Kolej na Podróż

Koleje turystyczne w regionie South East

Wykaz najważniejszych kolei turystycznych (normalnotorowe i wąskotorowe) w regionie South East. Ze względu na bardzo dużą liczbę czynnych kolei pomijałem koleje miniaturowe kursujące po bardzo krótkich trasach oraz muzea kolejowe. Lista nie jest kompletna. Dane pochodzą z oficjalnych stron kolei. Ceny biletów mogą się różnić w dniach, kiedy kolej uruchamiana jest z okazji jakichś wydarzeń, festynów, imprez itp. Z reguły ceny są wtedy dużo wyższe.

Kolej w Wielkiej Brytanii – lista wpisów:

Wielka Brytania – podróż koleją
Wielka Brytania – ciekawostki kolejowe
Kolej w Szkocji
Kolej w Walii
Kolej w Irlandii Północnej
Kolej na Wyspie Wight
Kolej na Wyspach Normandzkich
Kolej na Wyspie Man
Koleje turystyczne w regionie Eastern
Koleje turystyczne w regionie East Midlands
Koleje turystyczne w regionie North East
Koleje turystyczne w regionie North West
Koleje turystyczne w regionie South East
Koleje turystyczne w regionie South West
Koleje turystyczne w regonie West Midlands
Koleje turystyczne w regionie Yorkshire

Amberley Chalk Pits Railway

Kolej wąskotorowa kursująca po krótkiej trasie przy Amberley Working Museum w Amberley koło Arundel. Przejazdy odbywają się tylko kilka razy w roku. Przyszłość tej kolei stoi pod znakiem zapytania ze względu na kłopoty finansowe.

Strona internetowa: www.amberleynarrowgauge.co.uk
Amberley Chalk Pits Railway na You Tube (13:35)

 

Amberley Chalk Pits Railway (aut. Peter Trimming, CC-BY, flickr.com) 

 

Beale Railway

Kolej parkowa w parku Beale, w pobliżu Reading. Rozstaw szyn 260 mm. Pociąg zestawiony z lokomotywy spalinowej i otwartych wagoników przewozi pasażerów po trasie o długości około 1,6 km (1 mila). Przejazd trwa 10 minut. Lokomotywa ciągnie 4 wagony, w których mogą się zmieścić 64 osoby.

Strona internetowa: www.bealepark.co.uk/attractions/train/

Bentley Miniature Railway

Kolej miniaturowa przy Bentley Wildfowl & Motor Museum koło Lewes. Godna uwagi ze względu na stosunkowo długą trasę jak na kolej miniaturową – około 1,6 km. Kursuje przez cały rok w weekendy oraz w wakacje.

Strona internetowa: www.bentleyrailway.co.uk
Bentley Miniature Railway na You Tube (2:40)

Blenheim Park Railway

Kolej parkowa na terenie słynnego pałacu Blenheim w pobliżu miasteczka Woodstock. Stacja kolejki znajduje się tuż przy wejściu do pałacu a tory o długości około 910 metrów łączą stację początkową z ogrodami zabaw dla dzieci (Pleasure Gardens). Kolej jest bardzo popularna wśród zwiedzających, a przejazd nią jest wliczony w cenę biletu wstępu na tereny pałacu Blenheim.

 

Bleinheim Park Railway (aut. Andrew Gatt, CC-BY, flickr.com) 

 

Bluebell Railway

Kolej turystyczna kursująca pomiędzy Sheffield Park a Kingscote (13,9 km). W sezonie pociągi kursują codziennie, poza sezonem w weekendy. Szczegółowy rozkład jazdy pojawia się na stronie internetowej na krótko przed wejściem w życie. Z reguły kursuje 5 par pociągów dziennie, przejazd w jedną stronę trwa 30-35 minut. Pociągi zwykle ciągnięte są przez parowozy.

Strona internetowa: www.bluebell-railway.com
Bluebell Railway na You Tube (9:20)

 

Bluebell Railway (aut. Peter Trimming, CC-BY, flickr.com) 

 

Bredgar & Wormshill Railway

Kolej wąskotorowa kursująca po trasie o długości około 600 metrów w Bredgar. Jest to kolej prywatna, udostępniana pasażerom najczęściej w pierwszą niedzielę miesiąca. Jak na tak krótką kolej, zarządca posiada pokaźną kolekcję lokomotyw i wagonów.

Strona internetowa: www.bwlr.co.uk
Bredgar & Wormshill Railway na You Tube (12:23)

Chatham Historic Dockyard Railway

Kolej przewożąca turystów po bocznicy przemysłowej muzeum morskiego utworzonego na terenie byłej stoczni w Chatham. Długość linii to około półtora kilometra. Pociągi są uruchamiane w wybrane weekendy w sezonie letnim oraz przy okazji różnych wydarzeń kulturalnych związanych z muzeum.

Strona internetowa: www.dockyardrailway.co.uk
Chatham Historic Dockyard Railway na You Tube (3:46)

Chinnor & Princes Risborough Railway

Pociągi retro kursujące pomiędzy Chinnor a Thame Junction (5,6 km). Pociągi prowadzone przez parowóz lub spalinowóz. Kolej zwykle kursuje w weekendy i święta. Oprócz typowych składów na linii kursują także zabytkowe spalinowe zespoły trakcyjne. C

Strona internetowa: www.chinnorrailway.co.uk 
Chinnor & Princes Risborough Railway na You Tube (9:05)

 

Chinnor & Pronces Risborough Railway (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Cholsey & Wallingford Railway

Przejazdy pociągami retro na trasie Cholsey – Wallingford. Pociągi uruchamiane są w wybrane weekendy i święta oraz podczas specjalnych imprez tematycznych, kiedy to przewożą turystów po czterokilometrowej trasie. Przejazd w jedną stronę trwa 30 minut. Pociągi prowadzone są przez lokomotywę parową lub spalinową.

Strona internetowa: www.cholsey-wallingford-railway.com
Cholsey & Wallingford Railway na You Tube (9:35)

 

Cholsey & Wallingford Railway (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Didcot Railway Centre

Krótkie przejażdżki pociągami po terenach niewielkiego muzeum kolejnictwa w Didcot. Demonstracyjne przejazdy odbywają się tylko w wybrane dni, kalendarz przejazdów dostępny jest na stronie oficjalnej. Do Didcot bardzo łatwo dojechać bezpośrednimi pociągami między innymi z Oxfordu lub Londynu.

Strona internetowa: www.didcotrailwaycentre.org.uk
Didcot Railway Centre na You Tube (22:58)

 

Kolej w Didcot Railway Centre (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

East Kent Railway

Przejazdy pociągami retro i zabytkowymi autobusami szynowymi pomiędzy Shepherdswell a Eythorne (2,5 km). W Shepherdswell można się ponadto przejechać kolejką miniaturową. Przejazdy odbywają się nieregularnie, warto więc zajrzeć na stronę internetową, aby zapoznać się z kalendarzem. Pociągi najczęściej kursują w niedziele, lecz nie jest to regułą. Przejazd w jedną stronę trwa 12-14 minut.

Strona internetowa: www.eastkentrailway.co.uk
East Kent Railway na You Tube (21:00)

 

East Kent Railway (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Eastbourne Miniature Steam Railway

Kolej miniaturowa w Eastbourne jeżdżąca po półtorakilometrowej trasie w miejscowym parku rozrywki. Kursuje od końca maja do końca października.

Strona internetowa: www.emsr.co.uk
Eastbourne Miniature Steam Railway na You Tube (25:30)

 

Eastbourne Miniature Steam Railway (aut. Brian & Jeff, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Eastleigh Lakeside Steam Railway

Kolej miniaturowa w pobliżu portu lotniczego w Southampton. Czynna w weekendy i święta przez cały rok oraz codziennie w czasie wakacji od 10:00 do 16:30. Przejazd w jedną stronę trwa 15-20 minut, a pokonywana odległość to 2 kilometry (nie wiem, czy jako pętla, czy w dwie strony po kilometr). Na uwagę zasługuje imponująca kolekcja miniaturowych lokomotyw.

Strona internetowa: www.steamtrain.co.uk
Eastleigh Lakeside Steam Railway na You Tube (10:00)

Exbury Steam Railway

Kolej parkowa na terenie ogrodów Exbury w pobliżu Southampton. Kursuje po okrężnej trasie o długości około dwóch kilometrów. Przejazd trwa dwudzieścia minut. Szczegółowy rozkład jazdy znajdziecie na stronie internetowej. Tabor to cztery lokomotywy z linii przemysłowych oraz 10 wagonów nazwanych imionami żeńskimi.

Strona internetowa: www.exbury.co.uk/website/steam_railway.aspx
Exbury Steam Railway na You Tube (4:41)

 

Exbury Steam Railway (aut. Lucy Haydon, CC-BY-ND, flickr.com) 

 

Hayling Seaside Railway

Kolej wąskotorowa o długości 1,8 km na malowniczej wyspie Hayling leżącej niedaleko Portsmouth. Moim zdaniem można by ją nazwać koleją plażową. Kursuje w środy, soboty i niedziele przez cały rok oraz codziennie w okresie wakacji.

Strona internetowa: www.haylingseasiderailway.com
Hayling Seaside Railway na You Tube (3:49)

 

Hayling Seaside Railway (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Hollycombe Steam Collection

Kolej wąskotorowa przy Muzeum Maszyn Parowych (prędzej coś w stylu skansenu) w Liphook kursująca po malowniczej, dwukilometrowej trasie przez wiejskie tereny. Organizowane są również okolicznościowe przejazdy po linii normalnotorowej z miejscowego tartaku do muzeum. Ponadto na terenie muzeum działa kolej miniaturowa, gdzie pociągi również prowadzą miniaturowe lokomotywy parowe.

Strona internetowa: https://www.hollycombe.co.uk/attractions/steam_on_the_rails/quarry_railway
Hollycombe Steam Collection na You Tube cz.1/2 (14:12)
Hollycombe Steam Collection na You Tube cz.2/2 (14:18)

 

Kolej w Liphook (aut. Peter Trimming, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Hythe Pier Railway

Najstarszy na świecie pociąg kursujący po molo znajduje się w Hythe. Przejeżdża krótką, zaledwie 585-metrową trasą, jednak jest to niesamowite przeżycie. Informacje na stronie internetowej są bardzo ogólnikowe, więc nie mogę podać szczegółów.

Strona internetowa: www.hytheferry.co.uk
Hythe Pier Railway na You Tube (2:33)

Kent & East Sussex Railway

Popularne pociągi retro z Tenterden do Bodiam. Odległość między stacjami wynosi 16,8 km. Kolej kursuje od marca do grudnia, od kwietnia kilka razy w tygodniu, w miesiącach letnich niemal codziennie. Terminy można sprawdzić w kalendarzu na stronie głównej. Przejazd w jedną stronę trwa 35 minut. Pociągi zestawione są z zabytkowego parowozu lub spalinowozu oraz wagonów retro.

Strona internetowa: www.kesr.org.uk/
Kent & East Sussex Railway na You Tube (15:00)

 

Kent & East Sussex Railway (aut. Hugh Llewelyn, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Lavender Line

Przejazdy po nieczynnej linii kolejowej z Isfield do Worth (1,2 km). Przejazdy odbywają się w każdą niedzielę i święta przez cały rok, natomiast w wakacje pociągi kursują codziennie. Pasażerów wożą zarówno pociągi ciągnięte przez lokomotywę parową, jak i pociągi prowadzone przez zabytkowy spalinowóz. W wybrane dni mogą się również przejechać szynobusem.

Strona internetowa: www.lavender-line.co.uk
Lavender Line na You Tube (1:34)

 

Pociąg na Lavender Line (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Littlehampton Railway

Kolej miniaturowa zaczynająca swój bieg w parku Mewsbrook w Littlehampton, a kończąca tuż przy plaży miejskiej. Trasa o długości 700 metrów wiedzie przez moment tuż przy nadmorskiej promenadzie. Pociągi kursują przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, poza sezonem głównie w niedziele, w sezonie letnim codziennie.

Strona internetowa: www.littlehamptonrailway.co.uk
Kolej miniaturowa w Littlehampton na You Tube (4:49)

Mizens Railway

Kolej miniaturowa koło Woking kursująca po pętli o długości około półtora kilometra. Czynna w każdą niedzielę od początku maja do końca września; w sierpniu dodatkowo w czwartki. Kolej została oddana do użytku w 2012 roku, obecnie posiada w swoim taborze różne miniaturowe lokomotywy, w tym kilka lokomotyw parowych.

Strona internetowa: www.mizensrailway.co.uk
Mizens Railway na You Tube (6:46)

 

Mizens Railway (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Romney, Hythe & Dymchurch Railway

Kolej wąskotorowa (381 mm) z Hythe do Dungeness (21,7 km). Kursuje regularnie, kalendarz dostępny na stronie internetowej. Przejazd w jedną stronę trwa 30-40 minut.

Strona internetowa: www.rhdr.org.uk
Romney, Hythe & Dymchurch Railway na You Tube (11:00)

 

Romney, Hythe & Dymchurch Railway (aut. hawkflight166, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Royal Victoria Railway

Kolej miniaturowa w Royal Victoria Park w Netley koło Southampton kursująca przez cały rok w weekendy po długiej, jak na kolej miniaturową, trasie . W wakacje przejazdy odbywają się codziennie. Ze zdjęć bardziej przypomina typową kolej parkową.

Strona internetowa: www.royalvictoriarailway.co.uk
Royal Victoria Railway (2:35)

Sittingbourne & Kemsley Light Railway

Dawna linia przemysłowa pomiędzy Sittingbourne a Kemsley Down (2,6 km) wybudowana w 1905 roku. Obecnie, podobnie jak większość podobnych linii, utrzymywana w ruchu dzięki wolontariuszom. Pociągi uruchamiane są głównie w każdą niedzielę od kwietnia do końca listopada. Pociągi obsługiwane przez parowozy. Stacja kolei wąskotorowej znajduje się niedaleko stacji kolejowej w Sittingbourne, a do miasteczka można dojechać bezpośrednimi pociągami np. z Londynu.

Strona internetowa: www.sklr.net
Sittingbourne & Kemsley Light Railway na You Tube (3:10)

South Downs Light Railway

Kolej miniaturowa na terenie ogrodów w Pulborough kursująca po trasie o długości około kilometra. Oddana do użytku w 2002 przewozi pasażerów w weekendy i święta od marca do września, w wakacje dodatkowo czynna w środy.

Strona internetowa: www.south-downs-railway.com
South Downs Light Railway na You Tube (14:23)

Spa Valley Railway

Pociągi retro kursujące po ośmiokilometrowej trasie z Eridge do Tunbridge Wells West. Pociągi są uruchamiane w każdy weekend do 3 listopada oraz w wybrane dni podczas wakacji. Pociągi są zestawione z parowozu oraz wagonów retro, w tym wagonu barowego.

Strona internetowa: www.spavalleyrailway.co.uk
Spa Valley Railway na You Tube (6:44)

 

Spa Valley Railway (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Volks Electric Railway

Przejazdy zabytkowymi tramwajami w Brighton. Linia tramwajowa została oddana do użytku w 1883 roku i jest najstarszą czynną linią tramwajową na świecie, po której kursują zabytkowe pojazdy. Linia o długości mili ( 1,6 km) łączy molo z mariną i prowadzi wzdłuż wybrzeża, dzięki czemu zyskuje niepowtarzalny charakter. Tramwajem można się przejechać od 31 marca do końca września.

Strona internetowa: www.volkselectricrailway.co.uk
Volk’s Electric Railway na You Tube (5:53)

 

Volks Electric Railway (aut. Les Chatfield, CC-BY, flickr.com) 

 

Watercress Line

Kolej turystyczna z Alton do Alresford (16 kilometrów). Kursuje stosunkowo często, od marca do grudnia, przy czym w marcu i listopadzie kursuje tylko kilka dni w miesiącu, natomiast w sierpniu codziennie. Na stronie internetowej znajduje się szczegółowy rozkład jazdy. Przejazd w jedną stronę trwa 35 minut. Pociągi są prowadzone przez parowozy lub zabytkowe lokomotywy spalinowe.

Strona internetowa: www.watercressline.co.uk
Watercress Railway na You Tube (10:16)

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

 

Watercress Line (aut. Justin Foulger, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

%d bloggers like this: