Kolej na Podróż

Kolej na Fidżi – informacje ogólne

Historia kolei na Fidżi jest ściśle związana z tamtejszym przemysłem cukrowniczym. Fidżi posiada gęstą sieć kolejową używaną do przewozu trzciny cukrowej już od końca XIX wieku. Pierwsze transporty trzciny cukrowej po torach uruchomiono w 1876 roku, było to jednak coś w stylu wagonów ciągniętych przez zwierzęta – konie lub woły. Pociągi z prawdziwego zdarzenia prawdopodobnie kursują na Fidżi od 1882 roku, kiedy została uruchomiona cukrownia Holmhurst Mill na wyspie Tavenui.

Pociągi kursujące po liniach cukrowniczych przewoziły nie tylko trzcinę cukrową. W pierwszej połowie dwudziestego wieku część wagonów przerobiono na wagony pasażerskie przez dodanie ławek i zadaszenia, a pociągi zestawione były zarówno z wagonów z trzciną cukrową, jak i wagonów pasażerskich. W najlepszym okresie działalności kolei cukrowniczych na Fidżi czynnych było około 700 kilometrów linii kolejowych.

Obecnie turyści na Fidżi często mogą się natknąć na koleje cukrownicze, jednak ich stan z roku na rok się pogarsza. Nikt nie inwestuje w utrzymanie infrastruktury, tory niszczeją, podobnie jak lokomotywy spalinowe, których wiek zamyka się w przedziale 20-40 lat.

Jeśli chodzi o przewozy pasażerskie, to na Fidżi kursuje pociąg turystyczny o nazwie „Coral Coast Railways”. Do niedawna pociągi były ciągnięte przez lokomotywę parową, obecnie skład jest zestawiony z lokomotyw spalinowych i wagonów retro. Pociągi kursuje na krótkiej trasie Yanuca Island – Sigatoka. Jest to typowy pociąg turystyczny, a wycieczka jest połączona ze zwiedzaniem mijanych miejsc, obiadem i innymi atrakcjami. Na forach tripadvisor.com turyści bardzo sobie chwalą tę wycieczkę.

W czerwcu 2018 roku media podały, że kolej w Fidżi ma zostać odbudowana przy współpracy z kolejami indyjskimi. Linie cukrownicze mają zostać zrewitalizowane i przystosowane do transportu towarów oraz pasażerów, ponadto linia kolei cukrowniczej na lotnisko międzynarodowe ma pełnić rolę szybkiej linii łączącej lotnisko z najważniejszymi miastami.

Na You Tube nie udało mi się znaleźć filmów z fidżijskimi pociągami pasażerskimi, ale jest kilka filmików z kolejami cukrowniczymi:

Pociąg przejeżdża przez Nadi
Manewry fidżijskiego pociągu
Inny film pokazujący manewry
Powolny przejazd fidżijskich pociągów z wagonami załadowanymi trzciną cukrową
Pokaz slajdów z wycieczki pociągiem na You Tube

Więcej informacji:
www.fijime.com – oficjalny rządowy portal turystyczny o Fidżi. Jest tam również artykuł o Coral Coast Railways.
www.fsc.com.fj – Fidżijska Kompania Cukrownicza – ciekawa galeria archiwalnych zdjęć

Kolej w Australii i Oceanii: Australia  Tasmania  Nowa Zelandia  Fidżi  Makatea  Mikronezja Nauru  Nowa Kaledonia  Palau  Rarotonga  Tahiti  Tonga  Wyspy Mariańskie  Wyspy Salomona Vanuatu

Coral Coast Railway

Coral Coast Railway (fot. Maksym Kozlenko, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Coral Coast Railway

Coral Coast Railway (fot. Maksym Kozlenko, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

%d bloggers like this: