Kolej na Podróż

Koleje turystyczne w regionie North East

Wykaz najważniejszych kolei turystycznych (normalnotorowe i wąskotorowe) w regionie North East. Ze względu na bardzo dużą liczbę czynnych kolei pomijałem koleje miniaturowe kursujące po bardzo krótkich trasach oraz muzea kolejowe, którym kiedyś poświęcę osobny artykuł. Lista nie jest kompletna. Dane pochodzą z oficjalnych stron kolei. Ceny biletów mogą się różnić w dniach, kiedy kolej uruchamiana jest z okazji jakichś wydarzeń, festynów, imprez itp. Z reguły ceny są wtedy dużo wyższe.

Kolej w Wielkiej Brytanii – lista wpisów:

Wielka Brytania – podróż koleją
Wielka Brytania – ciekawostki kolejowe
Kolej w Szkocji
Kolej w Walii
Kolej w Irlandii Północnej
Kolej na Wyspie Wight
Kolej na Wyspach Normandzkich
Kolej na Wyspie Man
Koleje turystyczne w regionie Eastern
Koleje turystyczne w regionie East Midlands
Koleje turystyczne w regionie North East
Koleje turystyczne w regionie North West
Koleje turystyczne w regionie South East
Koleje turystyczne w regionie South West
Koleje turystyczne w regonie West Midlands
Koleje turystyczne w regionie Yorkshire

Aln Valley Railway Society

Odbudowana linia kolejowa z Alnmouth do Alnwick (4.8 km). Pierwsze pociągi wyjechały na trasę w lecie 2012 roku, w 2013 również mają kursować w wybrane dni. Los linii w dużej mierze zależy od sponsorów, więc nie wiadomo, jak potoczą się jej losy.

Strona internetowa: www.alnvalleyrailway.co.uk
Aln Valley Railway na You Tube (9:44)

Beamish Museum

Krótkie przejażdżki zabytkowymi pociągami po skansenie w Beamish koło Durham. Częścią skansenu jest krótka linia kolejowa (kilometr) wraz ze stacją kolejową wybudowaną w 1867 roku. Jeżeli ktoś będzie w okolicy, warto zwiedzić skansen ze względu na atmosferę pozwalającą przenieść się do dawnych czasów.

Strona internetowa skansenu: www.beamish.org.uk
Pociągi w skansenie Beamish na You Tube (4:24)

 

Beamish Museum (aut. Lee Simpson, CC-BY-ND, flickr.com) 

 

Bowes Railway

Kolej kursująca pomiędzy stacjami Springwell a Wrekenton (ok. 1,6 km). Jedyna na świecie zachowana kolej ciągnięta na sznurze (??? ang. rope-hauled). Pociągi retro kursują w wybrane dni, po ogłoszeniu na stronie internetowej, natomiast na co dzień zwiedzającym udostępniono kolekcję pojazdów kolejowych, głównie zabytkowych lokomotyw i wagonów różnego rodzaju.

Strona internetowa: hwww.bowesrailway.co.uk
Bowes Railway na You Tube (9:35)

Heatherslaw Light Railway

Interesująca kolej wąskotorowa kursująca po malowniczej trasie z Heatherslaw do Etal Village pokonuje dystans 6,4 km . Podróż powrotna trwa 50 minut. Pociągi uruchamiane są codziennie od 1 kwietnia do 31 października. Ze zdjęć wygląda na typową kolej parkową.

Strona internetowa: www.heatherslawlightrailway.co.uk
Heatherslaw Light Railway na You Tube (7:43)

 

Heatherslaw Light Railway (aut. alijengi, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

Lakeshore Railroad

Kolej miniaturowa jeżdżąca wzdłuż brzegów jeziorka w parku South Marine w South Shields. Miniaturowe pociągi ciągnięte są przez małe lokomotywy parowe stylizowane na amerykańskie parowozy. Kolej oddano do użytku w 1972. Dawniej nosiła nazwę Ocean Park Railroad.

Lakeshore Railroad na You Tube (7:12)

Tanfield Railway

Kolej turystyczna kursująca w wybrane dni pomiędzy stacjami Andrews House – Sunniside – East Tanfield. Według informacji na stronie internetowej jest to najstarsza kolej na świecie; została wybudowana w 1725 roku. Pociągi zwykle zestawione są z parowozu i wagonów retro.

Strona internetowa: www.tanfield-railway.co.uk
Tanfield Railway na You Tube (14:57)

Teesside Small Gauge Railway

Kolej miniaturowa w parku Preston koło Eaglescliffe. Linia o długości około 360 mm. Kursuje w niedziele i wybrane dni od Świąt Wielkanocnych do ostatniej niedzieli października od 13:00 do 16:00.

Strona internetowa: tsgr.co.uk
Teeside Small Gauge Railway na You Tube

Weardale Railway

Kolej turystyczna z Bishop Auckland West do Stanhope (16.7 km). W przyszłości planuje się reaktywację nieczynnych odcinków, dzięki czemu pociągi będą mogły kursować na trasie o długości 30 kilometrów. W czasie opracowywania artykułu rozkład jazdy na 2013 rok nie został jeszcze opublikowany.

Strona internetowa: www.weardale-railway.org.uk
Weardale Railway na You Tube (4:55)

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

 

Weardale Railway (aut. Les Chatfield, CC-BY, flickr.com) 

 

%d bloggers like this: