Kolej na Podróż

Kolej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – informacje ogólne

Kolej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich obecnie funkcjonuje jedynie w postaci linii kolejowej Al-Ruwais – Shah (266 kilometrów), przeznaczonej do przewozów towarowych. Przewoźnikiem narodowym jest Etihad Rail.

Przewoźnik narodowy: Etihad Rail
Strona internetowa: www.etihadrail.ae

Planowana jest budowa sieci kolejowej. Plan budowy sieci podzielono na 3 etapy. Pierwszy to wspomniana wcześniej linia kolejowa Al-Ruwais – Shah oddana do użytku w 2015 roku. W 2018 roku rozpisano przetargi na realizację drugiego etapu budowy sieci kolejowej. Ten etap ma obejmować budowę 605 kilometrów linii kolejowej z Ghuweifat na zachodzie kraju (granica ZEA – Arabia Saudyjska) do portu Jebel Ali w Dubaju. Linia ma połączyć najważniejsze miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich położone nad Zatoką Perską. Na trasie będą kursować pociągi towarowe i pasażerskie. Zakończenie tego etapu budowy sieci kolejowej wyznaczono na 2024 rok. W 2019 roku podpisano kontrakt na budowę linii.

Przez Zjednoczone Emiraty Arabskie będzie też przebiegać Gulf Cooperation Council Railway – linia kolejowa łącząca Kuwejt, Bahrajn, Arabię Saudyjską, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Długość linii na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie wynosiła 684 kilometry. Jeśli wierzyć mapom pojawiającym się w internecie, przebieg linii częściowo będzie się pokrywał z przebiegiem linii Ghuweifat – Jebel Ali. Budowa pierwszego odcinka linii zakończy się w 2021 roku, do 2023 roku tory mają zostać doprowadzone do Kuwejtu i Bahrajnu.

Na międzynarodowym lotnisku w Dubaju kursuje kolej automatyczna – obecnie czynne są dwie linie o długości odpowiednio 5,2 km oraz 1,5 km.

W Dubaju atrakcją turystyczną jest kolej jednoszynowa Palm Monorail. Otwarta 30 kwietnia 2009 roku łączy wyspę Palm Jumeirah ze stałym lądem. W trakcie opracowywania artykułu długość kolei jednoszynowych wynosiła 5,45 km, trwała budowa kolejnych dwóch stacji, aby doprowadzić kolej jednoszynową do stacji metra w Dubaju. Kolej jednoszynowa Palm Monorail kursuje przez siedem dni w tygodniu od 9:00 do 22:00. Pociągi kursują co 15 minut.

Więcej informacji: www.palm-monorail.com

[1] www.railwaygazette.com/news/news/middle-east/single-view/view/etihad-rail-stage-2-funding-agreement-signed.html
[2] www.railjournal.com/regions/middle-east/gcc-railway-to-link-four-gulf-states-by-2021

%d bloggers like this: