Kolej na Podróż

Jízdenka na léto 2019 – informacje

Po raz kolejny České dráhy rozpoczęły sprzedaż wakacyjnego biletu sieciowego Jízdenka na léto, umożliwiającego tanie podróże po Czechach pociągami wspomnianego przewoźnika. W związku z wprowadzeniem zniżki 75% dla wybranych grup społecznych na wszystkie bilety zaszły pewne zmiany. Należy pamiętać, że może to być ostatni rok, kiedy z biletu Jízdenka na léto będzie można skorzystać w tak szerokim zakresie – od grudnia obsługę połączeń regionalnych w kilku regionach przejmą przewoźnicy prywatni.

Zobacz również:
Kolej w Czechach  Koleje wąskotorowe w Czechach  Czechy – ciekawostki kolejowe
Koleje linowo-terenowe w Czechach  Muzea Transportu w Czechach  Brno  Czeski Cieszyn
Hradec Králové Igława  Karniów  Liberec  Litomyśl Nowy Jiczyn Ołomuniec Opawa Ostrawa
Pardubice  Praga  Třebíč  Výsoké Mýto  Znojmo

Zmiany w porównaniu do 2018 roku:

  • zaprzestano honorowania zniżki 100 CZK dla studentów z legitymacją ISIC. Ze względu na bardzo niskie ceny biletów dla studentów posiadających tę legitymację, zakup biletu Jízdenka na léto jest dla nich nieopłacalny.
  • zlikwidowano bilet ze zniżką dla dzieci, które również mają zniżkę 75%.
  • wprowadzono zniżkę dla nauczycieli posiadających legitymację ITIC.

Ważność biletu Jízdenka na léto

W zależności od wybranej wersji bilet Jízdenka na léto jest ważny 7 lub 14 następujących po sobie dni w okresie 01.07-31.08.2019, przy czym bilety zakupione po 19 sierpnia będą ważne najpóźniej do 31 sierpnia. W czasie ważności biletu można podróżować pociągami przewoźnika  České dráhy prawie bez ograniczeń (poza obowiązkowymi miejscówkami na pociągi SuperCity).

Gdzie kupić bilet Jízdenka na léto

Biletu Jízdenka na léto nie można kupić w kasach biletowych w Polsce. Zakup możliwy jest w kasach biletowych w Republice Czeskiej, w sklepie internetowym kolei czeskich lub u kierownika pociągu (na stacjach, na których nie ma czynnej kasy).

Czy opłaca się kupić IN Kartę do biletu Jízdenka na léto 

Tak, opłaca się, ponieważ dzięki aplikacji na IN Karcie można zrobić dopłatę na tydzień do pierwszej klasy za 250 CZK i podróżować komfortowo, ponieważ w pierwszej klasie nie obowiązuje zniżka 75% dla wybranych grup społecznych i jest po prostu luźniej. IN Karta z aplikacją na 3 miesiące kosztuje 190 CZK. IN Kartę można wyrobić przez internet (odbiór w Czechach na którejkolwiek stacji kolejowej z kasą) lub w Czechach.

Zapraszam do lektury poradnika dla osób planujących podróż koleją po Czechach. Rozkład jazdy, połączenia, informacje praktyczne, zniżki i promocje.

Posted by Kolej na Podróż on Sunday, 24 March 2019

Cena biletu  Jízdenka na léto w 2019 roku

Jízdenka na léto na 7 dni: 790 CZK / 690 CZK (z IN Kartą lub kartą ITIC)
Jízdenka na léto na 14 dni:  1190 CZK / 990 CZK (z IN Kartą lub Kartą ITIC)

Jest to cena zryczałtowana, nie stosuje się żadnych dodatkowych upustów. Bilet jest imienny, przed rozpoczęciem podróży należy wpisać imię, nazwisko oraz numer dowodu tożsamości pasażera. Dowód tożsamości o numerze wpisanym na bilecie należy okazywać przy każdej kontroli. Jeśli korzystamy ze zniżki na kartę ITIC lub IN Kartę, to oprócz dokumentu tożsamości musimy jeszcze okazać wspomniane karty.

Bilet jest ważny w drugiej klasie pociągów przewoźnika České dráhy. Możliwa jest podróż pierwszą klasą, jednak należy wcześniej uiścić dopłatę wynikającą z różnicy cen pomiędzy pierwszą a drugą klasą na konkretnym odcinku. Posiadacze IN Karty mogą dokupić aplikację uprawniającą do podróżowania pierwszą klasą przez tydzień za 250 CZK.

OGRANICZENIA:

  • pociągi SuperCity (Pendolino) na odcinku Praga – Ostrawa i dalej w kierunku Czeskiego Cieszyna oraz granicy słowackiej objęte są obowiązkową rezerwacją miejsc. Przed podróżą należy wykupić w kasie miejscówkę – cena jest dynamiczna, zależy od obłożenia pociągu. Ceny miejscówek wahają się od 35 do 250 CZK, w praktyce najczęściej miejscówka kosztuje 35 CZK
  • bilet Jízdenka na léto NIE JEST HONOROWANY w pociągach przewoźników dalekobieżnych Regiojet i Leo Express, jak również w  pociągach przewoźników regionalnych Arriva i GW Trains Regio.

INNE INFORMACJE:

  • w Czechach na wielu liniach bywa wprowadzana autobusowa komunikacja zastępcza. Skok pod pociąg jest też popularnym sposobem na odebranie sobie życia. Planowane zamknięcia linii znajdziemy na stronie www.cd.cz/jizdni-rad/omezeni-provozu/
  • mocna korona i podwyżka cen żywności spowodowały, że Republika Czeska stała się stosunkowo drogim krajem, aczkolwiek jest i tak lepiej niż na Słowacji.
  • na liniach dalekobieżnych oraz na liniach podmiejskich w okolicach Pragi pociągi często są przepełnione.
  • specyficzną atmosferę Republiki Czeskiej możemy poczuć podróżując po lokalnych, mało uczęszczanych trasach starymi „motoraczkami” lub ich następcami – pociągami Regionova. W nowych, klimatyzowanych i naszpikowanych elektroniką pociągach, już tej atmosfery nie czuć.
  • jakość wielu obiektów noclegowych jest nieadekwatna do ceny. Tanie noclegi blisko dworców kolejowych znajdziemy w mniejszych miastach, aczkolwiek zdarza się, iż cena jest atrakcyjna dopiero wtedy, kiedy wykupimy co najmniej 3 noclegi.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

%d bloggers like this: