarry do West and Coleford koło Yeoford. W przyszłości planowane jest włączenie do eksploatacji nieczynnego odcinka. W miesiącach letnich po linii kursują również pociągi turystyczne Exeter – Okehampton.

Strona internetowa: www.dartmoor-railway.co.uk
Dartmoor Railway na You Tube

 

Dartmoor Railway (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Dartmouth Steam Railway

Pociąg retro kursujący od połowy lutego do pierswszych dni listopada na trasie Paignton -Kingswear. Zestawiony z parowozu i wagonów retro. Przejazd w jedną stronę trwa 30 minut, a w tym czasie pociąg pokonuje odległość około 11 kilometrów. Jak twierdzi zarządca pociągu, trasa pociągu należy do najpiękniejszych w Europie. Jeżeli przyjrzymy się mapom satelitarnych, wydaje się, że to prawda. W Kingswear podróżni mogą skorzystać z promu do pięknego miasteczka Dartmouth.

Strona internetowa: www.dartmouthrailriver.co.uk/times-fares/steam-train
Dartmouth Steam Railway na You Tube

 

Dartmouth Steam Railway (aut. Matt Buck, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Earthquake Canyon Train

Krótka linia kolei parkowej w Combe Martin Wildlife & Dinosaur Park koło miejscowości Ilfracombe. Linia o długości zaledwie około 450 metrów dostarcza niezapomnianych wrażeń, bowiem pociąg przejeżdża między innymi koło wartkiego potoku, którego spienione wody mogą pochlapać pasażerów. Twórców krótkiej trasy zainspirował podobny pociąg w Stanach Zjednoczonych.

Strona internetowa: www.wildlifedinosaurpark.co.uk/attractions/earthquake-canyon-train-ride

East Somerset Railway

Pociągi retro z Cranmore do Mendip Vale (4 km). Kursują przez cały rok w wybrane dni tygodnia. W tygodniu z reguły uruchamiane są składy prowadzone przez lokomotywę spalinową, natomiast w weekendy przez lokomotywę parową. Zarządca kolei kilka razy w miesiącu udostępnia pasażerom kolej miniaturową przemierzającą trasę o długości 400 metrów.

Strona internetowa: www.eastsomersetrailway.com
East Somerset Railway na You Tube

 

East Somerset Railway (aut. Clive G, CC-BY-ND, flickr.com) 

 

Gartell Light Railway

Kolej wąskotorowa kursująca po krótkiej trasie (1200 metrów) w Yenston koło Templecombe. Udostępniana pasażerom z reguły w którąś z niedziel raz w miesiącu oraz w święta państwowe. Kolej na zdjęciach prezentuje się bardzo ładnie, jednak na stronie internetowej nie ma zbyt wielu przydatnych informacji.

Strona internetowa: www.glr-online.co.uk
Gartell Light Railway na You Tube

 

Gartell Light Railway (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Helston Railway

Helston Railway to linia kolejowa zamknięta dla ruchu pasażerskiego w 1962 roku, a dwa lata później zamknięta dla ruchu pasażerskiego. Dzięki staraniom wolontariuszy skupionych w Helston Railway Preservation Society, w grudniu 2011 udało się wznowić przewozy pasażerskie na odcinku Prospidnick – Truthall (1,6 km). Trwają prace nad wznowieniem ruchu na kolejnych odcinkach.

Strona internetowa: www.helstonrailway.co.uk
Helston Railway na You Tube

 

Helston Railway (aut. Tim Green, CC-BY, flickr.com) 

 

Lappa Valley Steam Railway

Przejazdy pociągami parowymi z Benny Halt do East Wheal Rose. Kolej wąskotorowa (381 mm) o długości 1,6 km. W East Whel Rose znajdują się również dwie koleje miniaturowe. W czasie opracowywania listy nie działała strona internetowa kolei, więc nie mogę podać bardziej szczegółowych informacji.

Strona internetowa: www.lappavalley.co.uk
Lappa Valley Steam Railway na You Tube

Launceston Steam Railway

Pociągi retro kursujące pomiędzy Launceston a Newmills wzdłuż malowniczej doliny Kernsey na trasie o długości około czterech kilometrów. Na stacji Launceston znajduje się ponadto małe muzeum zabytkowych pojazdów. Przejazdy odbywają się w wybranych dniach podanych na stronie internetowej kolei. Przejazd w jedną stronę trwa piętnaście minut.

Strona internetowa: www.launcestonsr.co.uk
Launceston Steam Railway na You Tube

Lynton & Barnstaple Railway

Kolej wąskotorowa z Woody Bay do Killington Lane (1,6 km). Obecna trasa to część dawnej linii, po której pociągi kursowały w latach 1898-1935. Planowana jest odbudowa kolejnego odcinka. Podróżni mogą skorzystać z kolei w wybrane dni tygodnia od połowy marca do 3 listopada, przy czym pociągi kursują 5-6 razy w tygodniu, a w lipcu i sierpniu codziennie. Przejazd w jedną stronę trwa piętnaście minut.

Strona internetowa: www.lynton-rail.co.uk
Lynton & Barnstaple Railway na You Tube

 

Lynton & Barnstaple Railway (aut. Jim Killock, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Moors Valley Railway

Kolej miniaturowa w Moors Valley Country Park w Ashley Heath. Trasa kolei o rozstawie szyn 184 mm liczy ponad 1600 metrów. Kolej została oddana do użytku pod koniec lipca 1986 roku, większoś lokomotyw to repliki znanych lokomotyw parowych kursujących po różnych kolejach wąskotorowych. Miniaturowym pociągiem można się przejechać w weekendy od połowy marca do połowy października, a w wakacje codziennie.

Strona internetowa: www.moorsvalleyrailway.co.uk
Moors Valley Railway na You Tube

 

Moors Valley Railway (aut. Train Photos, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Morwellham Quay

< Kolej kopalniana w starej kopalni miedzi w Morwellham Quay koło Tavistock. Przewozi turystów po trasie o długości około 460 metrów, przy czym część torowiska znajduje się pod ziemią. Kiedy opracowywałem artykuł, strona internetowa kolei nie działała.

Strona internetowa:www.morwellham-quay.co.uk

 

Kolej kopalniana w Morwellham Quay (aut. Warwick Conway, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Plym Valley Railway

Kolej turystyczna w Plympton koło Portsmouth kursująca pomiędzy stacjami Marsh Mills a Plym Bridge (około 2,1 km). Przejazdy odbywają się w wybrane dni, z reguły od Świąt Wielkanocnych do grudnia 2 razy w miesiącu. Tabor to zarówno pociągi retro prowadzone przez parowóz lub spalinowóz, jak i spalinowe zespoły trakcyjne.

Strona internetowa: www.plymrail.co.uk
Plym Valley Railway na You Tube

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

 

Plym Valley Railway (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Seaton Tramway

Zabytkowe tramwaje kursujące z Seaton do Colyton (około 4.8 km). Tramwaje jeżdżą po linii wąskotorowej (838 mm). Od kwietnia do października kursują codziennie, w pozostałe miesiące w wybrane dni. Tramwaje cieszą się bardzo dużą popularnością wśród turystów.

Strona internetowa: www.tram.co.uk
Seaton Tramway na You Tube cz.1/2
Seaton Tramway na You Tube cz.2/2

 

Seaton Tramway (aut. Tom Bastin, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

South Devon Railway

Linia kolejowa o długości około 11 kilometrów przebiegająca wzdłuż pięknej doliny rzeki Dart i łącząca stacje Buckfastleigh z Totnes. Trasę można przejechać pociągami retro od połowy marca do końca października. Przejazd w jedną stronę trwa 30 minut. Na stacji Buckfastleigh mieści się muzeum South Devon Railway przybliżające zwiedzającym historię tej linii oraz kolej miniaturowa.

Strona internetowa: www.southdevonrailway.co.uk
South Devon Railway na You Tube

 

South Devon Railway (aut. Tony Hisgett, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Swanage Railway

Pociągi retro ze Swanage do Norden (odległość 8,8 km). Pociągi kursują codziennie od 25 marca do 31 października, w pozostałej części roku tylko w weekendy. Przejazd w jedną stronę trwa 25 minut. Kolej bardzo ładnie prezentuje się na zdjęciach, szczególnie na tle zamku Corfe, który mija po drodze.

Strona internetowa: www.swanagerailway.co.uk
Swanage Railway na You Tube

 

Swanage Railway (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Swindon & Cricklade Railway

Przejazdy pociągami retro w pobliżu miasta Swindon. Pociągu uruchamiane są głównie w weekendy, a w czasie wakacji także w środy. Obecnie czynne są połączenia z Blunsdon do South Meadow Lane (ok. 2 km) oraz niedawno uruchomione Blunsdon – Taw Valley. Trwają prace nad wydłużeniem linii w obu kierunkach.

Strona internetowa: www.swindon-cricklade-railway.org

 

Swindon & Cricklade Railway (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

West Somerset Railway

Bardzo popularna brytyjska kolej turystyczna. Pociągi kursują pomiędzy Minehead a Bishops Lydeard na trasie o długości 32 kilometrów w wybrane dni, a w czerwcu, lipcu i sierpniu codziennie. Pociągi są zestawione z parowozu lub spalinowozu oraz stylowych wagonów retro. Przejazd w jedną stronę trwa 75 minut. Tabor West Somerset Railway można czasami spotkać na zwykłych liniach, bywa również wynajmowany najróżniejszym osobom i instytucjom np. do zdjęć filmowych.

Strona internetowa: www.west-somerset-railway.co.uk
West Somerset Railway na You Tube

 

West Somerset Railway (aut. Andrew Bone, CC-BY, flickr.com) 

 

%d bloggers like this: