Kolej na Podróż

Koleje turystyczne w regionie Yorkshire

Wykaz najważniejszych kolei turystycznych (normalnotorowe i wąskotorowe) w regionie Yorskshire . Ze względu na bardzo dużą liczbę czynnych kolei pomijałem koleje miniaturowe kursujące po bardzo krótkich trasach oraz muzea kolejowe. Lista nie jest kompletna. Dane pochodzą z oficjalnych stron kolei. Ceny biletów mogą się różnić w dniach, kiedy kolej uruchamiana jest z okazji jakichś wydarzeń, festynów, imprez itp. Z reguły ceny są wtedy dużo wyższe.

Kolej w Wielkiej Brytanii – lista wpisów:

Wielka Brytania – podróż koleją
Wielka Brytania – ciekawostki kolejowe
Kolej w Szkocji
Kolej w Walii
Kolej w Irlandii Północnej
Kolej na Wyspie Wight
Kolej na Wyspach Normandzkich
Kolej na Wyspie Man
Koleje turystyczne w regionie Eastern
Koleje turystyczne w regionie East Midlands
Koleje turystyczne w regionie North East
Koleje turystyczne w regionie North West
Koleje turystyczne w regionie South East
Koleje turystyczne w regionie South West
Koleje turystyczne w regonie West Midlands
Koleje turystyczne w regionie Yorkshire

Abbey Light Railway

Kolej wąskotorowa, która kursowała od trzydziestu pięciu lat po krótkiej, czterystumetrowej trasie pomiędzy stacjami Kirkstall Abbey to Bridge Road w Kirkstall koło Leeds. W październiku 2012 roku zmarł jej właściciel, a jego współpracownicy zadecydowali o zamknięciu kolejki.

Strona internetowa: www.freewebs.com/abbeylightrailway
Abbey Light Railway na You Tube

Appleby Frodingham Railway Preservation Society

Okazyjne wycieczki pociągami retro i drezynami po torowiskach należących huty stali TATA koło Scunthorpe. Wycieczka trwa około dwóch godzin, a pojazdy pokonują w tym czasie odcinek o długości 15 mil. Na sieci należącej do huty stali obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Wyjątkiem są perony stacji początkowej i końcowej. Przez zakaz wycieczki znacznie tracą na atrakcyjności.

Strona internetowa: www.afrps.co.uk
Torowiska huty stali TATA na You Tube

Cleethorpes Coast Light Railway

Kolej wąskotorowa w Cleethorpe kursująca głównie w weekendy i wakacje oraz w wybrane dni Podróż powrotna na trasie o długości 1,1 km trwa około 45 minut. Jak informuje na swojej stronie zarządca, na stacji Lakeside znajduje się najmniejszy pub na świecie.

Strona internetowa: www.cleethorpescoastlightrailway.co.uk
Cleethorpes Coast Light Railway

Derwent Valley Light Railway

Kolej wąskotorowa w parku Murton na przedmieściach Yorku. Trasa liczy zaledwie 600 metrów, a na stronie internetowej zarządcy nie ma żadnych szczegółowych informacji. Kolej działa od ponad stu lat.

Strona internetowa: www.dvlr.org.uk
Dervent Valley Light Railway na You Tube

 

Dervent Valley Light Railway (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Elsecar Heritage Railway

Przejazdy pociągami retro koło Barnsley na trasie Elsecar – Hemingfield (1200 metrów). Pociągi kursują w niedziele od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli grudnia trzy razy dziennie oraz z okazji specjalnych imprez.

Strona internetowa: www.elsecarrailway.co.uk
Elsecar Heritage Railway na You Tube

Embsay & Bolton Abbey Steam Railway

Pociągi retro kursujące pomiędzy Embsay a Bolton Abbey. Długość trasy to około 6 kilometrów, planuje się jej wydłużenie do Skipton. Bardzo malownicza trasa wiodąca przez tereny wiejskie. Przjeazd w jedną stronę trwa 15-20 minut, na stacji Holywell Halt przewidziano fotostop na żądanie. W 2013 bilet całodniowy dla osoby dorosłej kosztuje 10 funtów, natomiast za „peronówkę” umożliwiającę wstęp na peron trzeba zapłacić jednego funta.

Strona internetowa: www.embsayboltonabbeyrailway.org.uk
Embsay & Bolton Abbey Steam Railway

 

Embsay & Bolton Abbey Steam Railway (aut. Andrew, CC-BY, flickr.com) 

 

Keighley and Worth Valley Railway

Kolej turystyczna w Keighley. Przjeazdy na ośmiokilometrowym odcinku linii zamkniętej ponad 50 lat temu. Szczegółowy rozkład jazdy na stronie internetowej. Pasażerowie mogą się przejechać pociągami prowadzonymi przez parowóz, lokomotywę spalinową, albo zabytkowym szynobusem. Bilet na cały dzień dla osoby dorosłej w 2013 roku kosztuje 15 funtów.

Strona internetowa: www.kwvr.co.uk
Keighley and Worth Valley Railway

Kirklees Light Railway

Kolej wąskotorowa łącząca stacje Clayton West i Shelley. Linia o bogatej historii, obecnie czynna jest na odcinku około 4800 metrów. Kolej kursuje głównie w weekendy, ale jeśli chodzi o dni tygodnia, trudno się doszukiwać jakiejś prawidłowości, więc należy zapoznać się z kalendarzem na stronie internetowej.

Strona internetowa: www.kirkleeslightrailway.com
Kirklees Light Railway na You Tube

 

Kirklees Light Railway (aut. Karen Bryan, CC-BY, flickr.com) 

 

Middleton Railway

Okazyjne przejazdy turystyczne w parku Middleton – około 3,5 kilometra od centrum Leeds. Podróż powrotna trwa około 25 minut, a jadąc w jedną stronę pociągi pokonują 1600 metrów. Linia kolejowa została oddana do użytku w 1758 roku, a pierwsza lokomotywa parowa przejechała po niej w 1812 roku. Obecnie na linii uruchamiane są pociągi retro zestawione z parozowu i zabytkowych wagonów. Linia ożywa głównie w weekendy od ostatniego weekendu marca do przedostatniego weekendu grudnia.

Strona internetowa: www.middletonrailway.org.uk
Middleton Railway na You Tube

National Coal Mining Museum

Na terenie Narodowego Muzeum Wydobycia Węgla w Overton koło Wakefield znajdują się dwie krótkie linie kolei wąskotorowej. Niestety, na stronie muzeum nie ma żadnych informacji o ewentualnych przejazdach, ale warto się tam wybrać, ponieważ wstęp jest bezpłatny.

Strona internetowa: www.ncm.org.uk

North Bay Railway

Popularna kolej wąskotorowa w Scarborough czynna w weekendy oraz codziennie od drugiej połowy marca do bliżej nieokreślonego terminu. Linia o długości 1200 metrów łączy stacyjki Scalby Mills i Peasholm Park. Kolej została oddana do użytku w 1931 roku.

Strona internetowa: www.nbr.org.uk
North Bay Railway na You Tube

North Yorkshire Moors Railway

Przejazdy turystyczne pomiędzy Pickering a Grosmont (29 kilometrów). Pociągi kursują bardzo często, godny uwagi jest zróżnicowany tabor. Pojedyncze pociągi docierają do oddalonego o kolejne 10 kilometrów Whitby po linii używanej przez regularne pociągi. Przejazd z Pickering do Grosmont trwa około 70 minut.

Strona internetowa: www.nymr.co.uk
North Yorkshire Moors Railway na You Tube

 

New Yorkshire Moors Railway (aut. Chris Sampson, CC-BY, flickr.com) 

 

Scarborough Spa Express

Scarborough Spa Express to pociąg turystyczny zestawiony z parowozu i wagonów retro kursujący trzy razy w tygodniu, w sezonie letnim, pomiędzy miastami York a Scarborough (67 km). Przejazd w jedną stronę trwa około 90 minut. Pociąg cieszy się ogromną popularnością.

Strona internetowa: westcoastrailways.co.uk
Scarborough Spa Express na You Tube

 

Scarborough Spa Express (aut. Ray Foster, CC-BY-ND, flickr.com) 

 

Shipley Glen Tramway

Zabytkowy, ponad stuletni tramwaj napędzany kablem/liną (???) w Saltaire. Trasa liczy zaledwie 386 metrów, ale jest unikatem na skalę światową. Przejazdy głównie w niedzielne popołudnia. Tramwaj działa od 1895 roku.

Strona internetowa: www.shipleyglentramway.co.uk
Shipley Glen Tramway na You Tube

 

Shipney Glen Tramway (aut. Tim Green, CC-BY, flickr.com) 

 

Wensleydale Railway

Przejazdy pociągami retro z Leeming Bar do Redmire (29 kilometrów). W dni kursowania kolei kursują także zabytkowe autobusy z Leeming Bar do Northallerton. Ruch pasażerski na linii zamarł w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, później linia była wykorzystywana do transportu towarów oraz przez wojsko. Ruch pociągów pasażerskich wznowiono w 2003, mają one jednak charakter atrakcji turystycznej. Planuje się wydłużenie czynnego odcinka linii. Strona internetowa: www.wensleydalerail.com
Wensleydale Railway na You Tube

 

Wensleydale Railway (aut. Lawrence Lee, CC-BY, flickr.com) 

 

Wortley Top Forge Mineral Railway

Na terenie muzeum Top Forge Industrial Museum w Wortley koło Sheffield okazyjnie kursuje kolej wąskotorowa oraz kolej miniaturowa. Bardzo krótka linia, nie mam szczegółowych informacji na temat terminów kursowania.

Strona internetowa: www.topforge.co.uk/Railways.htm
Wortley Top Forge Mineral Railway na You Tube

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

%d bloggers like this: