Kolej na Podróż

Koleje turystyczne w regionie East Midlands

Wykaz najważniejszych kolei turystycznych (normalnotorowe i wąskotorowe) w regionie East Midlands. Ze względu na bardzo dużą liczbę czynnych kolei pomijałem koleje miniaturowe kursujące po bardzo krótkich trasach oraz muzea kolejowe. Lista nie jest kompletna. Dane pochodzą z oficjalnych stron kolei. Ceny biletów mogą się różnić w dniach, kiedy kolej uruchamiana jest z okazji jakichś wydarzeń, festynów, imprez itp. Z reguły ceny są wtedy dużo wyższe.

Kolej w Wielkiej Brytanii – lista wpisów:

Wielka Brytania – podróż koleją
Wielka Brytania – ciekawostki kolejowe
Kolej w Szkocji
Kolej w Walii
Kolej w Irlandii Północnej
Kolej na Wyspie Wight
Kolej na Wyspach Normandzkich
Kolej na Wyspie Man
Koleje turystyczne w regionie Eastern
Koleje turystyczne w regionie East Midlands
Koleje turystyczne w regionie North East
Koleje turystyczne w regionie North West
Koleje turystyczne w regionie South East
Koleje turystyczne w regionie South West
Koleje turystyczne w regonie West Midlands
Koleje turystyczne w regionie Yorkshire

Abbey Pumping Station

Króciutka linia kolei wąskotorowej (200 metrów) przy przepompowni w Leicester, gdzie obecnie mieści się muzeum. Przejazdy odbywają się tylko w wybrane dni, najczęściej dwa razy w miesiącu.

Kolej przy przepompowni w Leicester na You Tube (8:16)

The Battlefield Line Railway

Pociągi retro kursujące głównie w weekendy od marca do października na trasie Shackerstone – Shenton (7.2 km); w lipcu i sierpniu dodatkowo uruchamiane są we wtorki i środy. Nazwa kolei pochodzi od bitwy pod Bosworth (1485) stoczonej w miejscu, przez które przebiega dziś linia kolejowa. Pociągi są ciągnięte przez zabytkowe lokomotywy parowe, spalinowe, albo połączenia obsługują stare autobusy szynowe. Przejazd w jedną stronę trwa około dwudziestu minut.

Strona internetowa: www.battlefield-line-railway.co.uk/
Battlefield Line Railway na You Tube (8:36)

 

The Battlefield Line Railway (aut. Derningtona, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Belton Light Railway

Kolej miniaturowa o długości 450 metrów w pobliżu Grantham. Jest jedną z atrakcji przygotowanych dla dzieci, kiedy ich rodzice zajęci są zwiedzaniem pięknej rezydencji Belton House. Oddana do użytku w 1979 jeździ w weekendy od 31 marca do 31 października po parku otaczającym rezydencję.

Chesterfield Miniature Railway

Kolej miniaturowa w Queens Park w Chesterfield wożąca pasażerów wokół parkowego jeziora. Kolej znajduje się bardzo blisko centrum Chesterfield. Pociągi kursują tylko przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.
Kolej miniaturowa w Chesterfield na You Tube (6:48)

Crich Tramway Village

Przejazdy zabytkowymi tramwajami po muzeum w Crich. Tramwaje przejeżdżają po odrestaurowanej trasie liczącej 1,6 km . Muzeum czynne jest codziennie od marca do października, w sezonie zimowym tylko w wybrane dni. Najbliższa stacja kolejowa to Whatstandwell, dokąd można dojechać między innymi pociągami z Derby.

Strona internetowa: www.tramway.co.uk
Crich Tramway Village na You Tube (8:38)

 

Tramwaje w muzeum w Crich (aut. Andreas Mortonus, CC-BY, flickr.com) 

 

The Ecclesbourne Valley Railway

Popularna kolej retro kursująca na dwóch trasach: Wirksworth – Duffield (13,4 km) oraz Wirksworth – Ravenstor (1,3 km). Przewozy na liniach prowadzone są głównie w miesiącach letnich oraz w maju. Na pociągi kupuje się karnet całodniowy.

Strona internetowa: www.e-v-r.com

Ecclesbourne Valley Railway na You Tube (9:52)

anglia_ecclesbourne fot. Matt Buck, CC-BY-SA, flickr.com

Great Central Railway

Dwutorowa linia obsługiwana przez zabytkowe pociągi kursujące pomiędzy Loughborough a Leicester (12,8 km) oraz Loughborough a Ruddington (14,4 km). Pociągi kursują w weekeendy i święta przez cały rok oraz w wybrane dni. Oprócz tradycyjnych przewozów pasażerskich czasami uruchamiane są tzw. „pociągi obiadowe”, gdzie podczas podróży serwowany jest kilkudaniowy obiad. Dla miłośników kolei przygotowano także atrakcję w postaci możliwości bycia maszynistą parowozu lub lokomotywy spalinowej. Nie jest to jednak tania atrakcja.

Strona internetowa: www.gcrailway.co.uk
Great Central Railway na You Tube (18:52)

 

Great Central Railway (aut. Duncan Harris, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Hall Leys Park Railway

Kolej miniaturowa w parku Hall Leys w Matlock wybudowana w 1948. Rozstaw szyn 241 mm, długość trasy 180 metrów. Kursuje w weekendy od połowy marca do połowy września.

Kolej miniaturowa w parku Hall Leys na You Tube (4:50)

Lincolnshire Coast Light Railway

Kolej wąskotorowa przy Skegness Water Leisure Park, około trzech kilometrów na północ od Skegness. Trasa o długości półtora kilometra. Kursuje tylko w wybrane dni, średnio kilkanaście razy w roku.

Lincolnshire Coast Light Railway na You Tube

Lincolnshire Wolds Railway

Kolej turystyczna kursująca kilka razy w miesiącu pomiędzy Ludborough a North Thoresby (3,2 km). Przejazd w jedną stronę trwa 15 minut.

Strona internetowa: www.lincolnshirewoldsrailway.co.uk
Lincolnshire Wolds Railway na You Tube (3:11)

Mablethorpe Miniature Railway

Kolej miniaturowa o długości ok. 180 metrów w Queens Park w Mablethorpe oddana do użytku w 1968 roku. Kursuje codziennie od Świąt Wielkanocnych do końca października od 10:00 do 16:00.

 

Mablethorpe Miniature Railway (aut. Dave Catchpole, CC-BY, flickr.com) 

 

Manor Park Miniature Railway

Kolej miniaturowa w parku Manor w Glossop. Kursuje w weekendy i święta od kwietnia do końca września. Długość trasy – 520 metrów.

Kolej miniaturowa w parku Manor w Glossop na You Tube (6:16)

Markeaton Park Light Railway

Kolej parkowa w parku Markeaton niedaleko centrum Derby. Przewozi pasażerów w weekendy i święta przez cały rok od 10:00 do zmierzchu, o ile warunki atmosferyczne na to pozwalają.

Kolej w parku Markeaton na You Tube (9:59)

 

Markeaton Park Light Railway (aut. Matt Brown, CC-BY, flickr.com) 

 

Melton Mowbray Miniature Railway

Kolej miniaturowa w parku Wilton w Melton Mowbray. Trasa to pętla o długości około 500 metrów. Kursuje codziennie od Świąt Wielkanocnych do października.

Northampton & Lamport Railway

Przejazdy pociągami retro w okolicach stacji Pitsford & Brampton, 5 kilometrów od Northampton. Pociągi kursują w każdą niedzielę od marca do października, w święta oraz w ramach różnych imprez kulturalnych. Długość trasy to 2.4 km, a przejazd tam i z powrotem trwa około 25 minut. Wśród lokomotyw obsługujących linię znajdziemy polski parowóz TKh 5374 (oznaczenie aktualne TKH 7646 „Northampton”) wyprodukowany w 1959 w Chrzanowie. Nie wiem, czy obecnie kursuje, bowiem niedawno przechodził naprawę.

Strona internetowa: www.nlr.org.uk
Northampton & Lamport Railway na You Tube (5:00)

 

Northampton & Lamport Railway (aut. Ben Coulson, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Papplewick Miniature Railway

Kolej miniaturowa przy unikalnej przepompowni (Papplewick Pumping Station) położonej w lesie niedaleko Nottingham. Kolej jest uruchamiana tylko w wybrane niedziele w dni, kiedy zwiedzający mogą obejrzeć przepompownię.

Strona internetowa: www.cdmes.co.uk/html/percy.html
Kolej miniaturowa przy przepompowni Papplewick na You Tube (2:14)

Pavilion Gardens Miniature Railway

Kolej parkowa jeżdżąca po króciutkiej trasie przez malownicze ogrody w Buxton. Pociąg kursuje przez cały rok w weekendy oraz codziennie w wakacje od 11:30 do 17:00, o ile pogoda na to pozwala

Strona internetowa: www.paviliongardens.co.uk/gardens
Kolej miniaturowa w ogrodach w Buxton na You Tube (1:41) 

 

Kolej miniaturowa w Buxton (aut. Andrew Huddart, CC-BY-ND, flickr.com) 

 

Peak Rail

Pociągi retro kursujące pomiędzy stacjami Rowsley South a Matlock po trasie o długości około siedmiu kilometrów. Pociągi uruchamiane są w weekendy przez cały rok, a od kwietnia do września kursują dodatkowo we wtorki i środy. Przejazd w jedną stronę trwa 22 minuty; w każdym pociągu, oprócz klasycznych wagonów pasażerskich, znajdziemy także wagon barowy.

Strona internetowa: www.peakrail.co.uk
Peak Rail na You Tube (13:26)

 

Peak Railway (aut. Matt Buck, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Rocks by Rail

Krótka linia dawnej kolei przemysłowej w Cottesmore koło Oakham (długość około 800 metrów) przy Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Muzeum czynne jest we wtorki, czwartki i niedziele, natomiast pociągi kursują w każdą trzecią niedzielę miesiąca.

Strona internetowa: www.rocks-by-rail.org
Rocks by Rail na You Tube (14:53)

Sherwood Forest Steam Railway

Dawna kolej leśna koło Edwinstowe czynna na odcinku około jednej mili. Pociągi kursują we wtorki, soboty i niedziele od pierwszego marcowego weekendu do pierwszego weekendu w grudniu oraz codziennie podczas wakacji w godzinach 11:00-16:30.

Strona internetowa: www.sherwoodforestrailway.com
Sherwood Forest Steam Railway na You Tube (5:38)

Snibston Colliery Railway

Dawna kolej przemysłowa uruchamiana w wakacje na terenie Snibston Discovery Park w Colliery. Linia o długości 580 metrów. Pociągi zestawione są ze zmodernizowanych wagoników wyprodukowanych w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku oraz lokomotywy spalinowej „Pitt” używanej kiedyś do manewrów.

The Steeple Grange Light Railway

Położona na odludziu, pośród pięknych łąk, dawna kolej przemysłowa w Steeple House, koło Wirksworth. Długość trasy to około 800 metrów, dojazd jedynie własnym samochodem, a później spacer na nogach. W przyszłości planowana jest rozbudowa kolei – wydłużenie trasy i sprowadzenie nowych pojazdów.

Strona internetowa: www.steeplegrange.co.uk

Steeple Grange Light Railway na You Tube (6:56)

Twycross Zoo Miniature Railway

Kolej miniaturowa kursująca po terenie ogrodu zoologicznego w Twycross koło Atherstone. Oddana do użytku w 1979 jeździ po trasie o długości 600 metrów. Czynna przez cały rok.

Wheelgate Park Railway

Kolej miniaturowa w parku rozrywki koło w Farnsfield. Oddana do użytku w 1996 jest czynna przez cały rok. .

Wicksteed Park Railway

Kolej w parku rozrywki koło Kettering. Bardzo popularna wśród zwiedzających przewozi pasażerów po trasie o długości około dwóch kilometrów. Oddana do użytku w 1931 roku, czynna przez cały rok.

Wicksteed Park Railway na You Tube (11:40)

Willow Lake Miniature Railway

Kolej miniaturowa wożąca pasażerów wokół jeziora Willow w Great Billing koło Northampton. Długość linii wynosi niecały kilometr. Czynna codziennie od marca do listopada.

Strona internetowa: www.billingaquadrome.com/things-to-do/the-billing-train/the-billing-train.html

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

%d bloggers like this: