Kolej na Podróż

Czechy – 7 miast i miasteczek, które należy zwiedzić i zobaczyć

Czechy słyną z pięknych miast i miasteczek, do których zmierzają tłumy turystów o każdej porze roku. Wybrałem dla was siedem moich ulubionych czeskich miejsc. Zwiedzałem je w czasie studiów filologii czeskiej, kiedy w Polsce niewielu słyszało o takich miejscach, podróżowanie było trudniejsze, a później liczni blogerzy, zainspirowani moimi artykułami, pojechali do nich za pieniądze czeskich organizacji turystycznych.

Poniżej znajdziecie krótkie opisy tych miasteczek. Jeśli planujecie podróż po Czechach, gorąco zachęcam do uwzględnienia tych miejsc w swoim planie podróży. Do wszystkich miast dojedziemy pociągiem, jednak na przykład w przypadku Sztramberka lepiej dojechać autobusem z Nowego Jiczyna.

Zobacz również:
Kolej w Czechach  Koleje wąskotorowe w Czechach  Czechy – ciekawostki kolejowe
Koleje linowo-terenowe w Czechach  Muzea Transportu w Czechach  Brno  Czeski Cieszyn
Hradec Králové Igława  Karniów  Liberec  Litomyśl Nowy Jiczyn Ołomuniec Opawa Ostrawa
Pardubice  Praga  Třebíč  Výsoké Mýto  Znojmo

Lista nie wyczerpuje tematu czeskich miast i miasteczek wartych odwiedzenia, mógłbym do niej dopisać jeszcze kilka miejsc, ale nie posiadam zdjęć, które zachęciłyby czytelników do podróży (brzydka pogoda, zimowa pora).

Na liście nie znajdziecie Pragi, Brna, Ostrawy, czy przereklamowanego Liberca. Czechy mają do zaoferowania znacznie więcej.

1. Ołomuniec

Ołomuniec to miasto położone przy głównej magistrali kolejowej. Zatrzymują się tu pociągi jadące z Czeskiego Cieszyna i Warszawy do Pragi, dzięki dojazd do Ołomuńca jest bardzo prosty.

Zwiedzanie Ołomuńca jest równie proste – wychodzimy z dworca i idziemy około 10 minut pieszo do zabytkowego centrum miasta. A w centrum mamy między innymi dwa rynki, fontanny, katedrę i przede wszystkim malownicze uliczki oraz atmosferę, która sprawi, że będziemy chcieli wrócić do tego miasta.

Ołomuniec to świetne miejsce na jednodniową wycieczkę – polecam każdemu.

Więcej: Ołomuniec w jeden dzień – co zwiedzić i zobaczyć

Horni namesti

Kamienice przy Górnym Rynku w Ołomuńcu

2. Litomyśl

Litomyśl promowany jest ostatnio w artykułach sponsorowanych na blogach komercyjnych. Małe miasteczko słynie z pałacu, podłużnego, bardzo długiego (i pięknego) rynku oraz ulicy, na której ściany kamienic ozdobione są obrazami (ulica Váchalova). Na zwiedzanie miasteczka wystarczy kilka godzin, najlepiej zaplanować podróż w taki sposób, aby w ciągu jednego dnia zwiedzić Litomyśl i kilka bardzo ładnych okolicznych miasteczek, na przykład Vysoké Mýto, Polička i Svitavy. Jest to wycieczka kolejowa, najlepiej wysiąść na stacji Česká Třebová, stamtą pojechać pociągiem do Svitav lub autobusem do Litomyśla.

Zobacz więcej: Litomyśl – jedna z czeskich perełek

Litomyśl

Litomyśl – Rynek

3. Igława (Jihlava)

Igława to stolica Wysoczyzny – najmniej rozwiniętego kraju Republiki Czeskiej. Jak na stolicę kraju to miasto nieduże, senne i spokojne, ale za to urokliwe. Do największych atrakcji Igławy należą kameralny ogród zoologiczny (idealne miejsce dla dzieci) oraz stare miasto z murami miejskimi. Igława posiada ogromny rynek, który byłby przepiękny, gdyby nie wielki dom handlowy na samym środku.

Do Igławy dojedziemy pociągiem z Brna, polecam to miasto co ambitniejszym turystom. W ciągu jednego dnia można zwiedzić Igławę, pobliski Třebíč i na przykład Telcz.

Więcej: Igława – niedoceniona stolica Wysoczyzny

Jihlava

Igława

4. Telcz

Wspomniane miasteczko znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Igławy. Z Igławy dojedziemy tam pociągiem z przesiadką na stacji Kostelec u Jihlavy lub bezpośrednimi autobusami.

Telcz pojawia się często w przewodnikach i folderach turystycznych za sprawą przepięknego rynku – to jeden z najpiękniejszych rynków, jakie miałem okazję zobaczyć. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych Telcz jest bardzo fotogenicznym miejscem – poza rynkiem można zrobić cudowne zdjęcia pokazujące panoramę miasta od strony stawu.

Poza rynkiem Telcz może pochwalić się zespołem pałacowo-parkowym. Wszystkie zabytki znajdują się na niewielkim obszarze, ze stacji kolejowej do rynku dojdziemy w pięć minut. Zdecydowanie warto tu przyjechać. Polecam także pobliskie Slavonice.

Telcz

Telcz i piękny rynek

5. Czeskie Budziejowice

Czeskie Budziejowice to stolica krajupołudniowoczeskiego, doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę z Pragi i jeszcze lepsza baza wypadowa do zwiedzania malowniczych okolic.

Zabytkowy dworzec kolejowy w Czeskich Budziejowicach znajduje się tuż przy Starym Mieście. W ciągu 10 minut dojdziemy do ogromnego rynku, po drodze zahaczając o piękny ratusz. W okolicy zobaczymy bramy miejskie, pospacerujemy po wąskich uliczkach, w parku nad brzegiem Wełtawy, w wolnym czasie dużo osób zwiedza Muzeum Motocykli.

Czeskie Budziejowice to najlepsza baza wypadowa do zwiedzania okolicznych miast i miasteczek – Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Třeboň, Hluboká nad Vltavou, czy Holašovice.

Ceske Budejovice

Czeskie Budziejowice

6. Kutna Hora

Kutna Hora to propozycja na jednodniową wycieczkę z Pragi. Łatwo tu dojechać pociągami. Należy jednak pamiętać, że blisko zabytkowego centrum miasta znajduje się stacja kolejowa Kutna Hora mesto, z dworca głównego dojdziemy natomiast do Kaplicy Czaszek.

Kutna Hora w średniowieczu słynęła z wydobycia srebra, było to jedno z najlepiej prosperujących miast ówczesnej Europy Środkowej. Do dziś zachowało się Stare Miasto i wiele interesujących zabytków. Mnie najbardziej podobały się: kościół św. Barbary, Kolegium Jezuickie i przede wszystkim widok z punktu widokowego pomiędzy tymi obiektami.

Do miasta przyjeżdża sporo turystów, lecz nie jest ono jeszcze tak zadeptane jak Praga. Warto tu przyjechać na jednodniową, spokojną wycieczkę z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Kutna Hora

Kutna Hora – po lewej Kolegium Jezuickie, po prawej widok na centrum miasta.

7. Sztramberk

Interesujące miasteczko położone niedaleko Ostrawy. Znane jest z przysmaku „Sztramberskie Uszy”. Odwiedzającym spodobają się wołoskie chaty zrębowe w centrum, podobnie jak niewielki rynek i pozostałości zamku Strallenberg – wieża dawnego zamku została udostępniona jako wieża widokowa. Polecane są też piwa z miejscowego browaru rzemieślniczego.

Sztramberk położony jest 10 kilometrów od Nowego Jiczyna, który również warto zobaczyć. Pomiędzy miastami kursują autobusy, czas przejazdu to 15-20 minut.

Sztramberk

Ryneczek w Sztramberku

%d bloggers like this: