Polacy zachwycają się Czechami – historią, językiem, miasteczkami. Jako filolog czeski z wykształcenia zebrałem dla was ciekawostki o Czechach, które weryfikowałem przed publikacją.
Zapraszam do lektury.
1. W Czechach znajdziemy dwa podzielone miasta – Cieszyn i Czeski Cieszyn, podzielone pomiędzy Polskę a Czechy, Gmund i České Velenice podzielone pomiędzy Czechy a Austrię.
2. Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Pierwszym czeskim kosmonautą został Vladimír Remek, znalazł się w kosmosie 2 marca 1978 roku, cztery miesiące przed Mirosławem Hermaszewskim.
3. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych.
4. Czeska Republika Socjalistyczna to nazwa używana od 1 stycznia 1969 roku do 5 marca 1990 roku dla dzisiejszej Republiki Czeskiej jako członka federacji czechosłowackiej. Czeska Republika Socjalistyczna miała taką samą flagę jak Polska. Taką samą flagę jak Polska miała również Czechosłowacja do 1920 roku.
5. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
6. Czeski teolog i biolog Václav Prokop Diviš wynalazł piorunochron niezależnie od Benjamina Franklina w tym samym czasie.
7. Jednym z czeskich bohaterów narodowych jest Jára Cimrman – najsłynniejszy nieistniejący człowiek świata.
8. Czeskie miasto z najkrótszą nazwą to Aš. W samym mieście, położonym przy granicy czesko-niemieckiej, nie ma godnych uwagi atrakcji turystycznych.
9. Czeskie miasto z najdłuższą nazwą: Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
10. Czechy są znanym na całym świecie producentem szkła użytkowego, a dokonania w tej dziedzinie przybliża Muzeum szkła i biżuterii w mieście Jablonec nad Nysą.
11. Czesi od lat są liderem w rankingach konsumpcji piwa w przeliczeniu na mieszkańca.
12. Pierwszy znany browar w Czechach powstał w 993 roku. O palmę pierwszeństwa w kategorii najstarszy działający browar w Czeskiej Republice rywalizuje kilka browarów i trudno wybrać zwycięzcę.
13. Czesi należą do najbardziej ateistycznych narodów świata. Po swoich doświadczeniach z tym narodem mogę powiedzieć, że Czesi nie wierzą w Boga, bo sami siebie uważają za Bogów.
14. W Czechach został wynaleziony semtex – materiał wybuchowy znany także pod nazwą „czeski plastik”.
15. Pražský hrad na Hradczanach to według Księgi Rekordów Guinessa największy zamek świata pod względem zajmowanej powierzchni.
16. Praga nazywana jest „Miastem o stu wieżach”. W rzeczywistości tych wież jest ponad 500.
17. Czeski przewoźnik kolejowy Leo Express był pierwszym prywatnym przewoźnikiem kolejowym, który uruchomił w Polsce pasażerski pociąg międzynarodowy. Miało to miejsce w lipcu 2018 roku, kiedy na tory wyjechał pociąg Praga – Kraków. Leo Express został przez polskich dziennikarzy i miłośników kolei okrzyknięty zbawcą polskiej kolei, jednak rzeczywistość szybko pokazała, że wcale nie jest tak cudownie.
18. Czeskie koleje dawniej były dla Polaków wzorem do naśladowania – jednolita taryfa, mnóstwo ofert promocyjnych, przyjazny system zniżek komercyjnych, mnóstwo połączeń nawet na lokalnych trasach, komfort podróży. Po latach wydaje się, że kolej w Polsce poszła dużo do przodu, a w Czechach zmieniła się na gorsze.
19. Czeski naukowiec Antonín Holý należy najbardziej znanych badaczy wirusa HIV i choroby AIDS; świat zawdzięcza mu stworzenie najskuteczniejszych leków przeciwwirusowych przeciwko wirusowi HIV.
20. Czeski lekarz Jan Janský odkrył, że krew dzieli się na cztery grupy.
21. Czesi mieli własną marynarkę wojenną – Czechosłowacka Marynarka Wojenna strzegła głównie granic na Dunaju.
22. Czesi są największym producentem gramofonów w Europie.
23. Jan Amos Komenský napisał pierwszą w historii literatury książkę dla dzieci. Książka o nazwie Orbis Sensualium Pictus lub Orbis Pictus (Świat Zmysłowy w Obrazach) została wydana w 1658 roku.
24. Wydanie wymienionej wyżej pierwszej książki dla dzieci na świecie upamiętnia banknot o nominale 200 koron czeskich.
25. Czeska firma TON założona w 1861 roku jest znana na całym świecie jako producent krzeseł najwyższej jakości.
26. Podobno czeska sieć kolejowa jest najgęstszą siecią kolejową w Europie.
27. Znane na całym świecie słowo „robot” pochodzi z języka czeskiego.
28. Austriacki konstruktor samochodów Ferdinand Porsche, twórca niemieckiej marki Porsche, urodził się we wsi Vratislavice nad Nysą w Czechach.
29. Słynny król Czech Jan Luksemburski znany jest również jako Jan Ślepy.
30. Mach – jednostka prędkości naddźwiękowej – została nazwana na cześć Ernsta Macha, niemieckiego naukowca urodzonego we wsi pod Brnem.
31. Według legendy podczas pierwszego zejścia na powierzchnię Księżyca jeden z amerykańskich astronautów puścił utwór „Novosvětská” autorstwa czeskiego kompozytora Antonína Dvořáka.
32. Geograficzny środek Republiki Czeskiej leży we wsi Číhošť – na łące, gdzie obliczono to miejsce, znajduje się pomnik, który jest atrakcją turystyczną.
33. Śrubę okrętową wynalazł czeski leśnik Josef Ludwig Ressel.
34. Czesi to potęga w hokeju na lodzie. Od czasu rozpadu Czechosłowacji sześciokrotnie byli mistrzami świata (do 2020 roku), a sporo Czechów zrobiło karierę w NHL. Czescy hokeiści są także mocnymi punktami polskich drużyn hokejowych.
35. Polacy kochają Czechów bezkrytycznie – od lat Czesi są na pierwszym miejscu najbardziej lubianych przez nas narodów.
36. Nieistniejąca już rzeźba Stalina w Pradze była największą rzeźbą czeskiego władcy na świecie.
37. Czesi to pantoflarze. W czeskim małżeństwie dominującą rolę pełni kobieta, a mężczyzna ma tylko zarabiać, być posłusznym oraz cierpliwie znosić humory, nieustanną krytykę i bicie.
38. Tatra założona w 1850 roku to trzecia najstarsza wciąż działająca fabryka samochodów na świecie. Firma produkowała także samoloty i pociągi.
39. Czesi, oprócz Tatry i Škody, mogą się pochwalić kilkoma innymi znanymi dawniej markami samochodów – Avia, Karosa czy Liaz.
40. W Pradze w latach trzydziestych XX wieku produkowano samochód Oświęcim-Praga, który później był montowany w Oświęcimiu i należał do najbardziej luksusowych pojazdów tamtych czasów.
41. Protoplastą pistoletu maszynowego UZI był czeski pistolet maszynowy Sa vz. 48.
42. Jednym z największych sukcesów reprezentacji Czech w piłce nożnej (nie licząc czasów reprezentacji Czechosłowacji) było drugie miejsce w Mistrzostwach Europy w 1996 roku. W finale Czesi przegrali z Niemcami 2:1, przy czym zwycięską bramkę Niemcy zdobyli w 5 minucie doliczonego czasu.
43. W Pradze znajduje się największy stadion piłkarski świata – Velký strahovský Stadion ma 62,876 metrów kwadratowych powierzchni. Na niszczejących trybunach zmieści się 250 tysięcy widzów. Stadion w ostatnich latach popadał w ruinę – odbywały się tu imprezy kulturalne.
44. Czesi twierdzą, że nazwa „dolar” pochodzi od nazwy środka płatniczego „talar”, który bito w mennicy w miasteczku Jachymov.
45. Była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright pochodziła z Czech – urodziła się w 1937 roku w Pradze.
46. W 2019 roku na rynku pojawiło się piwo Pražský chodec, reklamowane jako piwo antysmogowe.
Od autora: Ciekawostki o Czechach i podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko traktować z przymrużeniem oka.
Blog Kolej na Podróż to przede wszystkim blog o tematyce podróżniczo-kolejowej. Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie.
Kolej w Czechach na blogu |
---|
1. Kolej w Czechach - przewodnik dla pasażerów 2. Koleje wąskotorowe w Czechach 3. Ciekawostki kolejowe 4. Muzea Transportu w Czechach 5. Koleje linowo-terenowe w Czechach 6. Pociąg Leo Express - klasa biznes (recenzja) |
Czechy na blogu - artykuły niekolejowe |
---|
1. Czechy w pigułce - najważniejsze informacje 2. Ciekawostki o Czechach 3. Najpiękniejsze czeskie miasteczka 4. Najpiękniejsze czeskie zamki 5. Największe atrakcje Czech 6. Największe atrakcje czesko-polskiego pogranicza Czeskie miasta Brno | Hradec Králové | Liberec | Nowy Jiczyn | Ostrawa | Pardubice | Vysoké Mýto |