Pociąg TLK Sudety to jedno z najciekawszych połączeń kolejowych rozkładu jazdy 2020/2021. Pociąg jadący z Krakowa do Jeleniej Góry umożliwia dogodny dojazd do wielu miast i miasteczek województw opolskiego oraz dolnośląskiego, do których do tej pory nie dojeżdżały pociągi pospieszne.
Trasa pociągu biegnie przez obszar czterech województw; najciekawszy odcinek to fragment Magistrali Podsudeckiej Kędzierzyn-Koźle – Kamieniec Ząbkowicki. Za Kamieńcem Ząbkowickim zatrzymuje się również w kilku innych miejscowościach wartych odwiedzenia.
Kombinując przejazd pociągiem TLK Sudety z np. biletem weekendowym Kolei Dolnośląskich możemy zaplanować intensywne zwiedzanie licznych atrakcji województwa śląskiego w któryś z weekendów. Ze względu na pandemię nie mogę przewidzieć, które obiekty noclegowe przetrwają kryzys, dlatego nie publikuję listy proponowanych noclegów. Nie polecam Hotelu Sportowego w Świdnicy.
Pociąg TLK Sudety – rozkład jazdy i kupno biletu
Rozkład jazdy pociągu TLK Sudety należy sprawdzać w wyszukiwarce połączeń PKP. Bilety można zakupić na stronie PKP Intercity.
Pociąg TLK Sudety – zestawienie
Nieoficjalne zestawienie pociągu TLK Sudety dostępne jest na stronie vagonweb.cz.
Zestawienie pociągu w kierunku Kraków – Jelenia Góra
Zestawienie pociągu w kierunku Jelenia Góra – Kraków
Inne ważne informacje
Widok z tyłu pociągu na odcinku Katowice – Jelenia Góra możecie obejrzeć na You Tube. Nagranie trwa 5 godzin.
Pociąg nie zatrzymuje się w Otmuchowie (można podjechać busem z Nysy lub Paczkowa) ani w Marciszowie (w pobliżu Kolorowe Jeziorka oraz możliwość dojazdu rowerem do zamku w Bolkowie).
Atrakcje turystyczne na trasie pociągu
Na trasie pociągu TLK Sudety znajduje się dużo miejsc atrakcyjnych turystycznie. Poniżej najważniejsze z nich:
Kraków Główny – do zabytkowego centrum Krakowa dojdziemy w ciągu 5 minut. Centrum Krakowa chyba każdy zna – mnóstwo zabytków na trasie Brama Floriańska – Rynek – Wzgórze Wawelskie i Bulwary nad Wisłą. Jeśli macie czas, polecam również zwiedzanie Kazimierza i Podgórza. Więcej w artykułach:
Kraków w jeden dzień – co zobaczyć
Kraków – 12 miejsc i atrakcji
Krakowski Kazimierz – najważniejsze miejsca i atrakcje
Kraków Podgórze – najważniejsze miejsca i atrakcje
Katowice – stacja węzłowa z wyremontowanym dworcem kolejowym przylegającym do Galerii Katowickiej. Stacja położona w centrum miasta, do Rynku idzie się niecałe 5 minut, do Spodka 10-15 minut, tyle samo do Galerii Silesia. Katowice to przemysłowe miasto raczej wątpliwej urody, lecz w centrum można znaleźć sporo ciekawych zabytków, do których dojdziecie piechotą z dworca kolejowego. Szczegóły w moim przewodniku (odnośnik niżej)
Katowice – 20 najciekawszych miejsc i atrakcji w centrum miasta
Katowice – dworzec kolejowy – informator
Gliwice – warte odwiedzenia miasto z wieloma atrakcjami w centrum i poza nim. Wyremontowany dworzec kolejowy położony 10 minut piechotą od rynku. Tuż koło dworca na co dzień niedostępny cmentarz żydowski. W centrum bardzo ładny rynek z ratuszem, palmiarnia, Willa Caro, niewielki zamek, kościół pw. Wszystkich Świętych z okazałą wieżą udostępnianą w wybranych dniach turystom, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, budynek Sądu Rejonowego i katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po drugiej stronie dworca stary kościółek pw. św. Bartłomieja.
Najważniejsze zabytki poza centrum to Radiostacja, cmentarz hutniczy, dawna stacja kolei wąskotorowej Gliwice – Racibórz, czy Muzeum Odlewnictwa.
Gliwice – 12 najważniejszych miejsc i atrakcji
Głogówek – przyjemne miasteczko warte odwiedzenia. Z dworca do cenrum prowadzi Aleja Lipowa. Piękna połowa rynku (połowa oszpecona przez zabudowę z czasów PRL-u), ruiny zamku w remoncie od kilku lat, bardzo ładny kościół pw. św. Franciszka z Asyżu. Inne zabytki sakralne to cmentarny kościół pw. Krzyża Świętego, kościół pw. św. Mikołaja wkomponowany w zabudowę miejską. W Mochowie (3 km od stacji) klasztor Paulinów doskonale widoczny z okien pociągu.
Prudnik – kolejne z miast wartych odwiedzenia podczas podróży po województwie opolskim. Zabytkowy dworzec zaniedbany, w trakcie mojego pobytu czynna była poczekalnia. Przy dworcu mały cmentarz żydowski. W centrum miasta należy zobaczyć Wieżę Woka, dawne koszary, Park Miejski i kościół pw. św. Piotra i Pawła. Na peryferiach miasta wieża widokowa oraz klasztor Franciszkanów.
10 kilometrów od stacji Park Krajobrazowy Góry Opawskie w okolicach Pokrzywnej.
Prudnik w jeden dzień – co zobaczyć (podstawowy przewodnik)
Prudnik – dawne koszary (zdjęcia)
Dworzec kolejowy w Prudniku
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Prudniku – recenzja
Nysa – zabytkowa część miasta w dużym stopniu zniszczona w 1945 roku, mimo to moim zdaniem warto przyjechać do tego miasta choćby na jeden dzień. Dworzec kolejowo-autobusowy wymaga remontu. W centrum warto zobaczyć bastion św. Jadwigi, bazylikę św. Jakuba i św. Agnieszki, Wieże Bramy Zębickiej i Bramy Wrocławskiej, Muzeum Powiatowe w Pałacu Biskupim oraz fort wodny. Warte zobaczenia są także kościoły w różnych częściach miasta.
Nysa w jeden dzień – co zobaczyć
Paczków – stacja kolejowa położona dwa kilometry od centrum miasta. Paczków to jedno z trzech polskich miast, których centrum otoczone jest murami. Najważniejsze zabytki i atrakcje to rynek, wspomniane mury miejskie, kościół pw. Św. Jana Ewangelisty, Muzeum Gazownictwa, kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z początku XX wieku, Dom Kata. Poza centrum prywatne Metamuzeum Motoryzacji. 10 kilometrów na południe od Paczkowa warto zobaczyć zamek Jánský Vrch tuż za czeską granicą.
Kamieniec Ząbkowicki – ważny węzeł kolejowy; zaniedbany zabytkowy dworzec kolejowy. 2 kilometry od dworca kolejowego słynny Pałac Marianny Orańskiej, tuż obok kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz dawny klasztor cystersów. W sąsiedniej wsi Deborog (3 km na zachód od stacji) zabytkowy wiadukt kolejowy.
Ząbkowice Śląskie – niszczejący zabytkowy dworzec kolejowy zdaje się błagać o remont. Z dworca idzie się około 10 kilometrów do centrum miasta, znanego głównie z Krzywej Wieży. Warto pozwiedzać, bo atrakcji jest znacznie więcej, w tym ruiny zamku, ładny park i wieża ciśnień.
Dzierżoniów – kolejne dolnośląskie miasteczko, które warto odwiedzić. W 2018 roku zakończył się remont dworca kolejowego, warto zobaczyć niewielkie centrum i Muzeum Miejskie.
Świdnica – popularny cel wycieczek jednodniowych z Wrocławia. Rynek z ratuszem i Wieżą Ratuszową, piękny Kościół Pokoju z cmentarzykiem przykościelnym, ładne parki oraz katedra przyciągają turystów przez cały rok. Miasto miejscami zaniedbane, ale warte odwiedzenia.
Świdnica – 10 najciekawszych miejsc i atrakcji
Jaworzyna Śląska – ważny węzeł kolejowy. Największa i w sumie jedyna atrakcja to prężnie działające i rozwijające się Muzeum Kolejnictwa.
Wałbrzych Miasto – również bardzo ładnie wyremontowany dworzec, z którego bardzo łatwo dostaniemy się komunikacją miejską do centrum Wałbrzycha. Wałbrzych uważany jest za jedno z najbrzydszych polskich miast, ale moim zdaniem to bardzo dobre miejsce dla ambitnych turystów. Oprócz zaniedbanego centrum sporo pojedynczych zabytków i atrakcji rozrzuconych po różnych częściach miasta. W ostatnich latach bardzo modna jest Stara Kopalnia i Muzeum Porcelany. Na peryferiach Wałbrzycha, choć administracyjnie w Wałbrzychu, położony jest zamek Książ i Szczawno-Zdrój. Miasto na osobny artykuł.
Jelenia Góra – miasto zdecydowanie warte odwiedzenia. Dworzec kolejowy położony jest około kilometr od centrum miasta. Piękny rynek z ratuszem i deptak, zabytki sakralne (kościół pw. Krzyża, cerkiew i kościół pw. Erazma), dużo szlaków spacerowo-rowerowych, mniej znane atrakcje typu „Cudowne źródełko”, Muzeum Karkonoskie, Muzeum Historii i Militariów, a ostatnio udostępniono dla turystów schron pod Wzgórzem Kościuszki.
Jelenia Góra – 10 najciekawszych miejsc i atrakcji
Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych w okolicach trasy pociągu:
Linia kolejowa Kraków – Katowice – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem po Opolszczyźnie – przewodnik
Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.