Kolej na Podróż

Koleje turystyczne w regionie North West

Wykaz najważniejszych kolei turystycznych (normalnotorowe i wąskotorowe) w regionie Eastern. Ze względu na bardzo dużą liczbę czynnych kolei pomijałem koleje miniaturowe kursujące po bardzo krótkich trasach oraz muzea kolejowe. Lista nie jest kompletna. Dane pochodzą z oficjalnych stron kolei. Ceny biletów mogą się różnić w dniach, kiedy kolej uruchamiana jest z okazji jakichś wydarzeń, festynów, imprez itp. Z reguły ceny są wtedy dużo wyższe.

Kolej w Wielkiej Brytanii – lista wpisów:

Wielka Brytania – podróż koleją
Wielka Brytania – ciekawostki kolejowe
Kolej w Szkocji
Kolej w Walii
Kolej w Irlandii Północnej
Kolej na Wyspie Wight
Kolej na Wyspach Normandzkich
Kolej na Wyspie Man
Koleje turystyczne w regionie Eastern
Koleje turystyczne w regionie East Midlands
Koleje turystyczne w regionie North East
Koleje turystyczne w regionie North West
Koleje turystyczne w regionie South East
Koleje turystyczne w regionie South West
Koleje turystyczne w regonie West Midlands
Koleje turystyczne w regionie Yorkshire

Allostock Miniature Railway

Kolej miniaturowa w ogrodach All-In-One Garden Centre w Allostock koło Knutsford. Wozi pasażerów po trasie o długości 540 metrów. Kolej uruchomiona w 2002 roku została wydłużona w 2005 i planuje się kolejne wydłużenie trasy. Przejazdy odbywają się w każdy weekend i w czasie większości świąt państwowych, ponadto można się przejechać kolejką w czasie wakacji. Przejazd trwa 10 minut.

Strona internetowa: https://www.allinone.co.uk/instore/knutsford-branch/miniature_railway.aspx
Allostock Miniature Railway na You Tube (5:57)

Blackpool Zoo Miniature Railway

Kolej miniaturowa w ogrodzie zoologicznym w Blackpool. Długość trasy wynosi 630 metrów. Kolej jest czynna codziennie od marca do października od godziny 10:00.
Pociąg kursujący po ZOO w Blackpool na You Tube (4:20)

Brookside Miniature Railway

Kolej miniaturowa oddana do użytku w 1972 roku wozi pasażerów po ogrodach Brookside Garden Centre w Poynton. Przejazdy odbywają się w weekendy i wakacje w godzinach 11:00-16:00.
Brookside Miniature Railway na You Tube (22:49)

Burnley & Pendle Miniature Railway

Kolej miniaturowa w Thompson Park w Burnley jeżdżąca po trasie o długości 815 metrów. Kursuje w weekendy, święta i wakacje od Świąt Wielkanocnych do końca września w godzinach 12:00-16:00. Znajduje się blisko centrum Burnley, więc łatwo do niej dotrzeć pieszo ze stacji kolejowej w tym mieście.

Strona internetowa: bpmrs.org.uk
Kolej miniaturowa w Burnley na You Tube cz. 1/2
Kolej miniaturowa w Burnley na You Tube cz. 2/2

Dragon Miniature Railway

Kolej miniaturowa w ogrodach Wyevale Garden Centre w Marple. Pociągi prowadzone są przez małe lokomotywy parowe. Przejazdy odbywają się przez cały rok w soboty i niedziele od 11:00 do 16:30, o ile pozwalają na to warunki atmosferyczne. W okresie wakacyjnym kolej kursuje codziennie.

Strona internetowa: www.freewebs.com/dragonrailway
Dragon Miniature Railway na You Tube (3:30)

East Lancashire Railway

Kolej turystyczna kursująca w weekendy przez cały rok z Heywood do Rawtenstall i z powrotem (19,3 km). Przejazd w jedną stronę trwa 50 minut. Pociągi zestawione są z różnych lokomotyw i pojazdów, między innymi z zabytkowych szynobusów. Od kwietnia do września oprócz sobót i niedziel pociągi kursują również w środy, czwartki i piątki. Ceny należy sprawdzić na stronie zarządcy, bowiem różnią się w zależności od obowiązującego rozkładu jazdy. Na stacji Bury mieści się muzeum transportu.

Strona internetowa: www.eastlancsrailway.org.uk
East Lancashire Railway na You Tube (14:22)

 

East Lancashire Railway (aut. Matthew Hartley, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Eden Valley Railway

Kolej turystyczna kursująca głównie w niedziele od kwietnia do przedostatniej niedzieli września. Trasa kolei z Warcop do Sandford jest bardzo krótka, liczy około 800 metrów. Na trasie kursują stare wagony ciągnięte przez lokomotywę spalinową lub zabytkowe spalinowe zespoły trakcyjne. W przyszłości planowane jest wydłużenie linii.

Strona internetowa: www.evr-cumbria.org.uk
Eden Valley Railway na You Tube (6:48)

 

Eden Valley Railway (aut. Derek Hoskins, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Grosvenor Park Miniature Railway

Czterystumetrowa linia kolei miniaturowej w Grosvenor Park w Chester. Trasa prowadzi wzdłuż parkowego jeziora. Kolej została oddana do użytku w 1996 roku, znajduje się blisko centrum Chester.

Strona internetowa: www.gpmr.co.uk
Grosvenor Park Miniature Railway na You Tube (3:01)

Haigh Railway

Kolej parkowa kursująca po parku Haigh Country Park niedaleko miasta Wigan. Trasa o długości około 1600 metrów. Brak dokładnych informacji.

Hagih Railway na You Tube (10:03)

Halton Miniature Railway

Kolej miniaturowa w parku miejskim w Runcorn czynna w każdą niedzielę od 13:30 do 16:30. Trasę o długości 1,6 km miniaturowe pociągi pokonują w 10 minut.

Strona internetowa: haltonminirail.weebly.com
Halton Miniature Railway na You Tube (9:09)

 

Halton Miniature Railway (aut. Mike Carter, CC-BY-ND, flickr.com) 

 

Lakeside & Haverthwaite Railway

Kolej turystyczna kursująca od 28 marca do 3 listopada na odcinku o długości 5,6 km pomiędzy stacjami Lakeside a Haverthwaite. Przejazd w jedną stronę trwa 18 minut, a na stacji Lakeside można się przesiąść na łódź pływającą po jeziorze.

Strona internetowa: www.lakesiderailway.co.uk
Lakeside & Haverthwaite Railway na You Tube (6:06)

 

Lakeside & Haverthwaite Railway (aut. wagon16, GNU, flickr.com) 

 

Merseyside Tramway Preservation Society

Zabytkowe tramwaje okazyjnie kursujące przy Wirral Transport Museum w Birkenhead. Wśród tramwajów kursujących po Birkenhead znajdziemy zabytkowe tramwaje piętrow, jak również tramwaj sprowadzony aż z Lizbony.

Strona internetowa: www.mtps.co.uk
Zabytkowy tramwaj w Birkenhead na You Tube (4:49)

Museum of Science & Industry Manchester

Krótkie przejazdy pociągami retro zestawionymi z parowozu i zabytkowych wagonów przy Muzeum Nauki i Przemysłu w Manchesterze. Pociągi z reguły kursują w weekendy oraz z okazji różnych imprez od połowy lutego do połowy października. Spośród lokomotyw wyróżnia się replika legendarnej lokomotywy „Planet” wyprodukowanej w 1830 roku.

Strona internetowa: www.mosi.org.uk/whats-on/train-rides
Pociągprzy Muzeum Nauki i Przemysłu w Manchesterze (9:58)

 

Kolej w Muzeum Nauki i Przemysłu w Manchesterze (aut. Ed Webster, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Pleasure Beach Express

Kolej miniaturowa kursująca po parku rozrywki Pleasure Beach w Blackpool. Długość trasy to około 533 metry. Brak dokładnych informacji. Kolej została oddana do użytku w 1934 roku.

Pleasure Beach Express na You Tube (8:03)

 

Pleasure Beach Express (aut. Jeremy Thompson, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Ravenglass & Eskdale Railway

Kolej wąskotorowa przemierzająca malowniczą trasę z Ravenglass do Dalegarth (11,2 km). Pociągi zestawione są z lokomotywy parowej i wagonów retro. W 2013 roku kolej kursuje codziennie od 16 marca do 27 października, poza tym okresem w wybrane dni. Przejazd koleją nie należy do tanich.

Strona internetowa: ravenglass-railway.co.uk
Ravenglass & Eskdale Railway na You Tube (7:09)

 

Ravenglass & Eskdale Railway (aut. Andrew Bowden, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Ribble Steam Railway

Kolej turystyczna kursująca w wybrane dni po dawnej linii przemysłowej obsługującej port śródlądowy w Preston. Po dawnej linii pozostał czynny odcinek o długości 2,4 km. Jest to jedna z niewielu linii na świecie, która biegnie po ulicach w centrum miasta (podobną bocznicę znajdziemy w czeskim Brnie). Pociągi retro przejeżdżające po głównej ulicy są popularną atrakcją turystyczną.

Strona internetowa: www.ribblesteam.org.uk
Ribble Steam Railway (lokomotywy parowe) na You Tube (9:20)
Ribble Steam Railway (lokomotywy spalinowe) na You Tube (8:03)

 

Ribble Steam Railway (aut. Robert Yelland, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

South Tynedale Railway

Kolej wąskotorowa kursująca na odcinku o długości 5.2 km pomiędzy stacjami Alston a Lintley. W przyszłości planowane jest wydłużenie trasy o półtora kilometra. W 2013 roku kolej kursuje w weekendy od 23 marca do 27 października, a w maju, czerwcu, lipcu pięć-sześć razy w tygodniu. Przejazd w jedną stronę trwa około 30 minut. W niektórych pociągach, oprócz klasycznych wagonów pasażerskich, kursuje także wagon barowy.

Strona internetowa: www.strps.org.uk
South Tynedale Railway na You Tube (26:03)

 

South Tynedale Railway (aut. BScar23625, GNU, flickr.com) 

 

West Lancashire Light Railway

Pociągi retro kursujące po króciutkiej trasie w Hesketh Bank koło Preston. Przejazdy odbywają się od 29 marca do końca października w każdą niedzielę i w święta od 11:30 do 16:30. Pociągi odjeżdżają co 20 minut. Wśród parowozów znajdziemy polską lokomotywę parową numer 3506 wyprodukowaną w 1957 roku w Chrzanowie. Obecnie parowóz pełni funkcję eksponatu. Inną ciekawą lokomotywą jest parowóz Sena No 16 swego czasu kursujący na kolejach cukrowniczych w Mozambiku. Ma on zostać odnowiony i włączony do eksploatacji.

Strona internetowa: www.westlancs.org
West Lancashire Light Railway na You Tube (9:52)

Windmill Farm Railway

Kolej wąskotorowa przeznaczona głównie dla najmłodszych na Windmill Animal Farm koło Burscough. Obecnie długość trasy wynosi około 1,7 km .

Strona internetowa: www.windmillanimalfarm.co.uk/farmtrain.html
Windmill Farm Railway na You Tube (9:46)

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

%d bloggers like this: