Kolej na Podróż

Zamki w Polsce – 15 najpiękniejszych polskich zamków

Jeśli zechcemy wybrać najpiękniejsze zamki w Polsce, wybór nie będzie łatwy. Na terenie kraju znajduje się kilkaset zamków w różnym stanie. Pomimo wielu wojen i nieszczęść polskie zamki, niektóre nawet w stanie ruiny, zachwycają turystów z całego świata.

Na liście umieściłem najważniejsze i najbardziej znane zamki w Polsce, które powinniśmy obowiązkowo uwzględnić w planie podróży po Polsce.

Nie wgłębiałem się w szczegóły, które polskie zamki zostały przebudowane w stylu pałacowym, nie dokonywałem podziału na zamki obronne i inne, interesowała mnie jedynie nazwa używana w literaturze branżowej.

Polskie zamki w większości udostępnione są do zwiedzania, jednak w niektórych ceny biletów wstępu są bardzo wysokie. Z drugiej strony nie są pobierane dodatkowe opłaty za fotografowanie, jak to często ma miejsce np. w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.




 

Zamek w Malborku

Znany na całym świecie zamek krzyżacki, odwiedzany każdego roku przez tłumy turystów. Początki budowy zamku w Malborku datuje się na rok 1280. 14 września 1309 roku wielki mistrz Zakonu Siegfried von Feuchtwangen przeniósł swój urząd z Wenecji do Malborka, co pociągnęło za sobą napływ zakonników i rozbudowę zamku przez kolejne czterdzieści lat. W czerwcu 1457 roku na zamek wkroczyły wojska polskie. Przez długi czas siedziba wojsk polskich.

W latach 1772–1816 na zamku urządzono koszary wojsk pruskich. Czasy te odznaczały się chaotyczną przebudową i rozbiórkami cennych konstrukcji, przez co zamek dużo stracił ze swojego charakteru. II wojna światowa nie oszczędziła zamku w Malborku. Duża część została zniszczona podczas ofensywy Armii Czerwonej w 1945 roku – w gruzach legły prawie wszystkie budynki na Przedzamczu, a także kościół Najświętszej Marii Panny i kaplica św. Anny. Dzieła zniszczenia dopełnił pożar w nocy 7 na 8 września 1959 roku.

Zamek drobiazgowo odbudowywany od lat sześćdziesiątych XX wieku. Obecnie siedziba Muzeum Zamkowego i jedna z największych atrakcji województwa pomorskiego. Został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Trzeba przyznać, że widok zamku z pociągu lub z zewnątrz robi ogromne wrażenie, podobnie jak zdjęcia pokazujące wygląd zamku po drugiej wojnie światowej – konserwatorzy i budowniczowie wykonali kawał dobrej roboty. Obecnie do zwiedzania dostępne są dwie trasy – historyczna i zielona.

Dojazd pociągiem: W Malborku zatrzymują się pociągi wszystkich kategorii, dojeżdżające z różnych części kraju. W pociągach regionalnych z Trójmiasta panuje tłok nie do opisania. Zamek doskonale widać z okien pociągów, a z zabytkowego dworca kolejowego w Malborku dojdziemy do zamku pieszo w ciągu 15 minut.

Zamki w Polsce - Malbork

Zamek w Malborku

Zamek Królewski na Wawelu

Piękny zamek na Wzgórzu Wawelskim, w samym centrum Krakowa. Wzniesiony w XIV wieku, w następnych wiekach wielokrotnie rozbudowywany. Dziedziniec zewnętrzny oraz dziedziniec arkadowy można zwiedzać bez konieczności zakupu biletu. Ze Wzgórza Wawelskiego rozpościera się piękny widok na zakole Wisły, warto także zwiedzić stojącą po sąsiedzku katedrę. Ceny biletów stosunkowo wysokie, przed pandemią w określonych terminach można było zwiedzać bezpłatnie.

Jeśli będziecie w Krakowie, obowiązkowo należy zobaczyć Wzgórze Wawelskie i Zamek Królewski choćby z zewnątrz.

Dojazd pociagiem: Z dworca kolejowego Kraków Główny do Zamku Królewskiego na Wawelu idzie się 20-25 minut, w zależności od tempa. Po drodze przechodzimy obok Teatru im. J. Słowackiego, przez ulicę Floriańską, Rynek Główny i ulicę Grodzką.

Wawel

Widok na Wzgórze Wawelskie i Zamek Królewski

Zamek Królewski w Warszawie

Zrekonstruowany zamek w centrum Warszawy. Na początku XIV wieku wzniesiono w tym miejscu zamek książąt mazowieckich. W 1526 roku Zygmunt I Stary objął w posiadanie zamek i całe Mazowsze po bezpotomnej śmierci książąt mazowieckich. W 1529 roku oficjalnie włączył Mazowsze do Królestwa Polskiego. Od 1568 roku król Zygmunt II August wraz z dworem zamieszkał w Warszawie na stałe. Zamek został rozbudowany, za czasów Zygmunta III Wazy uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku.

Zniszczony podczas wojen ze Szwecją w XVII wieku, odbudowany za czasów Wettinów; za panowania Stanisława Augusta miała miejsce znacząca przebudowa wnętrz zamkowych. We wrześniu 1939 roku zbombardowany, w 1944 roku wysadzony przez Niemców. W 1971 roku rozpoczęto odbudowę. Wnętrza zamku są udostępnione do zwiedzania od 1984 roku, ale tak naprawdę prace konserwatorskie trwają do dziś.

Do zwiedzania udostępnione między innymi reprezentacyjne komnaty i Sala Tronowa.

Dojazd pociągiem: Zamek znajduje się w centrum Warszawy. Spacer z Dworca Centralnego do zamku zajmuje około pół godziny. Plac Zamkowy przy zamku należy do reprezentacyjnych miejsc Warszawy.

Warszawa

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek w Mosznej

Zamek z Mosznej to jedna z największych atrakcji województwa opolskiego. Wygląda jak pałac, w niektórych zestawieniach również pojawia się jako pałac, ale skoro oficjalnie funkcjonuje pod nazwą „Zamek w Mosznej”, znalazł się na liście Zamki w Polsce.

Jako pierwsza została zbudowana środkowa część dzisiejszego zamku w połowie XVIII wieku – pałac w stylu barokowym, który częściowo spłonął w 1896 roku. Po pożarze został odbudowany, na przełomie wieków dobudowano neogotyckie skrzydło wschodnie, a w latach 1911-1913 skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym. Na początku 1945 roku rodzina von Tiele-Winckler opuściła zamek i uciekła do niemiec przed Armią Czerwoną.

Po wojnie na zamku mieściły się sanatorium i Wojewódzki Ośrodek Profilaktyczno-Sanatoryjny. W 2013 roku Urząd Marszałkowski powołał do życia spółkę Moszna Zamek sp. z o.o. Od tego czasu na zamku mieści się hotel i restauracja. Zamek udostępniony jest do zwiedzania, w obiekcie organizowane są wesela, konferencje i imprezy okolicznościowe.

Dojazd pociągiem: Do Mosznej nie da się dojechać pociągiem. Tuż obok zamku biegnie wyremontowana linia kolejowa Prudnik – Krapkowice, jednak poza pociągami specjalnymi po linii nie kursują pociągi pasażerskie. Najbliższe czynne stacje kolejowe to Głogówek (ok. 15 km od zamku), Prudnik (22 km od zamku), ewentualnie Gogolin (20 km). W Prudniku i Głogówku zatrzymują się pociągi kursujące pomiędzy Kędzierzynem-Koźle a Nysą, w Gogolinie z Kędzierzyna-Koźla do Opola. Dojazd komunikacją publiczną jest bardzo trudny, w pobliskiej wsi Dębina (2 km od zamku) zatrzymują się pojedyncze autobusy z Prudnika do Opola. Czas przejazdu z Prudnika, w zależności od trasy, to 25-45 minut.

Moszna

Zamek w Mosznej (fot. kla_gan, Pixabay.com)

Zamek Książ

Zamek Książ to trzeci pod względem wielkości polski zamek. Położony jest w granicach administracyjnych Wałbrzycha, daleko od centrum miasta, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Za początek dziejów zamku przyjęto 1288 rok, kiedy książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy podjął decyzję o budowie w tym miejscu warowni o nazwie „Książęca Góra”.

Pod koniec XV wieu przebudowany z inicjatywy Georga von Steina, dowódcy wojsk króla węgierskiego Macieja Korwina.

W okresie 1509-1941 w rękach rodziny von Hochbergów – liczne przebudowy.

W 1941 roku skonfiskowany przez nazistów; w zamku planowano urządzić jedną z głównych kwater Hitlera. Pod zamkiem wydrążono tunele, przebudowano część pomieszczeń.

Od 1945-1946 miejsce stacjonowania wojsk radzieckich; zamek został splądrowany, wywieziono dużą część zbiorów Książańskiej Biblioteki Majorackiej.

Do połowy lat pięćdziesiątych XX wieku opuszczony zamek niszczał i był plądrowany przez szabrowników. Od roku 1956 roku teren zabezpieczony, w 1974 rozpoczęła się odbudowa zamku.

Obecnie jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. Można zwiedzać komnaty, podziemia i ogrody; na terenie zamku działa hotel, a także stajnie zamkowe. Wadą są wysokie ceny oraz tłumy turystów w sezonie.

Dojazd pociągiem: bezpośrednio pod zamek nie dojeżdżają pociągi. Najłatwiej dojechać autobusem miejskim ze stacji Wałbrzych Szczawienko (5 km od zamku); po drodze warto zwiedzić palmiarnię – można zakupić bilet łączony na palmiarnię i zamek. Dojście do zamku możliwe jest również ze stacji kolejowej Świebodzice (również około 5 km). Na obu stacjach zatrzymują się pociągi Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Jeleniej Góry i dalej do Szklarskiej Poręby, na stacji Świebodzice ponadto niektóre pociągi pospieszne. Oba dworce zostały wyremontowane i należą do najładniejszych dworców w województwie.

Polskie Zamki - Książ

Zamek Książ (fot. SofieLayla Thal, Pixabay.com)

Zamek w Niedzicy

Zamek z pierwszej połowy XIV wznoszący się na skale nad Jeziorem Czorsztyńskim. Zbudowany jako jeden z sieci zamków strzegących szlaku handlowego pomiędzy Polską a Węgrami. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, na terytorum Polski znalazł się po I wojnie światowej. Do 1945 roku własność rodziny Salamonów. Od 1948 na zamku prowadzono prace restauracyjne; w pomieszczeniach zamkowych działał między innymi Dom Pracy Twórczej. Wielokrotnie występował w filmach i serialach.

Do zwiedzania udostępniono tylko część pomieszczeń owianego legendami zamku. Tuż obok zamku można zwiedzić wozownię z kolekcją powozów oraz spichlerz z ekspozycją dawnych przedmiotów codziennego użytku.

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych z zamku roztacza się piękny widok na Pieniny, Jezioro Czorszyńskie i zamek Czorsztyn położony po drugiej stronie jeziora. Wadą są stosunkowo drogie bilety wstępu i wysokie opłaty za korzystanie z parkingu.

Dojazd pociągiem: Zamek Niedzica położony jest daleko od linii kolejowych. Najbliższa czynna stacja to Nowy Targ na linii z Krakowa do Zakopanego, skąd do zamku trzeba pokonać około 25 kilometrów.

Zamek Niedzica

Zamek Dunajec w Niedzicy (fot. Dariusz Staniszewski, Pixabay.com)

Zamek Krzyżtopór

Ruiny dawnej potężnej, ufortyfikowanej rezydencji magnackiej. Niektórzy uważają, że nie jest to zamek w pełnym słowa znaczeniu i nie powinien znaleźć się na liście Zamki w Polsce, jednak trzymam się nazwy stosowanej w branży.

Zbudowany w latach 1627–1644 z fundacji Krzysztofa Ossolińskiego herbu Topór w znanym z włoch stylu palazzo in fortezza. Zbudowany na planie pięcioboku składał się z trzech części – zespołu pałacowego, fortyfikacji i ogrodów włoskich. Zamek miał 365 okien – tyle, ile dni w roku, 52 komnaty (tyle, ile rok ma tygodni) oraz 12 sal (rok ma 12 miesięcy) i 4 baszty (liczba pór roku). O pięknie i przepychu tego miejsca krąży wiele legend; podobno zbudowano dwupiętrową salę balową, a w stajniach były marmurowe żłoby.

Splądrowany przez Szwedów od kilku stuleci popada w ruinę. Dobrze zachowane ruiny w dużej części udostępnione są do zwiedzania. Wstęp niedrogi. Ruiny rezydencji w Ujeździe należą do największych atrakcji województwa świętokrzyskiego.

Dojazd pociągiem: Do Zamku Krzyżtopór nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa to Ostrowiec Świętokrzyski (30 km). Z Ostrowca Świętokrzyskiego nie kursują autobusy pod ruiny zamku, podczas wyszukiwania połączeń należy wybrać jako miejscowość docelową Iwaniska, oddalone od zamku o 5 kilometrów. W Iwaniskach zatrzymują się autobusy pospieszne, zwykłe i przyspieszone z różnych stron Polski, w tym z Krakowa i Warszawy. Przejazd z Ostrowca Świętokrzyskiego, w zależności od połączenia, trwa 30-50 minut. Do Ostrowca Świętokrzyskiego dojedziemy pociągami regionalnymi z Kielc. Połączenia dostępne są w wyszukiwarce e-podróżnik, ale jeśli wybierzemy połączenie Ostrowiec Świętokrzyski – Ujazd, pokaże nam się tylko jedno połączenie dziennie, dlatego należy wybierać Iwaniska.

Inne stacje kolejowe położone blisko Zamku Krzyżtopór to Sandomierz (35 kilometrów), dokąd dojeżdża bardzo mało pociągów, a aby dojechać do ruin zamku, należy dodatkowo przesiadać się w Opatowie (z drugiej strony przy okazji można zwiedzić 3 ciekawe miejsca w ciągu dnia – Sandomierz, Opatów i zamek Krzyżtopór) i Tarnobrzeg 40 km), skąd dojazd do ruin zamku komunikacją publiczną również wymaga przesiadki w Opatowie, Staszowie lub Połańcu.

Krzyżtopór

Ruiny zamku Krzyżtopór (fot. monikasmigielska, Pixabay.com)

Zamek w Krasiczynie

Położony niedaleko Przemyśla zamek w Krasiczynie to perełka architektury renesansowej. Zbudowany pod koniec XVI wieku z inicjatywy Stanisława Krasickiego jako zamek obronny, został przebudowany przez jego syna na wystawną rezydencję. Zbudowany na planie czworoboku z czterema cylindrycznymi basztami w narożach. Wnętrza są bogato zdobione dekoracjami ściennymi, tzw. sgraffitami.

Zamek przetrwał do naszych czasów w prawie niezmienionym kształcie. Wnętrza zostały jednak zdewastowane w 1940 roku przez Armię Czerwoną. Po II wojnie światowej mieściło się w nim Technikum Leśne, następnie zarząd sprawowała Fabryka Samochodów Osobowych. W latach dziewięćdziesiątych zamek przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu, która zadbała o renowację i zaadaptowanie zamku na cele turystyczne.

Zamek jest udostępniony do zwiedzania, podobnie jak park przyzamkowy. Część pomieszczeń została zaadaptowana na hotel; dostępne są również noclegi w Pawilonie Szwajcarskim i powozowni.

Dojazd pociągiem: do Krasiczyna nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa to Przemyśl Główny. Do oddalonego o 10 kilometrów Przemyśla dojedziemy pociągami z najważniejszych miast Polski.

Krasiczyn

Zamek w Krasiczynie (fot. Jeroen Fossaert, CC-BY-SA, flickr.com)

Zamek Pieskowa Skała

Jeden z zamków na Szlaku Orlich Gniazd, wybudowany na terenie dzisiejszego Ojcowskiego Parku Narodowego. Wielokrotnie występował w filmach i serialach. Wzmiankowany w dokumentach po raz pierwszy w 1315 roku, w latach 1542–1580 przekształcony z zamku obronnego w okazałą gotycką rezydencję. Zniszczony podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku, a następnie pożaru w 1718 roku. Odbudowany, ponownie częściowo strawiony przez pożar w 1850 roku.

Podczas II wojny światowej sierociniec dla dzieci z Wołynia ocalałych z rzezi dokonanej przez Ukraińców, po wojnie przejęty przez Skarb Państwa. Wyremontowany w 2015 roku, położony w pięknej okolicy znanej ze szlaków spacerowych i takich atrakcji jak Maczuga Herkulesa. Niedaleko również interesujący zamek w Ojcowie.

Dojazd pociągiem: do Pieskowej Skały nie da się dojechać pociągiem. Najbliższe stacje kolejowe to Olkusz (17 km) i Kraków Główny (27 km). Z Olkusza i Krakowa można dojechać do zamku busami relacji Olkusz – Kraków. Przystanki w rozkładzie jazdy widnieją jako Sułoszowo to gmina, gdzie znajduje się zamek. Jeden z przystanków położony jest tuż przy zamku. Czas przejazdu busem Olkusz – Zamek Pieskowa Skała to około 30 minut. Busy odjeżdżają między innymi spod dworca kolejowego w Olkuszu. Wadą tego rozwiązania jest bardzo mała liczba pociągów dojeżdżających do Olkusza – do miasta dojeżdża zaledwie kilka pociągów regionalnych Katowice – Sędziszów, a sam budynek dworca kolejowego na razie jest remontowany. Do Olkusza nie dojeżdżają pociągi dalekobieżne.

UWAGA!!! Nie wszystkie busy Kraków – Olkusz jadą przez przystanek Sułoszowo/Zamek Pieskowa Skała. Trasę busa należy sprawdzić w wyszukiwarce połączeń.

Dojazd do zamku Pieskowa Skała z przesiadką w Katowicach i Olkuszu może być (szczególnie w przyszłości, po remoncie dworca w Olkuszu i zwiększeniu liczby połączeń kolejowych) dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców zachodniej części województwa śląskiego i np. Oświęcimia. Znacznie częściej można dojechać do Olkusza busem Katowice – Olkusz, czas przejazdu to 50 minut.

Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała (fot. Dariusz Staniszewski, Pixabay.com)

Zamek w Wiśniczu

Zamek w Wiśniczu leży tak naprawdę w Nowym Wiśniczu, kilkanaście minut busem od Bochni. Z zewnątrz to bardzo ładny zamek, wnętrza wymagają natomiast dodatkowych inwestycji, które przez wiele lat nie mogły zostać zrealizowane ze względu na nieuregulowany status obiektu.

Wzniesiony w XIV wieku, wielokrotnie przebudowywany; siedziba rodu Kmitów, a później Lubomirskich. Splądrowany przez Szwedów, w 1831 roku duża część obiektu strawiona przez pożar.

W 2019 roku zakończył się spór między Skarbem Państwa a Lubomirskimi – na mocy wyroku Sądu Okręgowego w Tarnowie zamek pozostał własnością Skarbu Państwa.

Dojazd pociągiem: do Nowego Wiśnicza nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Bochnia, położona 10 kilometrów od zamku. Dojazd busem. W Bochni zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne jadące z Krakowa w stronę Tarnowa i dalej. Łatwy dojazd z wielu polskich miast.

Nowy Wiśnicz

Zamek w Nowym Wiśniczu (fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, CC-BY-ND, flickr.com)

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie zbudowano z polecenia Stanisława Luborskiego 1629 – 1642 w stylu „palazzo in fortezza”. W drugiej połowie XVIII wieku ufortyfikowana rezydencja została przekształcona w zespół pałacowo-parkowy. W tym samym czasie przystąpiono do tworzenia parku otaczającego zamek, a nad wystrojem wnętrz i dziełami sztuki do komnat pracowało wielu wybitnych artystów tamtej doby.

Kolejny remont połączony z przebudową miał miejsce w latach 1889 – 1911. Do zamku doprowadzono instalację wodociągową, podłączono go do kanalizacji i zelektryfikowano. Park przyzamkowy został znacznie powiększony. Po przebudowie zamek stał się luksusową rezydencją i gościł wielu dyplomatów z całej Europy.

Zamek nie ucierpiał podczas II wojnie światowej, a po jej zakończeniu został zamieniony w muzeum, cieszące się od dziesięcioleci niesłabnącą popularnością. Zamek w Łańcucie to obowiązkowe miejsce podczas podróży po województwie podkarpackim, jednak w sezonie należy liczyć się z ogromną liczbą turystów.

Dojazd pociągiem: Dworzec kolejowy w Łańcucie położony jest przy linii kolejowej Kraków – Medyka, dzięki czemu dojazd jest bardzo łatwy – zatrzymują się tu pociągi pospieszne z całej Polski. Z dworca kolejowego do zamku trzeba pokonać dwa kilometry; na trasie nie kursuje komunikacja publiczna.

Łańcut

Zamek w Łańcucie (marbus_79, Pixabay.com)

Zamek w Pszczynie

Pszczyński, zarówno z zewnątrz, jak i w środku, przypomina bardziej pałac, jednak to właśnie tu stała dawniej warownia, a później zamek, pełniące funkcje obronne.

Dzisiejszy wygląd zamek w Pszczynie zawdzięcza licznym przebudowom, między innymi dokonanej w XVI wieku przez Promnitzów – przebudowa zmieniła charakter budowli z obronnej na renesansową rezydencję – oraz przeprowadzonej w latach 1870-1876 dla rodziny Hochbergów według francuskiego Aleksandra Hipolita Destailleura, na wzór pałaców francuskich.

W latach 1914-1917 pszczyński zamek był Główną Kwaterą cesarza i siedzibą sztabu wojsk niemieckich. Na parterze rezydował sam cesarz Wilhelm II, a w zamku zapadały decyzje wojskowe o znaczeniu dla całej Europy.

Zamek w Pszczynie miał ogromne szczęście, że oszczędziła go druga wojna światowa – nie został zbombardowany podczas działań wojennych, a w 1945 roku w zamku utworzono szpital przyfrontowy Armii Czerwonej W przeciwieństwie do wielu innych zabytków, nie został zniszczony, nie rozkradziono też wyposażenia.

Od 1946 roku na zamku mieści się muzeum.

Na zamku można zobaczyć autentyczne wnętrza mieszkalne z XIX i XX wieku, piwnice ze zbrojownią, czy apartament cesarza Wilhelma II. Zwiedzającym udostępniono także Gabinet Miniatur z płaskorzeźbami i portretami.

Dojazd pociągiem: Pszczyna znajduje się przy linii kolejowej Katowice – Zwardoń. Zatrzymują się tu pociągi regionalne kursujące pomiędzy Katowicami a Bielskiem-Białą (i dalej), Katowicami a Cieszynem, pociągi dalekobieżne i pociągi międzynarodowe z Katowic kierujące się później na Zebrzydowice. Z dworca do zamku dojdziemy w 10 minut idąc spokojnym tempem.

Pszczyna zamek

Zamek w Pszczynie

Zamek w Bobolicach

Odrestaurowany zamek z połowy XIV wieku, znany z serialu „Korona Królów”. Podobnie jak zamek Pieskowa Skała został zbudowany na Szlaku Orlich Gniazd w celu zabezpieczenia Małopolski przed najazdami ze Śląska. Zniszczony przez Szwedów w 1657 roku. Opuszczony w 1661 roku, popadał w ruinę. Po znalezieniu skarbu w XIX wieku stał się celem poszukiwaczy skarbów, którzy rozszabrowali zamek. Po drugiej wojnie światowej częściowo rozebrany; mury posłużyły za budulec drogi z Bobolic do Mirowa.

Lepsze czasy nadeszły dopiero pod koniec XX wieku, kiedy właściciele zamku – rodzina Laseckich – zaczęli czynić starania o odbudowę obiektu. Odbudowany zamek uroczyście otwarto we wrześniu 2011 roku.

Zamek jest własnością prywatną, do zwiedzania udostępniono tylko jego część. W pobliżu działa hotel i restauracja, niedaleko warto zobaczyć ruiny zamku w Mirowie.

Dojazd pociągiem: do zamku w Bobolicach nie da się dojechać pociągiem, bardzo trudno dojechać korzystając z komunikacji publicznej. Najbliższa stacja kolejowa to Myszków (14 km), dokąd dojeżdżają pociągi Kolei Śląskich; zatrzymują się na niej także wybrane pociągi dalekobieżne PKP Intercity. Z Myszkowa należy dojechać busem lub autobusem (np. PKS Włoszczowa lub Jura Bus) do miejscowości Niegowo. Następnie mamy do pokonania pieszo 4 kilometry przez leśną dróżkę lub przez drogę do Mirowa i dalej pieszo. Najlepiej więc dojechać pociągiem do Myszkowa z własnym rowerem, a resztę trasy przejechać na rowerze. Rozkłady jazdy busów i autobusów Myszków – Niegowo dostępne są w wyszukiwarce e-podróżnik. Jak zobaczycie, czas przejazdu poszczególnych kursów bardzo się różni – od 19 do nawet 50 minut.

Bobolice

Zamek w Bobolicach (Jakub Hałun, CC-BY-SA, flickr.com)

Zamek w Janowcu

Zamki w Polsce to także dobrze zachowane i warte odwiedzenia ruiny. Przykład takiego polskiego zamku to zamek w Janowcu, niedaleko Kazimierza Dolnego. Zbudowany na początku XVI wieku z inicjatywy Michała Firleja, przebudowany w latach 1565–1585 w stylu późnorenesansowym. Kilkadziesiąt lat później rozbudowanu, następnie 7 lutego 1656 spalony i splądrowany przez Szwedów. Odbudowany i rozbudowany przez Lubomirskich, został przegrany w 1783 roku w karty przez Jerzego Marcina Lubomirskiego, co zapoczątkowało upadek zamku, bowiem następni właściciele nie byli w stanie go utrzymać.

Do 1975 roku obiekt prywatny, wykupiony przez Muzeum Nadwiślańskie, które jest właścicielem zamku do dziś. Dobrze zachowane ruiny udostępnione są do zwiedzania, przy zamku utworzono niewielki skansen.

Dojazd pociągiem: Do Janowca nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Puławy Miasto, gdzie zatrzymują się pociągi regionalne i pospieszne (ok. 15 km od Janowca). Jeśli zdecydujemy się na wycieczkę w te rejony, najlepiej w ciągu jednego dnia zwiedzić Puławy, Janowiec i Kazimierz Dolny, przy czym pomiędzy brzegami Wisły kursuje prom łączący Kazimierz Dolny i Janowiec. Pomiędzy Puławami a Janowcem można wstąpić do Magicznych Ogrodów – interesującej atrakcji dla rodzin z dziećmi.

Janowiec Ruiny

Ruiny zamku w Janowcu (fot. Andrzej Topczewski, CC-BY-SA, flickr.com)

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Zadbany zamek w województwie kujawsko-pomorskim. Budowa zamku rozpoczęła się w w 1300 roku z polecenia komtura Konrada von Sacka. Obiekt miał być połączeniem zamku i klasztoru. Około 1330 roku ukończono budowę Zamku Wysokiego i Przedzamcza.

Zamek kilkakrotnie bezskutecznie próbował zdobyć Władysław Łokietek, w 1410 roku poddany Polakom, na mocy I pokoju toruńskiego z 1411 roku wrócił do Krzyżaków. Zdobyty przez wojska Władysława Jagiełły w 1422 roku, został odbity jeszcze w tym samym roku. W 1454 roku załoga ponownie poddała się Polakom. Za panowania Kazimierza Jagiellończyka wzmocniony, za czasów Zygmunta Starego przebudowano wnętrza.

Na początku XVII wieku stał się letnią rezydencją królewny Anny Wazówny, która poleciła przebudowę zamku na renesansowy pałac (ok. 1623 r.). W kolejnych latach wielokrotnie zmieniał właścicieli, w drugiej połowie XIX wieku popadał w ruinę. Do czasu wybuchu II wojny światowej wykonano niezbędne prace naprawcze. W latach 1941–1944 w zamku mieścił się obóz szkoleniowy dla młodzieży hitlerowskiej.

Odrestaurowany w latach 1959–1966, a następnie w 2006 roku.

Obecnie do zwiedzania udostępniona część pomieszczeń zamku, pozostałe pomieszczenia przeznaczone na hotel. Zamek chętnie odwiedzany, bardzo dużą popularnością cieszą się organizowane w nim turnieje rycerskie.

Dojazd pociągiem: przez Golub-Dobrzyń biegła linia kolejowa łącząca Brodnicę i Kowalewo Pomorskie. Linia została rozebrana w 2017 roku; po śladzie torowiska ma zostać poprowadzona ścieżka rowerowa. Najbliższa czynna stacja kolejowa to Kowalewo Pomorskie, oddalona o 16 kilometrów od zamku. Z Torunia i Brodnicy do zamku można dojechać autobusem, odległość to ponad 30 kilometrów z jednego i drugiego miasta.

 

Zamek w Golubiu

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu (fot. Daniel Kruczyński, CC-BY-SA, flickr.com)

Zamki w Polsce – podsumowanie

Lista krótko przedstawia najbardziej znane i najchętniej odwiedzane zamki w Polsce. Na listę mogłoby trafić jeszcze więcej zamków, ale informacje o nich pojawią się w zestawieniach o zamkach w poszczególnych województwach. Polska ma mnóstwo atrakcji turystycznych, a polskie zamki, pomimo licznych wojen i nieszczęść, wypadają bardzo dobrze na tle innych krajów.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Pociągiem po Polsce - seria przewodników na blogu
KOLEJ W POLSCE - PRZEWODNIKI OGÓLNE
Podróż pociągiem po Polsce - przewodnik dla pasażerów | Koleje wąskotorowe w Polsce

INSPIRACJE PODRÓŻNICZE
Miasteczka | Zamki | Wsie | Skanseny | Atrakcje Małopolski

ATRAKCJE TURYSTYCZNE PRZY LINIACH KOLEJOWYCH - PRZEWODNIKI
Dolny Śląsk | Mazowsze | Małopolska | Opolszczyzna | Kujawsko-pomorskie
Wielkopolska | Lubelszczyzna | Lubuskie | Łódzkie | Podkarpacie | Śląskie
Podlaskie | Pomorskie | Świętokrzyskie | Warmia i Mazury | Zachodniopomorskie
%d bloggers like this: