Kolej na Podróż

Kolej na Wyspach Mariańskich – informacje ogólne

Na Wyspach Mariańskich obecnie nie ma kolei. Na niektórych wyspach wchodzących w skład terytorium zamorskiego Stanów Zjednoczonych istniały dawniej wąskotorowe linie kolejowe służące do transportu trzciny cukrowej oraz wybudowane w celach wojskowych.

Na wyspie Saipan Około 1920 roku japoński biznesmen Haruji Matsue założył plantacje trzciny cukrowej i wybudował kolej wąskotorową, której linia okrążała wyspę. Jak wynika z materiałów źródłowych, długość linii Charan-Kanoa-Ashto mogła wynosić około 150 km. W 1944 roku kolej przejęły wojska amerykańskie. Wkrótce z powodu nierentowności linia upadła i została rozebrana, a na jej śladzie wybudowano drogę. Po kolei pozostał parowóz w Sugar King Park w Garapan.

Koleje wąskotorowe zostały wybudowane także na plantacjach należących do wspomnianego biznesmena na wyspach Rota i Tinian. Obie sieci kolei zostały zniszczone podczas drugiej wojny światowej. Na wyspie Rota zachowała się lokomotywa parowa.

Źródło:

[1] Wikipedia

Kolej w Australii i Oceanii: Australia  Tasmania  Nowa Zelandia  Fidżi  Makatea  Mikronezja Nauru  Nowa Kaledonia  Palau  Rarotonga  Tahiti  Tonga  Wyspy Mariańskie  Wyspy Salomona Vanuatu

Saipan

Lokomotywa jako pomnik na wyspie Saipan (fot. Abasaa, Wikimedia Commons)

 

%d bloggers like this: